Malper
Rêzname
Belavok
Cûdî
 
 


 

 
PARTIYA ÎSLAMIYA KURDISTAN
-PIK-
HALKIMIZIN YEGÂNE UMUDU

Allah'in Selami üzerinize olsun!.. Sitemizin tasarimi yeniden gözden gecirilerek bazi ilaveler yapildi. Ayrica PIK üzerinde oynanan oyunlari izah etmeye calistik.Selam ve saygilarimizla!...

* * *
Zalimler
Kürdistan’ı işgal edebilirler ama,
bu toprakları kendilerine
hiçbir zaman vatan edinemediler ve edinemiyeceklerdir!...  
M.Nûreddîn Yekta

Partiya îslamiya Kurdistan Kurucusu Prof.Dr. Muhammed Saleh Gaborî

 

Cudi Sayi 23-24 Konular ve Yazarlar

Partiya Îslamiya Kurdistan üzerinde oynanan oyunlar ve PIK gercegi:
Biz o tür toplantilara gitmiyorsak elbetteki bir düşüncemiz vardır. Kürd ve Kürdistan’a faydası olan kuruluşlarda elbetteki yer alırız ama kimsenin güdümüne girmeye de hiç niyetimiz yoktur bu böyle biline!....
Kitaplara iman: Prof. Dr. Gabori
Tabii bu kitaplara çok fazla hurafe fitne karışmış büyük çapta tahrif ve tağyir girmiştir. Allah’ın ihlaslı gönüller de sakladığı Kur’an dışında hiçbirisi insanın tasallutundan kurtulamamıştır Rabbimiz Kur’anın üstün zekaları ulaştırmış dürüst insanların diliyle emin kimselerin kaleminin kaydettiği ile; öbürlerin aksine tümüyle hıfzetmiştir.
Cumhuriyetin Hesabini kim soracak: Husameddin Gül
Türkiyede her kötülük kemalizmden kaynaklanmaktadır. Artık yapılan zülümler tahammul edilmeyecek dereceye yükselmiştir. Hem kürd insanı ve hem de türk insanının sabrı taşmış bu zülme bir son vermek için patlama noktasına gelerek kendisini göstermektedir

Hakk ve batil: Kekê Muhammed
İnasnın temel yaratılış gayesi Allah’a kulluk etmektir. Çünkü Rabbimiz „Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım“ diyor. (Zariyat/56) Şimdi insanın yaratılış gayesi ortadadır. Allah’a iman etmek ve onun dinine girmekle müslüman olan ve yaşayan ancak imtihanı kazanabilir.

Atatürk'ün agzindan resmi belgelerle Kürtler ve Kurdistan:
Ulusların kendilerini yönetmeleri yetkisi bütün dünyada benimsenmiş bir ilkedir. Biz de bu ilkeyi benimsiyoruz. Kürtler’in bu döneme kadar yerel yönetime ilişkin örgütlerinikurmuş ve başkanları ile yetkilerini bu amaç için bizce kazanılmış olması ve oyladıklarında kendi kaderlerine gerçekten sahip oldukları BMM (Büyük Millet Meclisi) buyruğunda yaşam istekleri yayınlanmalıdır.
Kurdistan'in fiziki cografyasi: Feqiyê Teyran
Kurdistan’ın fiziki coğrafyası, arazi yapısı ve iklim koşulları pek az ülkede rastlanacak türden bir çeşittlilik göstermektedir. Güneye dağru çöl iklimine yaklaşan sıcak ovalar, kuzeyde yüksek ve otlaklarıyla ünlü serin yaylalar, yer yer ormanlarla kaplı yalçın sıra dağların, volkanik zirvelerin çevrelediğini......
M.Kemal ve T.C. Gercegi: Zakirullah
Îşsizlik va çaresizlik mazlum Anadolu halkını da isyan noktasına getirmiştir. Ancak milli duygular adı altında seksen-kusur yıldır insanlara aşıladıkları bu mikrop, insanların el ve ayaklarını şeytani zincirlerle baĝlanmış ve adeta zulme rıza göstererek, zalimin yanında yer almışlardır.
Şeyh Said kiyamindan sonra idam edilen kürd liderlerinin son sözleri:
ŞEYH SAİD: Dünya yaşantımın sonu geldi. Ulusum için kurban edildiğimden dolayı pişmanlık duymuyorum. Yeter ki torunlarımız bizi düşmanlarımızın önünde mahcup bırakmasınlar.
GENÇLİK VE ZAMAN
Dönüşü olmayan yolda yürürsün
Senden önce gidenleri görürüsün
Öyle ise neden aylak durursun
Geçen zamanların kıymetini bil
UNUTTUM TEK TEK
Bir esrasında bin kelam saklı
Onun sevdası her şeyden tatlı
Dünya’dan el çeken na kadar haklı
Her türlü kötülüğü unuttum tek tek  

