Malper/Site
Rbaz/Tzk
Belavok/Bildiri
Program

Deng Mezlma

Hejmar - 36 - 30.07.2005
Hejmar - 35 - 30.06.2005
Hejmar - 34 - 30.05.2005
Hejmar - 33 - 30.03.2005
Hejmar - 32 - 28.01.2005
Hejmar - 31 - 31.12.2004
Hejmar - 30 - 30.11.2004
Hejmar - 29 - 30.10.2004
Hejmar - 28 - 30.09.2004
Hejmar - 27 - 30.06.2004
Hejmar - 26 - 30.03.2004
Hejmar - 25 - 30.02.2004
Hejmar - 24 - 30.12.2004
Hejmar - 23 - 30.06.2003
Hejmar - 22 - 30.12.2002
Hejmar - 21 - 30.10.2002
Hejmar - 20 - 30.06.2002
Hejmar - 19 - 30.05.2002
Hejmar - 18 - 30,04.2002
Hejmar - 17 - 30.03.2002
Hejmar - 16 - 28.02.2002
Hejmar - 15 - 30.01.2002
Hejmar - 14 - 30.12.2001
Hejmar - 13 - 30.11.2001
Hejmar - 12 - 30.10.2001
Hejmar - 11 - 30.09.2001
Hejmar - 10 - 30.08.2001
Hejmar - 09 - 30.07.2001
Hejmar - 08 - 30.06.2001
Hejmar - 07 - 30.05.2001
Hejmar - 06 - 30.04.2001
Hejmar - 05 - 30.03.2001
Hejmar - 04 - 28.02.2001
Hejmar - 03 - 30.01.2001
Hejmar   02   30.10.2000
Hejmar   01   30.06.2000
 

Hejmar:13, Sal:2001, Meh:11

Mirac kana bulanmıştır - M.Nureddin Yekta
Bo Turkan Nameyek vekir - Cankurd
Fırsatı Ermeniler - Solax
Ve Mezzinlerin sesi kesildi - Deng Mezlma
Kum Xeyb I. - Cankurd
lm gercegi - Can
Crn paqijbn - Mela Emn
Faşizime Doğru - Metin Ciyayi
Cihadıma ve tm genlere -  Can slam
ıplak Kız - Metin iyay
Dllenmese de bahe tozlarımız!
Bkek N
Dert kşesi (Mektuplar, eleştiriler, yorumlar)

Hey mslman Miracın mbarek olsun

Bir Mirac gecesini daha idrak ettik. Mirac Peygamber Efendimizin Allahın huzuruna ıkışıdır, bunun şekli beni hi enteresan etmez, ruhuyla mı, bedeniyle mi, ryada mı yada uyanıkken!. Asırlardır bu gecede mslmanlara sadece Peygamberin Miraca ykseliş tarzı anlatıldı.

Camilerde sarhoş mevlidhanlara mevlid, kızlara ilahiler okutuldu, Quranın hkmn kabul etmeyen kemalist kurralara Kuran okutuldu ve başta İslamın hkmn kaldıran taĝutun başkumandanları olmak zere getirdikleri rejimde katkısı olan tm Ebu Cehil askerlerine dualar yapıldı, laik ve dinsiz sistemin ayakta kalması iin zavallı mslmanıma dualar yaptırıldı. Mirac bu şekilde anlatıldı ve kabul ettirildi, ama aslında Mirac bu deĝildir. Mirac gecesi Allah Peygamber vasıtasıyla mminlerle bir antlaşma yapmıştır. Onlara başta namaz olmak zere grevler vermiştir. Allahtan başka ilah tanımıyacaklarına ve sadece Ona kulluk edeceklerine dair sz aldı. Yalnız sana ibadet eder ve yalnızca senden yardım dileriz szyle insanların sadece Allaha kulluk edeceklerine dair sz aldI. Asırlardı Miracin bu manası anlatılmadı.

Bugn yine camiler dolsu taştı, mevlidler okundu, dualar yapıldı, kefere sistemlerin dalkavuk hocaları diliyle mcahidler terrsit, zalim, emperyalsit, gaddar, işgalcı Ebu Cehil glerini de meşru idare ilan edilerek onlara destek sunuldu. İşte beni ilgilendiren taraf ta bu!..

Eĝer biz bugn iinde bulunduğumuz şartları değerlendirirsek, bylesi gecelerde kendimizi avutmaktan başka bir şey yapmadıĝımızı anlarız. Mirac gecesinde Allaha verdiĝimiz szn tam aksine Onun dşmanlarına hizmet ediyoruz. Bir başka tabirle Allaha kulluĝu bırakıp kula kulluk ettiĝimizi anlarız.

Samimiyetsizliĝimiz, tembelliĝimiz, vurdumduymazlıĝımızın bizi kfrn eşiĝine getirdiĝinin farkında bile deĝiliz. Bugn dnyada zlm altında inim inim inleyen mslman kardeşlerimiz varken, Filistinde, eenistanda, Kurdistanda, Afganistanda emperyalistler ve yerli uşakları tarafından katledilen mslmanların durumuna bakmadan, birgn oru tutup akşam mevlid dinlemekle İslami grevlerimizi yaptıĝımızı zannediyor kendimizi avutuyoruz. zellikle Trkiyedeki mslmanların grevlerini ihmal ettiklerini bilmeleri lazım. Birinci dnya savaşında kadınlarının kollarındaki bileziklerini, boynundaki gerdanlıkları ve altınlarını ıkarıp Trkiyede yaşayan halklara hibbe eden Afgan halkının bugn maruz kaldıĝı zalimce saldırılara ve katliamlara Trkiye hkumeti adeta kına yakmaktadır. İşin en acıklı tarafı da Trkiyedeki mslmanların tm bu olup bitenleren seyirci kalmalarıdır! Birka rekat namaz kılmakla kurtuluşa ereceklerini sanıyorlar.

Cenabı Hakk'ın "etrafını mbarek kıldık" diye buyurduğu topraklar, bugn yine Cenabı Hakk'ın Kur'anı Kerim'de lanetlediği bir milletin işgalinde. Hangi sebeple olursa olsun Allahın farz kıldıĝı cihadı terk ederek mbarek toprakların mel'un milletin elinde olmasından rahatsızlık duymayan mslmanların nasıl hesap vereceklerini bilmeleri lazım.

Son olarak Amerika istihbaratı ve Mossad tarafından hazırlanan bir planla Pentagona yapılan saldırıyı mslmanlara saldırmak iin bir firsat bilen ve szde islam devletleri hkumetlerini de yanına alarak başta Afganistan olmak zere dnyadaki tm mslmanları yoketmek zere Halı seferleri ilan edildi. Halı ruhuyla Bin Ladin bahane edilerek esasen Ilayi Kelimetullah iin cihad eden tm mslmanları yoketme savaşı başlatıldı. Cihad edenleri mslman kabul ediyoruz zira diĝerlerinin mslman olmadıklarını hem kendileri, hem Amerika ve işbirlikileri ve hem de Amerika ve işbirlikilerine dalkavukluk, kpeklik yapan yerli kefereler, szde islam devletleri yneticileri bilmektedir.

Bin Ladin bu saldırıyı yapmadıĝını israrla sylyor, dnyanın birok yerinden mslmanlar ABDnin kanıt vermesini istiyor, Taliban varsa ellerinde bir kanıt bize gstersinler diyor ama yinede gnlerdir Afgan halkı bombalanıyor, yzlerce ve hatta binlerce insan katlediliyor, milyonlarca mslman yollara dşp alıkla, sefaletle başbaşa kalıyor. Ve biz camide mevlid dinlemekle kardeşlik grevimizi yaptıĝımızı sanıyoruz!

Bu da yetmiyormuş gibi, bizimle yani tm mslmanlarla alay ediyorlar.

Pentagon dn yaptıĝı aıklamada Cuma gn mslmanlar iin kutsal olduğundan operasyonlara ara verdik" diyor. Sanki diĝer gnlerde mslmanın katli caizmişcesine.

zbekistan, Afgan halkının katliamı iin, ABD birliklerinin, ''insani amalı olmak zere'' bir hava ssn kullanmasına izin verdiĝinıi aıklıyor.

Trkiye mslmanları katletmek iin mslman ocuĝunu yolluyor Afganistaa. Ama insanlıkmış!

ABD, Afganistanda uyguladıkları katliamları gizlemek iin, bu savaşa karşı olanların ses ve grntlerinin dnya kamuoyuna ulaşmasını engellemek iin gayri insani bir sansr uygulamasını btn dnyada uyguluyor. Krfez Savaşı'nda operasyonla ilgili btn bilgileri dnya ile paylaşan Amerikan ynetimi, ilan ettiği yeni kresel savaşın boyutlarını, hedefini ve ieriğini gizliyor ve bu konularda yapılan analizlerin ve bilgilerin dnya kamuoyuna ulaşmasını da engelliyor. Bylece savaşın arkasındaki trajediyi gizlemeye, gerek amacını saklamaya alışıyor ve İslam dnyasını kirli bir savaşın iine srklyor.

zellikle Trkiye Mslmanları ise sadece seyrediyorlar.

Dnyanın her tarafında gerek mslmanların inandıĝı dava uĝruna bu savaşın son bulması iin caĝrılar yapılırken Trkiye Hkumeti de Amerikaya, Batı emperyalizmine biat etmeyenleri terrist ilan ediliyor!

Dnya mslmanları sokaklara ıkıp katliamların son bulması iin ayaklanırken, Trkiyede Mslmanlık stnden siyaset yapan parti liderleri, trban tacirleri, parti bykleri, din adamı sıfatıyla tv.lerde boy gsteren dalkavuklar demokrasi dedikleri ve kendilerinin de nel olduĝunu bilmedikleri emperyalizme alkış tutuyor. Adeta mslmanların katliamına destek sunuyorlar. Daha bir yıl evvel T.C. Diyanet reisi Demokrasi Ortaduĝuya hakim olacak ama kanlı mı kansız mı olacak aıklamalarıyla adeta bugnk katliamlardan haberdar olduĝunu ifade ediyor.

Resulullah bir gn eshabına gelecek bir zamanda mslmanların zerine kafirler tarafından leş kargaları gibi saldırılar yapılacağından bahseder. Eshab, mslmanların sayısının az mı olduğunu sorar. O da hayır der, mslmanların sayıca ok ama su zerine ıkmış er p gibi olacaklarını syler. Sahte mslman liderler, cahil (szde) alimler peşinden giden bugnk mslmanlar kurtlar sofrasında yemek, sarhoşlar sofrasında meze olmuşlar.

Dilsiz şeytan gibi susmayı tercih eden ve laimlerin levmesinden korkanların da kendilerine bir zarar gelmesin diye munafıkların iine koştuklarını gryoruz. Yada terrist ilan edilmekten mi korkuyorlar?

Bugn sadece Afganistanda degil, dnyanın birok yerine yzbinlerce insanın hayatı tehlikededir. ABDnin daha evvel Hiroşima ve Nagazakide kullandıĝı nkleer bombanın kullanılması halinde, yzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine yol aacağı belirtiliyor, ortaya ıkacak radyasyonun da blgede onlarca yıl sakat ocukların doğmasına yol aacağı biliniyor.

Afganistan topraklarını yeni silahların deneme tahtası yapmayı amalayan ABDnin kullanacağı bir ok fzeye kimyasal ve biyolojik başlık taktığı iddia ediliyor. Trkiye hava sahasını kullanma izni de alan ABDnin, nkleer başlıklarla her an byk bir katliam gerekleştirmesinden endişe ediliyor.

Hani ama sadece terrsitlerdi!?

Bugn Afganistanda sadece bombalar değil; uygarlık, insanlık, terrizm adlı gnlerdir şişirilen balonlar da patlamıştır.

Gnlerdir Amerikaya saldıranları terristler, insanlık dşmanları olarak sulayanların da aslında ok daha kanlı terristler olduğunu dnya alem grmştr.

İşte bu yıl bu mbarek aylarda Mbarek Mirac gecesini bu şekilde kutluyoruz, kutladık. Ne diyelim? Mevlidhanları dinlemekle, dalkavuk islam dşmanı hocalarin dualarına amin demekle mslmanlık grevini yaptıklarını zanneden mslmanların miracı mbarek olsun diyelim!

Mirac kana bulanmıştır, Mirac gecesi mslmanlar katledilmiştir! Dileriz ki bylesi gecelerin mslmanların uyanmalarına ve birleşmesine vesile olsun.

Saygılarımla.

01.11.2001

Bo Turkan Nameyek vekir

iye hn bi ser me de her diqrin?
Ma hn evqs xedar jr in?
Ber we bi hezaran sal
Me kon xwe li van sirtan dan
Me di kolosn van iyan de,
pir ji z ve daikandin al
Me ava kirin bajar mal
Akbatana delal Waşokan

Bipirsin ji Anabass reva deh hezaran
Ji skender xudan qo
Ji bavprn xwe
ji Mongol Tetaran..
Bipirsin ji dwarn Nnewa ya herift
ji Xaperestn serşikest

Bipirsin ji nexşn ser kevir zinaran
..ji şah rojava, ji Dilşr
ji van iyana,
ji Cd, Span Agr, ji Bxr

Ma k xudan van deştan e?
K avakar van keleh burcan e?
Ev ne axa Kurdan e?!..
Ne Kurdistan e?!...

