HABER TURU  
                     
Kawa Bedirxan

       ♦ 1.10.1999 - PKK´nin birinci demokratik çözüm ve barış gurubu Türkiye´ye  geldi.  Ali Sapan başkanlığındaki  8 kişilik ARGK grubu sınırda askerler tarafından gözaltına alındı.  PKK. Genel başkanı A. Öcalan´ın çağrısı üzerine Türkiye’ye giden  grup, yanlarında resmi makamlara  hitaben PKK MK. imzalı dört mektup götürdü. Demokratik çözüme  katkı sunmak amacıyla Türkiye’ye geldiklerini  söyleyen gurup, T.C. tarafından kendisine layık bir biçimde karşılanıp göz altına alındıktan sonra Muş kapalı cezaevine gönderildiler.

      ♦  21.10.1999 -Gazeteci Ahmet Taner Kışlalı sa bah saatlerinde arabasının ön camına konulan pake
ti almak isterken, bombanın patlaması sonucu öldü.  İslami çevreler,  bu cinayetin  28 şubat  sürecini tekrar  canlandırıp,  müslümanların  üzerindeki  baskıyı  daha da yoğunlaştırmak için devlet tarafından işlendiğini  savunurken,  Avukatları aracılığıyla açıklama yapan  Abdullah Öcalan,  cinayetin kendilerinin başlattığı  demokratikleşme sürecini baltalamak için barış istemeyen kesimler tarafından işlendiğini söyledi.      

      ♦  29.10.1999 - Sekiz  ERNK  üyesinden oluşan Haydar Ergül başkanlığındaki, PKK´nin ikinci demokratik çözüm ve barış  grubu  Avusturya´nın başkenti Viyana´dan uçakla Türkiye‘ye gitti. İstanbul havaalanında terörle mücadele ekiplerince gözaltına alınan grup,  daha sonra  İstanbul  Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.  Asrın hukuk bürosu tarafından a vukatlığı üstlenen grup için dört günlük gözaltı süresi alındı. Grup beraberinde Cumhurbaşkanlığı, Baş  bakanlık,  T.B.M.M.  Başkanlığı ve Genelkurmay  Başkanlığına iletilmek üzere  PKK. MK. imzalı dört mektup götürdü. PKK. ekip üstüne ekip gönderip samimiyetini gösterdiğini ifade ederken, devlet ise bunu yeterli görmüyor,  bütün  PKK.lıların silahlarıyla birlikte gelip teslim olmalarını istiyor.   

    ♦29.10.1999 - Ermenistan parlementosu beş kişilik silahlı bir grup tarafından  basıldı.  Saldırı sonucu aralarında   Ermenistan  başbakanı  Vazgen Sarkisyan,  parlemento  başkanı   Karen  Demirciyan,   iki parlemento başkan yardımcısı ve iki bakanın da bulunduğu 8 kişi öldü ve 30 kişi yaralandı.Kanlı bir eylem amaçlamadıklarını belirten saldırganlar, amaçlarının sadece Ermenistandaki  halkın  olumsuz  durumuna dikkat çekmek olduğunu söylediler. Olayın  kendilerine  ateş açılması sonucu geliştiğini iddia eden  saldırganlar,  Ermenistan  Cumhurbaşkanı  Robert Koçaryan´ın adil yargılama sözü vermesi  üzerine,  olaydan birgün sonra ellerindeki  rehineleri bırakarak teslim oldular.

     ♦  İnsan Hakları Derneği, haziran ayı insan hakları  ihlalleri  raporunu açıkladı. Rapora göre haziran ayı hak ihlalleri söyle: Gözaltılar: 1037,  tutuklananlar: 33, Faili mechul saldırıda ölen: 7,  Mahkeme kararıyla yayını durdurulan gazete ve dergi:11, Top latılan gazete ve dergi: 27  Toplatılan kitap: 3,  Tutuklanan gazeteci  ve yazar: 3,  Düşünceye verilen hapis cezası: 6 yıl 3 ay 10 gün.  ( Ö. Politika’dan )   

     ♦   11.10.1999 -  Kürt sorununun demokratik yol dan  çözümünü  ve kültürel  hakların yasayla güvence altına alınmasını içeren,  tanınmış  bir çok yazar ve  aydının da aralarında  bulunduğu 60 kişi tarafından imzalanan bir deklarasyon açıklandı. Daha sonra  Amed´li  aydın ve  yazarlar tarafından da desteklenen ve Aydınlar deklarasyonu olarak nitelendirilen bu  bildirgeyi  imzalayanlar arasında  Yaşar  Kemal,  Orhan Pamuk, Mehmet Uzun, Zülfü Livaneli,  Ahmet  Altan ve birçok ünlü yerli, yabancı yazar ve aydın da  bulunuyor.

      ♦  PKK.nın savaşı durduracağız sözünden sonra, T.C.  devleti kendine  yeni  bir  düşman aramaya başladı ki, halk o tarafa yönelsin, kimsenin devletin içindeki çetelerden haberi olmasın diye. Bunun için de şimdilik en iyi düşman olarak IBDA-C seçildi.

     ♦   Güney Kurdıstan İslami Hareket  Lideri Şeyx M. Ali Amerika’daki  toplantısından sonra  Almanya’ya geldi.  Birçok kuruluşla olduğu gibi, Partiya İslamiya Kurdıstan temsilcileriyle de görüştü. Görüşme hakkında kamuoyuna bir bilgi verilmedi.

      ♦  Yaklaşık bir asırdır bağımsızlığı için Rusya‘ya karşı mücadele eden Çeçenistan, bağımsızlığını ilan eder etmez Türkiye’ye bir jest olsun diye, PKK. Lideri  A. Öcalan’ı  yakalayıp Türkiye’ye teslim edeceklerini beyan ettiler. Oysa Türkiye kürd  sorunundan dolayı Rusya‘yla pazarlık etmiş, Çeçenleri çoktan satmıştı. Müslüman çeçenler hala T.C.nin Rusya‘dan daha çok zalim olduğunu anlamamaları ve mazlum kürd halkının yanında yer almaları gerekirken, (ki bu savaşta bir çok kürd genci de çeçenlerin yanında şehid olmuş veya yaralanmıştı.)  zalim Kemalist T.C. nin yanında tavır koyması, İslami açıdan anlaşılır değil. Oysa kalbimiz hep onlarla olmuştur.

   ♦ Kürt-kürt dialoğu 22-24 Ekim 1999 tarhleri arasında Bonn’da bir konferans yaptı. Konferansa PIK. temsilcileri de katılarak kürd sorunu konusunda görüşlerini dile getirdiler.

   ♦ Refah Partisi Genel Başkanı Recai Kutan Amerikaya gitti.  Orada  hiç  kimse  tarafından kabul edilmeyen Kutan, gazetecilere verdiği demeçte, „Türkiye‘de kürd sorunu yoktur“ dedi. Yıllardır samimi müslümanları kandırarak, din perdesi adı altında ırkçılık yapan partinin başkanı dini bütün Kutan, hiç yalan söyler mi? Ne demiş Peygamberimiz?  „Kişi kendi nefsi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe kamil mümin olamaz.“  Türkiye’de kürdlerin her türlü hakkı var. Meclisleri, okulları, dilleri, sürülmüyor, işkence edilmiyor, öldürülmüyor..! 30.000 insan öldürüldü,  5000 köy yakılıp yıkıldı,   5 milyon insan yerinden sürüldü. Bunlar ufak şeyler, bunlar sorun değil, değil mi Sayın!  Kutan?

................. .................