Malper/Site
Rbaz/Tzk
Belavok/Bildiri
Program

Deng Mezlma

Hejmar - 36 - 30.07.2005
Hejmar - 35 - 30.06.2005
Hejmar - 34 - 30.05.2005
Hejmar - 33 - 30.03.2005
Hejmar - 32 - 28.01.2005
Hejmar - 31 - 31.12.2004
Hejmar - 30 - 30.11.2004
Hejmar - 29 - 30.10.2004
Hejmar - 28 - 30.09.2004
Hejmar - 27 - 30.06.2004
Hejmar - 26 - 30.03.2004
Hejmar - 25 - 30.02.2004
Hejmar - 24 - 30.12.2004
Hejmar - 23 - 30.06.2003
Hejmar - 22 - 30.12.2002
Hejmar - 21 - 30.10.2002
Hejmar - 20 - 30.06.2002
Hejmar - 19 - 30.05.2002
Hejmar - 18 - 30,04.2002
Hejmar - 17 - 30.03.2002
Hejmar - 16 - 28.02.2002
Hejmar - 15 - 30.01.2002
Hejmar - 14 - 30.12.2001
Hejmar - 13 - 30.11.2001
Hejmar - 12 - 30.10.2001
Hejmar - 11 - 30.09.2001
Hejmar - 10 - 30.08.2001
Hejmar - 09 - 30.07.2001
Hejmar - 08 - 30.06.2001
Hejmar - 07 - 30.05.2001
Hejmar - 06 - 30.04.2001
Hejmar - 05 - 30.03.2001
Hejmar - 04 - 28.02.2001
Hejmar - 03 - 30.01.2001
Hejmar   02   30.10.2000
Hejmar   01   30.06.2000
 

Hejmar:19, Sal:2002, Meh:05

Pişmanlık değil genel af! - 2002.05.01
Olmak yada Olmamak
Kıyafet inkılabı - Kewser
ar Leheng (Seydixan Uso) - Osman Sebr - Hemit Kilicarslan
Pişman olmak ve pişmanlık yasası - Kawa Bedirxan
Hemend (rokek kurd ya antk) - Lokman Polat
Allah Teala`nın Rububiyetine iman - Prof. Gabori
Eyfah Filistin - Zakir
Hun ji nad min re nimaje xwe dirj dikin! - M.N.Yekta

Bu namazdır mminlerin buraĝı - H.Gl
Derman - M.N.Yekta

Pişmanlık değil genel af!

Konuya ilişkin PKK Başkanlık Konseyi tarafından aıklama yapıldı. Ne devletin ne de PKK'nin daraltılmış ve genişletilmiş pişmanlık yasalarına ihtiyacı olmadığını belirten PKK, kapsamlı bir af yasasının ıkarılmasına ihtiya olduğunu anımsattı. Aıklamada, Pişmanlık Yasası konusunda yeni bir ıkmazın mı, yoksa olumlu bir adımın mı gelişeceği konusunda hala bir netlik bulunmadığına işaret edildi.

Konun muhatabı olan Krt zgrlk Hareketi başta olmak zere, demokratik glerin grşlerine de başvurulmadığı ifade edildi. Trkiye gndemindeki tartışma konularının her şeye rağmen olumlu geliştiğini belirten PKK, "Ancak rejimin kendi iinde belirttiğimiz konularda yrttğ tartışma zmden ok Krt zgrlk Hareketi'ni tasfiye amacına endekslenmiştir. PKK'nin geliştirdiği zm srecini tıkatma hesabıyla bu hayati sorunlar ele alındığı iin yrtlen tartışmalar zmszlğ derinleştirmektedir" belirlemesini yaptı.

Daha nce ıkartılan bu ynl yasaların sonu vermediğini hatırlatan PKK, yeni yasanın da aynı ierikte olması halinde başarısızlığa uğrayacağını vurguladı. Tıkanıklığı aşmak iin zel bir yasanın ıkarılmasına ihtiya olduğunu belirten PKK Başkanlık Konseyi, şu hususlara zellikle dikkat ekti:

"1- Pişmanlık Yasası kapsamı genişletilse bile başarısızlığın kendisini tekrarlaması olacaktır. Genel bir affın ıkarılmasının da zorlukları bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı Trkiye'nin birliğini ve btnlğn gzeten her trl ayrılıkılığı reddeden ve Krt halkının zgrlklerini dikkate alan bir zel yasayla devlete karşıt konuma dşen herkesin yasal alana ekilmesi daha doğru olacaktır;

2- Ayrılıkı faaliyetlerin son bulması nemlidir. Krt halkının zgrlk mcadelesini geliştirirken ayrılıkı tutumlardan arınması, Trkiye'nin birlik ve btnlğn esas alması, hem Krt halkının hem de devletin yararınadır. zel yasadan yararlanmak isteyen her kişi bu doğrultuda tutum sahibi olmalıdır. Bugne kadar iine girdiği ayrılıkı tutumundan tamamen vazgemelidir;

3- zel yasadan yararlanan her kim olursa olsun gizli ve rtl alışmayı bırakmalı, yaşamını yasal temelde dzenlemelidir. Buradan hareketle PKK'nin her trl alışmasını aık yrtmesi nem taşımaktadır. Devletin aleyhinde gizli faaliyet yrtmenin gndemden ıkarılmasının gereği vardır. PKK olarak 8. Kongremizde demokratik değişim ve dnşm srecini son karar dzeyine ulaştırırken, tm faaliyetlerimizde aık davranmayı esas alacağımızı belirtiyoruz;

4- zel yasa ile herkesin yasalar erevesinde siyasal, ekonomik, sosyal ve kltrel yaşama katılmalarının sağlanması toplumsal barış iin byk neme sahiptir. Bylesi bir dzenleme sorunların zmne katkıda bulunacaktır;

5- ıkarılması dşnlen yasa Krt halkının zgrlk mcadelesini tasfiye mantığını iermemeli, tam tersine Krt sorununun zmnn nn amalıdır. Krtlerin, Trkiye'nin zgr vatandaşları haline gelmelerine katkı sunmalıdır. PKK olarak devlet nezdinde muhalif durumda olanların bu durumu aşmalarının belirttiğimiz erevede ıkarılacak bir yasa ile mmkn olacağı grşndeyiz. Trkiye Cumhuriyeti devletinin bu ynl bir girişimde bulunacağını umut ederken demokratik glerin ve insan hakları rgtlerinin bu doğrultuda katkılarını sunmalarını bekliyoruz."

Ne anlama geliyor?

Rojname'de PKK'ın pişmanlık yasası konusunda yaptığı aıklamaları grnce yazmadan edemedik ve PKK'nın T.C.den kapsamlı bir af yasasının ıkarılmasını istemesini şaşkınlıka okuyoruz.

Krd halkı PKKdan, T.C.den af istemesini deĝilde, savaşan bir taraf olarak masaya oturmasını beklerken, PKK'nın Krd halkının istemlerine gz yumup affa razı olması anlışılır değil doğrusu. Anladığımız kadarıyla:

1- PKK, pişmanlık Yasası kapsamının genişletilmesi deĝil de, genel bir affın ıkarılmasından yanadır. Bylece zel bir yasayla devlete karşıt konuma dşen PKK ve onu destekleyen krd halkının yasal alana ekilmesi istemleri; bugne kadar krd halkının yaptıĝı mcadelenin yasal olmadıĝını itiraf etmektedir. Bu bir yerde suu itiraf etmek ve baĝışlanma talebi manasına gelmektedir.

2- Bugne kadar ayrılıkı olduklarını ve bundan sonra, Trkiye'nin birlik ve btnlğn esas alacaklarını resmen ifade etmektedirler. Artık Kurdistan ve ve Krd kimliĝinden vazgeiliyor ve Krd halkının trk olduĝu ifadesi anlamına geldiĝini anlıyorum. Artık bundan sonra PKK Krd halkının deĝilde T.C.nin bir kurumu haline gelmeyi mi hedefliyor diye dşnmekten insan kendini alıkoyamıyor!....

3- zel yasadan yararlanan PKK ve yandaşlarının bundan byle T.C. kanunlarına gre yasal olmayan hibir faaliyette bulunmayacaklarının, tm faaliyetlerinin resmi yollardan devam edeceĝini ve aıka bir MHP yada Doĝru Yol Partisi gibi T.C.nin bir partisi haline gelmek istediklerini yine aık ifade ile belirtmektedirler.

4- zel yasa ile herkesin yasalar erevesinde siyasal, ekonomik, sosyal ve kltrel yaşama katılmalarının sağlanması toplumsal barış iin byk neme sahiptir. Bylesi bir dzenleme sorunların zmne katkıda bulunacaktır;. Bu maddeyle de; tek sorunun devletin "zgrlĝn istiyen ve bu uĝurda tarif edilmesi ok zor fedakarlıklar yapan krd halkının sulu olduĝunu, baĝışlanmaları halinde devletten bir şey istemek bir yana, devletin asil evlatları olarak T.C. devletine hizmet edeceklerini beyan etmektedirler.

5- Kimliĝini istiyen Krd halkının su işledikleri iin zgrlklerinin kısıtlandıĝını, kendilerinin affedilmesi halinde tekrar eskisi gibi Trkiyenin zgr vatandaşları olacaklarını ve bylece Krd sorununun da hallolacaĝını ifade etmektedirler.

Peki madem byleydi de neden 20 yıl krd halkını savaşa koydunuz ve eskiden sahip oldukları zgrlklerine kısıtlama getirdiniz? 20 yıl nce Krdler T.C.nin trk ve zgr vatandaşları deĝilmiydi?

6- Devletin kendi başına PKKya danışmadan ıkaracaĝı affın saĝlıklı olamayacaĝını, bunun serhildanların yolunu kapamayacaĝını, bunun iinde T.C. ve PKKnın birlikte dşnp krdleri T.C.nin asil evlatları ve uysal vatandaşı yapma yollarının bulunmasını devletten istemektedir.

PKK kendi adına bunları T.C.den istiyebilir ama hem PKK ve hem de T.C.nin bilmesi gereken bir nokta var; Krd halkı zgrlĝn elde edinceye kadar, gerek siyasi ve gerekse de serhıldanlarla mcadelesini devam edecektir. Hibir gc bunun nn tıkayamaz. Devlet krdleri sulu grp adını pişmanlık yasası veya genel afla ıkaracaĝı kanunlarla krdleri tasfiye edeceĝinı sanmasın. Eĝer T.C. krd sorununu halletmek istiyorsa, Krdlerden zr dilemeli ve Federal bir yapı iin krdlerle masaya oturmalıdır. Bunun dışında hibir yol yoktur.