Gelo! Bjin dayka we (Turkiye) end sal ye?!
Ma navek wilo di drok de ber hebye?
Kesek bihstiye?
An j dtiye?!...
iye hn me dikin koer?
Gel me belav dikin li her der!
Ma em xulamn we ne?
Em kole ne?..

d bese, bese hovino!
Her tişt bi a we nabe
Bila dest we ji ser me rabe..
Ev dunya her wilo nabe
Late me j her şikest nabe..
ciy we Turkan, mna qirikn zinaran,
her li jor nabe
d em j ji temar rabn
Ji nav qirj tariya drok hilbn
Ta niha em di xewna biratiy de bn
...em nezan avkor bn...
Em hesp talan ji bo Al Osman bn
Em beran qokirin ji bo Kemalan bn...
d bese, biratiya me nema
Em we ji hev cuda bn
Dil kezebn me ji bedkariya we reş bn..
.
dest piyn me di kar we de peş bn
Di nav me de, Turkino! Snor e bo her dema..
Sng me ji we wek eytn
dil me ji we bye kun xn..

Her carek me ser ji bo maf xwe hilda
We dest xwe bi xna me hene kir
.. ave xwe bi ariya zarokn me kilda
We em qir kirin wek pez
We talan kirin ji me mal rez
We em kuştin li her c li her gav
We şx melayn me darvekirin
Ke dotn me revandin, birin
niviskar ronakbrn me..!
we zincr kirin,
ji mran kirin..
We sermrn Kurdistan
bi gan avtin nav agir
dest p girday
we avtin em av
Ma eve birat?!
Eve hevalt?!..
Rast hn Romn malxur in
ji nijad gur in..
d bese hovino!
d bese Turkino!
We welat me kir djeh
Li her aliyek ceng şergeh
Welat me y tev bihişt gulistan
We kir şikr, we kir goristan

Er!
Li zindann we mirov b rmet in
Li dadgehn we mirov b rmet in
Li parlemana we j mirov b rmet in

Sermiyan we di şaristaniy de Kemal e
Bavik we Kemal e
Xudan we Kemal e
Ji Kemal p ve we ten şr mertal e..
L hn nizanin ew Kemal k ye
Rov ye an Tecal e...!

Ma kesek ji w pirtir li me kir derew
Ma kesek wilo dibe pşrew?!
We li her bajarek me ji w re ptek kir
We zordariyeke xn li ser me pda kir
Heger ev gur ile, zikbir, dev bi xn bav we be?
D netewa, ku bi w bawer kir, awa be?!

Er!
Hn bi ser me de hatin ji orta Asiya
wek gre kul
We şaristan li pey xwe wran kir, we kir xul
We herifandin burc kela
We talan kir hebn drna Mdiya..
hn li seriy me bn heft bela
We li aliyek Bulgar kuştin,
We Ynan kuştin,
We Ereb kuştin
.. li aliy din we qirkirin Ermen
bi terzek namirov, bi şweyek gen...
We ji me j hercar bi sedhezaran kuştin
Wek hinek daliqandin, hinek biriştin
We gelek zarok li ber dwaran,
sw, bir taz hştin...
Ma ji kuştin p ve karek we y din tune?
Hn i ne?!
Mirovin an hovin?!
Gava yek bixwaze we ji dil de bixeydne

Div bi Kurd bipeyive bistirne:
Ez Kurdim ez hezdikim ji Kurdistan
Ez Kurdim herbij Kurdistan..
D li dora w yek yek bikevin wek tirpan
D ji qehra bimirin neviyn Tran..

Lew re tev bi hev re, bi dengek bilind,
Şivano tu li kuy?

Herbij Kurd Kurdistan
Herbij Kurd Kurdistan...
 
Cankurd

Fırsatı Ermeniler - Solax

Emenilerin soykırıma uğramış olmasının kendilerine başka milletleri aynı vahşetle soykırıma uğratma "hakkı" verdiğini dşnen insan ilkellerine bakın.

Krtlere yurt olarak Zagroslarin doğusunu gsterirken, 1970'lerde Trkeş'in "tiken Dergisi"nde krtleri inkr ve aşağılamak iin kullandığı ırkı terimlerin aynisiyla Krtlere yurt olarak "Zagroslarin Dogu"sunu gsteren dost yzl ermeni ırkılarına bakın.

Krt Alevileri "Snni krt" maskesiyle kendi milletinden farklı inanışlara sahip kardeşleriyle karşı-karşıya getirip, mezhep elişkisini derinleştirmekten medet umanlara bakın.

Zazaların ermeni oldukları yalanından hareketle, yine resmi politikalarına temel taşı olmuş ırkılıklarının bir gereği olarak yezidi krtlere; "ermeni oldukları" dayatmasını Irak ve Trkiye ırkılıklarını fersah-fersah aşan bir ırkılık ve inkarcılıkla telkin edip, nlerine tek seenek olarak "zor"u koyanlara bakın.

Ermenistan ynetiminin boynunda asılı duran Krt Soykırımı ve tehciri suunun Osmanlı'nın Ermeni Soykırımı suundan ve Bağdat rejiminin Anfal Soykırımcılığından hite farkı olmadığının bal gibi bilincinde olarak ve de kasıtla, kendi fanatik ırkılıklarını (eğer fırsat bulurlarsa) mazlum bir milletin inkrı ve topraklarının işgal edilerek yeniden paylaşılmasından pay alınmasına endeksleyen, bu kanlı ve yayılmacı zellikleriyle Trkiye, Irak ve diğer smrgeci devletlerin işgalci ve kanlı eğilimleriyle pratikte de hi bir farkı olmayan "soykırıma uğratılmış soykırımcılara" bakın...

Kendi lkelerinde mslman-yezidi ayırımını krtleri paralayarak kendi egemenliklerinin ırkı-blc payandası haline getirenlerin Krdistan'ın diğer blgelerine ynelik olarak aynı politiklarını srdrme ısrarına, (hıristiyan dinli olarak zerlerine hite vazife değilken) alevi-snni ayrımına su taşıyarak ve krkleyerek parsa toplama niyetlerine bakın..

İşbirlikisi ve su ortağı olduğu Trkiye, Irak, İran, Suriye rejimlerinden kanlı soykırımları, tehcir ve asimilasyon uygulamaları, azınlıkları ve haklarını inkr edip bastırmadaki despotlukları, yayılmacı istek ve zellikleri tahtında hibir farkları bulunmayip, blgenin bilinen diger kanlı-faşist rejimlerinden ve bu rejimlerin aşırı ırkı-yayılmacı zelliklerinden sadece isminin "ermeni" olmasıyla ayırdedilen şovenistlerin niyetleri nedir acaba?

Yine biz cevaplayalım; Haklı bulduğumuz ve insani nedenlerle samimi bir destek sağladığımız Ermeni Soykırımı davasını sırama tahtası olarak kullanıp, kapsamını krt lkesinin işgalini de ierecek bir şekilde genişleterek Y A Y I L M A K....

Krtlere ne olacak dersiniz... Krtlermi? "yle bir halk yoktur hibir zaman da var olmamıştır", onlar Ermenistan'da "ermeni", Trkiye'de "trk", Irak ve Suriye'de "arap", İran'da "fars"tırlar.. "DaĞlarda kalarak dilleri degişime ugramıştır"... Krdistan mı? yle bir lke "yoktur".. Biz smrgeciler kendi aramızda anlaşırız ve trklere, araplara, farslara, ermenilere "ait olan" toprakları (zaman-zaman pastayı paylaşamamanın cingarıyla birbirimizin gırtlağını kessek de) sonuta kardeş-kardeş leşiriz. zerinde "insan yaşamayan" toprak parası iin bu kadar cebelleşmeye ne hacet var canım.. Şayet arada bir "eşkiya, terrist ve blc" kişiler yada mihraklar "yabanci kışkırtmalarıyla" ermeni, trk, arap, fars olduklarını unutur, krt yada Krdistan szcklerini telaffuz ederek hak talebinde bulunurlarsa onlara diyeceğimiz şudur; "Defolup gidiniz, ırkdaşlarınız ingenelere sığınınız, smrgecilerin ayranı kabarırsa başınıza ne işler geleceğini kanlı baltamıza ve ocuk yanığı kokan evlerin tten dumanlarına bakarak tahmin ediniz".

İşte; "Krt dostu" olduğunu syleyen "kardeşlerimizin" ne menem kardeş olduklarının tefsiri budur..

Biz aslında hepsiyle "kardeşiz" ama dağlarda kalarak "ilkelleştik" ve kardeş olduğumuzu "unuttuk". Ara-sıra dış mihraklar bizim bu "aptallığımızdan" yararlanarak zgrlk, bağımsızlık, lke gibi "zararlı ve iptidai" fikir ve kavramları kafalarımıza ekiyor ve biz krtleri "hite bulunmayan lkemiz ve hayali milletimiz" adına "agı gemiş" hak taleplerine kışkırtıyor, bizleri icbar ediyorlar. Bereket ki "uygarlığın" kanlı baltası bu kardeşlerimizin elinde duruyor ve soykırım-tehcir gibi modern ve insani aralar ve yntemlerle bizleri "medenileştirme" yardımlarını esirgemiyorlar.
Yoksa halimiz nice olurdu?..

Allah "razı olsun" diyesim geliyor...
Pertew Solaxi

Ve Mezzinlerin sesi kesildi - Deng Mezlma

Demokrasi Ortadoğu'ya hakim olacak ama bilemem kanlı mı olacak, yada kansız olacak? diyen T.C. laik demokrat Diyanet Reisi M.Nuri Yılmaz emriyle ezanların sesi kısıldı!

1400 yıldır hergn binlerce, hatta milyonlarca mezzinlerimizin yksek sedalarıyla Allahın VAHDANIYETIni dile getiren, namaz kılan veya kılamayan her mslmana ve hatta insanlıĝa İlahi daveti hatırlatan mezzinlerimizin sesi, dzenin diyanet reisinin ulil-emirlerinden aldıĝı direktif doĝrultusunda kesilmiştir. Aslında bu icraatların emri yeni ıkmadı. 28 Şubat srecinin zihniyeti aslında sadece ezan deĝil T.C. laik sistem nnde engel olan İslamı tamamen ortadan silmek istemektedir. Ne yazıktır ki; 28 Şubatta alınan kararlar sadece kemalisteler tarafından alınmadı. Kendisini yıllarca mslman, mcahid tanıtanların da bunda katkı payı az deĝildir.

28 Şubat srecinde, İHLlerin nn kesmek iin yrrlğe konulan uygulamalarla evvela eĝitim yuvalarından imanlı insanların uzaklaştırılması oldu. Binlerce ocuĝumuzun eĝitim hakkı ellerinden alındı. Yine binlerce başrtl ĝrencilerimiz okullarından atıldı, hatta perukla bile sınıflara alınmadı, memurelerimiz grevlerinden uzaklaştırıldı.

Tm dnyanın eĝitime nem verdiĝi aĝımızda T.C.de tam aksinin uygulanması, mevcut rmş sistemin ne kadar gerici ve aĝdışı bir yerde olduĝunu anlamak zor olmasa gerek.

28 Şubat srecinde alınan hatalı, yanlış ve aĝdışı kararların meclise dayatılarak kabul ettirilmesi ile eĝitimin nne geildi ve ilk etapta dindar kesim eĝitim yuvalarından atılarak, zalim dzen kirli oyunlarıyla ilk basamakta başarılı oldu.

Şimdi sıra esas hedefte. 1400 yıldır insanlara tebliĝ edilen İlahi Vahyin nn kesmek, Onun insanlara ulaşmasına engel olmaktır.

Dnyanın cehalet ve kfr deryasında yzdĝ, zlmn ve şirkin alabildiĝine ilerlediĝi, insani deĝerlerin yok olduĝu, insanların pazarlarda birer mal olarak satıldıĝı, zayıfların kuvvetlilerin penesinde inim inim inlediĝi, insanlıĝın en korkun gnlerini yaşadıĝı bir devirde; İlahi Vahiyle bir kurtarıcı olarak dnyaya gelen Hz. Muhammedin tebliĝine karşı gelmektir mezzinlerin susturulması!

Wema erselnake illa kaffeten linnasi beşren we nezren welakinne ekseren-nasi la yelemne. (Sebe/28) Biz seni btn insanlara ancak mjdeleyici ve uyarıcı olarak gnderdik; fakat insanların oĝu bunu bilmezler. ayetinde buyurulduĝu gibi, Hz. Muhammed (s.a.s.) in insanlıĝa gelen mesajının susturulmasıdır mezzinlerin susturulması!