Cudi Sayi 21-22 Konular ve Yazarlar

Cudi'den Selamlar!
Bundan dolayı da, yayınlayacaĝız yazıların hiçbir zaman Nass (Kur’an ve Sünnet) ile çelişmemesi ve başta Kürd halkı olmak üzere bütün mazlumların hakkını savunmasına yönelik olması lazımdır. devami
Kontra:  Prof. Dr.Muhammed Saleh Gaborî
Wekî mînaka şeytan, jiber ku ji mirovan ra dibêje „înkar bike“ dema mirov înkar kir, dibêje bi rastî ez ji te berî me!...(Haşr 16) 
Kurdistan tarih ve coĝrafyası : Hüsameddin Gül
Rambout şöyle diyor : Gözlerimin önünde en ciddi ve en son araştırmalara göre Kurdistan’ın etnik bir haritası var. Orada bu ülkenin sınırlarının bir yandan Akdenize, diĝer yandan Basra Körfezi ve doĝuda Huzistan’a dayandıĝı açıkça belirtilmektedir. Görülüyor ki, Kurdistan yüzölçümü 530.000 km.kareyi bulan geniş bir ülkedir.”  
Înkar û nijadperesti: Azad Hesen
Gel’ê Kurd dema radibe ser xwe, timî li dijî xwe Kurd’ên ku mêjiyê wan hatine şûştin ditiye. Ji ber vê jî, di hemi serhildanan de hunda kıriye û bêtır ji hêla zaliman ve hatiye perçiqandin. 
Kurd û Çeçen: Dilbirîn
Dema mirov li van bûyerên di van sedsalên 20 an de qewimîne dinêre, mirov xwe di dewra Împaratoriya “Roma û ya Persan” de pêjîn dike  dijî. 
Hizbidevlet: Bavê Azad
….”Ve dinlerine uymadıkça senden razı olmazlar”… Yıllardır insanlıkdışı uygulamalarından oldukça tecrübe sahibi olan T.C. işini profesyonel bir katil gibi sessizce yapıyor ve işi bittikten sonra da silahını yokediyor.
Meha adare: Azad Arnasî
Di Adara sala 1988 an de li bajarê Halebçê û li hinek bajarên din, ji hêla rejima terorista Seddam de, çekên kîmyevî li dijî  gelê Kurd û Kurdistanê hate bi kar anîn.
Ders almak: Afşînî
Fakat her ne hikmet ise  Îmralı’da felsefe üretmeye başlayan Abdullah Öcalan, sanki tarihten bir desr almamış gibi; “Ben Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunmak hazırım” deyip yıllarca adını aĝzından düşürmediĝi Kurdistan’dan bahsetmez oldu.
Destpêk: Cankurd
Gelê Kurd ji bo azadiya xwe ya netewî, gellek ji zû ve, têkoşîna xwe dike, di golên xwînê da tê gevizandin û qirkirin. 
T.C. ve Atatürk: Dr.M.Saleh
Türkiye veya Atatürk Cumhuriyeti özelde Kürd halkına. Genelde de halklara karşı uluslararası terorizm ve örgütlü suçların işlenmesinde tam ve eksiksiz olarak  şeytanın emirlerini yerine getirip, suçların bataklıĝında yüzen şeytanın ta kendisidir. 
Unutulmayan lider Berzanî: A. Sütçü
Düşmanın bu acımasız tutumu, Barzani’nin Kürd davasına samimiyetini ve düşmanlarına karşı hıncını artırmıştır.
Kavramlar: Prof. Dr. Gabori
Bazen de insan azar, cinni kötü yolda kullanır, sihir denilen şey böyledir.
Taĝut: Hasan Azad
“Allah inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlıĝa çıkarır. Înkâr edenlerin dostu da taĝuttur, onları Nur’dan karanlıklara götürür.” (Bakara/257) 
Halepçe katliamı: Azad Batmanî
Kürdlerin de kendilerini ulusal ve uluslararası alanda temsil edeceĝi bir ülkesi olmuş olsaydı.
Quncê helbestan: (şiir köşesi)
Bê par : Dilbirîn
Welat: M.Sarı
Hêviya azadiyê: Hejarê Kurd  
 

