UNUTULAMAYAN  LÎDER :    M. MUSTAFA BARZANÎ
                                                             Abdurrahman  SÜTÇİ 

               Rahman ve rahim olan Allahın adıyla
Bundan 21 yıl önce, 01.03.1979 tarihinde ABD nin  Waşington kentinin bir hastanesinde 70 yıllık cihad dolu hayatı sona ererek, Kürdistandan uzak bir beldede vefat edip, Allah‘ın rahmetine kavuşmuştur. Kürdleri devamlı oyuna getiren emperyalist ve işbirlikçiklerinin 1975 te kendisine ve hareketine indirdikleri darbe sonucu, gam ve kedere boğularak, hayata gözlerini yummuştur. Kürd davası ve Kürdistanın kurtuluşu için verdiği çetin ve bilinçli mücadele neticesinde, büyük Kürd liderleri arasında yerini almıştır. Bu fedakar Kürd lider daha üç yaşındayken, Kürd davası neticesinde annesiyle beraber zindana atılmıştır. Ailesinden Abdusselam Barzani ve daha niceleri Türkler tarafından, gözleri önünde Kürd davasından dolayı idam edilmesi,  Barzanide büyük tesir yapmıştır. Hayatı boyunca hep bu olaylarla karşılaşmıştır.

Düşmanın bu acımasız tutumu, Barzaninin Kürd davasına samimiyetini ve düşmanalara karşı da hıncını artırmıştır. Bunu gerek Îngilizler ve gerekse Arap ve Türkler itiraf etmişlerdir. Yaşamı boyunca işgalcilere karşı isyan ve direniş içinde olmuştur.

Her ne kadar Kürdistanı bağımsızlığa taşımamışsa da, Kürdlerin kalbinde direniş ve bağımsılık meşalesini yakmış ve düşmana karşı direnmiş ve onların kalbine korku salmıştır. Şu bir gerçektir ki, düşmana teslim olmamak için, Kürdistanın sarp dağlarında uzun bir ömür zor ve çetin şartlarda mücadele vermek için, her şeyi göze almış ve asil mücadele örneğini sergilemiştir. En bariz örneği, 1946 da Doğu Kürdistanda kurulan Mahabat Kürd Cumhuriyetine Peşmergeleriyle katılmas ve  savunma bakanılığı görevini üstlenmesi, onun Kürd davasının birliğine beraberliğine ne denli önem verdiğinin bir delilidir. Rusyanın, Azerbeycan ve Kürdistan konularında  Îran rjimiyle anlaşması neticesinde Mahabat Kürd Cumhuriyetinin yıkılması esnasınada, halkın heder olmaması için, 500 peşmergesiyle Rusyaya sığınmıştır.  

M.M. BARZANÎ
Asil ve devrimci bir islami eğitime sahip olan Barzani, Rusyada kalığı müddetçe, oranın otoritesine de baş eğmemiş, hatta geçimini dahi sepet örerek kazanmıştır. Rusyanın teklif ettiği mevki ve makamları kabul etmemiştir. Barzaniye hanedanlık aşiretçilik ve otonomi taraftarı iftitrasını atanlar, şu anda  utansınlar!… Sürgünde yaşadığı müddetçe, hayatını Kürdün şeref ve haysiyetine uygun bir tarzda bağımsız bir Kürdistanın mücadele ve özlemiyle geçirmiştir. Yaşamının her alanını detaylı bir şekilde incelemye gerek duymadan, liderliğini ve kahramanlığını takdir ediyor ve yüce Allah’tan kendisine vefatının 21. Yıl dönümünde rahmet diliyoruz.              

.............................   ...............................