Dnyanın her tarafında hergn yzbinlerce defa okunan ezani Muhammedilerle şanlı Paygamberimizin fert, aile ve cemiyet nderliĝi ilan edilirken, Onun yce nderliĝini tasdik ve tasvip ederek, rehberliĝinde hayat programını tanzim eden insanlarımız ve messeselerimizin n kapatılmak istenmektedir. Ezanın sessiz okunmasındaki esas hedef budur. Eĝer ezanın cihazlarla deĝilde, camilerde sessizce okunması teklifi mslmanlardan gelmiş olsaydı, o zaman da mslmanları teknikten istifade etmekten mahrum olan gericiler olarak nitelendirirlerdi. Ama bahsettiĝimiz gibi ama İlahi Vahyin insanlara ulaştırılmasındaki rahatsızlıklarıdır. Evet rahatsız oluyorlar nk kfr bir istibdat kamısı gibi kullanan mtecavizler, kendi cce nderlerini putlaştırmak iin Peygamberimizden ve Onun getirdiĝi İlahi davetten korkuyorlar. Kanun ve yaşam tarzlarını batı-hırıstiyan standartlarına uygun olarak Kuransız ve Muhammedsiz nesiller yetiştirmek iin ellerinden gelen herşeyi yapmışlardır ve yapmaktadırlar. Bunun iin Muhammedi ezanlardan korkmaktadırlar.

Yoksa iddia ettikleri gibi, ezanın esas amacının sadece namaz kılanlara vakti bildirmek olmadıĝını onlar da bilmektedirler. Aksi takdirde ezanda sadece namaza gelin aĝrısı yapılacaktı. Oysa ezanda hem Allahın varlıĝı, birliĝi ve sadece Ona kulluk yapılması gerektiĝi hatırlatılmakta ve hem de Hz. Muhammedin tek nder, Rehber, Lider olduĝu haykırılmaktadır. Mekkeli mşriklerin kabul etmeyip karşı ıktıkları da buydu. Yoksa eĝer Ebu Cehil sistemine karışılmasaydı, mslmanların sadece ezan okuyup, namaz kılmalarına hi kimse ses ıkarmazdı. Bugn ezanların susturulmasındaki mana da budur!

Kuvvete başvurarak toplumun vicdanına hkmetmeye kalkan zalimler, znde sapma ve putperestlik yatan şahsi tercihlerini ortaya koyuyorlar. Hem dall ve hem de mudill olan bu tercih sahipleri, peşlerine bir takım iradesiz insanları da takarak, yeryznn nizamını bozdular ve bozmaya devam ediyorlar. Masum insanlar ile Yaratan arasına girdiler, giriyorlar. Tarih boyunca kendilerini putlaştıranlar, Peygamberleri, hatta zaman zaman Yce Yaratanı devreden ıkarıp, eserle-muessir arasındaki halkayı koparan kişiler olarak zuhur ettiler. Bunlar, kendilerinde daha ok mevcut olduĝunu vehmettikleri hasletler sebebiyle inkr yoluna sapmış, btn bu gzel haslet ve imtiyazların insana mahsus olduĝu gereĝini kavramaktan uzak kalmışlardır. Beşeriyyetin kfr ve ilhad ateşiyle k, k olmuş sinesini iman ve ihlasla onaran, vicdanlara yapılan baskıları kaldıran, imanın ruhani ikliminde fert ve topluma yaşama hrriyeti bahşeden, insanları, putların nnden kaldırıp, Mabudun bil-Hakk olan Allahın huzurunda kulluk etmenin şuuruna erdiren Peygamberlerin getirdikleri Nurlu yolu kapamak ve kendi gaddar sistemlerini insanlıĝa dayatmak istiyen zalimlerin penesinde kıvrandıĝı bir dnemde yaşıyoruz. Ama sanmasınlar ki; Yaratan mahlukunu sahipsiz bırakacak!

Allah Nurunu tamamlayacaktır, kafirler istemese de, bunda hi kimsenin kuşkusu olmasın!

Karanlık geceler her zaman yerlerini nurlu sabahlara bırakmışlardır, sabah yakındır ey inananlar zlmeyiniz!

Deng Mezlma
Kum Xeyb I. - Cankurd

Mihoy Seydo di gund xwe de b dost hogir ma b, ji xwe ew di nav hevsern xwe de wek kesek nvbiyan dihat dtin ji ber ku malbata w bi ten xwe b, bi ser xwe b..Ji aliy bav ve, ew ji derdora Wan b ji aliy dayik ve ew ji xelk Kolhesar b..Li v herm j gava tu ne Shikak b ne Amk ne ji Meydana b tu winday, gava tu ne ji merivn axayek b, tu bi ber avan nakev. Neyartiya Miho bi kesek re tune b, l hevsern w tev bbn neyarn w, egera v neyartiy j kum Miho b, ne tishtek din b..
Ez dixwazim ji we  re di vir de diyar bikim, ka  bo i kum Mihoy Seydo bb egera neyartiya xelk bi w re..
Miho carek li ser pishta ker xwe y qir siwar b ber xwe da bazara Efrn, ku here li wir ji xwe re ji dayik bav xwe re hinek sol cil ji mal re hinek pertal hr mr bikirre. Bi berbang re ji gund derket, di sirt newalan re, di qirac deshtan re ber bi Efrn ve ker xwe ajot,
Ji dr ve kup-kupa mana komir (trna li ser komir) tev li azana melayek dengxwesh dihat guhn Mihoy, ew j ketib xewn mitalan, dadiket newalek, ku li herdu aliyn w zinarn resh hebn, wek ptn gawiran dixuyan, w-wa tirlitn firind kan teze dest pkirib, te digot, qey tev deng li hev dikin, ku lez bikin, rabin herin talana zad tov zeviyn xelk.
Ji nishka ve dengek bilind mran bi qrn azar hat guhn Miho du kesan xwe ji pash zinaran ve avtin ser rya w:- Bishel..!
Mixabin! Diz hn li welat me hene rya xelk j digirin talan dikin. Miho ji near bdeng ma. Dizn nedd (xerb) brmet hem tishtn w ji w standin, ker kurtan, xurc hem hr mrn w, akt, heste, pere tizb..L brmetiya wan ewqas mezin b, ku destn xwe avtin telik seriy w, ew j birin, keniyan, baz dan n.
Heywax! Ne mirovat ne j rmeta mran li v welat maye. Miho ji ber v nemiroviy xemgn b, avn w tij hstir bn, seriy xwe leqand hd-hd bi rya xwe de , bi nvro re gihsht Efrn, l nezan b b pere i bikira wilo sertaz, b kum, gera li bazar shermeke mezin e. Mr kurd di wan deman de wilo serqot nedigeriya.
Ber her karek, Miho   ba dostek xwe, da hinek pere ji w avbike. Dost w berken b ji ber ku cara yekem e, ku Miho b kum an b telik dibne, l  gava j  bihst i bi seriy w hatiye, ew j xemgn b, li ber Miho ket di ber dil w re , hinek pere j dan bi dilxwesh bi r kir
Miho di nav bazar re bi zk ber bi dikana kum kulehan ve lez kir, ku ji xwe re kumek bikirre, da serqotiya xwe bipeine, por xwe veshre. Ma ew ewlek e, ku wilo b kum bigere?! Miho avn xwe di kum kuleh telikan de gerandin, ji her babetek, ji her rengek ji her mezinyek, rz bi rz, li ser devn xwe hatib dann, qorek di ser qorek re, li ser refikan sng dikan xemilandibn, die wir de roka kumfirosh mntikn ol hat bra w, awa kumfirosh bi r ve ji xwe xafil b, dt ku mntikan (meymnan) kumd w tev revandine her yek li ser pknek darek kumek daye seriy xwe, kumfirosh dt, ku ziyaneke mezin bi seriy w hatiye, di xwe de ponij, nizan b i bike, ji ber xeyda dil xwe, dest avt kum xwe bi zerp li erd xist, dt ku her mntikek, ku li w temasha dikir, kum xwe avt bin dar. L ewn kum Miho revandibn ne mntik meymn bn, ewan mirov bn, mirovin mna w bn.
Miho bihnek bi branna rok berken b, l kumn dikan gish biha bn pereyn w j km bn, lew re ew dsa xemgn b. Kumfirosh  gellek xwe westand, ku tishtek bifiroshe Miho, pir dan rakir, ji bihayn wan kuman daket, l dsa j Miho her tisht biha dt, daw xudan dikan got: - Bira! Erzan kirr, heban (qolay, z) dirr.. Eger tu nikan kumek hja bid seriy xwe, ma tu dikar i bikirr bo i tu hat bazar?.
Ez lborn ji te hv dikim. Bi Xwed dizan hem pereyn min ji min standin.
De bila seriy te sax be, bash e tu nekushtin. Ez dibm mr kurd serqot nagere. Him, ez niha tgihshtimBash e! Va ez kumek wek Diyar didim te, l gava pereyn te bn, tuy veger ba min kumek hjay xwe bikirr..Dibe?!
Malava bira! Ez bm kumek hja bikirrim.
Dikandar qulna pashmax kumek bi piskulk toz l girt an, carek li kaba xwe xist, ku piek toz j rabe li ser tiliya xwe wek gernkan gerand da dest Miho: - Ferm ji te re!
Miho kum bir, da seriy xwe di nnik re li seriy xwe mze kir, dt, ku ew wek lstkar qirdikan e, ew ku sal carek an du caran t gund wan ji zarokan re mntik xwe dide lskandin bi w terz pere ji xwe re top dike. Kumek bik teng b, bi reng keskemor b, l bi piskulk b, piskulka w j bi reng sor b, h ne bi dil Mihoy b...
Bi Xwed ! bash li seriy te hatiye, biray hja.
Rast e, l ev piskulk ne bi dil min e..
Xem nake, gava tu bi mal jinika te j ji piskulk xweshnd nebe, yekser j bike, bavje, ma biskulk iye?
Miho careke din ji w re malava kir, xatir xwe j xast hinek tisht pertal, hr mr kiriyan, tev xistin trek mezin, tr hilda pishta xwe, l pereyn, ku bide tirumblan, bi w re neman lew re bi peyat ket rya veger hd-hd ber bi gund xwe ve zivir her her ker w di bra w de ma b w bimne.
Ber xwe bigihne gund d ji westana xwe li ber kaniyeke ava bihar rnisht, soln xwe xistin, kum xwe dan tenishta xwe, ku dest avn xwe bisho, nimja xwe bike.  Di ava zelal a kaniy re seriy xwe dt gava w ser livand, piskulk j di av de leqiya, ew pir ji w dilteng b, kum ji seriy xwe kir xwast bi herdu destan  piskulk hiline bavje, l kir nekir piskulk j neb, yekser kum bervaj kir, ku piskulk di hindir w de bite veshartin da seriy xwe, careke din li ava zelal, ku wek nnik paqij b, nriya. i bibne?! Ten tr w y, ku li tenshta w b, di nnika av re xuya kir, l ew bi xwe diyar neb, ne ew ne j kum.
- Subhanelleha!..Ev iye? i bi min hat, ku ez wilo di av re naxuyim?! Piek  shash mat ma tirseke mezin kete dil w.
Miho winda b. Bi tiliyn xwe govdey xwe tiliyand, ser avn xwe, bvl guhn xwe, dt ku tev hene, l ima di av re naxuyin ten tr w dixuye? Gava dest xwe gihand tr li klek, dt  ew j nema di av re dixuye..Ji nishka ve b tq-tq hehertiya mrek gir li hember w, li ser zinarek, ku li hafa kaniy b, mirovek rihdirj, porsip zik wek dehol mezin. Miho di c de zer b, tirsiya, pir tirsiya. Mrik qelew got: - Niha tu j b yek ji me, tu j b hogirek ji l malbata n Gon, n Ne. Nema kesek te dibne.
Miho ji xeyda re kum xwe avt xar, dt, ku ew tr dsa di av re xuya bn, d bawer kir zan, ku dikandar hja Kum Xeyb daye w.
Ji w roj ve jna Miho hat guhartin, tar mar b, xew ji avn w reviya, pir caran hat girtin li w dan ji ber ku w pir tisht dizann, ji w p ve kesek nedizan, kum w b bela seriy w, l Miho veshartoka (sirr) kum xwe neda der, bo kesek negot.
Di ser de mala xwe, ber ku bigihe nav gund, kum xwe dsa bi bervajk da seriy xwe, gava ketiye hindir mal kesek li w hishyar neb, ta kik piskan j li w hishyar nebn. Li mala xwe dt ku keeke ciwan, bi ciln leshker yn bi reng kesk giran bn, li gel jina w rnishtiye herdu hrik-hrik bi hev re dipeyivin. Miho li ser sewkiy piek dr wan rnisht ji xwe re li wan temasha guhdar kir.
Ma dibe tu her wilo di bin zordariya mr xwe de bimn? Ma tu koley? An bav te tu firotiye v mr ?
Na bi Xwed !
Ez ne firot me ne ez kole me. Bav Miho ez ji w  re xwastim Dayik bav min ji min pirs kirin, min j dil li w heb hema wilo..
Hema wilo ? Ew mr e tu j jina w y ?
Xak! Ez bash tnagihnim mebesta te i ye.
Em dixazin jina kurd aza bikin, serbest bikin, da welat xwe rizgar bikin...Bo i her her mr di mal de deselatdarin?
Ma qey mrn kurd neman, da jin biin cenga rizgariy? Xaka min! Miho ji sib ve ye bazar hn venegeriya ye. Ew ji bo min heft zarokn min gellek diweste. Ma ew koley min e, ma bav min ew ji min re kirrye?!
Miho di ber xwe de berken b ji xwe re got: Bi Xwed Miho vegeriyaye hn w nabnin.
Keik dsa got: - Miho i ji te btir dike? Bje.
Jina Miho bersiv wilo da: - Ew cot dike, kevirn nav zeviyan hildike, keleman dibirre, mer dike, genim me dibe ash, daniyan dikelne, kay dikishne kadn, pez lan m dike, serban mal loq dike berf rsh dike, kutikan bo agir pixar hr dike her tishtek ez divm ew ji min re dike, hn i bike?!
Ma ne her tishtek ew j div, tu dik ?
Her, wilo ye.
K hvr distir ?
Ez
K cilan disho ?
Ez
Binre, tu j mishtaxan rdix, tevn dirs, zarokan neh mehan di zik xwe de hildigir, bi shev bin wan zuwa dik, tu mirshkan tene did, tepikan dik, bizin didosh, pvazan din, ker ji w re kurtan dik,  shr didosh mst dikeyn, eqilmast dik, dimis tirsho digir, kolika w j j re amade dik, ne wilo ye ?!
Her, wilo ye.
Miho di ber xwe de hizir ji xwe re got: - Hele guh bide v mesmt ! Welleh  ev jinika min ji dest min digire, ew ji nav zarokan hil bibe, bie bibe shervan, li iya baniya Na lo ! Ez i gumana dibim ser jina xwe, ser Shekir ? ma ne kes jina min here bibe heval girlo?!..
Miho ji tirsa, ku pir tishtin nehja ji dev wan bibihse, ji ciy xwe rab bi der ve de , kum xwe serrast da seriy xwe, kir humhum ber bi mal ve dsa hat:- Mal! Shekir! vaye ez hatim.


