Malper/Site
Rbaz/Tzk
Belavok/Bildiri
Program

Deng Mezlma

Hejmar - 36 - 30.07.2005
Hejmar - 35 - 30.06.2005
Hejmar - 34 - 30.05.2005
Hejmar - 33 - 30.03.2005
Hejmar - 32 - 28.01.2005
Hejmar - 31 - 31.12.2004
Hejmar - 30 - 30.11.2004
Hejmar - 29 - 30.10.2004
Hejmar - 28 - 30.09.2004
Hejmar - 27 - 30.06.2004
Hejmar - 26 - 30.03.2004
Hejmar - 25 - 30.02.2004
Hejmar - 24 - 30.12.2004
Hejmar - 23 - 30.06.2003
Hejmar - 22 - 30.12.2002
Hejmar - 21 - 30.10.2002
Hejmar - 20 - 30.06.2002
Hejmar - 19 - 30.05.2002
Hejmar - 18 - 30,04.2002
Hejmar - 17 - 30.03.2002
Hejmar - 16 - 28.02.2002
Hejmar - 15 - 30.01.2002
Hejmar - 14 - 30.12.2001
Hejmar - 13 - 30.11.2001
Hejmar - 12 - 30.10.2001
Hejmar - 11 - 30.09.2001
Hejmar - 10 - 30.08.2001
Hejmar - 09 - 30.07.2001
Hejmar - 08 - 30.06.2001
Hejmar - 07 - 30.05.2001
Hejmar - 06 - 30.04.2001
Hejmar - 05 - 30.03.2001
Hejmar - 04 - 28.02.2001
Hejmar - 03 - 30.01.2001
Hejmar   02   30.10.2000
Hejmar   01   30.06.2000
 

Hejmar:12, Sal:2001, Meh:10

Axa axa ye, her kiryar w rewa ye - Dilbirn Swed (Nivs nahatiye qeyd kirin)
Şapka dşt kel grnd! Ama halı seferleriymiş! - M.Nureddin Yekta
Şx Mehmd Berzenc - Cankurd
Demokratik Trkiye'den son grntler - Zakir
Bandora Edebiyat - Lokman Polat 
İslam ve Terr - Arvas
alakiyn hikumeta herm yn sala 2000- - Deng Mezlma
Naveroka hem hejmarn kovara Helwest - Lokman Polat
Hz. Musa ve Firawn - Kewser
Kurd ji rojeva xwe dr in - Dilbirn
Yrek Feth - Can
Hevpeyvna bi Keş Dr re - Dilbirn
Mazlumlar Hakim olunca - Zakir
Aşkın şarap anağına -
Metin iyay

Leşkern hviy - Cankurd
Kula Evn - Dilbirn

Şapka dşt kel grnd! Ama halı seferleriymiş!

Gnlerdir dnya basını Amerikada vuku bulan terr eylemleriyle meşgul. Kim bunlar?.. Bu byk eylemi gerekletirenler kimler?... Gerekten Bin Ladin mi?.. Bin Ladin bu kadar byk gce sahip mi? Amerikanin CIA ve FBIleri bu kadar zayıf mı istihbaratlarında?
Bu eylem yle kısa bir zamanda planlanıp projelenmiş deĝil!.. Yer yznde uan kuştan, saatte konuşulan 6 milyon telefondan, uydu vasıtasıyla dnyada en kk bir hareketten haberdar olan Amerika, nasıl olur da bunca uzun zamanda hazırlanan bu terr hareketinden haber deĝil! Buna kim inanabilir!..
Kaldıki, Washington Ortadoğu Enstits Trkiye Blm Başkanı Alan Makovsky, New York ve Washington'daki uaklı saldırıların arkasında Suudi Arabistanlı Usame Bin Ladin'in olduğunun kesin olmadığını, Amerika istihbaratının bu olayla ilgili olarak ciddi hata yaptıĝını, kimin sorumlu olduğunu tam olarak bilemediklerini ve sadece varsayımlar zerinde konuştuklarını sylyor.