Demg Mezlma

Olmak yada Olmamak

Insanoğlunun btn yaşamını belki de bu szlerle acıklamak mmkn. Olmak yada olmamak. Hayat başlıbaşına bir varoluş mcadelesi. Dnyaya ilk gzacmayla başlıyor herşey. Bebeğin meme arayışı aynı zamanda olmak yada olmamak kelimesinin igdsel aıklaması oluyor.

Varolmak iin karnını doyurmalı bebek. Sonra byyor insan, derken okula başlıyor. Neden okula gider bir insan, yada bir meslek ğrenir hi dşndnz m? Aslında btn abaların sebebi işte bu iki sihirli kelimede dğmleniyor.

Krtlerin yzyılı aşkın varoluş mcadelesi var. Ve sadece olmak kelimesine cevap olabilmek iin ne kadar eziyet ekildi, bedel verildi. Diri diri yakılanlar mı istersiniz, işkenceyle ldrlenler, srlenler, hayatlarını drt duvar arasında geirenler, metrepollerde kaybolan hayatlar ve daha niceleri. Neden ekildi btn bunlar.
zgr olmak iin elbette. Insanca, yeryznde diğer halklar gibi kendi kaderini tayin etme, dilini, kltrn ve kimliğini yaşayabilmek iin. Olmak yada olmamak ise hayat ve olmak iin bedel vermek gerekiyorsa ki gerekiyor o bedel denmeliydi ve Krt halkı o bedeli seve seve dedi ve dyor.

Birgn kendinize bir soru sormanız gerekir, hem birey olarak hemde ulus olarak. zgr yaşamak istiyormuyum yada hayatı nasıl yaşamak istiyorum? Eğer birey yada ulus olarak başkalarının kuklası olmak istemiyorsanız ve başkalarının sizin hayatınızı ynlendirmesinden hoşlanmıyorsanız o zaman retken olmak zorundasınız. Pasif olan insanın zgr olması beklenemez. Bireyleri edilgen olan, retimden uzak, yaşam felsefesi olmayan, abalamayan bir ulusun zgrlğnden bahsetmek mmkn değildir, bu ulus devlet sahibi olsa bile.

Rahmetli Saidi Kurdiye Krtler ne zaman zgrlğne kavuşur diye sorduklarında, hamallıktan kurtuldukları zaman diye cevap vermişti. Evet Krtler retken olduklarında, kendi kimliklerinden utanmadan, ezilen halk ve aşağılık psikolojisine girmeden yaşadıkları, kendilerine iyi bir yaşam felsefesi seerek nlerine byk hedefler koyduları zaman zgrleşecekler. zgrlğnz biraz da ekonomik zgrlğnze bağlıdır, biraz beyninizin ne kadar zgr olduğuna ve biraz da size btn zgrlkler verilse bile bu zgrlkleri ne kadar kullanabilecek potansiyel taşıdığınıza...

Bugn kendinizle yzleşin ve bir karar verin. Işgalci drt devleti yenip zgr bir Kurdistan kurmanıza gerek yok. Dnyadan smrgeciliği kaldırmak gibi byk işlere de karışmayın. Sadece beyninizin, yreğinizin işgal edilmiş yanlarını azad edin yeter. Başarıyı retkenliği hedef alan bir hayat felsefesi geliştirin. Kendinizi kk grmeyin. Yeteneklerinizi ortaya cıkarın ve retin. Kendi hayatınızın efendisi olun. zgr birey, zgr aileyi beraberinde getirir. Bireyleri zgr ve etken olan bir ulus asla kleleştirilemez. Işte gerek zgr Kurdistan o zaman kurulur ve ebediyete kadar zgr kalır.
zgr yarınlar sizin olsun...

Kawa Bedirxan
 

Kıyafet inkılabı - Kewser

Bizleri yoktan vareden, rızıklandıran ve kıyafetimize kadar her şeyimizi dzene koyan Allah (c.c)a hamd senalar, Peygamberlerin sonuncusu olan Hz. Muhammed (a.s)`e salat, aline, ashabına ve btn mustad'af erkek ve kadınlara selam olsun.

Kıyafet inkılabı; gerek mslman erkek ve gerekse de mslman kadının İslam'ın emrettiĝi biimde giyim ve kuşamlarını dzene koymalarıdır. Mslman bir erkeĝin giyim biimi temiz, mslmana yakışır, saygınlıĝını pekiştirecek ve bulunduĝu ortama uyum saĝlayacak en gzel kıyafet biimi olmalıdır. Temiz ve sadelik, şatavattan uzak olması esas olandır. Mslman kadının da hakeza bulunduĝu ortama uygun olmasıyla beraber vucut hatlarını gstermeyecek ve her trl şeytani glerin taarruzundan koruyacak bir kalkan grevi yapmalıdır. İllada arşaf, cilbab v.s. demek islamın kolaylık va rahmani boyutunu hapsetmek demektir. İsteyen arşaf, pardes, cilbab yada başka bir kıyafete brnr. Ziynetini teşhir etmemek, kem gzlere hedef olmaya mahal bırakmayacak şekilde rtnmek esastır. Tesettr ile ilgili ayetlere baktığımızda da birilerinin ifadede zorlandıĝı gibi biim deĝil mahiyeti zerinde durulmuştur.

Araf Suresi 26. ayette Rabbimiz; Ey insan oĝulları, size ayıp yerlerinizi rtecek ve sslenmenizi saĝlayacak elbiseler gnderdik. Takva elbisesi bunlardan daha hayırlıdır. Bu Allahın ayetlerindendir. Taki dşnp ders alırlar. Buyurmaktadır. İllada şu elbise bu elbise diye tutturanlara takvada en nemli olanın tesettr olduĝunu, biimin de ikinci dereceyi teşkil ettiĝini hatırlatırız. Her meselede olduĝu gibi tesettrde de vasat olmalı ve taassubtan kaınmayı ilke edinmeliyiz.

Ana-babamız olan Adem ile Havvayı hataya srkleyip, ayıp yerlerini gsterdiĝi gibi, şeytan bizleri de aynı akibete srklemek ister. Basın-yayın organlarından veya moda adı altında hicapsızlıĝa telkin ve terkip ederlerken, iffetsizliĝi yayarlar. Nesil emniyetini ve kıyafet emniyetini bozmak iin var gleriyle aba sarfederler. Mslman lkelerin haline bakın! İstanbulun sokaklarıyla Parisin sokakları arasında ne fark var? Tesettrl bayanları saymazsanız tabi!..

Ayrıca birilerinin iddia ettiği gibi tesettr; evresel bir alışkanlık ve gelenekten ibaret deĝildir. Allah (c.c.)ın insanın iinde yarattıĝı bir fıtrat, insan iin indirdiĝi bir yasa, yeryznde insanların emrine verdiĝi g ve imkanlarla bu yasayı uygulama imkanı vermiştir. İnsanların utanma ve ar duygularını, uygarlık, moda adı altında yoketmek isterler. ıplaklık, moda ve teşhirle insanları dinden uzaklaştırıp, ruhların derinliklerinde gizli kalmış bu dinin temellerini yıkıp şeytana kul yapma abalarıdır. Gen kızları sırf rtlerinden dolayı okullara almayan bu ortaağ hatta daha ncesi kafalı laiklerin niyeti daha iyi anlaşılıyor herhalde. Karşı ıktıkları bir metre kumaş deĝil tabi, inanca ve Rabbani kıyafete karşı ıkmaktadırlar. Bunu da şeytan ve işbirlikilerinin emriyle yaptıklarını unutmamalıyız. Onların grevi bizleri dinden uzaklaştırıp, iffetsizliĝi ve ıplaklıĝı yaymaktır, ya bizim grevimiz nedir?... Rabbimizin rtnn emrini baştacı edip hem dinimizin gereĝini yerine getirmek, hem de şeytanın ve dostlarının moda propagandacılarının abalarını boşa ıkarmak olmalıdır.

Mmin kadınlara da syle; gzlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Grnen kısımları mstesna olmak zere zinetlerini teşhir etmesinler. Baş rtlerini yakalarının stne (kadar) rtsnler. (Nur/31)

Mslman erkekler ve mslman kadınlar, mmin erkekler ve mmin kadınlar, taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar, doĝru erkekler ve doĝru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mtevazi erkekler ve mtevazi kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oru tutan erkekler ve oru tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allahı ok zikreden erkekler ve Allahı zikreden kadınlar var ya; işte Allah bunlar iin bir maĝfiret ve byk bir mkafat hazırlamıştır. (Akzap/35)

Ayette de getiĝi zere inan ile kıyafet beraber zikredilmiştir. İnan inkılabı olmadan kiyafet inkılabı olmaz. Her iki inkılabı da gerekleştirip hayatımıza dkebilmeyi ve mrn sonuna kadar devam ettirmeyi Rabbim tm mmeti Muhammede nasip etsin. Amin

Bacınız Kevser Hdaseven
 

ar Leheng (Seydixan Uso) - Osman Sebr

Osman Sebr - AR LEHENG
1984
Osman Sebr
AR LEHENG

PŞKŞ
Ji bo Kurdn ku dixwazin di rya serxwebn da
xebata ekhilgir bikin
1984

END GOTIN

Heya demek pirr nzk xwendayn me kurdan wek bav u kaln xwe digel ziman droka gel xwe bendewar nedibn. L di van end saln paşn da hin xortn bi rmt avdane xwendin u nivsandina ziman xwe. Bawerim ku ev tevger destpka hişyarbn ye, ku kireke hol dil her kurdek brbir u gelparz geş dike.

Ev herar byern ku di durv pirtkek da didim ap, ber hejde salan min ji kovara IYA ra şandib u t da hatibn belavkirin. ro j dixwazim van byern ku ber il-pnc sal hin birayn me n Kurd p rabne u li pş neyaran bi i mraniy şer kirine u bi xurtiya diln xwe awa avn dijmin şikandine u ser gel xwe bilind kirine ji nva bidim ber avn xortn Kurd, da bizanin rmet, mran u gelparz awa bye u me ro i div bikin.

Div em ji bra nekin ku, birayn me n di zndann Turk, raq u ran da b ser dann, doza gel xwe bi xurt ji neyarn sitemkar dikin ew j celebek leheng ye. L dil dixwast ku mrxasn me kurdan bi hsan gewriya xwe nedana destn neyaran. tir dizndanan da bi bbav bne kuştin, bila di ser iyan, di nav lat u zinarn welt da neyarn xwe bikujin u bne kuştin.

Qenc gel u qencxwaz niştiman ew in ku di rya serxwebn u parastina maf gel da bi comerd dimirin. Sed xwez bi diln wan şran.