Kum Xeyb II.

Ji hindir ve  jina Miho, ku bi bihstina bjeya (Shekir)  dilshad b, bi lez bez ber bi mr xwe ve hat, tr ji dest girt herdu hatin hindir. Miho pirs kir: - Ka zarok ku ve
ne?
Shekir bersiv da:- Bi Xwed! Tev li maxa jrin riştne. Ma te got, ez bihlim ewan ta v var li derve bimnin?
Li derve asoy rojavay reng sor veda b deng azana var bi ser gund ve hat.
Ji w roj ve seriy Miho pir shiya, li kelem rshan qelib xema w j mezintir b.. Her roj kum xwe bi dizka bervaj dikir, dida seriy xwe winda dib, bersh dib, kesek nedizan ew li k der ye, rengareng salix gotinn gundiyan ji nz ve dibihstin, diket hindir maln wan, zik xwe tr hingiv mast tir dikir carina j ji xwe re sandiqn wan bi dizka vedikirin pereyn wan n veshart dijmartin, l tishtek ji wan ne dibir loran Kurdan ji dizan heznakin ew j ne diz b, l gava bir dima, nan wan tra xwe dixwar bi w reng xwevedizn pir tishtn veshart dizann, l ji dev w rojek ji wan vesharan gotinek derneket loran ew mirovek ne xiniz km b, l gava dibihst, ku hinek dixwazin pstiy bikin, pilana wan ashkere dikir ewan di nav gundiyan de rezl riswa dikirin, carinan j dib egera pevn hinde caran j wan mirovn nebash li w dihatin hev li w didan, yek nedizan w ji ku ve pilana wan bihstiye, ya d j bo ser pstiya xwe bipeinin, xwe dajotin ser w zordar li w dikirin. Hinek j n muxbr li w kirin, ew dan girtin, pols ew bir zindan end caran j lesh w dan ber wrankirin, zoreke mezin li w kirin zarokn w j pershan bn..Li dawiy bav w j xwast, ku ji gund bie ji ber ku ew bye egera sershandina malbat bi tevay. Miho dt, ku  gotina bav w rast e, dewlet w digire berdide, ji zindanek dikeve yeka din, hem drna w ji dest w girtin, ew b kar b kisp ma, lew re bi ya bav xwe kir, dev xwe da welatek dr, l kum xwe j li gel xwe bir..
Miho heft roj heft shevan bi r ve , gellek pershan b, rojek li wir xebit rojek li dera han, l nexwast bi carek kum xwe bi bervaj bide seriy xwe, da seriy w dsa nekeve bela..
Li dawiya mishextiy Miho giha ber qonaxeke ji du qatan avakir, bi gellek pencereyn, ku ji wan bi shev rohniyn iraxan dixuyin, li ser pshdwar w bi xzeke qalind reng rejiy hatib nivisandin (Mala Kurdan) li ber dergeh w avahiy pawanek gir milbilind rawestiya b, bi simbln sitr devzendn baday, ku Miho newr b ji w bipirse, ka ew dikare derbas be hindir avahiy an ne.. Miho ji xwe re got: - Heger ev mala Kurdan e, ma maf min j tune ye, ku ez shevek t de rakevim?!
Pir di dil xwe de hizir, daw kum xwe ji berka hindir saqoy xwe derxist, carek li dora xwe nriya, kum bervaj kir, da seriy xwe got: - Ser nam naman nam Xwed, tu hzek bo min bid. Miho gav kir b ku pawan nvrazay  li w hishyar be, di aliyek re xwe daqelazt derbas b hindir Mala Kurdan, l wek dibn: Mala gur e, ne ard e ne bulgur e, maleke rt kevnar. Ew ji bin ve ber bi qat jorn ve hilkish, li qat yekem rawestiya ji xwe re di nav de geriya. Di qat yekem de gellek hlan hebn, Li ser dergeh hlana yekem nivisandibn: Hlana Niviskaran. Ew li ber deriyek nv-vekir rawestiya, nav rnishtvan odeya pshn li ser der xwend: Bekir Kobaniy. Ji xwe re got:- Bi Xwed ev nav ji min re nas dixuye.. Seriy xwe dirj kir hindir dt, ku mirovek gir di ser pnc saliy re li ber maseyeke ji pirtk kastn radio dagirt, rnishtiye bi avn, ku rohn t de km bne, xwe bi ser defterek de xar  kiriye dinivise. Miho bang kir: - Bekir! Bekiro! Tu dibj qey ew dh li Australia rnishtiye, h dengek nabihse..Careke din Miho bang kir:- Bekir Kobaniy! Bekir carek li pash xwe nriya, l kesek nedt, ji w ye, ku pjna dayka w ya pr hatiye serldana w  dsa winda bye.. Miho pir caran bang kir, l ew bi nivisandina xwe ve mijl bb, heger li pash pishta w li dehol zurn j  bidana, ew bi kar xwe re gro bb, wek dibjin; gava yek j bipirse: - Gelo! Kur te li kijan dibistan dixwne? W rast nedizanBelku ji dewata kur xwe re j ne vala b Miho didt, ku Bekir ji kar xwe venabe h nikane bi w re bipeyive, dev ji w odeya w berda odeya din. Li ser deriy w nivisandibn: Lokman Hekm. Lokman Hekm j mirovek di ser l re b, piek qelew b, l ji ry w j mirovat, dostan zevxwesh dibar. Li ber w j lode pirtkan heb, dinivisand dinivisand. Miho xast bizane, ka ew li ser i dinivise. Heylo! heylo..! Ma li ser i ne nivisandiye? Him bi Kurd him j bi Tirk. Li ser Kurd Kurdistan, li ser cengaweriy, li ser zordariya leshker Tirko, li ser raman wjevaniy romaneke balksh nivisandib li ser flosofek Kurdan.. Miho dna xwe day, h dem kat nne, ku bi w re j bipeyive, ew j di w rewsh de hla derket. Li deriyan nriya, yek yek, tev navn niviskaran, dil Miho tij xwesh b, gesh b. Ew di nav wan deriyan re hat, xweshiyar serbilind, ew pir navan ji wan dinase, ber pirtkn wan xwendine, dil xwe bi naln kesern wan dagirtiye, l piek mirz w tirsh b, gava di ber deriyek re derbas bye, loran xudan der tev ku mirovek payebilind niviskarek jr jhat b, bi xwe li ser deriy odeya xwe pevekek wek v nivisandib (Min ziman romana kurd afirand. M.U.) ..Miho di ber xwe de got: - Xem nake! Ma i dibe?!  di wir de ew penda kurd hat bra w: Berf dihele iya dimne, ker dimire kurtan dimne, ga dimire erm dimne mr dimire nav dimneMiho hozaneke Melay Cizr j an bra xwe, dema ku dibje: Shebirax shev Kurdistan im, hema Miho dizan, ku mebesta melay namdar ne pesindar b, belku ew dixast bibje, ku di tariya Kurdistan de min bi v berhema xwe irayek vxist..
Li dawiy Miho ji xwe re got: - Ev qat, ku pir hjamr t de hene bi kar xwe re evqas  dilsozin, div  li jor ba, ne qat li bin ba, gelo! Kurd ima bihay pns pnsdaran nizanin? Ma Ehmed Xan, Feq Teyran Melay Cizr j wek van di qat jrn de jiyan? Bersiva v nehat bra Miho, lew re seriy xwe hejand hlana feqe melayan.
Li wir civatek oldaran heb, wek camiyeke bik di orta w hl de heb, gellek shx shagirtan li ber hev din rnishtibn.. Melayek zana digot: - Gel bawermendan! Gava pxember selewat silav l bin- dest bi rsaleta xwe kiriye, ji malbata xwe de, ji la xwe de ji neteweya xwe de dest pkiriye. Ma ne wilo ye?! Pisht re gava ew bi serketiye, ola Islam li chan hatiye belavkirin..Ma ne w gotiye: (Bashtir we ew, ku la xwe biparize, meger ew ne gunehkar be) ?
Shagirtek  bersiv da: - Er wilo b. Div em j ji neteweya xwe de dest p bikin. Ma i me bi neyaran ve gir dide, ma ev biratiye, ku me dixin bin zora xwe bawermendn wan j bdeng dimnin?
Ev ne biratiye, ev bindestiye.
Xortek din got:- Ma hn n ji xew rabn?
Ta niha hn li k der bn, melano?
Melayek ciwan bersiv da: - Em her hishyar bn, tu bawer nak, here dastana melay me y mezin Ehmed Xan bixwne, kuro!
Kesek din wilo got:- Hn dixwazin partiyek dirist bikin? Ma part di Islam de hene? Neuzu bllah mn sherrl EhzabXwed me ji sher partiyan biparize.
Xwendevanek, ku gellek pirtk di bin piyan de bn, got:- Bi Xwed te evqas seriy xwe ji neyar tirk re emandiye, d tu ramana me bipejirn j, xr di te de nemaye.. Ma tu nabn, ku Kezebshewit ji ber dilsariya me giha k der? d  ew bi nav ref qomonstan ket, ne n wek te wilo kirine, ku ciwann me tev ji nav me direvin..
Kesek din pr got:- Ma ten ciwan ji me direvin? Ma tu nabn, ku Shx Cewher awa keshe haxamn Cihowan hembz dike gazindan ji Xwed dike, ku her tishtek qenc heye dike xwe neqenciyan j tevan dike kar mirovan?
Dev ji w berde lo, d ew nizane i dike, sibe ew bi qomonstek re pev bie, ew dsa b a li vira danshe. Premrek wilo got tizbiya xwe ji berka xwe derxist di ber xwe de tesbh tekbr kishandin.
Ew melay, ku di ser de peyiviye, li mamhostayek nriya j pirs kir: - Tu i dibj  mamhostey Xerb?
-Ez j wek mamhoste Perto dibm, ku nimj li ser zevneke zeftkir heram e. Xwed teala napejirne, ku mirov zor stem li hev din bikin w j zordar li xwe heram kiriye.
Ez v dibm.
- Van melana dixazin me ji nimja me j bikin. Yek dmgilover rihsip wilo got rab ser pyan azan xwend.
Di w nav de gish rabn, li rz rawestiyan li pey melayek pishtxwar dengxwesh nimja xwe kirin..
Miho pisht nimj bi bawermendn welatparz re di dil xw de got: - Ev destpk bash b. Ji ro p ve ez nema dij bi melayn kurdn hja derdikevin. L ewn, ku bi zor ldan gef gurran dixwazin gel bikin oldar, evana diyare ne tdigihin ola xwe ne j dizanin hevjna mirov iye. Ax, ax ji van sofiyan, mala me heriftin. Ne Kurdan ji ber de gotine: (Teyr wtwtan, te mala xwe wran kir ya me j bi ser de dan).
Miho ji wir derket, l hinek shash ma, ima di nav gel de ciy melayan hn wilo bilind e, gelo! Ji ber ku ewan bi Kurd mewldn pxember dixwnin? An ji hezkirina ola Xwed?
An j ewan ji nav gel dernakevin? Pisht re navn hinek shx melayan hatin bra w: Ubeydillah Nehr, Evdilselam Barzan, Mehmd Berzenc, Sed Pran, Ehmed Barzan, Rizay Drsim, Qaz Mihemmed, Mele Mustefa Barzan hinek hozanvan droknasn kurdperwe.  Gava hat bra w, ku evan tev shx mele bn, d tgihsht bo i qat shx melayan piek xweshiktir firehtir b ji y niviskaran.  
Miho xwast kum xwe deyne wilo bi govde ten xwe li nav wan hlan odeyan bigere, l tirsiya kesek prg w b ji w bipirse, ka ew li wir b destr i dike, lew re  wilo mna bayek, mna pjneke miriyan gera xwe gudand, hleke din.
Li wir j obeke jinan li hev rnishtibn, hinekan digiriyan, hinekan bi Tirk bi zarokn xwe de diqriyan hinekan bi Ereb bi hev re ketibn salixdan gengash. Jineke bedew ji nav wan bi Kurd  dipeyiv, digot:
Ma i bi ziman we hatiye, hn bi Kurd napeyivin?!
Ma i ferq heye xak? Ma ne serok-merokn me j bi Tirk dipeyivin?!
Jineke pir qelew li w vegerand ber xwe ber yeka din kir bi hev re bi Ereb peyivn.
Di wir de henekn dostek hatin bra Miho bi ten xwe keniya keniya, l kesek ji wan jinan ken w nebihst. W dost carek j re gotib:
Bi Ellah gava ez diherim mala va jinika qelew ji min re dixuye, ku ez li lawiristan me, wek awa her lawirek bi shweyek deng ji xwe derdixe, wilo li mala van j her yek bi zimanek dipeyiv, Tirk, Ereb, Kurmanc, Alman...
Hinekan ji wan jinan digotin, ku zarokn wan ne Kurdistan (dij bi Masdiyan!) sher bikin pisht re d Kurdistan rizgar bikin, hinekan digotin, ku tew ji wan re ne xem e, k fermandariy li welt dike loran mr gish wek hevin, ten ji zordariy hez dikin jinan avis dikin, yeka din digot, ku ji roja bkaniya w ve gotineke evniy ji dev mr xwe nebihstiye, ten di nav shltan t bra w, ku jina w heye yeka rindik e...yeka din j ji hevala di rex xwe de dipirs: Canim, Krdstan iye?
Hn tim dibjin: Krdistan!!..
Ji nav wan jin kian deng yek nizim dihat, wek awa hv di dil w de miriye, digot: - Welleh Hicb ji kur min re kirine, d ew sib ta bi var di ber mala Fatoy re dihere dit, dota Fato j wek pepka b hish e. Ma ez w i bikim, ne karek dike ne j ji min hez dike
Yek din l vegerand: - Ma tu dixwaz w ji xwe re bn an ji kur xwe re? Heger bo kar mal be, ew  li mala bav xwe teviya kar mal dike   j re tir e.
Miho ji xwe re got: - Ber evana hish min hey direvnin, ez ji hlana van derkevim, herim. Rab derket, da sng xwe bi bay paqij dagire, keserek kishand ber bi odeyeke din ve .
Miho deriy odey vekir, bihneke gen ji hindir w kete bvln w, odeyeke b kulav cil b germ, bihna kufik j dihat, di pashiya w de du kesn porsip li ser du skanan li hember hevdu rnishtibn, ciln wan di qerj de riziya bn, rihn wan di hembzn wan de civiya bn, te digot; evana pnsed sal ne. Miho ji rewsha van ket guman, gelo! Evana i kesin? i dikin? i ji hev re dibjin bo i wilo pr bne, di v odeya gen de wilo ji mirin xelk drok ve hatine ji brkirin?! Miho bi dizka ket hindir demek li wan temasha kir, evana tishtek nakin, nalivin nashivin, bash li wan nriya, dt ku li pash wan bi dwar ve kaxezeke pir mezin, ku nv dwar girtiye, daliqandiye. Miho ber bi kaxez ve , dt ku dareke pshseran, pir bi pkin şiqin li ser kaxez hatiye wnekirin. Rind li dar nriya dt, ku li ser koka w (1957) hatiye nivisandin, bi jor ve nriya du pkinn dar dibin, yek bi aliy ep da y din bi aliy rast de, di etela ji hev cudabna pkinan de (1965) hatiye nivisandin, pisht re Miho bash mejiy xwe bi kar an, gava dt ku ji her pkinek dar gellek shax qil pel derketine, li ser her yek ji wan salek hatiye nivisandin, hinek nav hatine qelemkirin, di ser wan re xz hatine kishandin careke din hatine nivisandin her weha. Miho kin-dirj hizrn xwe kirin, dawiy ji xwe re got:
Evana mirovin zanan e, Kurdin, l niha mir ne, evana ji z ve dixwastin darek bo jiyana tevgera kurd ya li rojavay Kurdistan pda bikin, droka v tevger binasin, l diyar e wan pir ji z ve xwe bi v yek re gro kirine, hema negihshtine dawiya pirs kshey, lew re mirine dara wan hn j teva nebye...  
Miho ji xwe pirsiya, gelo! D k kanibe v dar bash bike, Partiyn kurd li rojavay welt ima ji yek b deh panzdeh, gellek tej ser, pir pne perspan l hene? L kesek wilo jr di v yek de nehat bra w, lew re pelik irand ten koka dar li ser kaxez hsht, li ser tiliyn pyan ji hindir derket, bi bdeng di ber herdu termn wan premran re, ku wek du ptn ji mma zer rnishtne, derbas b, deriy odey li pey xwe girt ber xwe da nerdewan, ku hilkishe here qat jorn.