Daha saldırının olduĝu gn olayla ilgisinin olmadıĝını aıklayan Bin Ladin, dn de Afgan İslami Basın Ajansına bir aıklama gndererek; ABD parmaĝıyla beni gsteriyor, ama bunu asla ben yapmadım. Bunu yapanlar, kendi ıkarları iin yaptılar. Ben Afganistan'da yaşıyorum ve bu tr eylemlere izin vermeyen Emir'l M'minun Molla mer'e baĝlıyım diyor ve israrla bu eylemden haberinin olmadıĝını vurguluyor. Amerikanın elinde, Bin Ladinin yaptırdıĝına dair kesin bir delil de yok ortada. O zaman akla başka şeyler gelebilir. Acaba Amerika, muttefikleri ve taşeron devletler planladıkları hayallerini gerekleştirmek iin, kendi istihbaratlarına yaptırmış olabilirler mi? Ya da Ortadoĝudan satın aldıkları bazı insanlara yaptırmış olabilirler mi?
Neden olmasın?...

Bin Ladinin mslman olduĝunu, kendisi ve ailesinin İslama ok baĝlı bulunduklarını, iki imediklerini, mzik dinlemediklerini, harama yaklaşmadıklarını sylyorlar. Ayrıca tahsilini de Amerikada yapıp bir terr uzmanı olduĝu da yine herkese malum. Nasıl olur da bunca masum insanın kanına girer? Bunca masum insanın lmne sebebiyet verir. Kaldıki basına yansıdıĝı kadarıyla olayla ilgisinin bulunduĝu iddia edilen M. Atanın daha birka gn nce Amerikada bir diskotekte bir kız yznden kavga ettiĝi, olayın polislik olduĝu ve gazetelerde diskotekte kızla ekilen fotoĝrafları yayınlandıĝı yine biroĝumuzun malumudur. Nefsine bylece dşkn olan, İslama gre bylesi mnker yerlerde dolaşan birinin İslam veya mslmanlar adına byle bir eylem gerekleştirmesi dşnlebilir mi? Anlaşılan bu eylemi kim veya kimler yapmış veya yaptırmışlarsa da, faturası mslmanlara ıkartılmak isteniyor!

Ayrıca byle dşnenler de az deĝil, mesela Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan da, ABD'deki saldırıları Arap ya da Mslmanlar'ın deĝil, Amerikalı muhaliflerin dzenlediĝini ileri srd.

Bu aıklamalarımızla terr desteklediĝimiz veya savunduĝumuz manası ıkarılmamalıdır. Terr iĝrentir, terr adi bir iştir, masum insanları katletmektir, alaklıktır! Terrn savunulacak hibir yanı yoktur, kimden gelirse gelsin! Hangi rgt, şahış, kurum, parti veya devletten olursa olsun!.. Bu byle algılanmalıdır. Byle bilinmelidir! Ama birileri zayıf halk ve devletlere terr estirdiĝi zaman susan, Amerika gibi gl devletlere yapıldıĝı zaman da insani (varsa) damarları kabaran ve feryad fiĝan eden zellikle İslam devletlerinin yneticilerine birift szmz var; Saddam kimyasal silahlarla Krdleri imha ettiĝi zaman nerdeydiniz? O zaman insanlıĝınızı kayıp mı etmiştiniz?.. Hergn dnyanın gz nnde Filistinlileri katleden Israile, yıllardır Krdistanda Krd halkına olmadık işkence ve katliamlarla terr estirenlere neden ses ıkarmadınız ve ıkarmıyorsunuz? Onyıllardır eenistanda katliam yapan Rus ordularına neden seyirci kaldınız ve kalıyorsunuz? Sz konusu Amerika olunca insanlıĝınızı mı hatırladınız?!...

Yaptıĝınız sadece korkaklıktır, dalkavukluktur ve munafıklıktır!... Amerika dostu olduĝunuzu da sanmıyoruz, sadece puslu bir havada ABDden kalabilecek artıklarından nasıl nasipleneceĝinizi hesap ediyorsunuz o kadar!

Kimse bir koyup alacaĝız hesapları yapmasın! Neticenin nereye varacaĝını kimse hesap edemez, Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmakta var!...

Doĝrudur terr şirkeftir ama, terre maruz kalan devletlerin de, acaba niin byle bir durumla karşı karşıya kaldık deyip dşnmelidirler!.. Kendi eksik politikalarını, yanlış icraatlarını tekrar gzden geirmelidirler. Bundan ders ıkarmalıdırlar. Hi bir zaman devletler ve başta Amerika terristlerin yaptıkları gibi terrizme başvurmamaları gerekir, yoksa hukuku iĝneyerek bir yere varmak, zafer kazanmak mmkn deĝildir. Bu tr olayları yapanları hukukun iinde kalarak hem kendi hukukları, hem de evrensel hukuk iinde kalarak cezalandırmanın yollarını aramak gerekir. Byk devletlere yakışan gereĝi bulmak, zanlı esası zerinden hareket etmek bir şey ifade etmez, aynı zamanda devlet bu konuda haklılıĝını yitirir.