Cudi Sayi 19-20 Konular ve Yazarlar

Allah Teala'nin Rububiyetine iman: Prof. Gabori
Topu birden de Rububiyetin  Kemalinin  ifadesi
olur. Bunun yanında, eski veya yeni bazı (islami akaiddeki) fırkaların, sıfatlar konusun daki ifrat veya tefrit yüzünden Rububiyet kavramında bazı sapmaları olmuştur. İşte bazıları, Rabbi tenzihte kusur yüzünden, Onu (yaratıklara ) benzetme hatta cesed izaf etme durumuna düşmüş.
Allah'a tevekkul etmek: Hüsameddin Gül
Ayette özlü  olarak ifade  edildiği üzere, örümcek bütün bütün evsiz değildir, kendine bir yuva edinir;  fakat  örümcek yuvasının çürüklüğü meşhur meseldir. İşte örümceğin edindiği yuva ne kadar zayıfsa ,Allah´tan başkasının destek ve himayesine güvenenlerin tutamağı da öyle  çürüktür.)  
Wekî berê: M.Nureddin
Ebdo got dayê eva Ezrail e hatiye ruhê mın dıstine u te herroj dıgot ezê ruhê xwe dı ber te da bıdım eger tü lı ser soza xweyi wê ruhê te bıstine, kü tü bêji na wê ruhê mın bıstine, tü çı dıbêji? Jınıkê got: - Ya Ezrail ez ne nexweşım u ne ji ê ber mırınê me, ger tü dıxwazi ruheki bıstini haway nexweş lı ber te ye. Belê, pêşê gelê kurd jı me re tıştek nehiştıne û 
her tiştî gotine. Çi dibêjin? „Pêşî can dû re canan“.......
Nasıl bir yaşam anlayışı? Xelikan
Bu, ne batıda ne de doğuda insanın komünal yaşamı var olduğundan bu güne hiç bir beşeri düşünce, ideolojiler, kapitalizm ve kapitalizme tepki olarak doğan kominizm dahi gerçekleştirememiş  ve bu sömürgeci anlayışla da  gerçekleştiremiyecekleri de kesindir. Çünkü bu iki dieolojinin kaynağı beşer (insan) in mantığına dayanmaktadır ve...
Acil Eylem : Kawa
Kürd ulusunun sırat köprüsünden geçtiği şu dönemde her Kürdün ve özellikle her Kürd partisinin özgürlük yolunda  üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerekir. Dökülen kanlara ve Kürdistan şehitlerinin acılarına değecek bir gelişme  sağlanabilmesi için söz söyleyip, edebiyat yapmak yerine planlı, programlı ve ciddi bir....
Haber Turu: Baran
RP. Genel Başkani Kutan; „Türkiye‘de kürd sorunu yoktur“ dedi.
Din perdesi adı altında ırkçılık yapan, partinin başkanı dini bütün Kutan, hiç yalan söyler mi?  “Türkiye’de kürdlerin her türlü hakkı var! Meclisleri, okulları, dilleri serbest, sürülmüyor, işkence edilmiyor, öldürülmüyor..! 30.000 insan öldürüldü, 5000 köy yakılıp yıkıldı, 5 milyon insan yerinden sürüldü. Bunlar ufak şeyler, bunlar sorun değil, değil mi Sayın!  Kutan?....
            NASIHAT (H.Gül)
Gel ey dostum benden sana nasihat
Mukaddes Kur’an’ı elden bırakma!

        
ÎD E ÎRO (M.Nureddin)
Nizanim xeta yê min çi ye felek roj bi roj min dûr davêje,
Xelk bi welatê min şah be ez birîndar bim bi hîcranê!.