Kum Xeyb III.

Ji odeyek ve hinek dengn zz naz hatin guhn w, saz awazin pir hja xweshik, bi Kurdiyeke shirn, ew bi dilek ldanxurt ber bi odey ve . i bibne? Gellek hunermed li eywanek rnishtne, bi dest wan de cudacuda acetn saz hene, Tu i dixwaz, Dehol, zurne, keman, Dinbish, Tenbr, acetn njen, piyano zllik eqeqokji her babetek zllik eqeqokRumprump gumpgumpa deholan e, Te digot w niha Tirkan bi deholan ji welt qor bikin Ma i stran i drik i meqam i lorik?! Ser shor bin shor nav kesek digotin, tew naye bra Miho ew i kes b, ser shor bin shor nav w camr distirante digot: Bi Xwed evana wilo xngermin, ku w v camr bi strann xwe, bi pesn pufkirin rakin bibin di al werkin...! Ji nishka ve wneyeke karkatur ya wnekarek kurd hate bra Miho: Hunermendek bi shal shepik, bi rih tenbr bi xwe distire bi xwe j li tenbr dide li hafa seriy w li ser ewrek pjin hatiye nivisandin: Ez per xwe nestnim, ez bavk we Kurdistan nanasim..Heylo, Heylo..!!  Miho ji ber ken xwe tirsiya, ku wan hunermend deng w bibihsin, rabin bi dehol zurneyan, bi kemane tenbran li seriy w bidin li ba Miho j ji w ser p ve tu seriyn din tune ne. Er ser pir in, l ewan ji Miho re nabin, ew seriy xwe bi y kesek din nade p serbilind e, tev ku carina wek papora qayzax radiweste, Miho dike nake nikare txne karL i bike?! Xwed evqas daye w ew bi w dayn bi w ser xweshnd e.
Miho bi lez bez di nerdewan re hilkishiya qat jorn.
Li qat jorn bdengiyek heb, end odeyn resh hebn, ku rnishtvann wan bn ser dilovaniya Xwed, l ji wan j der yn bi gulan xemiland hebn, ku li ser wan hatib nivisandin: Ev shehd Kurdistan ye..Yek, du, s, ar Gelo! end rbern Kurdan ta niha shehd bne? ima wilo? Bo i yek yek, li pey hev din van hjamirov tn girtin daliqandin an j wan didin ber gulleyan? Ma di nav i netew de evqas serokn shehd hene? Van pirsan seriy Miho li hev xistin bersivn wan j ji w mezintir bn, hish w nema min kir, ku pirseke din bike.
Di bin deriyek re, ku nav Qasimlo li ser b, xn diherik, di bin deriyek din re, ku nav Sherefkend li ser b, dsa xn dixulxul. Miho ji hrsa dil xwe carek di ber deriyan re beziya, aliy din tengerah dsa vegeriya, navn kushtiyan li pey hev din xwendin: Simko, Evdilselam Barzan, Evdilrezzaq Bedirxan, Qaz Mihemmed, Shx Sed Pran, Dr. Fuad, Shx Evdilqadir Nehr, Sed El, Sulman Mun, Dr. Shivano...
Seriy Miho tengij, qriya:- Hawar! Hawar!.. L kesek ne bihst kesek ew ne dt, tew ew li wir nedixuya nedihat bihstin.. Miho li sng kabn xwe xist, hema i hode?!  Seriy xwe kir ber xwe hd hd bi shn ve hat, ku ji qonax dakeve xar, ji nishka ve rohniyek bi ber avn w yn jar ket, dt ku ji odeyeke nv-vekir deng mrek navsal t, pir qebe bi hrs, Miho ber bi der ve , bi tiliya xwe der tveda avn xwe sama mishkek tirsonek, ku derketiye xarin bidize, li hindir odey gerandin, Mrek bi ciln serbazan, qelew sermezin, bi dest xwe y rast li hafa seriy xwe pkin dareke biy girtiye bi dest ep j ber rewan xwe dixurne, cotek shimikn gundiyan kirine p dipeyive:
- Hinek wek Amerkana min trorst dibnin, hinek j wek gel min min pxember dinasin hinek j wek neyaran min sht dnek avbeloq dibnin.. Ez dibm dtina gel min ya tev rastir e..Gel min derewan nake ji min pir hez dike..
Hish Miho tev li hev b ji xwe pirsiya:- Ev k ye? Ev kur k ye v shor dike? De bihle lo, kur k dibe bila? Ma dema axan e, ku mirov her her li malbatan bipirse?! Tishtn ew dibje, bo min giring in. Welleh ez guh bidrim v mirov, ka i dibje. Miho bi dizka derbas b hindir, dt ku hey ho, hey ho! i rzek i du rz?! Gellek jin ken ngihay, bi sedan xortn, ku hn simbl derneketine, premr prejin, xwendevan bisporn zann, ekdar niviskarn ciwan, gellek kes rnishtine, ji xelk hem naveyan, ji bakur, bashr, rojhila rojavay Kurdistanm, bi ser ve j keikn kurd n ji Uris Ermniya, ji Kazaxistan Qrxziya, ji piraniya welatn Europa Kurd hene, melayn Nisbn Diyarbekir ta kesheyn Filleh Nistoriyan. Miho pir dilshad b, ku cara yek evqas Kurd bi hev re di hindir civatek de civiyane. Ji xwe re got:- Bi Xwed ev war ciy min e, ez ji civanga Kurdan hezdikim vane Kurd ji her aliyek hatineShekir tu li kuy? Bav bira ima hn ne li vir in? We ez hinartim mishextiy, l we nizan b, ku we ez avtim nav zirey Kurdniy. Miho wilo got sendeliyeke bik ji xwe re pda kir, li rz pashn li ser w sendeliy danisht bliv bshiv guhadr kir ew meriv i dibje.
Meriv qelew got:
- Niha neyarn me dixwazin me bixun ji ber ku ez di nav we de derketime, ku we ji tariy, kevinperestiy, nezaniy kertiy rizgar bikim. Ber derketina min dinya tar b, hn b hish bn, hn wek pezek b shivan bn.
Ev gotin ne bi dil Miho b, carek seriy xwe hejand ji xwe re got: - Xem nake, ji xwe re hinek xewn xeyalan dibje, l bguman ew tishtek qenc dike, ku evqas meriv ji evqas nave hermn welt li dor w civiyane..
Meriv qelew gotina xwe gudand, bi roj shevan li gotinn xwe vegeriya dehcot kirin, l rn wan ev b:
- Ev kar b zor b xnrtin nabe. Div em seriy xwe li hem zordaran hildin. Min seriy xwe di zarotiy de li Dayik bav xwe hilda, min diya xwe hevsern mala xwe j kevir dikirin ji ber ku ez nikanim di bin zordariy de bijm
Miho ji xwe re hizir got: - Bi Xwed ev gotinek hja ye, l awa mirov dikare keviran bavje dayika xwe bibe neyar hevsern xwe?!
Ew kes, ku dirj-dirj dipeyiv di w civat de pir bi sur payebilind dihat dtin, mirovn derdora w avn xwe beleq kiribn guhn xwe p kiribn, kesek ne diliv ne dishiv, di nav wan de wek pxemberek an ewliyayek dihat jimartin.  Got:
- Bsherefiya tev mezin ewe, ku yek ji netewa xwe re nexebite
Ev gotin pir bi dil Miho b, ku ji nishka ve da epikan, l Xwed kir, ku kesek deng epikdana w nebihst. Bi rast ew ji bo netewa xwe nexebite li ba Miho j mirovek  nebash e.. li ba Miho xebata bo netew di jiyan de rmeta tev mezintir e,  ne hn netew wek netewa Kurd be, herdem di bin zor setem de. Miho sendeliya xwe gavek pshdatir bir, ku bashtir bibihse, ka ev meriv i dibje.
Ew kes, ku mna rberek dipeyiv got:
Div em ji her yek hodey bigirin, ta ji neyarn xwe j, min bi xwe li gel jinek dijiyam, ku ji malbateke ajan e, ew j bye egera kushtina pir hevaln min, l ez pir hishmend zana me, ku min neyar j xistib nav kar xwe de.
Miho ev yeka h bash ne dt, l bala xwe day, ku kesek din dij bi v yek tishtek negot, carek avn xwe di nav gel de gerandin ji xwe re got, ku dibe ji ber dirjbna peyv rokn rber, tev razay ne, hema kesek ne razay b, gisha seriyn xwe dihejandin digotin: - Rast dibje, rast dibje, ev mirovek pir zana ye.
Miho ji xwe re got: - Ev nakeve seriy min. Rih dibe bost, l neyar nabe dost. Ev h naye pejirandin. Ez kum xwe bavjim, bila min bibnin ez bo van bibjim, ku ez v yek er nekin!
Rber nezanan deng xwe bilind kir got:
- Heger te dt hevser te dij bi me derdikeve, rahje kevirek li seriy w bide.
Miho dest avt kum xwe li erd da yekser rab ser pyan, sendel ji ber lingn w vepek kir teq req , teva ji nishka ve li w nriyan, awa wek yek Gon bi w ort ketiye di nav de wan ziq rawestiye..Yek kire qrn: - Ev Miho ye! Ev Miho ye, ez w dinasim..
Gava Miho dest bi peyvna xwe kir, yek ku di nz w de rnishtib bi dest w y ep girt bi xar ve daxist bi dizka got; - Miho rne, murdn Shx d te bikujin!
Miho got: - Birano! Ev naye erkirin, awa ez hevser xwe bikujim ? Dibe ew ne li gel we be, l heval kesek din be, ma ten hn Kurd in azadiya Kurdistan dixwazin?  
Yek rab ser xwe bi qrn qjn got:
- Nezano! Kevinperesto! Ma k ji me p ve Kurdistaneke serbixwe dixwaze? Gish otonomiya erzan dixwazin.
Ma evana Kurdin? Evana cashin, welatfiroshin..! Ji serxwebn bi rmettir tishtek nne.
Gish bi hev re rabn ser pyn xwe bi yekdeng qriyan: - Bij  shx me, bij shx me!
Civat b gola req beqan,  ji solgann (Bij shx me) p ve d te tishtek ne dibihst. Ma bila yek j xwe shash bikira bigota: Bij Kurdistan an j bigota Bij Helebe.. Di wir de hat bra Miho, ku carek gellek mirovn mna van pisht qirkirina Helebe bi end rojan derketibn xwepshdanek di pshiya wan de wneyek mezin v mirov qelew heb, di teviya xwepshdan de ji bilindkirina nav w btir tishtek din nehat ser zimanan li dawiy komeke Kurdan ji w xwepshdan ver bn yek gote Miho: - Mamo! Em ji boy Helebe hatne, ne ji bo serok merokan..
Miho dt, ku evana murdn shxek ne, evana ne wan kesn, ku ew dikare li gel wan bimne, tiliya xwe rakir, ku tishtek d bibje, yek porsip keke got: - He..He..Heger tu de..de.dev xwe vek, e..e..em te biqelnin..
Miho bersivek bi xeyd dengbilind day: - Ji ro p ve dev min nema t girtini ji we t bikin.. kum xwe ji erd rakir ji wir derket der bi hz li pey xwe girt
Miho gellek rojan di ber wa avahiya mezin re, ku bi nav (Mala Kurdan) b di dihat, l h dil w nedixwast derbas be hindir w mal loran ji Mala Kurdan deng fishek gulleyan dihat, qreqr hawara zarok jinan b, ji pencereyn mal alavn gir dipijiqn bi ezamanan ve hildibn, dman resh, toz kulxana resh bi ser baxn w de dihat xar, cengeke mna cenga Libnan di hindir w de pda bb, bira li bira dida, hev din dikushtin, hevser bi keviran li seriy hevser xwe dida, wek Shx ji wan xastiye dikirin.
Roj n shev hatin, neyar ketin Mala Kurdan tev wran kirin, meriv qelew j reviya, di ol beyaran re, di Asiya, Europa Afrka re, di nav daristan Metropolan re di bin eng w de li ciy xener debanan televisionek mezin, ku t de ten wney w heb. Li pey w j bi cendirme polsan, bi ajan segan, bi dav kemendan, neyar digeriyan, dipirsiyan..
Miho her roj dadiket ber golek, ku li wir ji xwe re masiyan bigire, dixast kul kelemn di sng xwe de ji br bike. Roja dawn, ku ew ye masvaniy, dna xwe day, wa bi hezaran Kurdn reben li dor gol rnishtne, li orta w dinrin. Di nav gol de dwarek lktron y temashkirin, gellek mezin rengdr  hatib avakirin, li ser w dwar wney meriv qelew heb, ew hn dipeyiv. Miho  kum xwe dsa da seriy xwe ket nav wan Kurdan guhdar kir. Meriv qelew dirj-dirj dipeyiv:
- Ey Kurdn nezan pir bi daxwaz!  Vaye hn dibnin, ez hatime girtinEz dibjim, ku ten nv min Kurd e, nv din Tirk e..Dev ji wan qehremaniyn erzan mna ya Qaz Mihemmed Shx Sed kevinperest berdin Ez amade me, ku teviya hza xwe hn j bi min re, bikevim berdestiya dewleta Mistoy mezin, bav netew. K got, ku bo Kurdan Serxwebn pwst e? Min h carek tiving hilnegirt, ev tisht hn dixazin min ne xastiye guneh min j di van qirkirin wrankirin kushtinan tune. Ez seriy xwe li ber dayikn shehdan -mebesta min zarokn Tirkan- ditewnim, ewn ku bi destn we Kurdan hatine shehdkirin..! Ber min digot: Neyaran tev xesandin, l nikanin min j bixesninHema ji min bawer bikin, ku zor her tishtek dike
Miho ji xwe re got:- L n me? Shehdn me, kezeb zarokn me?! Welleh ez j seriy xwe li ber shehdn gel xwe ditewnim ji bo dayikn wan j, k i dibje bila bjeWelleh ten tu xesandin, ji te p ve kesek nexesandin
Meriv qelew di orta gol de bi ten xwe rnishtib, l wney w di television de bi xemleke mezin dihat diyarkirin, digot:
Werin, tev bi min re, mil li mil, dest di dest, em ji bo Tirkiyeke Demokrat bixebitin.
Du roshenbrn tgihsht li tenishta Miho guhdar dikirin, nav yek Necdet y din j Mehmd b. Herdukan ji hevdu re digotin: - Hella, hella...Ev ry me resh dike, rabe em ji vir bazdin, lo!
Miho xwe daqelazt bi dizka , xwe gihand porsip y, ku ber gef gurr dabn  Miho, Kum Xeyb ji seriy xwe kir got: - Mashellah, Mashellah..!
Tu i dibj, heval?! Ma ew ji bo Serxwebna Kurd Kurdistan ne xebite iye k ye?!