LEHENG 1

Di sala 1929 an da şer Agir hd hd berve xurtbn di. Şerevann Kurd li her al welt bern xwe didan Agir u li dora serdar şoreş hsan Nr xwe didan hev. Hing ji bo parastina snor iy u gaziyn bi lez siwar divyabn u di iy da hesp hindik mabn. Serdar hsan Nr Ferzende digel şst siwar şande nav eşrn Serhedan ku sedak hesp peyda bike, ser her gund dewlemend hespek an dudu j dixwestin. Civandina hespan ne kireke ku ji hikmet t bihata veşartin. Zka haya hikmet j b. Serdariya leşker Turk y rojhilat du alay siwar şandin pşiya Ferzende. Herdu alay ne dr hev ber dabn rdima ku t da hesp dihatin civandin.
Li pş Geliy Zlan alayiyek ji wan rast Ferzende hat, l nexwest bi tena xwe şer w bike, ji ber ku dizann Ferzende k ye. Ji lewra dredr li p heya alayiya din j xwe digehne ser. L Ferzende bra v yek dibir u nedixwest herdu alayiyan li ser xwe bigehne hev. B dudil hespn ku civandibn sipartin deh siwaran, bi pnc siwar dirj alayiya Turk kir. Şer bi awak birskn dest pkir, Şervann Kurd b ku tfing biteqnin li p bav Efrasiyab ajotin ser nveka alayiya dijmin. Dev tifingn wan b minet dighan qefsna neyar, wek colek gurn dev bi xwn bikeve nav keriyek pez. Turkan ev celeb şer nedtibn, nedikarn snga xwe ji dev tifingn şehsiwarn Kurd biparzin. Kurdan tifing dest bi dest berra psra neyar didan. Leşkern Turk wek pelkn daran di ser pişta hespan da dihatin xar. Bstek nebor neyar dest ji ber hev berdan u her yek bi alk da revn.
Hol keysa dijmin ketib Ferzende u digel siwarn xwe yn mrxas da ser pişta wan. Hespn Turkan ne ewend beza bn, Kurd bi hsan dighan u ew di ser pişta hespan da tann xar. Saetek nebor qada şer ji cendekn Turkan hate dagirtin, gelek hesp u tifing b xwed mabn.
Gava alayiya duduyan gha qada şer ji Ferzende u siwarn w pva kes nedtin. Ber ku leşker li ber xwe binrin Ferzende ajote ser wan, wek bazn ku dikevin nav ref qulingan , her ew di ser pişta hespan da tann xar. Herwek destn Turkan girdaybe bes deng ji tifingn Kurdan dihatin. Ji lewra şeer dom nekir, alayiya duduyan j rev u pişta xwe da Kurdan.
Ji ber ku hespn Kurdan westiya bn u ji hal ketibn gelek li p dijmin nen u li qada şer vegern. Pirrtir dused u pnc kuşt ji leşker Turkan heb, ji kurdan ten s kes birndar bbn u birna wan sivik b. Heke gotin u nivsandina byereke hol hsan be j bawerkirina w hinek dijware, l ev b, ya ku w roj qewim. Pişt şer qediya Ferzende hesp u tifingn kuştiyan civandin u ber xwe da hla Agir. Pişt v şer bi ar pnc rojan herdu alayiyn Turk nedikarn siwarn xwe pij u belavby bigehnin ser hev. Pişt hatina serhev u xisra xwe nasn, fed kirin ku Ferzende bi pnc siwar ew hol şerpeze kirine, qumandan herdu alayiyan raporek derewn şandin ji serdariya leşker ra ku eşrn Geliy Zlan tevda alkarya Ferzende kirine, ji lewra hinde leşker hatin kuştin. Li ser v rapor b ku hikmeta Turk heşt gund li Geliy Zlan, tev kal u pran, jin u zarokan, da şewitandin. Ew serdestiya Ferzende b sedema şewitandina heşt gundn Kurdan.
Mraniya Ferzende ne ten ev bye, di gelek şeran da mraniyn hol kirine, l zanna me di v war da gelek tenge. Yek j, di şerek Agiry mezin (1930) da urkan epera w li ser tehtek nasn. Nzka dused gulleyn topan berdan, eper bi serhevda hilweş, Ferzende di ran da xwe da birn b. Hevaln w xwestin hinek ji epera hilweş bi drxin, heya hinek vehse, l bav Efrasiyab qma xwe bi lavay u daxwaza wan nean u got:
- Gava rom bizane ku torinek Hesen du gavan ji epera xwe bi şnda ye, d v yek ji xwe ra serdest bizanin. Ez qma xwe bi mirin tnim, l ne bi v yeka han.
Di ch xwe da ma heya var b u şer sekin. Rehma xwed lbit, ew ji pşengn lehengn Kurdistan b ku dirjiya umr xwe rev nenas.

Min Seyidxan awa nas

Dawya meha gulan sala 1926 an ez ghabm zndana Amed. Hng ew zndan ji şxan, began, axan u mrxasan dagirt b. Her roj girt birr bi birr dibirin mehkema stqlal. Mehkema tukes pirrtir du rojan dom nedikir. Girtiyn bina mehkem an bi darve dibn, an j hikim didan, km caran bguneh berdidan. Dema girt ji mehkem vedigern, xelk zndan din hember dergeh da bizanin k bi darve dibe u k hikim dan. W roj ez j tev kesn ku li hember dergeh zndan avnriya hatina xelkn mehkem dikirin rawest bm. Di pşiya kesn ku ji mehkem vegern da xortek dirj u rgeş derbaz hundur b, yek ji avdaran j pirs:
- Seyidxan!
end sal hikim dane te?
W bi tinaz l vegerand u got:
- Gorra bav wan, min yanzde ji wan kuştin, wan deh sal dane min. Peyayek wan belaş .
Hol min Seyidxan dt, careke din keys neket min ku bibnim. Kesn hikim didan zka dişandin zndann Turkan heya ji bo girtiyn nuh cih di zndan da hebe. Pişt em du salan di zndann Turkan da man u bi qanna efw vegern welat xwe, awan ber Seyidxan ketiye tkoşn nizanim. L gava ber xwe da Sriy ez hng li Hese bm. Pirrtir her kes digel hevaln w bendewar bm u byern w şer baş nasn. W gav awan ji min ra hatiye gotin, wel dinivsim. Div ev leheng herwek hja b di droka tkoşna gel Kurd da xwed cih be.


LEHENG 2

Sala 1930 hikmeta Turk (120 000) leşker şandib ser iyay Agir ji bo bikare ria şoreşa Kurdan ku bi dest hsan Nr di w erd da cih girtib bi derxe. Şer s mehan domkir. Ji ber tevdra ku partiya Xoybn danb ne ser şoreş bi hsan hate vemirandin. hsan Nr tev Ferzende ji kntarn Agir derketin xwe sipartin dewleta ran. Hng di nava welt da kesn mrxas cih cih tifing ji destn xwe ne avtibn u ser ji zorbazn Turk ra danenn. Li Serhedan j Seyidxan u Elcan heryek panzde-bst siwar dabn dor xwe u şer dijmin dikirin. Ji bo van herdu camran cihek xuya tineb. Wek teyrn nrvan di kjan erd da keysa leşker Turk biketa wan wek birsk ldidan u derbaz aliy din dibn.

Hikmeta Turk gelek bi wan ra west b. Alayk leşker berdab py wan, l w alayy nedikar şer wan bike, ne j pşiya kirn wan bigire. Bi v away di navbera wlayetn Erzirom, Mş u Bitls da din dihatin.

Sala 1931 an Elcan di şerek da hat kuştin u gha rehma Xwed, siwarn w j ghane Seyidxan. Ji ber ku dest hikmet nedigha şerevanyan, xelkn gundn wan erdimana di ber kirn şerevaniya va dişandin. Ji ber v yek Seyidxan xwestib derbas Srye bibe.

Turkan li ser rya guhbelan (cass) bihstibn ku ber wan li Sry ye. Ji xwe alayiyek siwar her li py wan b, tev ku nedikar xwe li wan herde bike avdariya hem kir u tevgern wan dikir u hikmet serwext rewşa wan dikir. Dema ku hikmet zan ku ber Seyidxan u 37 siwarn w ber bi Sriy ye, r di iyay Mardn da ji du geliyan pva nne, ber hatina wan bi s rojan firqeyek leşker z şand di wan geliyan da kemn dann.

Geliyek ji wan bi dirjiya panzde Klometrane, duhezar leşker tev topn w firq t da bi cih kirin. Geliy din dirjiya pnc klometre ye, neh hezar leşker t da bi cih kirin u li bende hatina Seyidxan rawestn. Rojek ji ber berbang Seyidxan tev siwarn xwe ghab ser geliy dirj, ku ber s rojan neh hezar leşker li ser dirjiya gel di herdu aliyn r da taw kolabn u t da kemn danbn. Di ser gel da deh siwarn Turkan avdariya hatina wan dikirin. Dema rbar hev bn kurdan mecala şer neda wan, her deh siwar dl kirin u ek j sitandin. L nedizann ku ev deh siwar avdarn kemneke mezin in. Heye ku di droka Chan da kemneke hol mezin neketibe pşiya şerevanin evqas hindik.

Ber rohilat şer dest pkir, ji herdu aliyan gulle wek zpik bi ser wan da dibarn. Şerevann Kurd wek gurn dev bi xwn dirj gulbeyn kemn dikirin u leşker nedikar xwe li ber wan bigirin. iqas li pş xwe gulbeyn leşker didtin bi rş ew direvandin, hinekn din li pş xwe didtin. Gel dirj, seraser kemn b. Ji r derketin j ne mikn b, j pva rya ku hesp t da bina tineb. Seyidxan j nedixwest hespan ji Turkan ra bihle u derkeve bilindcihn iy. Hol bi şer, ro bilind b u gha nv ezmn, paş dager hd hd b var, her şer u kuştin u ldan b. Bi v away pişt roava bi saetek ghane dawiya gel. Li wir deh-panzde otomobln zirxkir li bende wan rawestya bn. Gava av bi şerevann Kurd ketin b şer reviyan.

Heya w hng ji siwarn Seyidxan ten du kes birndar bbn. Yek j pismam w Silman axa, y din biraziy w Mistefa b. Herdu j di nav neyaran da mabn ku d vegerin ser la wan.

Pişt Seyidxan digel s u pnc siwarn xwe may ji gel derketin u ghane deşta Mardn gelek westiya bn, ji tna u birna ji hal ketibn. Dirjiya szde saetan bi neh hezar leşker dijmin ra şer kirin ne hsan b. awan wel bi gengaz ji w kemn filitbn nediket ser wan.