Amerika bu konuda duyarlı olmalıdır, Bin Ladinden olan rahatsızlıĝını kullanarak masum Afgan halkına saldıramaz, bu insanların ne suu ne gunhı var? Bir mslman bahane edilerek mslmanları ve hatta Islamı hedef haline getirmek ne dnyaya, ne Amerikaya ve nede herhalukarda KURDISTANı nasıl işgal edebilirim hayalleri peşinde olanlara faydası olmaz. Daha acılı gnlere, daha byk zararlara sebebiyet verir!..

Bu hadisenin dinle hibir alakası yoktur! Eĝer bu hadise bir veya birka mslman tarafından yapılmışsa (ki bize gre yapanlar mslman deĝildirler, mslman lkelerden veya Ortadoĝudan gelmek başka mslman olmak başkadır) bu ne mslmanlık iin yapılmıştır ve nede mslmanlar iin! Bunu İslama veya mslmanlara baĝlamak yanlış ve tehlikeli, olayı mslman hırıstiyan savaşına gtrecek hareketlerden kaınmak gerekir. Nitekim olaydan sonra başta Amerika ve Avrupa olmak zere dnyanın birok yerinde mslmanlara karşı kk apta da olsa saldırılar başlamış, camiler kurşunlanmış, mslmanlar direkt olarak hedef haline getirilmişlerdir. Şurasını unutmamak lazımdır olabilecek bir savaşta mslmanlar ne kadar acı ekerlerse gayri mslimler de o kadar acı ekeceklerdir. Savaşın dini imanı yoktur, savaş herkes iin acıdır, felakettir.

Mslman bir lkeden gelen bir takım ılgınlar, bir takım meczuplar, bir takım moraldışı sınırdışı insanlar, birtakım sarhoşlar byle bir hadiseyi gerekleştirmişlerse bundan mslmanlar sorumlu tutulmamalıdır! Bugne kadar gayri mslimlerin yaptıkları terr eylemlerinden hi onların dinleri yada dindaşları sorumlu tutuldu mu?.. Neden bugn daha kimler tarafından gerekleştirildiĝi dahi netlik kazanmıyan bir terr eyleminden mslmanlar sorumlu tutuluyor? Bu terr dine bulaştırmak kadar yanlış bir şey olabilir mi? Sanki Halı ruhu yeniden canlanıyor gibi, olayın failleri yerine mslman lkeler hedef tahtasına oturtuluyor?..

ABD Başkanı George Bush, 11 Eyll'deki intihar saldırılarından ardından, ulusal gvenlik konusunda danışmanlarıyla Camp David'de dn yaptıĝı istişare toplantısının sonra başkent Washington'a dnşnde Amerikan vatandaşlarına hitaben yaptıĝı konuşmada, ''Terrizme karşı Halı Seferi başlattıklarını syledi. Meşhur Halı seferlerinin terrizme karşı deĝil de mslmanlarla hıristiyanlar arasında olduĝunu bilmiyen yoktur. Bushun Halı seferleriyle neyi kasdettiĝini sanırım akıl sahibi herkes anlamıştır. Bush, ''21. yzyılın ilk savaşını kararlı bir biimde kazanmak zamanı artık gelmiştir. Evet ulusumuz korkmuştur, ancak eli kolu baĝlanmamıştır'' diyor.

Bu menfur saldırıyı mslmanlara, mslmanlıĝa yklemenin bir faydası olmaz. Amerika Başkanı bunu daha iyi bilmelidir. Bugne kadar btn İslam devletleri ve mslmanlar bu saldırı sebebiyle Amerikadan yana tavır koymuş, saldırıyı kınamışlardır. Ayrıca Amerikadaki mslmanlar da Kendi devletlerinin yanında olduklarını bildirmişlerdir. Amerika'daki terrist saldırıda hayatını kaybedenler iin kilisede yapılan duada ABD'deki Mslmanların Lideri olan Dr. Sıddıkı'nin Başkan Bush'un hemen yanı başında oturmasının anlamlı bir davranış olduĝunu ve tm dnyaya bu hareketiyle 'terristin dininin' olamayacaĝı mesajini vermiştir.