Meriv porsip bi dmek tehl tirsh bersiv da: - Yaw, tu i ji me dixwaz, yaw?! Em dev ji serok xwe bernadin, dixwaze bila me tevan bifiroshe..
Miho keniya, kum xwe kir dest xwe bi teviya hza, ku di w de mab, avt nav gola av
Di orta wa serphatiya mezin de, di nav wan kul kederan de, roka jinek hat bra w, ku mr w ji ber serhishkiya w wilo dilteng b, ku bi w girt avt nav emek, ew bi lda di, l tiliyn xwe wek tpa (V) bi jor ve hildidan deng w dihat: Meqes, meqes..
L mixabin! li min bibornin  roka meqes ji xelk Kurdax bipirsin, ewan dikarin ji we re  hjatir bibjin

Cankurd

lm gercegi - Can

Eklenme tarihi lm; İnsan hayatının en mutlak gereklerinden biridir. lm, hayatımızın anlamını tamamlayan ve hayatımıza hayat katan bir gerektir. lmsz bir hayatın anlamı, anlamsız olabilecek en anlamsız şeydir. lm bizim iin en byk nimetlerden biridir. lm, hayat koridorunda yrrken birgn habersizce karşımıza ıkan ve bizi alıp başka bir alemin koridorlarında başıboş bırakan hakikattır.

Hi gelmeyecek sandığımız lm elbette birgn gelecek. Ve gelirken haber de vermeyecek. lm, byk bir ihtimalle bir dakika ncesinde lmeyi hi aklımızdan geirmediğimiz bir anda gelecektir. Mutlaka leceğiz, tm sevdiklerimiz de bizden nce yada sonra lecekler. Bundan 100 sene sonra acaba dnyada bu gnden ka insan kalacaktır. Zaten mezarlar bunu bize sylemiyor mu?

lme are yoktur. lm aresi olmayan bir aresizliktir. Eğer illa ki lme bir are arıyorsak, bu da; Allah'ı sevmek, Resulunun izinden gitmektir. Allah'ı seven ve Resulunun izinden gidenler lm sadece ismiyle bilirler. Onlar iin lm, aslında bir diriliştir. Hakikate diriliş... ryadan uyanıştır. lm onlar iin.... lm gecesi vuslattır, Azrail en iyi dosttur onlara. Allah dostlarının selaları, onların sevinlerini haykıran naralardır. Tabut, onlar iin; sevgiliye gtren anka kuşudur. Mezar ise; soluklanma yeridir onlara...

lm; bir hicrettir. Ruhun bedenden ayrılıp, şehadet aleminden berzah alemine g edişidir. Berzah Allah dostlarına bir gece gibidir. Ama diğerlerine... hi bitmeyecek ve sonu gelmeyecek bir ile.

lm; "niin yaşıyoruz?" sorusuna verilebilecek en gzel cevaptır da...

Evet, lmek iin yaşıyoruz. lmn nedeni doğmaktır, o halde doğan her insan da lmek iin yaşar.

Aslında, lm hakkında konuşmak, lm zerine yazı yazmak zordur.

nk; konuşan kişi, yazan kişi korku iindedir. Konuşurken dudakları, yazarken de parmakları titrer. nk; mevzu yani lm, kendisini de iine alan evrensel kozmik bir hakikattir. İnsan hayatının iki mutlak gereği vardır; doğmak ve lmek. Bunlardan ilki yani doğmak, şuurumuzun ve bilgimiz dışında olduğu iin pek ilgilenmeyiz. Ama lm; her an ense kkmzde hissettiğimiz, istesek de istemesek de, korksak da kormasak da yaşayacağımız bir gerektir. lm, zerrelerden krelere kadar btn kainatı iine alan bir sondur.

Aslında lm bir manada diriliştir insan iin. lm, asıl doğuşun bir diğer adıdır. Bireysel lm insanın, kozmik lm yani kıyamet ise insanlığın bu glgelik dinyadan asıl diyarına, vatan-ı asliyesine g edişidir. İşte bireysel ve kozmik olmak zere lm bu mana zemininde dşnrsek, btn korkular bitecek ve lm bizim iin vatan-ı asliyeye kavuşturan bir vuslat olacaktır.

Umulur ki bizler, lm zleyenlerden olalım...

CAN İSLAM

Crn paqijbn - Mela Emn

PAQIJBN DU CR IN:

Yek, paqijbna ji necaset ye, ya din j paqijbna ji hedes ( bdestmj cenabetiy) ye.

Paqijbna ji necaset :
Necaset di luxet de tiştn ps in, ku mirov j dikerihne. Di Ol (Dn) de j, bi mana tiştn psn ku dibin asteng ji siheta nimj re. Wek xwn mz.

Tiştn ps (necis) pirr in, l bel girngn wa heft in.

1- Şerab iqas tiştn rohnn ku serxweşiy edikin : Xweda di Qurana Proz de wiha emirdike: Şerab, qumar, senem zarn şans ps in kar şeytan ne ( Maide/90)

2- Se beraz : Pxember (a.s.) wiha ferman dike: Dema ku se (kik) firaqa yek ji we alast, carek j bi ax div ku heft caran were şştin heta ku paqij bibe (Muslim/279)

3- Leş: iqas heywann ku li angor slam nehatibin serjkirin j re leş t gotin. iku Xweda (c.c.) wiha ferman kiriye : Leş heywanan li we heram e (Enam/143)

4- Xwna herkand: Nm (etap) j wek xwn ye, Xweda (c.c.) wiha fermandike : .. an j xwna ku hatibe herikandin goşt beraz ev ha ps (necis) in (Enam/145) L bel kezev fatreşk ne necis in, evana digel ku xwn in j, lbel xwarina wan heram nne.

5- Mz psiya nsan heywanan : Yek bedew rojek dema ku di mizgeft de mzdike, Pxember wiha emirdike : Satilek av l bikin (Buxar/217, Muslim/284) Fermankirina av rijandina li ser mz, dixwaze necisbna w.

6- Parek goşt ku ji heywana sax were jkirin, ew j necis e. iku Pxember wiha ferman dike : Ew par ku ji heywanek were jkirin di hukm leş da ye (Hakim) L bel ew heywann ku goşt wan t xwarin m hiriya wan helal e.