Di set deşta Mardn da ghane ber gundek. Xwestin herin nav gund av vexwin l nedizann ku otomobln zirxkir ne w gund. Dema ghane ber gund, bi eqreqa lingn hespan ra tifingek li gund teqiya berrika w li eniya Seyidxan ket u p rehma Xwed. Ji ber ku şev b kesn di nav gund da kuştina Seyidxan nedtibn. Siwaran cendek leheng Kurd birin di nav w axa welt a paqij da veşartin u ber xwe dan snor Sry. Gava hatin ez li Hes bm, min bi avn xwe dt, pirraniya şerevann Kurd tifingek u hinan j du tifing ji n leşkern Turk n kuşt bi xwe ra anbn.

Gava Salih paşa serek erkana leşker Turk destpka şer bihst, w roj bi balafirr ji Anqer Diyarbekir u roja din Mardn u xwe ghande qada şer. Ew bawer b ku cendek hem şerevann Kurd li ber xwe bibne, l wel derneket, ten j ra hat gotin: birndarek ket dest me, digel du leşkeran me şand Mardn. S rojan leşkern firq li cendekn Kurdan digern, l yek j nedtin. Salih paşa gelek xeyid, hem zabitn firq dan dwan herb (mehkema leşker).

Ji van zabitan yek rev hat Sry, dema min bihst li Hes ye, ez me nik w. Min dixwest jimara kuştiyn Turkan binasim. Gava min j pirs bi ryek şerm gote min: Ji xeyn birndaran nod leşker hate kuştin. Ji Kurdan ten Seyidxan hatib kuştin.

Biraziy Seyidxan Mistefa dema birn b, berrik di gep da lketib. Bi bay berrik ra gj bb u ji ser pişta hsp ketib xar. Hol girtina w ji Turkan ra hsan bb. Pişt şer ji wan bi dr ket destn w girdan u li hesp siwar kirin, xistin pşiya du leşkeran şandin Mardn. Bi rva hd hd hiş dihatin ser w. Mistefa qenc dizann ku li pş w ji kuştin pva tiştek nne. Ber bigehn Mardn bi xurt zengu li newqa hsp da u rev. Herdu leşkern digel w end berrik berra w dan, l iva r ket navbera w u leşker zka ji berrikan hate parastin. Heya herdu leşkeran xwe ghandin ser iv, Mistefa ji wna va nediyar b. Pişt mecaleke dirj reviya rawest hin Kurdn rw destn w vekirin, hol hat Sriya u gha hevaln xwe.

Vcar em vegerin ser birndarn din, Silman axa. Birna w di bin iik rast da lketib u di bin pl rast da bi derketb. Birna w hişk u dijwar b, l ne ya mirin b. Dema lket u di ser pişta hsp da hate xar hevalan careke din ew siwar kirin, vcar di bin w da li hsp xistin, dsa hate xar. Gorey gotina w birn gelek dişiya u ji xwe bhv bb u gote hevalan:

- şa min dijwar e, ez ji birna xwe bhv me. Ne hjaye hn ji bo min xwe bidin kuştin. Ev e tifinga min digel xwe bibin u min bihlin.

Dema heval dibnin ku bi w ş ew d nikaribe xwe li ser pişta hsp bigire li ser daxwaza w tifinga w birin u ew hştin. Silman axa got: Pişt hevalan ez hştim u n bi du-s saetan şa birna min sist b. Ro di ava, din tar bibya min d bikariya ji qada şer bi drketama u xwe veşarta.

Silman axa ji w erd ra ne biyan b. Ji xwe w ber Seyidxan dab ser rya geliy dirj. Di şer Chan pşn da dema xelk Serhed mihacir bn, hng Silman axa hatib iyay Mardn li nik xwed gundek bb xulam. Nzka ar-pnc salan li w gund mab. Ew iya u gundn doral gel baş dinasn. Gava din tar b, ji qada şer bi rohilat da emek bik diherike, xwe ghande w em u tr av vexwar. Herdu aliyn em darn bihy gurr bbn, gava leşker bihata dikar xwe berde nava ava em u ser xwe di nav tilay bih y da veşre. W şev ma li ber em, sibetir leşkern Turk hatibn li qada şu doraliyn w li kuşt u birndaran digeriyan. Dema av bi leşkeran ket, herwek xistib ser xwe, daket nava em u ser xwe xist nav tilayn dara bih y, hol hate parastin.

Pişt leşker n ji nav av derket u ciln xwe guvaştin, ziha kirin u wergirtin. Du rojn din j leşker dihatin li w erd doş dibn, Silman axa j wek roja pşn xwe berdida nav av u ser xwe di nav tilayn dara bih y da vedişart.

Di w nav da ar rojan b xwarin mab. Ji ber germa havn kurm j ketibn birna w. Roja pncan leşker nehat w erd, dora nvro şivanek pez an wir. Silman axa cem, nan digel şivn heb, j ra kudek şr dot u zik w tr kir. Paş pirsa xwediy gund ku t da xulam kirib ji şivn kir. Şivn got: Ew mirov heye u rewşa w ake. Hnga Silman axa gote şivn:
- Bira tu rewşa min dibn, ma dikar xwe bigehn xwediy gund u bjiy: Xulam te Silman birndare, bila were min bigehne cihek?
- Wey li ser avan, var ez d pez li pş gund mexel kim, bii lez u bez herim gund w u haydar hal te bikim. Sib dsa bme vir ku cih te ravey w bikim.

Sibetir dsa şivan tev pez hate wir. Hin nan u xwarin j digel xwe anb u gote Silman axa:
- Bi şev ez m gund w, min camr dt, ber roava d were vir da j ra cih te nşan dim. Dema din tar dibe w te li bergr siwarke bibe.

W roj servar bergr an hat. Dema şev tar b Silman axa siwar kir bir. Pişt du rojan ann Hes, tev w birn wek şrek dimeşn. Hng ez li wira bm, du rojan min u Ekrem beg xizmeta w dikir. Pişt j ra du emeliyat kirin u şeş pars ji herdu aliyn sng birrn deh sala jiya.


LEHENG 3

Pişt şoreşa Şx Sed rehmet pln şoreşn ji her al welt bi xurt radibn. Eger di navbera wan plan da nas u yekt hebyana hikmeta Turkan tucaran nedikar xwe li ber wan plan bigire u welat aza dib. Ji wan pln şoreşn yeke xurt li iyay Sasn di bin serekatiya malbata El y Ynis da leşkern Turk bzar kirib. Hng xelkn Sasn ku gund berdabn u derketibn ser iyan di hundur xaniyn xwe da aline binerd kolabn u pirtaln xwe t da veşartibn. Dema rojek hewcey tiştek bibna di bin şev da dadiketin gund, tiştn bixwestana di al da derdixistin, careke din dev al digirtin u vedigern iy? Ev yeka han ji hem xelkn iy ra tiştek nas b.

Her leşkern Turk nedikarn derkevin iy, iqas dighan kntarn iy şelpene pirr xurt u mezin ji destn şerevann Kurd didtin. Ji lewra ew li nav eşrn dora iy doş dibn u carcaran rya xwe bi gund vala j dixistin. Gava kesek li w rdim bidtana b ku bizanin k ye u ku da die dikuştin.

Demsal payiz b. Li ser iyan sermay hestiyn şerevanan dihingavt. B merş mitl mirovan nema dikar xwe li ber w sermaya hişk bigire. Nemaze siban ber berbang ji ber sermay dirann miorv dirikrikn.

Sibek z, ber berbang di kntran iy da, di nav gundek ji wan gundn berday deng tifing ket, lk ji hev qut nedibn. Şerevan gelek ecb mabn u bi meraq ji hev dipirsn: Ma gelo ma ev bbavn Turk şer k dikin? Din ron b, paş hd hd ro hilat, hn deng tifingan bi xurt dihat. Kes nedizan şt u jdera v ser ye. Ro bilind b xwe ghande snga ezmn, pirr ne deng topan j hat. Xuyab leşker Turk bi topan li gund didan. Gund vala b, ma gelo hinde berrik u gulle berra k didan? Ev pirs li ser ziman hem şerevanan digeriya.

Hnga tiştek hate bra Mihemed axa kurr El y Ynis. Ma gelo nebe ku ji bo anna hin pirtal kesek be gund u raste leşker Turk hatibe, w gav ji biray xwe Evdirehman ra got:
- Binhr, ka k ji xelk me ye gund? Heke kesek be teqez niha di tengiy da ye, div em di gaziy biin u ji nav lepn eşker bi derxin.

Pişt Evdirehman axa ji hin xelk w gund pirs, zan ku Remezan bi tena xwe, ji bo anna hin pirtal, nv şev daketiye gund u hn venegeriye.

Remezan ne peyay ku ji bo anna pirtaln xwe alkar ji kes bixwesta. Pirrcaran bi tena xwe di gund u di bin şev da vediger iy. L hercar bext ji mirov ra nabe alkar, v car dest ji Remezn kir u leşkern Turk berdane psra w u ket nava şerek giran.

Remezan nv şev daketib gund. Di hundur xn da al vekir u her pirtaln diviyab li ber şewla miftik derxistin, paş dev al wek ber dada u hinek zibil j bi ser reşand, heya şna dev al ne diyar be. Pişttiy xwe pkan u hilda pişta xwe, da der ku bi derkeve. Li ber der du leşkern Turk li pşber xwe dtin.
Xuya b ew j hatibn di nava gund da li tiştna bigerin. B ku Remezan keys bide wan dest bi dest tifing berda psra yek ji wan u dever u ew da erd. Y may xwe avt pişt taldeyek u w j berra Remezn da, l berrika w vala .

Ji ber v yeka han Remezan bi şnda veger xn, piştiy xwe dan u xwe ji bo şer pk an. B guman du leşker bi tena xwe nedihatin gund, d hevaln wan j hebna. A rast j ew herdu ne b heval bn, ew j alayiyek piyade bn ku w şev ghabn ber gund. Alayiyek din j d sibetir bihata, heya rşek bidin gundn di kntarn iy da.

Li ser dengn tifingan leşkern alayy hem n armedor xaniy Remezn girtin u şerek xurt dest p kir. Remezn nemerd nekir, ber ku din ron bibe xwe ghande ser cendek leşker mir, tifing u fişekn w hilgirtin birin hundur xan. Paş armedor xn ji aliy hundur va kunn bik di dwr da vekirin heya ew bikare xwe ji rşn leşkeran biparze.

Pişt din baş ron b serheng alayy fermana rş da. Ji ber ku kes li pşber wan peyak bi ten b, rş gelek xurt bb u bperwa dijotin ser xn. Remezan ji bona rşeke hol pkhat b. iqas ku leşkeran xwe dighanmdine dora xn ji berrikn Remezn nedifilitn u dever di nav xwna xwe da vedigevizn.