Cudi Sayi 17-18 Konular ve Yazarlar

Cudi'den selam var!...
Burada  onlara; onların yaptığı gibi bir şeyler ya zacak değiliz, sadece onların Hucurat Süresini bir kez daha okumalarını tavsiye ederiz. Eğer bu Parti hakkinda iyi  düşünmüyorlarsa ve de söylediklerinde samimi iseler neden bu Partinin ismi ve tüzüğü ile çalışımak istiyorlar. İslamdan anlıyorlarsa açsınlar Kur'an-i Kerim‘i, kendilerine bir tüzük yazsınlar!
Kürdler ne istiyorlar? M.Nureddin Yekta
Yanlış yaptığımız politikaların suçunu başkalarının boynuna atmayı adet haline getirdik. Düşmanımızı tanıyamadık. Daha doğrusu hangi isteklerle ve hangi silahlarla düşmanlarımızın karşısına çıkmasını öğrenemedik. Düşmanın bir gülümsemesini dostluk sandık, aldandık aldandık ve aldandık!
Erdhej û rewsa Tirkiyê: Hesen Azad
Dijminên kurdan ji astiyê fêm nakin û ji astiyeke yek alî qet… Liderê kurdên rojhilata Kurdistan Dr. Abdurrahman Kasimlo di rewseke ku pêvajoya astiyê di nav kurd û farisan de pêk dihat, ji hilan dagirkeran ve hate kustin. Di dîroka Kurdistan’ê de bûyerên bi vî rengî  pir in
Ulusal Mücadelede cok yönlülük: Ömer Faruk
Amerikaya okumaya giden öğrencilere Amerikalı bir Üniversite Profesörü aşağıdaki tespiti yapıp, ardından da bir nasihat vermiş.
Benim burada yazmak istediklerimin daha rahat anlaşılması için bu misali pür dikkat okumanızı tavsiye ederim.  Zira Kürd halkının bu misalden alacak çok büyük bir ders vardır
Çend gotin: Dilbîrîn
Dîyare em kurd gelek maldar û zengînin,  kû pêwîstîya me bi sazkirina partî ya heye, ji milet zidetir partî û sazî henin , bila canê kurda sax be ku  pirr û gellek pera didin  Awrupîya
Kürdçe Alfabe Üzerine bir kaç söz: M.Nureddin
Kürdçe konuşurken, hiç asimile olmamış Botan bölgesi lehçesini de göz önünde bulundurursak,
göreceğiz ki bir çok kelimeyi yanlış yazdığımız için yanlış da okuyoruz. Burada, günümüzün daktilo ve bilgisayar tastaturunu da göz önünde bulundursak, göreceğiz ki, Dünyanın her tarafında bu alfabeyle kürdçe yazı yazmak imkansızdır.
Diz û derewîn : Cankurd
Lê derket, ku evana  naçin camiyan, ji ber ku li ba wan hemî camiyên, ku li derdora wan hene, yên Trka nin û Tirk li ba wan ji musilmantiya rast dûr in, nimêj li wan camiyan nabe..!! Gava mirov ji wan dipirsî, gelo! Hûn çima naçin camiya HIK’ê, bersiv didan, digotin: HIK parek ji PKK’ê ye, PKK jî wilo û wilo ye...
Müslüman Kürd Genclerine: M.Nureddin Yekta
Omuzunuza büyük görev yüklemiş, Allah yolunda cihad eden ve yerenlerin yermesinden korkmayan, Allah’ın rızasını amaç edinen; Allah’sız, Kur’an’sız ve Muhammed’siz bir nesil yetiştirmek isteyen tağuti rejimlere karşı baş kaldırmış İslam‘ın yiğit askerleri! 
Yeniden Başlangıç: Afşînî
Her seferinde artık kesin olarak yıktık ve bir daha kalkmaz naralarına karşı tekrar dirildi ve eskisinden daha da bilinçli olarak ve sağlam temeller üzerinde durarak üstlendiği görevi yerine getirmek üzere yoluna devam ett. Bu kutsal dava peygamerlerin davası gibi bir sürü imtihandan ve merhaleden geçerek günden güne erdemleşerek hedefe doğru yürümektedir.
Îftira Belasi: M.N.Yekta
Yedi büyük  günahtan biri olan iftira fitnesine; müslümanların nasıl düçar olduklarını anlamak mümkün değil. Her duyduğuna inanmak, ağıza gelen herşeyi anlatmak  hele hele  isbatı  mümkün olmayan bazı sıfat larla müslümanı rencide etmek, artık  günümüzde  adet haline gelmiştir.