ABD'de yaşanan ve (kendi aıklamalarına gre) 20 bin civarında insanin katledilmesine neden olan New York'taki bombalama terrnn sebebi ne olursa olsun kesinlikle tasvip etmiyoruz, ancak bu olayın dnya Mslmanlarına fatura edilmesine de bir anlam veremiyoruz. Şurası unutulmamalıdır ki, savas hukuku ile terrle mcadelenin hukuku birbirinden farklı şeylerdir. New York'taki binlerce masum insanın ldrlmesi ne kadar tasvip edilmiyorsa, terristleri cezalandıracaĝız diye başka masum insanlara saldırmak, onları katletmek enazından o kadar yanlıştır, vahşettir.

Amerika kendisine yapılan bu saldırının cevabını vermeye hakkı vardır, ancak sadece bu olayla ilgisi olanları cezalandırabilir, savaş ıĝırtkanlıĝını yapan devletlerin yetkililerinin szne de kanmaması gerekir. Bunların kaı acaba ABDye dosttur? Sanmıyoruz, sadece ABD bugn gl olduĝu iin etrafında pervane gibi dnp dalkavukluk yapmaktadırlar hepsi o kadar!

01.10.2001
 
M.Nureddin Yekta

Şx Mehmd Berzenc

Destdirjiya biyaniyan di Iraq de ji du sed salan vir de ye. Yek ji mazintirn hza biyan ya ku roj bi roj dest xwe daye ser Iraq, hza kolonyalstn Ingilz b. Di dawiya sedsala 16' de Kompaniya Hind ya Rojhilat ava kirin, ku r li Purtegzan bibirrin. Baregeh bazargan y w kompaniy sala 1643' li bajar (Basr - Iraq ) b di sala 1763 de ew baregeha bazargan b balyozxane ya Ingilz ya li gel hza xwe ya abor hzeka ramyar j standib.

Di sala 1768' de ciyek xwe li Bexday j pda kir. Di sala 1810' de Ingilzan baregeha xwe ya ramyar birin Bexday bi reya leşker xwe ew parastin, bi şwey ku waliy Bexday bi xwe nikan b zora w baregeh bibira. Di sala 1840' de ar keştiyn (gemiyn) Ingilz yn ekdar post bazarvan di navbera Bexday Basr de dipariztin ji sala 1868' de di nava herdu bajarn Iraq de reyn av postxane ji aliy Ingilzan ve hatibn avakirin. Ji destpka sedsala bstan de dan standina bazarvan di nava Brtaniya ya Gewre Iraq de xurt b.

Berpirsek Ingilz sala 1892' li pş parlement welat xwe got, ku pwste Bexdad j wek Basr tkeve bin dest Ingilzan. Di sala 1911' de li pş civneka Lordan got, ku gelek şaş e Ingilz lişt sdn xwe yn ramyar ten di Basr derdora w de bibnin, div Bexdad j tkeve embera Ingilz.

Bi rast, ten bi alkariya Osmaniyan, Ingilzan kan bn ciy xwe di w herm de fireh bikin. Digotin, ku ewan nahlin Uris bigihin Mesopotamiya ji sala 1878' ve, ev amanc hatib diyarkirin roj bi roj, bi taybet ber cenga chan ya yek, Ingilzan giringiya Iraq di ramyariya dij Uris dij Almaniya de naskiribn.

Di nsana 1916' de Sazanov -şalyar derve y Urisan- nameyek bo balyozxaneya Frans li Petrograd hinart, t de got, ku herma Kurdistan : Rojavay Wan Bitlis, di nava Moş, Srt, em Dicle, Cizra Botan xzeka, ku ji iyayn nzka Amdiy heyan bi Mergewer, w ji Urisan re bite hştin Uris j ji Fransa re hermn, ku di nava Aladax, Qeyseriy Xarpot de, dihlin.

Wilo em dibnin, ku welat me ji biyaniyan re, mna Iraqa ereb giring b giringiya welatek j pir caran dibe egera bindest, sohtin, paşvemayn parekirina w...

Ji ber v yek, Ingilzan ji z ve ajann xwe di teviya Iraq başr Kurdistan de belav kiribn. Ji wan Major Bell jina w Xanim Bill di droka tkiliyn Ingilz bi kurdan re bi nav deng in.

Dewleta osman digot, ku w Ingilz Kurdan txnin bin zora xwe dewlet ji wan vehese, l nizan, ku w Ingilz hd hd teviya Iraq başr Kurdistan ji dewleta osman bistnin bidin Ereban.