Dema bi dehan cendek li doral xn ketin, rş sist b u zann ku peyay li pş wan Kurdek mrxase.

Pişt ro hilat bi du saetan alayiya din j ghab gund u digel w topn hawin j hebn. Dema dtin Remezn gelek leşkern wan kuştin u birndar kirin u dest danne, vcar bi topan li xn dan. Ji ber ku cih xn nizim b ji du gullan pva li dwar xn neketin. L şerebnaln gulleyek ji wan birnek di ran Remezn da vekir. Tev ku hestiy ling neşikayb j, pişt birn sar b nema leheng dikar li ser ling xwe bi hsan bimeşe. L w birn ew ji desthilann nexist. Darek da bin eng xwe u li ser lingek, wek şr birndar di nava xn da li ber kuneperan di dihat u her nav di xwe dida.

Nvro dageriya b ku Mihemed Ely Ynis tev malbat u eşra xwe di gaziya Remezn n. Hemiyan nedixwestin ku w şr di nav lepn dijmin da bihlin. Gaziy xwe ghande gund, şerek pirr xurt u giran di navbera herdu alayiyn Turk u şerevann sasn da b. Şer du saetan domnekir ku leşkern Turk bi derketin u rev rev bern xwe dan Hezoy. Hnga kes di gaziya Remezn bn ber dan xaniy Remezn. Dora xan ji cendekan tij b, ber her tişt tifing u fşekn leşkern mir civandin u paş n nava xn u Remezan birndar birin iy.

Min ji Evdirehman axa kur El y Ynis pirsa kuştiyn dor xaniy Remezn kir ev bersiv da min:
- Dema em ghane xaniy remezn herwek keryek pez li dora xn mexel be.
- Ma gelo we cendeke doral mala Remezn jimartin?
- Di navbera kuşt u birndaran da heft leşker bn.
- Ma birna Remezn awa b?
- Bst roj di ser v şer ra neborn ku careke din di nava şerevanana da xuya b, l v car di rza lehengan da radiwest.

Rehma Xwed li Evdirehman axa be ku byera mrxasiya Remezan Xerzo ji min ra got u wenda neb.

Heriya ji Evdirehman axa hn bm ne ten ev nivsan b. Byern şern Sasn ji ber sed sal heya mala El y Ynis ji iy derketine u hatine Sry tev ji min ra gotib u min nivs. Nzka ssed rpel b, l mixabin ku ew nivsan ket dest hikmet u hol westa min du-s mehan vala .
 

LEHENG 4

Sala 1925 an şoreşa Şx sed şikestu rehmet tev 48 hevalan bi darvebn. Serekeşr, şoreşvan, tkoşer, mrxas bi hezaran diketin zndann Xarpt u Diyarbekir. Ev girt gulbe bi gulbe dibirin pş dadgeha stqlal. Ew kes an dihatin darvekirin, an j ji deh sal heya sed sal hikum dikirn u dişandin zndann roavay Turkiy, da li wan cihan bimirin.

rdimn ku t da şoreş bbn di nava dest Turkan da b. Bi hezaran Kurd wek pez u dewar şerj dikirn. Bi sedan gund tev zav u z dişewitandin. Ji bo avtirsandin gel Kurd i kira sitemkar diviyab b dilovan dikirin. Her rdimn ku şoreş neghaby serek, rsip, mrxas surgn dikirin u ji bo civandina tifingan cih cih mifrezeyn leşker dişandin gundan ku tifingn di dest Kurdan da bicivnin.

ADIL BEG
Adil beg j begzadeyn ku ji mjva dewlemendiya xwe wenda kirib u bi rmetya bav u kaln xwe girtib. Tev biray xwe di gundek da bi cih bb tkilya xwe ji tiştek netan. Ten w diviyab hewcey kesek nebe u ava ry xwe li ber lingn nemerdan nerijne. Tev biray xwe, dema dtin gel wan di şoreş da bindest b u hikmeta Turk ekan dicivne u mifreza leşker ghaye nzka gund wan herdu biran tifingn xwe derxistin dann paş der mal, i gava ku mifreze bigeh gund wan b gotin herdu tifingan bidin mifrez.

W sib Adil beg ber biray xwe ji xew hişyar b, ciln xwe wergirtin u avnriya hatina mifrez kir. Pirr ne pşiya mifrez derket, s siwar u zabitek bn. Adil beg biray xwe hişyar kir u xwe berda pşiya siwaran da ku ser hespn wan bigire. Heya biray adil beg gha ber der, w rahişte ser hesp zabit u bi ryek geş got:

- Fermo peyabe em di xizmeta te da ne.

L zabit Turk mecala tiştek neda herdu biran, b ku tiştek bje, tajanga xwe hilan u dan nav avn Adil beg u b dilovann dawşand. Dema Adil beg ev bbav ji zabit dt, b parastina rmeta xwe ya şikest tiştek nehat br, gote biray xwe ku ghab ber der:

- Law tu nabn ev bbav i dike? d mirin ji mayin pirr xweştire. Lxe w bitevizne.

Bi deng adil beg ra, bir tifing li pişt der hilda u da psra zabit u di ser pişta hsp da an xar. Adil beg j Şeşara zabit ket kişand u berda leşkern doraliyn xwe. Bir j bi her berrikek leşkerek davte erd. Gava leşkeran dtin mirn ji destn wan dibare, b ku dest bibin xwe revn. L Adil beg dest ji wan nekişand tev biray xwe li hesp kuştiyan siwar b u dan ser pişta wan. Herdu bira wek teyr dbirang dirj mifreza revok kirin. W roj 23 kes ji leşkeran kuştin u hesp u tifingn wan ann mal. var zarok u pirtaln xwe li hespn leşkeran bar kirin u ber xwe dan Kotl, snor ran.

Dema hinek bixwazin rmeta xwe biparzin, du mr ne hindikin, dikarin gelek tiştan bikin. Pişt v kira han, gel mane hjaye ku em nav adil beg j txin nav rza lehengan?

Amadekar Hamit Kilicaslan
 

Pişman olmak ve pişmanlık yasası - Kawa Bedirxan

Son gnler gncel tartışma konusu T.C tarafından ıkarılmaya alışılan pişmanlık yasası, anadilde eğitim ve yayın. Hatırlayacağınız zere, T.C devleti daha nce gayri-rasmi olarak PKKden 12 maddelik bir istekte bulunmuştu. Bu oniki maddeyi tekrar burda dillendirmeye gerek yok. T.C kısaca yıllarca Krt ulusal mcadelesini yrten glere gelin MHPye katılın dedi. Krtler taleplerini aşağıya ektike, devlet ona orantılı olarak sertleşiyor .

Bugn zgrpolitika gazetesinde manşetten verilen habere gre, PKK Başkanlık konseyi T.Cnin ikarmaya alıştığı pişmanlık yasasını eleştiriyor. Yine aynı haberde, başkanlık konseyi, PKKliler iin zel bir yasa ıkarılması gerektiğini, bu şekilde Krtlerin zgr trkiye vatandaşları olacaklarını vurguluyor. Krtlerin ayrılıkı tavırlardan tamamen vazgemesi gerektiğini, yapılacak btn alışmaların yasal zeminde olmasını istiyor.

Peki bir dşnelim. Trkiye acaba ne kadar demokratik bir lke, yada demokratik mi? Trkiye de yasal zemin Krtlerin alışmasına izin veriyor mu? Yarın silahlı gleri o zemine ektiğinizde hibir teminatınız kalmıyacağından devlet size istediğini yapabilir. O zaman kendinizi nasıl korursunuz? Hem Krtlerin bu kadar hayırsever olması neden. T.C bize hangi konuda hak verdiki, bizler bu kadar ıtayı aşağıya ekiyoruz? Verilen onca bedelden sonra kimsenin Krtlerin taleplerini bu kadar aşağı ekmeye hakkı varmıdır?

Krtler hibir zaman pişman olacak birşey yapmadılar. Sadece onurlu ve zgr bir hayata kavuşmak iin mcadele ettiler. Eğer bu şerefli mcadeleden pişman olan varsa gidip evinde oturabilir. Ama btn Krt kitlesini pişmanlık psiklojisine srkleyecek siyasi manevralardan kaınmak gerekiyor. Aksi taktirde bir daha dzelmesi imkansız hatalar maydana gelir ve Krtler bir yzyıl daha haklarına kavuşamazlar.

Anadilde eğitim konusunda da kısaca birşey sylemek istiyorum. Birok niversite grencisi son zamanlarda byk zveride bulunarak Krte eğitim iin başvurdular. Hapse atıldılar, işkence grdler, okuldan uzaklaştırıldılar. Ama maalesef talep edilen semeli Krte dersiydi. Bu birok Krt kurumu tarafından desteklendi ve bu talebin arkasında olduklarını belirttiler. Devlete verilen binlerce dilekenin yarın Krtlerin aleyhine kullanılacagının nedense kimse stnde durmadı. Yarın ismail Cem o dilekeleri alır ve ABye işte Krtlerin talebi budur der. Yapılması gereken şey şudur. Tm Krdistanda anadil eğitimi olmalı ve birinci dil Krte olmalı, Metropollerde ikinci dil, diger Trk şehirlerinde de semeli ders olarak talep edilebilir. Bu taleplerden aşağısı bence Krtler iin utanılması gereken taleplerdir.

Kawa Bedirxan 

Hemend (rokek kurd ya antk) - Lokman Polat
 
Aram Gernas kedkar and, edebiyat, huner muzka kurd ye. W di van hlan de xebatn gelek hja kiriye niha j dike. Ji bo zarokn kurd bi nav Baxey Zarokan du pirtkn muzk bi meqam noteyan ve amade kir weşand.

Ji bo ku şanoya kurd a nivsk qels e, w di v hl de j xebat kir ji ber roka Zemblfiroş şanoyek nivs. Aram Gernas di hla werger de j wergrek jr e. Gelek wergern w di kovara Roja N de derketin. W pirtkeke zarokan, pirtka şervan Bik Vetnam j wergerand wek pirtk hate weşandin. W du pirtkn westay peyv hevokan, nivskar her bi navdeng Shakespeare j wergerandiye ev herdu pirtk (Romeo Julet - Othelo) li ber ap ne. W romaneke Maksm Gork, pirtkek Jack London, romana nivskar ermen Harayan -ku nav roman Br ye- pirtka helbestan a Ahmed Arf j wergerandiye kurd.