7- Şr wan heywann ku goşt wan nayn xwarin, wek ker. iku şir w wek goşt w ye. awa ku goşt w necis e, wisan şr w j.

Mela Emn Batman
 

Faşizime Doğru

11 Eyllle başlayan şavaş ve değişim rzgarı en ok komşu Kanada'yı etkiledi. Herkesin bildiği gibi Kanada mlteci yuvası ve mltecilerin, gmenlerin geniş olanaklardan yararlandığı ve yıl gibi kısa bir srede vatandaş olabildiği nadir lkelerden biri.

ABD'ınde 72. Millet yaşıyorsa sanırım kanadada 125 etnik kkenli halk yaşıyor ve ırkılığın etkili olamadığı nadir lkelerden bir. Ancak bu olgu 11 Eyll eylemiyle birlikte değişime uğrayacağı kanısı kitlede gittike yaygınlaşıyor. Bu ayni zamanda mlteci ve lendıt emirgırantlarıda tedirgin ediyor. Mlteci yasalarının yeniden dzenlenmesi yeni anti terr yasalarının hazırlanması ve nerdeyse an kş bile terrist ilan edecek yasaların parlemetoya sunulması her kesimden insanı kaygılandırıyor. Bu sorunun yanıtı yakında perlementoya sunulacak yasaların oylanmasında kendini daha net olarak gsterreceğe benziyor. Yasalar henz taslak halinde olsada kanadadaki duyarlı kitle rgtleri tepkilerini duyurmaya başladılar. Toranto'da Bin kişinin katıldığı savaşa hayır mitinginde Amerikan bayrağının yakılması bna en gzel yanıttı. zellikle Geylerin ve mltecilerin yoğun katılımına sahne olan mitinde Amerika alehine sıloganların atılması 11 Eyll eylemi kınanırken Amerikan devlet terrnn kınanarak ABD askerlerini Ortadoğudan ekilmesi ve ABD'nin saldırılarına son verme ağrısı sık sık yenilendi. Mitinde bir ok Irktan, dinden ve mezhepten insanın katılması Barışa duyulan en byk zlemi gsteriyordu.

Metin iyayi

Cihadıma ve tm genlere -  Can slam

Kulak ver ay yzlm, iyi dinle şimşek bakışlı yiğidim!
BU SENİN HİKAYEN BU ANNENİN HİKAYESİ
Bundan 18 yıl, evet tam onsekiz yıl nce,
Yreği umutlarla dolu bir genkızdı annen..
Bir kız mı dedim?..
Hayır hayır..

ONLAR,
Bir lke dolusu, gkler dolusu yıldızdılar
Alevler iinde olup ta yanmayan onlar, Karanlık bir lkenin, kara
talihli, ak yrekli ocuklarıydılar
Akılla, yrekle, azimle, sebatla niversite kapılarındaydılar
Ve Onlara: -size evet, kimliğinize hayır, dendi.
-kapatn gnee gzlerinizi, dendi.
-Allaha değil, yarattıklarına itaat edin, dendi.
-İnancınızı, kye-eve-camiye hapsedin, dendi.
LA dediler, Allahtan başka herşeye LA dediler,
VE Yrekleri asılı kaldı ylece niversite kapılarında,
Ve, tm ağırlığıyla vicdanlarda
Gzyaşları yıkamaya yetmedi onca kirlenmişliği..
Feryatları aamadı mhrl kalplerin ve kapıların kilitlerini.
Evet, şimşek bakışlı yiğidim!
BU SENİN HİKAYEN BU ANNENİN HİKAYESİ
Syle hadi, sana da :
-Birgn kıracaksın zincirleri,
Bu gidie sen DUR diyeceksin, dedi değil mi?..
Kck bir bebektin sen, sana ağıtlarıyla bir şikyetnme yazdı
annen..
Ufacık bir ocukken sen,
BU LKENİN KADERİNİ AVULARINA KOYDU ANNEN, UMUTLA..
İyi dinle ay yzlm!
ON SEKİZ YIL NCE -DE-
Annen, z yurdunda garip, z vatanında paryaydı..
ON SEKİZ YIL NCE -DE-
Okula, yurda, iş yerine girmesi yasaktı..
ON SEKİZ YIL NCE -DE-
Kapıların hep yzne kapandığı, 3. sınıf bir vatandatı annen
Başrtsn cebine koydurtmak iin, ne sinsi planlar yapılıyordu
ON SEKİZ YIL NCE -DE-
Ne değişti gl yzlm?..
Yreğimin ince sızısı, syle!..
Ne değişti 18 yıldır?..
Hergn dozu artarak bymedi mi zulm?..
18 yıldır bize silah ekenlere gl vermedik mi?..
Bize BİN pusu kuranları, BİN kez affetmedik mi?..
stmze bin namlu evrilmişken,
Yreklerimiz avularımızda sabretmedik mi?..
Hep ileri bir hamle iin diyerek, ka adımlar gerilemedik mi?..
NE DEĞİŞTİ ONSEKİZ YILDIR?..
Hep, boynumuzdaki ilmek daralmasın, sivrilmeyin denmedi mi?
Aman ses ıkarmayın dendi, ıkarmadık..
Hep aşağıdan aldıka biz, tepemize binmediler mi??
Yapmadık, yaptı,
Vurmadık, vurdu demediler mi?
Biz sindike azıp, kudurmadılar mı?
En ağır ithamlarla bizleri karalamadılar mı?
Biz bile bu sulamalar karşısında:
Meğerse biz neymişiz? demek zorunda kalmadık mı?
Aman faturayı yine dindarlara ıkarmasınlar diye,
İimizden bir fedi ıktığı zaman,
Topluluk olarak sessiz kalmadık mı,
Lakin faturayı, -yine ift tarife- bizler demedik mi?
Herşeyimiz hafife alınıp, yalan-dolan-hile.. bastırılmadık mı?
NE DEĞİŞTİ ONSEKİZ YILDIR?..
NEYİ DEĞİŞTİRDİK?..
NELERİ DEĞİŞTİREBİLDİK??
Dn ileri bir adım iin 2 adım gerileyen Annelerin kızları,
YİNE NİVERSİTE KAPILARINDA
Onların da sere yrekleri avularında,
Onlar da gl dağıtıyor, onlar da sabrediyor
NE DEĞİŞTİ ONSEKİZ YILDIR?.. HİBİRŞEY
Sadece BEN DEĞİŞTİM
EVET.. BEN ARTIK DEĞİŞTİM..
nk grdm ki: 18 yıldır bir arpa boyu bile yol GİDEMEMİŞİZ
Vusulszlğmz, usulszlğmzden mi acep?..
Ne zamana kadar srecek bu zulm?.. Bu suskunluk??.
KALK YİĞİDİM! UYAN ARTIK! KUŞAN ZIRHINI!
Bırak gnbirlik sevdaları! Cihad trkleri sylemenin vaktidir!
Ebu Talhayı bilir misin Ay yzlm?.. O şanlı sahabiyi?
Hani Kurandaki cihad ayetlerini okumuştu da, 90 yaşında kılıcını
kuşanıp,
Kıbrısı fethe ıkan mcahid ordusuna katılmış, daha karaya ayak
basamadan şehid olmuştu..
İŞTE O EBU TALHA (R.A)..
Kılıcını kuşandığı zaman Onu engellemek isteyenlere ne demiti
bilirmisin?..
KURAN, ONU OKUYANA HİTAP EDER..
BAK ALLAH, CİHAD EMREDİYOR!
İşte ONLAR byleydi Ay yzlm! Hamza yreklim! Halid bakışlım!
Smeyye gnllm, Zeynebim, Ftımam, Haticem!!
Onları grseydin; deli derdin..
Onlar da bizi grselerdi..
Evet grselerdi: Bunlar mslman değil demezler miydi??..
UYANIN! YREKLERİMİZİN EN İNCE SIZILARI !! Zaman Hakka asker olmak
zamanıdır,
ZAMAN CİHAD ZAMANIDIR

Can slam

ıplak Kız - Metin iyay

Ağarmış saları, soğuktan kızarmış yanaklarından avurtlarına kadar iniyor, hızla inip kalkan gğsne eşlik ederek dağınıklığını koruyordu. Bir yandan kahvaltı telaşı te yandan yeni gnn kaygıları. Kendi kendine mırıldandı:

Ah oğlum! Allah byk. Kurtulacağız bu daralan emberden. Of Allahım ne kt bir rya grdm, korkuyorum... O da diğer abisi gibi yakalanırsa!? ne yaparım ben? Nasıl yaşarım? Ah kurban olduğum Allahım şu kafirlerin gzn kret de oğlumu kurtarabileyim, o daha kk. Dayanamaz bunca işkenceye, bunca acıya, bunca alaklığa. lr o, vallahide bil...

Artık mırıltılarını kendisi de duymuyordu. Konuşan, benliğinden sıyrılan ses miydi yoksa kalbinin vuruşları mıydı? Yaşlı kadının tedirginliği onu daha da sevecen yapmıştı. Kk el gzleri parlaklığını yitirmiş, bir ka gn iinde bulanık, apaklı bir sarıya dnşmşt. Kedi gzleri mor halkalar iinde iyice ukurlaşmış ve grme işlevini byk lde yitirmişti. Yaşlı ayakları ağır gvdesini taşıyamıyordu artık. Sık sık ksrk nbetleriyle kesilen nefesi boyun damarlarını şişiriyor, bir ka saniye iinde yzn kızıl bir arşafa dnştryordu. Son dnemlerdeki yaşam onun iin ekilemez olmuştu. Her gn yeni bir mahalle, yeni bir sokak embere alınmaktaydı. Gazete alırken grmşt aramalarda yapılan kıyımları. İnsanı insan olmaktan utandıran olayları. İnsanların maruz kaldığı davranışlar gzlerinin nnden gitmiyor, yaşamını allak bullak ediyordu.

Ya Allah deyip kalkacakken gzleri duvar resimlerinde donakaldı. Titreyen ellerini gizlemeye alışırken, boğazını hıkırıklar sardı. Yorgun kalbi hızla arpıyor, zorlukla nefes alıyordu. Bir ara nefes alamaz olmuştu ki elleri boşlukta, gzleri uzaklardaydı; Gitti evimin direği gitti diyerek yere yığıldı.
Delil, bir an iin annesinden gelen bu sesle oturduğu yerde kalakaldı. Gzbebekleri bymşt pervasızca annesini soru yağmuruna tutmaya başladı:

-Ne oldu ana? Biri mi geldi?
-...
-Ana sylesene ne oldu?
-Yade kurban leşker hat, leşker Romi hat.
(Anan kurban asker geldi, Rum askeri geldi.)
-Leşker?
(Asker?)
-Bel kurban leşker hat.
(Evet kurban asker geldi)

Yaşlı kadın gğsndeki baskıya daha fazla dayanamamıştı. Gelen uzun boylu, geniş omuzlu, yzlerine kara almış iki komandoya kilitlenen gzleri kararıp yere yığılmış, elleri dizini dven sıkılı birer yumru olmuştu.

Kara eyll fırtınası Delilin btn benliğini sarmıştı. Durmadan titriyor, ne yapacağına karar veremiyordu. Dağınık dşler ardısıra aklını yokluyor, kayıtsız kalmasına neden oluyordu. Bir yanda annesi, te yanda kşede sırıtan bir ka not. Heyecanla ellerini notlara uzattı. Ufak notlardan oluşan bir ka kağıt parasını birer birer hızla iğneyip kk paralar halinde ufalayarak, duvardaki deliklere tıkıştırdı. O an kapıya koşamamanın btn ezikliğini ve kaınılmaz aresizliğini yaşıyordu. Saat sabahın onbiriydi, saatin ritminde kısa bir duraklama ve sessizlik. Kapıda iki ift gzn belirmesiyle az nceki btn sorular cevaplanmıştı. Gzler Delile kenetlenmiş sessizliğe ayak uyduruyordu. Dışarı ıktı. Gururluydu. Kollarına yapışan ellere bakarak; İşkencenin şerbetini bu ellerle ieceğim diye dşnd. Birden bin yıllık esareti ve yılgıyı duyumsadı. Medlerden gnmze uzanan bir asırlık korku duvarını, krdn değişmeyen dşknlğn... Fırtınalardan sonra hep gebe kalınışını. Herne Pş Marşını mırıldanarak, iten ie derin bir nefesten sonra alayla baktı evresine. Bu bakışları kara gzl tombul subayın gznden kamamıştı.

Tombul subayın kara gzlerinde sevin vardı. Ağına yeni kurbanlar takılmıştı. Aylardır il il, kasaba kasaba, dere tepe demeden dolaşarak avlıyordu krpecik bedenleri.

Avladıka iştahı kabarıyordu. Yeterki avladığı insan krt olsun. Onun gznde terrist olup olmamasının nemi yoktu. Onun iin her krt bir av, her av ayrı bir intikamdı. Var gcyle bir yumruk savurdu. Onu arkasındaki erler izledi. Hep sinsi bir yılan gibi yaklaşırdı, bu defa da yle yaptı. Sadist duyguları bilgisizliğiyle pekişmişti. Vurduka iindeki kahkaha tufanı ykseliyor, alcağı pirime bayrak sallıyordu.