Di ber kar ajaniy re, rojhilatnasn Ingilz li ser gel nijadn herm pir nivsandin li gor ramyar lişta xwe ya kolonyalst nivs belav kirin derew j pda kirin.

Bi ser v de j, tkiliyn xwe yn bi diz aşkere bi serekn lan re, bi şx melayn sist re kirin n ne diketin bin destn wan bi rya ajann xwe dikuştin an j hriş bi rya hinde serekn ajan dibirin ser wan hza wan tune dikirin.

Ji sala 1913' ve şx Mehmd Berzenc xebit, ku bi herdu kurn Bedirxan ( Kamil Husn Paşa) re bigihne peymanek bo rizgarkirina teviya Kurdistan ji zordariya Osmaniyan bo avakirina dewleteka kurd ya federal.

Di 04.09.1914' de Osmaniyan şx Evdilselam Barzan di bendexane ya Msil de bi dar ve kirin bi dest zor berxwedan a kurdn Barzan pelixandin. Eve j sedemek b, ku dan standina Barzaniyan bi Ingilzan re di 01. 11. 1919' de b ji ber ku Ingilzan dixwastin kurdan Asran li hember dewleta tirk rakin. L Tirk j her dixebitn, ku bi nav Islam di nava kurdan Asran de, di nava Kurdan Ingilzan de dijheviy pda bikin. Kurdan j pirs ne dikirin, ma i dem Islam gotiye, bila Tirk her her zordariya xwe li gelan bikin mafn gel kurd bidizin welat wan talan bikin bo xwe Tirkan Islam bikin deban (silah) kolonyalzm!?.

Di dawiya sala 1914' de, pişt ku cenga chan ya yek dest pkir Tirkan xwe dane rex Qeyser Almaniya dij Ingilz, Fransis, Uris, Ital Yonanan. Ingilzan bi terzek leşker ketin Iraq bo "parastina liştn xwe yn petrol di başr Iran de ". L bi rast avd wan ne ten li Petrol bn, dixwastin hem xr brn v welat bimjin ji xwe re baregeh pgehek leşker y herhey pda bikin bi mebesta zepkirina geln w herm parastina rya Hindistan rojhilat.

Di Nsana 1915' de, Tirkan " Fetewa Chad " dij " Gawiran " belav kirin, dema dtin, ku leşker Ingilz dixwaze Basr li başr Iraq bistne.

Di w dem de şx Mehmd hzeka kurd ya mazin (1000 mr) bi hev xist bajar Basr, ku nehlibe Ingilz bi rya leşker Iraq bistnin.. l gava bihst, ku leşker Uris ji jor ve derbas Kurdistan bye, vegeriya hza Urisan ji Rewandoz derxist loma wan ber xwe da Iran bi rojhilat ve n. L ber derketina Urisan ji Rewandoz gel Kurd dane ber şr sungiyan gelek ji kesn b ek b guneh kuştin.

Roj bi roj Ingilzan şar gundn li ser rya Bexday standin li dawiy gihane Bexdad Dicl pişt gelek şikandin serkeftinn xwn dayna soz peymanan bi şxn Ereban re, Ingilzan destn xwe dann ser Iraqa ereb. Bi rast by pdakirina milsn LF ji rniştvann gund bajarn ereb ji Asran, Ingilzan i caran nikan bn bi asan xwe bigihandana Bexday.

Di 11.03.1917' hzn Ingilz di Bexday de c girtin ber bi başr Kurdistan ve n.

Rewşa gel kurd Kurdistan di cenga " Seferbirlik " de wek ku me ji bav baprn xwe bihstiye, giha b ber mirin. Tirkan welat me mtibn, bi sedhezaran xurt lawann kurd ajotibn qadn ceng, bajarn Kurdistan hatibn talan kirin, birbn, zwir, mirin bi ser ve j revandina jin zarokan, arkirin talankirina malan bbn karn rojane. Qozaqn ku ji başr Rusiya j hn ji Tirkan pstir kiribn, di nava Qars Msil de gel kurd ketib ber candan tunekirin, li kolan rkn welat me mirovn bir bi sedan diketin ranedibn, n mayn j goştn seg, pisk hespan dixwarin dibjin, ku heyan leşn kuşt mirdaran j dixwarin..