Aram Gernas romaneke bi kurd j nivsiye niha ji bo ap amade dike. W kar weşanvaniy j kiriye demek di redaksiyona kovara komeleya nivskarn kurd li Swd ira de, di kovara federasyona komeleyn Kurdistan li Swd Berbang de di redaksiyona kovara Roja N de j xebitiye. Gelek nivsn w j di rojnameya Azad , Deng Azad , Hv , Roja Teze di Dema N de hatine weşandin.

Aram Gernas, di van demn dawn de, bi nav Hemend pirtkek weşand. Ez dixwazim v pirtk bi xwendevann kurd bidim danasn.

Hemend rokek antk e. Di nav civaka kurd de gelek rokn bi v şwey bi devk tne gotin. rokn weha xweş edeb heger neyn nivsn, pişt demeke tn jibr kirin, wenda dibin diin. Nivsna rokn edebiyata devk a kurdan kareke hja ye bi afirandina berhemn weha, edebiyata kurd a nivsk dewlemend dibe. Aram Gernas gelek baş kiriye ku v roka antk a gelr nivsiye.

W bi nivsna v roka antk kiraseke n l kiriye, rengeke xweş daye p. roka Hemend bi hsan, l bi meraq t xwendin. Wneyn di pirtk de ne, ji al wnevan Arf Sevn ve hatine kirin. Wneyn gelek xweşik in hem wne li gor naveroka rok hatine nexşandin. Berg pirtka Hemend j gelek xweşik e, bi rengn e.

Form teknka nivsna roka Hemend gelek baş e. rok bi zimaneke herkbar, li gor şweya qalkirina rokn gelr hatiye pkann. Byern rok bi westat li hevdu hatine hnandin. Ziman w j, vekir, zelal herkbar e, zimanek edeb rokbjy ye.

Naveroka rok balkş e manedar e. Mr jineka navsaln hene, ji wan re zarok nabe. Ew dixwazin ku ji wan re ewladek bibe p nesla xwe bidomnin. Di demek de mirad wan t cih jinik hemle dibe. Dema jinik diwelide, j re zarokek dibe l ev zarok mar e. Ev mar marek ku wek nsanan diaxif ye.

Rojek mar ji bav xwe re dibje Here qza Mr ji min re bixwaze. Bav mar her iqas naxwaze bie kea Mr bixwaze j, kur w, anku mar w mecbr dike ku bie kea Mr bixwaze.

Dema bav mar die hizra Mr kea w dixwaze, Mr aciz dibe ferman dide leşkeran ku w bigrin ser w j bikin. L şwermendek Mr midaxele dike, nahle ku w bikujin. Li ser daxwaza şwirmend, Mr mrik ef dike serbest berdide.

Mrik vedigere mal. Mar j re dibje Ez dizanim i bi ser te de hat. L, div tu dsa bi bicerbn kea Mr ji min re bixwaz. Mrik heriqas di berxwe de dide, dibje Mr d ser min j bike. L feyde nade, mecbr dimne carek din die hizra Mr.

Mrik ji baretiy carek din daxwaza kur xwe pşkş Mr dike. Mr dsa dixwaze ku ser w j bike, l vca j şwermendek ku di dwana Mr de ye, dibje Em w nekujin, wisa xuyaye ku kalemr xwed sirek ye pişta w qew ye....
Bihle em hin şertan bavjin ber. Heger bi ch han bila bij, na eger bi ch nean em w bidin dest celad an!..

Mr s şertn gelek zor zehmet davje ber. şert yekem; xaliyek ji salona mezin a qesra Mr re bne ku temamya salon bigre. şert duyem; weşyek tir bne ku tr hem xulam, qewraş, leşker kesn qesr bike. şert syem; di nava qaliq gz de qatek cil bktiy bne ku tam li bejna kea Mr b. Kalemr van hers şertan qebl dike vedigere mal.

Di mal de, kalemr bi gil gazin hers şertn Mr ji mar re dibje. Kalemr ji mar re dibje Tiştn ku hatine xwestin ne kar eqilan in tu car nayn bi ch ann. Mar j bersva w dide dibje şertn ku Mr daye ber te tiştn ku hatine xwestin ji niha ve amade ne.

Roja din, kalemr van hers tiştn ku Mr xwestiye hil digre die qesra Mr. (Ji bo ku ez xwendevanan di meraq de bihlim wan teşwq xwendina pirtka Hemend bikim, min behsa ku kalemr mar van tiştan awan peyda dikin, anku awan bi dest dixin, nekir.)

Bel, kalemr bav mar die hizra Mr. Ew tiştn ku j hatine xwestin datne pşber Mr dwana w. Ji bo ku hers şertn Mr hatine ch, Mr li ser soza xwe dimne kea xwe dide kalemr ku ji kur xwe re bibe.

Kalemr keik dibe mal. Keik hj y ku d p re bizewice nedtiye. Dibe var. Keik di odeya xwe de li benda zava ye. Mar t dikeve hundir. Keik w dibne ditirise. Mar j re dibje Dotmra delal rne, metirse! L, keik dsa j ditirise. Mar p re diaxife, dibje Nav min Hemend e... Ji bo ku tu min di şikl nsan de bibn, ez s şertan bidim ber te.

Keik anku Dotmr şertn Hemend qebl dike. Hemend kiras mar ji xwe davje xwe dike xortek bedew speh. Hemend Dotmr bi hevre şa dibin. L, niha dora ceribandina bi ch anna şertn Hemend e. Div Dotmr hers şertn Hemend bi ch bne.

Dotmr şert yekem Hemend bi ch tne. (Ji bo ku xwendevanan di meraq de bihlim, ev şert i ne? Min negot. Div her xwendevan kurd v berhema hja bixwne ku bizanibe ew şert j i ne?) Hemend -ji ber ku Dotmr şert w y yekem han ch - enya Dotmr radimse şert xwe y duyem davje ber. Dotmr şert Hemend duyem j tne ch. Dimne şertek. Heger Dotmr v şert j bne ch, d Hemend d bikeve ikl xortek d nema bibe mar. L heger Dotmr v şert neyne ch, d Hemend bibe mar wenda bibe, bie.

L, i heyf, Dotmr v şert syem nayn ch.
Hemend wenda dibe, die. Dotmr korpoşman vedigere mala bav xwe. Dotmr ji diya xwe re dibje ku mr w, anku Hemend wenda bye dixwaze bie l bigere.

Dotmr bi ser r dirban dikeve, bi ya olan dikeve, li evndar xwe digere. Ew di v lgerna xwe de t bir dimne, ji hal dikeve, l di heş w de tim Hemend heye. Di pvajoya v lgern de sal demsal derbas dibin, li ciheke dr, Dotmr şopa Hemend dibne. L, d xwe awan bigihişne cem?


Dotmr li ser kany, ji keikan fr dibe ku ew şev daweta Hemend heye. Keikek hatiye ser kany ku av ji Hemend re bibe. Dotmr bi dizka gustlka tiliya xwe derdixe dixe nav mesna av.

Hemend cin e. Gustlka di nav av de dibne die cem Dotmr. Hevdu dibnin. Dotmr j re dibje Pişt ku tu ji ber avn min wenda by, min tderxist ku iqas ji te hez dikim. waye tu dibn ku şaşya min i an ser min ez bi salan li du te gerandim.

Hemend ji bo ku cin e, xwed sihr e. Dotmr dike neynik dixe berka xwe. Die mal, diya w dibje Bhna ns cins xerb ji te t. Hemend ji diya xwe soz digre ku p xirab nake. Dotmr dixe şikl w y kea ciwan li cem xwe dide runiştin.

Hemend ji diya xwe re dibje ku Ji Dotmr gelek hez dike. Malbata Hemend li ser rewşa Dotmr bi hevre dişwirin biryar didin ku Dotmr j bibe bka cinan. Malbatn cinan dawet dikin. Hemend ne ten bi Dotmr re dizewice, div bi ardeh ken cin n din re j bizewice. Loma j Hemend şeva dawet ardeh ken din dikuje dest Dotmr digre ji wir direvin, diin.

pişt rev gelek tişt t ser Hemend Dotmr. reva wan ne hsan e. Div ji welat cinan derkevin. Xaltiya Hemend li pey wan dikeve ku heyf bistne. Hemend dizane ku Xaltiya w li d wan e. Ew iqas bixwazin j, ji ber w nikarin birevin. Loma j, Hemend sihir dike. Ew sihir i ye? Hemend bi sihr Xwe Dotmr dike i? Ev j bila wek meraq bimne.

Paş i dibe? Hemend xwe ji dest Xaltiya xwe xilas dike, l d karibe xwe ji dest Meta xwe diya xwe xilas bike? her iqas Xaltiya Hemend cineka bijare ye j, nikare xwe bigihne hz şarezayiya Hemend. L, gelo Meta w diya w?

Xalt destvala vediger mal. Vca Meta Hemend li du wan dikeve. Hemend dsa sihir dike, xwe Dotmr dike şiklek din. (Ez v sihr v şikl j nabjim.) bi v haway, meta hemend j destvala vedigere mal. d dor dora diya Hemend e.

Diya Hemend tinaz xwe bi wan dike dibje Ew dikare we bixapne, l ji dest min nafilite. Bel, xwendevann ezz, gelo Hemend ji dest diya xwe bifilite yan na?
Diya Hemend li pey wan dikeve. Hemend vca ji dil saw digre, ditirise. Ew hza diya xwe baş zane dizane ku d i tofan li ser wan rabe. Diya w d xezeb li ser ser wan bibarne.

Hemend vca j sihrek dike xwe Dotmr dixe ikleke din. Diya Hemend t cem wan. Dik dizane ku ew herdu tişt Hemend Dotmr in. Diya Hemend wan nas dike. Bi wan re diaxife.

Diya Hemend bi avn xwe ji hevdu hezkirina Hemend Dotmr dibne hinek nerm dibe. Tu hzek bi hza evn nikare. Diya Hemend v dizane loma j bk wan bikje, wan azad dike. L, diya Hemend her iqas dev ji wan berdide, wan serbest dihle j, dema ji cem wan die, nifirek li Dotmr dike.
 
Wek t zann, di nav kurdan de nifir wek kulturek gelr netew, wek tradsyonek civak berdewam dike. Di nav kurdan de gelek cure nifir hene. Her pir j jin nifiran dikin. (Xwezya nivskarek kurd li ser nifirn kurd pirtkek amade bikirana, hem nifirn kurd berhev bikirana di pirtkek de biweşandana.)

Bel, diya Hemend j nifir li Dotmr dike pişt demeke Dotmr ji ber nifira w dikeve tengasy. Ev nifir i ye? Dotmr ji ber v nifir awan xilas dibe?
Bersva vana di dawya pirtk de hene. De bila ev j wek meraq bimne ku xwendevan v pirtka bi nav Hemend ku ji al nivskar Aram Gernas ve hatiye nivsn, bixwnin.