Delil ardarda gelen darbelerle dengesini yitirdi. Sersemleyip yere yığıldı. Yreğindeki svgleri kusamadığından, kan iindeki dudaklarını kemiriyordu. Karanlıklar iinde kaybolan ışığı arayan gzleri, şahinden kaan beyaz gvercini grmekteydi. Gkyznn berrak teniyle birleşen gvercin, yorgun szlyordu. Kanatları kan iindeydi. Kavga kızıştıka dengesini biraz daha yitiriyordu. Her şeye rağmen şahine inatla saldırıyordu. Korku barikatının yıkılışı sergilendi gzlerinde. O, bu tablonun bir parası olmalıydı. Btn gcn harcayarak doğrulmaya alıştı, kmseyici bir tebessmle evresindekilere baktı ve fkeli sloganlar savurdu. Bu sloganlar erlerin yznde derin izler bırakmış olacaktı ki, emir beklemeden saldırdılar Delile. Bir ka dipik darbesi ile bir kle gibi yığılıp kaldı. Yarılmış dudaklarından sızan kan, toprağı renklendiriyordu. O renkler ki, krdn direniş izgisini simgeliyordu. Krdn yazgısını değiştiren, gnmze ynveren ve her rengi ayrı birer yk olan izgiler... 12.

Btn mahalleliyi evin nndeki boş alana toplamışlardı. Gen, yaşlı, oluk ocuk, olanları korkuyla izliyordu. Bykler onun yerinde olmadıkları iin sevinirken, ocuklar dehşet veren bir oyun malzemesi grmekteydiler. Onlar iin elik omak ve evcilik oyunu yoktu. Eskiden kolcu, kaakı oyununu oynarken, şimdi ğrenciyle polisi, devrimciyle askeri oynuyorlardı. Yakalanan her devrimci nasıl direnmek ve onurunu korumak zorundaysa, oyun iinde yakalanan ocuklar polis olan ocuklara karşı direnmek zorundaydı. Belki de o ocuklar yıkacaklardı karanlık duvarları. nk onların hi oyuncakları olmamıştı tahta silahlarından başka. Şimdi bu ocuklar masum ve korku dolu gzlerle olanları izlerlerken, daha kk olanlar annelerinin eteklerine yapışmış hıkırıklarla ağlıyordu. Yaşa biraz daha byk olanlarsa olayları kavramaya, kavrarkende yorumlamaya alışmaktaydı. Yaşlı kadınlardan biri dayanamayarak atıldı:

-Allahtan korkun! yle yapacağınıza kafasına bir kurşun sıksanız daha iyi!
Bir diğeri:
-Diğerleri gibi ldrecekler.
Kadınların en yaşlısı:
-He vallahi bacım bunlarda Allah korkusu yok! Tvbe estağfurullah, qey Allahta yok ki, olsa şimdi bunları taş yapardı. Bilmem ne istiyorlar anam?

Kalabalıktan ykselen Krte szler erleri iyice azdırdı. Bu defa ağzı salyalı kudurmuş kpekler gibi masum kalabalığa saldırdılar. Kısa bir sre sonra sokaklar boşaldı, kapı aralıklarından izlendi sonrası. Delil, kan anağına dnmş gzlerini aralayarak annesini aradı. Annesi grnrlerde yoktu. Annesini ararken ıplak bir kız bedeniyle karşılaştı. Sırtını kerpi duvara dayamış, yırtık bir havluyla vcudunu gizlemeye alışıyordu. Kpk iindeki kınalı saları ve hırpalanmış vcudu amur iindeydi. Utan ve dehşetin sardığı yz anlamsız grnyordu. Kmr karası gzleri uzun kirpiklerinin ardına gizlenmiş, tek bir noktaya odaklanmıştı. Umutsuz hıkırıklar iinde dklen yaşlar, buğday teninden ayak bileklerine kadar iniyordu. Umutsuzluk btn varlığını sarmıştı. Hıkırıklarının izin verdiği lde bağırıyordu:
-Ben Krt değilim! Ben Arabım, beni bırakın!

Uzun boyu iki bklm, kan kırmızı yanakları su damlalarıyla renk renk idi. Duyular alt st, gelecekten mitsiz, başına daha nelerin geleceğinden habersiz, tkenmiş ve korku dolu bir bekleyiş ufaltıyordu her şeyini. Artık damgalanmıştı. Onca askerin nne ırılıplak ıkarılmıştı. Namusu iki paralık olmuştu.

Belki de geri kalmış beyinler bir kahpe gibi yzne bakıp sırıtacaklardı. Birde gzaltına alınırsa...? Artık lm bile kurtuluşu olamazdı. Utan iindeki yaşam ona cehennemi aratacaktı belkide. Gzbebeklerinde ki ışık, ayak parmaklarındaki desenli kınada snyordu. Delil utan iinde kıvranıyor, tutsaklığın bylesine lanetler okuyordu. Kızın btn utancı ona sinmiş gibiydi. 12 Eyll karalığına kapattı gzlerini. ıplak kız Meryem Ana gibi, btn masumiyetiyle gzbebeklerini ve beyin hcrelerini harmanladı Delilin. Delice bir acıma ve ufkunu daraltan feodal yalnızlık. Adım başı onu izleyen yalnızlık..

Karanlık ve uzun yolun ilk molasında, askeri kışlanın yıkık, eski banyosunda, haykırışlar havarlara, havarlar kadın ığlıklarına karışıyordu..

Metin iyay

Dllenmese de bahe tozlarımız!

Dllenmese de bahe tozlarımız!
Işık baheleri oktan unuttuk
Karanlık delhizlerde ırpınır durur
Delimi deli bir yrek
ıldırasıya bir sarhoşluk
Yanlıkzık ordusunun yetik komutanları gibi
Sessizdi yrek yakışımız
Kendimize acımak
Ve birazda acıkmaktı beklentimiz

Girdaba yakalanan iki şahmarandık
Yabancı sularda
Antik diyarlarda
Birazda sevdalıydık

Silme gzyaşlarına boğulmadan
Hep yutkunurduk
aresizdi bir birimizi sarmamız
Sarılmadan edemesekte

Oysa iki kumru olmak isterdik
Parmakla gzterilen
Sarı
Mavi
Yeşil renk karışımı
Bir sevinle

Otubuslerde
Cadelerde
Bazende bir restoranık kıttu kşesinde
ingene iceki kızla bereber

Atardık trk parasıyla iki metelik
Akşam sıfteliği
Aardık avularımız

Ona nuhtan kalma masalları sormazdık
Kemberin aşkınıda
Nede delice sevişen
Trk sinamalarından

Kıvrınır yatardık kardeşcesine
Biraz umut
biraz zgrlk
birazda arsız aşkı ekerdik
Ekerdik bahcemize

Dllenmesede bahe tozlarımız
Yıldızlardan evlatlık
Aydaki nakışı dn alırdık
akalın barlarını dşnmeden

Yedi veren gl olmazdı mutluluk
Kesintiye uğrardı
Kurumuş dere yataklarından
Ve susuz şimşeklerden

Belki bir gn yıkanırdı
Yıkanırdı yzlerimiz
Mutluluk pınarında
eşme başına atılmasıydı tfekler

Kan kusmazdı ırkı şovalyeler
Kanlı hancerlerini belemesiydi
At sırtında bymş ataları
Atla avradın yanına koymasaydı
Kan kusan cellat silahları

METİN İYAYİ 2001-07-15
CANADA

Bkek N

Ez bk im bkek n
Min Şehd da wek do
S meh b sewya min
Ka xwedye w lo?...

Bav kal me tev kuştin
Ser erd me rniştin
ard nema tene
Ava me de j mstin
Ka Ferat Dcle lo?...

Hv dikim ji Xwed l
Baweriya min nema ji dun
Heta xortn min rabin
Ez bikşnim w keser
Ka hevya kesera me lo?...

Keser kesera dil min
Ron nema li avn min
Dest vala me ry-m reş
Mejye me li ber pisekn reş
Ka mejye min lo?.....

Ka lmen şeri şeref
Barkirin reviyan ji mizgeft
Mizgefta kal pran
Ew j ket deste tirkan
Ka mela seyday min lo?...

Ez nakim kirin weka ber
Dinrim li dewra dune
Xwna dil min hn hşne
Kurdstan tevda li min şne
Kan tabtn şehdn min lo?...

Ez dixwnim dinvsnim
L i bikim
Serok kurda re bi kn im
Listike destane ne kevnin
Bi hev ketini velle ne dnn
Ka ronkber me lo?...

d bese kubarya we
Min hirbya xwe hewet nav we
Deşt zozan li benda we
d bese yek bin biray me
Ka yektiya me lo?...

Ez werim li d we
Kurk min e ew j bi kurbane we
d bese neyartiya we
Ka aştiyame lo?

Peşmerge gerlla
Pişt dan hew tevde wek bira
Ketin nav xeml qz bka
Şan şepik li dili dosta
Azad ji bo KURDİSTAN
Kani Kurdstan'a miiiiiiiiiiiin.......lo...

Ser dijmin em deynin
Bi jana dili qza
bi xwna şehda
bi kesere swya
ka heyfa swy min lo?...

Gula tnim baxe diinim
Ji bo paytext ez r dibinim
Pş muhabat
Ka xemla azad
Ka paytext min Amed lo?...

Me dlan dan li paytext
Xort zer bne li ber şehden xwe
Dunya bbext werin temaş
Yekt iqas xweşe bi vn
Ka evna şehidan lo?...

Azad dilxweş
Aşti ji bo kurdn keleş
Serxwebn ji bo arparey bextreş
Ka azad aşitiya me lo?...

Metin iyay

Dert kşesi (Mektuplar, eleştiriler, yorumlar)

11.02.200
Silav Havaln Hja
Hun dikarin di link xweda rupel Zehmetkshan c biken em j supas we dikeyn, her karek bo xizmet netewa kurd be em proz bay j dikeyn.
Her serfraz bin, her bij doz kurd.( em j link we ch dkeyn di nav rupala xweda.
Partiya Zehmezkeşan Kurdistan


11.02.2001
Bismillahirrahmanirrahim
Bırayn hja, em jı bo nameya we spasi dıkın. Em jı bo dayina navnişana malpera me dı nav linkn we de spasi dıkın. Me ji linka we dı malpera xwe de daye. Ew jı ber ku hn hım kurd hım ji mıslıman ın. Me hınek malpern dın ji dane. L me ji qerar daye ku em hınek malpera dı nav linkan de derxın. Wek malpera K. Lewra ew gotınn lı dıj islam dıkın. Em belki hınek linkn tırka ji derxın. Lewra em heqeret lı dıj İslam Kurdıstan qebul nakın. Welew ki bıray me ji bıke, disa dıjmın me ye. Emanet Xwed bın!
----------------- --------------------------------- --------------------------

11.02.2001
Kutluyoruz
Bildirinizi ve ayrılma sebebinizi cok net bir sekilde belirtmişsiniz Partinize ve alışmalarınızda başarılar dileriz. Allah doğrularla berbaredir.
Cielfilm@aol.com
----------------------- ------------------------------------ ---------------

SELAM
12.02.2001
Merheba ji we re,
Gelek p keyxwes dibim ku malpera we di keve di nava capemeniya kurd de. Bguman destr di dest we de ye ku hun malpera www.rojbash.com j bxin nav linka malpera xwe de. Ez j w malpera we bxim di nava linka Rojbash de.
Bi hviyn serkeftin ji we re dixwazim.
Silavn biratiy.
Dr.Cuwan Bat
Xwediy RojbashOnline.
----------------------------------- ---------------------------------- -------

20.03.2001
Bi hviya ku w agirn Newrozan hew me bişewitnin, l şewq ronahiy bidin me civata me, ez cejna we ya Newroz ji dil proz dikim silavn xwe yn ku ji agirn Newrozan nisiliye pşkş dikim.
Firat Cewer
---------------------------- ---------------------- ----------------------

31.05.2001
N.lar
Saflarimizi blyorsunuz- Aliyi muhammeti binlerce arap savunuyor------savunmasiz Krdistan anadir gerisi hava civa, serseriliktir.
Biji serok APO-Biji Kurdisten
HakiCan@aol.com
-------------------------- -------------------------- -----------------------

31. 06.2001
Değerli kardeşlerim uzun zamandır sizden uzak olmamın sebebi yıllık iznimi geirmek iin memlekete gitmiştim. Allah'a ok şkr 25 gnlk tatilimde oradaki insanlarla eşitli konuları paylaştık sizden konuştuk ordakilerden nemli izlenimler elde ettim. Hamd olsun kendi yurtlarında kalan insanımızın hala inancı sağlamdır. kylere geri dnşler başlamış geri Evlerin %95'sinden fazlası tahrip olmuş, sadece Camiler sağlam ama onlarında btn kapı, pencere ve halıları alınmış.
Herşeye rağmen gene insanlar dnşlerinden sonderece memnun.
Saygılarımla
Allah'ın rahmeti bereketi zerinize olsun.
Arvasi