 Lokman Polat 

Allah Teala`nın Rububiyetine iman - Prof. Gabori

Rububiyet Ra kkndendir. Bununla, kendisine tapılan ilah tarif edilir. Tapılan Tanrı bununla tanıtılır. Bilinmeyene tapmak doğru olmadığına gre; Hakk Tealnın tanınması, Ona ibadetin gerekleşmesinin de ilk şartıdır. Meşhur olmuştur Rabbimizin doksan dokuz ismi. Bu, Esma-i Husna diye tanınır ve kısa veya uzun zikredilir. (1)

Bunlara isim denmesi de ok kullanılışı ve tağlib usl gereĝidir. Yani bunlarla sınırlı tutulamaz. nk ilahi sıfatlar sayılamayacak kadar oktur. Ve btn sıfatlar da Rab isminin anlamında, hem kelime hem kavram olarak mevcuttur. Bu şu demektir: Zımnen onların hepsini ifade eder, hepsinin varlığını gerektirir, ister istemez (Rab) O btn sıfatlarla vasıflıdır. Şu rneklerle bunu aıklamış olalım:
Rab Haliktır, Baridir, Musavvirdir, yaratıkları yoktan icad eden, dzenleyendur. Kadirdir, Kahirdir, Mbdi (ilk tarzda yaratan), Muid (ikinci kere aslına eviren) dir... Dilediğini yapmaktadır.

Rab koruyucudur, rızık vericidir, nimetlendiricidir. Yani yaratıklarının varlığını srdrmesi ve gelişmesi iin ne varsa O verir. Yine O, Veli, (sahiptir) Ganidir, kapı aıcıdır, (maddeyi-manayı) O bahşeder, lutuf ve nimet sahibi Odur.

Rab, ynetici, yargılayıcı, hakimiyet sahibidir. Şeriatları o indirir (yasama yapar) yaratıkların işlerini O yrtr. Veren de alan da Odur. Ykselten, alaltan Odur. Aziz kılan, zelil kılan Odur. Fayda veren, zarar veren Odur.

Rab şahiddir, takipidir, hesap sorucudur. O amelleri sayıp dkmn yapar; byk kk tespit edip, ler tartar; hayır ve şer olarak belirler. Ltfeder ve adaletlice onlara karşılık verir.
Rab, O ilahdır, gerektir, mabuddur. Ondan başka tanrı yoktur. Alemlerin, insanın, cinnin,
hayvanın, nebatın, cansızın ve btn yaratıkların Rabbidir.

Şu saymaya alıştıklarımız, sıfatlarından belli başlıları ve birka rnektir. Yaratıklar (ok ve eşitliliği) şekilleri, durumları, cins ve trleri ile sayısız sıfatın şahit ve gstergesidir. Alimler, o sıfatları herkesten daha ok daha iyi bildiklerinden tr Rabbine daha fazla saygı duyarlar. O Rabb hakkı sylyor: Allahtan hakkıyla ancak alim kulları rperir (Fatır 28 )

Geri bazı sıfatlar, Rab ile kul arasında mştereklik gsterir. Sıfatlar ve onlara bağlı şeyler.... Ama Rabbimiz bu sıfatları kemal, celal ve cemal anlamıyla taşır. Kul ise bu sıfatları, acizliği
ve kusuru iinde taşır grnr.
Bazı sıfatlar ise, iştirak kabul etmez; nk istiklal ve teklik ynnden ona zgdr, zelliği vardır. İşte bunların başında İlah ismi Allah ismi; Mennan, Rahman, Mtekebbir, Halik isimleri (sıfatları) var. İşte bu sıfat ve zellikleri, zlm ve isyana dşmeden hibir kul iddia edemez.
İmdi, sıfatlar hem tamdır, hem de birbirini tamamlayıcıdırlar: Yani Zatında tam/eksiksizdir. nk bu sıfatlardan her biri kemalin doruğundadır. Mesela: her sesi işitir, Basar grmesi tamdır, her şeyi eksiksiz, gizlisiz grrr... Yine aynı sıfatlar tamamlayıcı, kemal vericidir: nk her sıfat, Rabbin ycelik ve tamlığını ifede eder. Ayrıca her sıfat ve isim, biri diğerini tamamlar, destekler.(2)
Topu birden de Rububiyetin Kemalinin ifadesi olur. Bunun yanında, eski veya yeni bazı (islami akaiddeki) fırkaların, sıfatlar konusundaki ifrat veya tefrit yznden Rububiyet
kavramında bazı sapmaları olmuştur. İşte bazıları, Rabbi tenzihte kusur yznden, Onu (yaratıklara ) benzetme hatta cesed izaf etme durumuna dşmş. Bazısı ise Tenzihte o derece aşırı gitmişki; sıfatları kaldırmış iptal etmişler. Bunların ve tekilerin hata etmesi; Rabbi Tealayı zaman ve mekan hudutları iinde tanıtmaya kalkmaktan kaynaklanıyor. Halbuki Cenabı Hakk bunlarla sınırlanamaz, nk O onların yaratıcısıdır ve onların tesindedir.
Gzler onu kuşatamaz, halbuki O gzleri kuşatır. O latif ve Habirdir. ( Enam:103) Onun misli yok; O işitir ve grr ( Şura: 11 ) Allaha rnek vermeye kalkmayın; Allah bilir, siz bilmezsiniz. (Nahl:24) Halbuki Allah kendisi misallendirme yapabilir. Mesela ...Allah yerin ve gğn nurudur; nuru şuna benzer, bir lambalık iinde lamba.... o da bir sıra iinde... (Nur:35) gibi.

Kula dşen, Rabbinin sıfatlarını topluca kabul ve onları tek tek anlayarak, kavrıyarak tasdik etmektir.

- Hibir değişikliğe uğratmadan doğrudan isbat iin.
- Anlamlarını tevil etmeden isbat
-Hi birini terketmeden, her birinin eser ve tecellisini isbat edip kabullenerek.
( Prof. Dr.M. Salih Gabori)
------------------- ----------------- -------------------

(1) Bunu Tirmizinin Suneninde davet bahsinde zikretti.
Buhari ve brlerinde de var. Ebu Hureyreden rivayet eden Hadis şyledir. Allahın yzden bir eksik yani doksan dokuz ismi vardır. Kim bunları ezberler (kavrar ve tavrını ona ayarlarsa) mutlaka Cennete girer. O tektir, tekliği sever.
(2) Mesela, kadim sıfatı Baki ismini gerektirir. Ve birbirini ikmal ederler. Zaten brn zorunlu kılar, kemale erdirir.
İrade sıfat Kudreti gerektirir. Kamil oldukları halda de yine birbirlerini tamamlarlar. (ev.)

Not: Prof'un kitabindan alınarak kendisinin izniyle yayınlanmıştır. Deng Mezlma
Eyfah Filistin - Zakir

Filistin toprakları yzyıllarca bir ok din ve medeniyeti bnyesinde barındırmış bir blgedir. Bir ok peydamberin anayurdu ya da yaşadıĝı yerdir. Sleyman, Musa, isa (Allahın selamı hepsinin zerine olsun )bunlardan bir koıdır. Resullullahın Mirac`a yksellirken son duraĝı El-Aksa camiinin iinde mbarek taş o topraklarda dır.

Isa (a.s) Beytullahim doĝmuştur. Mescit-i Aksa dnyada inşa edilen ikinci olması hesabiyle ayrı bir neme sahiptir. Yahudilerce kutsal sayılan aĝlama duvarının Kudiste olması filistine ve Aksaya ayrı bir nem katar.

Medeniyetlerin eşiĝi olması bir yana eşitli dnemlerde bir ok savaşlara sahne olmuş ve ok katliamlar yaşanmıştır peygamberler yurdu Filistinde! Halılar tarafından işgal edilip, eşitli sahnelere giren Kuds ve Filistin, Selahaddin-i Krdinin orayı işgalden kurtarmasından sonra, yzyıllarca insanlar bu blgede hr olarak yaşamışlardır. Osamanlıların son dnemine kadar islam lkesi olan Filistin bu dnemde yahudilerin oraya yerleşme planına sahne olmuştur. Osmanlının daĝılmasından sonra İngiliz smrgesi altında senelerce kaldı.
an Filistin, dnyanın her tarafına daĝılan ve gittikleri yerlerde de rahat durmayan, hatta kimi devletler tarafından katliama maruz kalan yahudiler, Osmanlı dneminde eşitli hilelerle Filistin topraklarında toplandılar. Daha sonra aldıkları destekle burada İsrail devletini ilan ettiler. Daha evvel bu topraklarda mslman, hıristiyan ve yahudiler barış ierisinde yaşıyan halklar iken, israil planiyla bir anda dsman kesildiler. 1947 aynı zamanda Ortadoĝunun bitmeyen savaşlarının da başlangı noktası oldu. Abdnin zel abaları sonucu 51. eyalati olan siyonist israil devleti kurulmus ve iban gibi bylmştr.

Dikkat ekmemiz gereken nemli bir nokta ABD! nin 52. eyaleti olmaya aday Trkye Cumhuriyeti Devletinin Amerikadan sonra ikinci olarak israili devlet kabul eden lke olmasıdır. Her vesileyle Filistinlilerin yanında olduklarını syleyen T.C. yneticileri, islam alemini kandırarak israilin yanında yer almaktadır. Mossad ilişkileri, askeri anlaşmaları, tank ve uak ihaleleri, israilin Manavgat suyunu alması ve GAP gz dikmesi ilişkilerin boyutunu gstermeye yetmiyor mu? Mezapotamya sakinleri ve T.C. yetkilleri unutmasınlar ki; yahudilerin arz-ı mavud planı kendilerini de ilgilendiriyor. Bunu lkesini seven serefli yetkililere sylyoruz. Satılmış mason politikcılara tabiki!....

Kuralan siyonist İsrail devleti sırasıyla rdn, Mısır, Suriye ve Lbnana saldırmış ve topraklarını bytmştr. Bir avu yahudilere karşı birlikte hareket edemeyen arap lkeleri ve Filistin davasını sanimice sahiplenmeyen islam alemi maalesef gerekli tepkiyi gsterememektedirler. Birbirlerinden kopuk direnişler İsraili bazı şeylere zorlasa da zm olamamaktadır.

Son gnlerde İsrail kuvvetlerinin Arafatın kontrolndeki Filistin topraklarına girmesi beraberinde korku dehşet ve katliamı getirmiştir. İnsanlıktan ve barıştan nasibi olmayan Sabri ve Şatilla kasabı Ariel Şaron bu gn de Cenin, Beytllahim, Nablus Ramallah`i ... kana ve gzyaşına boĝmuştur. Katliam yerlerine gazeticiler sokulmadıĝından boyutu bilinmemektedir. İsrail Boldozerlerinin Ceninde toplu mezar kazdıkları alelacele lleri gmdkleri, ajanslara ulusan haberlerden duyuyoruz. Kan ve lmden başka birşey bilmeyen Şarona baĝlı canilerin neler yapabileceklerini varın siz dşnn.

Blgeye giden ABD. Dış işleri bakanının barış abaları sonsusuz kalmaktadır. nk israil askerleri işgale devam ediyor, evlerin kapılarını bombalayıp erkekleri militan diye olup gtryorlar. Ayrıca Şaronun; işmizi bitirmeden oradan ıkmayacaĝız szn unutmasak ateşkes saĝlanıncaya kadar crm ve katliamlarına devam edeceĝini biliyoruz. Acziyetini koruyan ABD ve Avrupa Birliĝinin bir zm retmesi hayal gibi bir şey olsa gerek. Aĝırdan alınması ise ayrı bir sorun. Nato ve Birleşmiş Milletler İsraile mdahale etseler ya!... Iraka, Afganistana Yugoslavyaya mdahale ettiĝi gibi!... Karşılarında gl lobileri olan yahudiler var deĝil mi? Hem neden Filistine yardım etsinler ki? Orada zgrlk savaşıları ve radikal mslman gruplar var. İsrail onların işini bitirsin, ondan sonra barışma grşmeleri başlasın. Unutulmasın ki bombalar ve silahlar, radikal, demokrat, militan, oluk-ocuk, kadın-erkek, yaşlı-gen dinlemiyor.

İsrail askerleri uak, tank ve helikopterlerle Filistin binalarını harabeye evirirken, terrle mcadele ettiklerini de sylemeyi ihmal etmiyorlar. Bu hikaye her yerde byledir. Dnyanın birok lkesinde kyler, şehirler bombalanır, insanlar kaırılır, ldrlr, katliam uygulanır, bazı halklar ortadan kaldırılmaya alışılır, ama bahane aynı, btn bunlar terrle mcadele iin yapılıyormuş!.. Sormak lazım nedir bu terrle mcadele safsatası? Kurdistanda beş bin kyn bombalanıp boşaltılması, 40 bin insanın katledilmesi, insanların kaırılması, işkenceyle ldrlmeleri mi terrle mcadele? Filistinde evlerin oluk-ocuk başına yıkılması mı terrle mcadele?.. İsrail askerlerinin evleri basarak keırdıklari ve ldrdkleri insanlar yaşlı ve ocuklar mı terrist yoksa hunharca katliam yapan İsrail mi?.. Tıpkı Kurdistanda Trk devletinin yaptıĝı gibi! Yahudi taktiĝidir, hem ldrr hem yakar, yıkar, hem bombalar hem de iştişhad eylemleri karşısında sızlanıp, aĝlayıp kamuoyu oluşturur. Grmyormusunuz, beline bombayı baĝlayıp sivil asker demeden fitilleri ateşlemektedirler diye baĝırırlar. Sorarız peki; şehirlerini tanklarla muhasere edilmiş, ocuk-yaşlı demeden katledilen bir halka başka bir olanak tanıyormusunuz? Ya da topyekun Filistin halkını srmeyi mi dşnyorlar?.. Tabiki bu da var. Galiba kırk milyon mazlum krd Kurdistandan srmeyi amalayan Saddam ve T.C. devleti de aynı planla katliam yapıyorlar! Ama kursaklarında kalacak.. Ne Filistinliler ve nede Krd halkı kesnilikle davalarından vazgemiyeceklerdir. Ortadoĝunun yetişen ocukları kendilerine zlmedenlerin dişlerini skp haklarını alacaklardır, bu ne pahasına olursa olsun!....

Unutmayalım ki; yahudiler siyonizmi dnyaya hakim kılmak istiyorlar, Byk İsrail devleti ve arzı mavud onların temel gayesidir. Bunun iin Filistini topyekun kana bulamayı gze almışlardır, ama sessiz kalan devletler zellikle Nil ile Fırat arası olanlar bilsinlerki; Filistinden sonra sıra kendilerine gelecektir. Bugn sulu olan Filistin halkı deĝil bizzat katil Şarondur. Birleşmiş Milletler, ABD ve ABnin bunları hesaplayıp İsraile mdahale etmelerini ve daha fazla katliamın yaşanmaması iin tedbir almasını temenni ediyoruz.

İslam alemini ve mslmanları Filistin davasına sahip ıkmaya davet ediyoruz. Eyvah Hama, eyvah Halepe, Grozni, Srebrenia dediĝimiz gibi yarın veya brgn eyvah Filistin demiyelim!... Mslmanların ilk Kıblesi Mescidi Aksa ve sakinlerinin dramı hi vicdanlarınızı sızlatmıyor mu?.. Mescidi aksanın resimleriyle evin duvarlarını ssleyenler! Başınızı kaldırın da bakın, boynu bkk, yorgun tarih abidesi Aksanın durumuna!.. katledilen kadın, ocuk ve yaşlıların dramına!... Elleri arkadan, gzleri bantlarla baĝlanıp gtrlen fidan gibi genlerin dramına!...Filistinli tek başına bırakılmamalı!.. Onların davasını sahiplenmeliyiz. nk mslman o kimselerdir ki; kardeşinin dertleriyle dertlenir, sıkıntılarına ortak olur. Filistinli mazlum insanlar bizim kardeşlerimiz deĝiller mi? O halde onların haklı davalarına sahip ıkalım, mahşer gn hesaba ekilme inancındaysak şayet!...

Allah btn işlerimizden ve yaptıklarımızdan bizi sorumlu tutacaktır. Topyekun bir halk katliam edilirken siz ne yapıyordunuz diye muhakkak soracaktır. Unutmadan syleyelim ki hangi din ve ırka mensup olursa olsun sivillerin, ocuk ve yaşlıların ldrlmesi asla kabul edilemez. Ancak şiddet, şiddeti doĝurur, savaş şiddetlendike insanlar acımasızlaşırlar. Bombalar ve silahlar, sivil, asker dinlemez.

Karşılıklı anlayış, adaletli zm arayışları ve barış ierisinde yaşamak temennimizdir. lkeler, devletler ve insanlar birbirlerinin haklarını gzetip kavga etmeden yaşarlarsa en mkemmeli bulurlar. Fakat ırkılık, zalimlik ve menfaatperestlik pekala bunu engellemektedir. Kendilerinden başka halklara hayat hakkı tanımayan Trkiye ve İsrail gibi devletlerden adil zm ve barıştan yana bir tavır grebilirmisiniz?.. nk şiddetten başka bir şey bilemeyen bu devletler barış ierisinde yaşamayı kayıp olarak grrler, kaırır, işkence eder ve ldrler ki yaşayabilsinler!.... Haksız oldukları halde sanki haklıymışlar, sanki zlme uĝrayan taraf onlarmış gibi gstermeyi de ihmal etmezler. Bunu da pekala becerirler. nk lobiler, para ve satın alınmış yneticileri devletlere hakimdirler.

Zakir Snmez
Hun ji nad min re nimaje xwe dirj dikin!

Ez demek li Varto y mela bm. Li wir camrek heb ji ber qebla w şx bn ji w ra j digotin Şx Abdussemed. Abdussemed her iqas şx b j, l softiya w pirr tuneb. vara eydiya Remezan ji mal hrs dikeve die sk. Xelk hem ne mizgeft nimja "selatuttesbh" dikin.

Kurd ji v nimj ra nimja dirj j dibjin. Abdussemed dibje "qenc ew e ku ez j biim mizgeft belku ez hineka li wir bibnin hinek bhna min derkeve". Mixabin sal li jor bin j, şx hj nimja dirj nekiriye. Ev qissa w bi dev xwe ji min ra neqil kir got:
Min ber xwe da mizgeft, ez dema ketim hundir min dt ku cemaet ji ruk rabye. Min niyeta xwe an ez tabi cemaet bm, man got Ellahu-ekber secd hew ser xwe bilnd kir. Min carek ser xwe bilind kir, min dt ku herkes di secd da ye, min carek din ser xwe dan, ez hinek sekinm, min xwend ser xwe bilindkir, min dt dsa herkes di secd da ye, cara sisiya ku min ser xwe bilindkir min dt ku hem di secd da nin min got:

"Va il (40) sal e ez carek hatim camiy, ew j we kiriye nad min hun nimj dirj dikin, madem ku nad e, k heta sib ser xwe bilind ke......
de ser xwe deynin!....

Cemaet bi tev mela va hem bi min keniyan, mela got "Xwed te bikuje, wek ku tu nizan nimj bik i kar te li mizgeft heye heta te nimja me hemiya da betalkirin?

M.Nureddin
Bu namazdır mminlerin buraĝı

Dklr benden cmle gnahlar
Namaz iin abdest aldıĝım zaman
İki melek iki yanımda durur
Sabah Namazını kıldıĝın zaman

Dahi namazını terketmesin sakın
İsterisen ola imanın btn
Hak kulum der sana Resul mmetim
yle namazını kıldıĝın zaman

Gkten yere iner btn melekler
Meleklere mştak olur felekler
Kabul olur o onda btn dilekler
İkindi namazını kılĝın zaman

Cennet bahesini hak kendi bezer
Şad olur m`minler iinde gezer
Kiramen Katibin sevabını yazar
Akşam namazını kıldıĝın zaman

Bu namazdır m`minlerin buraĝı
Hak Teala yakın eder uzaĝı
Cennet a la olur anın duraĝı
Yatsı namazını kıldıĝın zaman

Ecel yastıĝına koyunca başın
Dklr gznde kann ile yaşın
İman ve Kuran senin yoldaşın
Azraile canın verdiĝin zaman

Isvireden Hsameddin Gl
Derman

ro ji derd dlber,
Bme serxweş serser,
avn belek lb şeker
Tu derd min baş dizan

Rind delal pispor
Xerb im ez t ji min dr
Niza-m zd y, koer
Ez dimirim l t awan

Koera min delala min
avn belek xezala min
Xwez bibay bermaliya min
Ez i bikim tu nezan

R girtina bi meles
Ez kirim gula melis
ima tu hal min napirs
Zanim ku tu bwjdan

Min pirr got tu nak man
Min got em herin tu nak ferman
Birn kre nne derman
Ka b-j derman min kan

Niza-m ima qet pirs nak
Ji bo derd min hewes nak
Min ji v xem xilas nak
Tu y doxtora v can

V xurbet li me i kir
Cerg dil me pare kir
Te li v eşq are nekir
Ji birna min ra tu derman.

M.Nureddin