Pişt serkeftina şorişa Oktober ya sala 1917 li Sovytstan ji geln chan re peymana Sayks-Picot hat aşkere kirin diyar b, ku Ingilz Fransis nehatine bo rizgarkirina gelan, ewan bo zepkirin, talankirin, parvekirin mtina welatan hatine rojhilata navn.

Li hember va cerisna mazin a, ku ryn kolonyalstan reş kiriye, Ingilz Fransisan belavokek bi hev re derxistin, t de gotin, ku amanca Fransa Brtaniya ya Gewre di cenga rojhilat de, a ku ji ber malxuriya Almaniya vketiye, ewe ku herdu dewlet dixwazin geln ji z ve di bin koletiya Tirkan de dinalin, rizgar bikin sermriyn netew yn, ku li ser daxwaz hilbijartina rniştvann netew ne, ava bikin.

Ber ku ceng bigihe dawiy, Ingilzan destn xwe dann ser bajarn kurdan j, mna Xaneqn, Kifr Kerkk. L eve bi asan ne ser, kurdan berxwedaneke gewre nşan dan ziyaneke mazin gihandin leşkern biyan. Bi rast ne ten Ingilzan dixwastin Kurdistan zep bikin, Uris Tirkan j bi hzn xwe di wan bajar iyan de hebn. Em dibnin, ku Xaneqn Rewandoz her car diket dest hzek, l gava Ingilzan Kerkk bir, hviya Kurdan di azadiy de mazintir b ji ber ku ewan ji zordariya Tirkan rizgar bn, ewn ku avn gel bi nav Islam bi " Xlafet " kr kiribn bi xwe j ji Islam gelek dr bn. Ji aliy d ve, cara yek b, ku mezinn Kurdan n netew bi ryeke diplomas li Pars, pişt kutabna cenga chan şikestina Tirkan, pirsa dewleteka kurd ya serbixwe ann ser mas di w kar de General Şerf paşa ristek gewre baş lst, l di w dem de j s rengn daxwazan di nava gel Kurd de hebn:

1) Daxwaza Serxwebna gişt, li bakur Kurdistan General Şerf paşa Mr Emn El Bedirxan, li başr Kurdistan Şx Mehmd li rojhilat Kurdistan Simko Axa y Şikakan bi va daxwaz ra bn.

Tkiliyn komik kesn, ku ev daxwaz dixawstin bi dewletn mazin re hebn, bi mebesta ku chan bi xwe re li dij dewleta tirk bo maf gel kurd rakin.

2) Daxwaza Otonomiy, Şx Evdilqadir Neqişbend mala Şx Evdilselam Barzan y, ku Tirkan darve kiriye.

3) Daxwaza dewleteke Islam, ya dij destdirjiya Ewrupiyan dij Urisan, van j digotin, eger dewleteke kurd hat avakirin, div ne di bin dest dewleteke mezin de be. Ewan dij bn, ku Kurdistan mna Iraq be. Serekn va daxwaz j, bi piran di bakur Kurdistan da bn gava dtin, ku Dewletn mezin bi Tirkiy re peymana Lausanne pda kirin, xwe li dor Şx Sad Pran civandin ser li dewleta tirk hildan. L heya w dem bi " Islametiya Ataturk " hatibn xopandin.

Kolonyalstn Ingilz yn, ku bi hem serekn Kurdan re didan distandin, di br baweriyeke d de bn, Sr. Arnold Wilson Li ser daxwaza Simko Axa gava w mirovek di sala 1919' de bo dan standin li gel Ingilzan pda bike, bi mebesta Kurdistana bin dest Farisan tev dewleta kurd bike, şiyand, dibje:

" Diviya b me piştgirtiya xebatn cudakariy yn Kurdn, ku li Iran dijn, nekira, ne j Kurdn, ku di bin destn Tirkan de, pwst b, me Kurdn dervey wilayeta Msil bi ser wan bihştana ."

Di 30.10.1918 de, ber ku Ingilz bigihin bajar Msil peymana Modurs hat muhrkirin Tirkan j bajar Suleymaniy ji Şx Mehmd Berzenc re hştin. Bo w delve b, ku daxwaza ji z de di dil Kurdan de may, bi cih bne. Dan standin bi Ingilzan re pda kir, ku şx kurd bibe qeral (Hakim) Suleymaniy pareka mezin ji herm. Ingilzan hukumdariya w pejirandin ji dawiya sala 1918 de mehane dane w (15000 Rubh hind), Major Noel j li ba w kirin serkarek ramyar y şwr ziman kurd b zimanek mr. L bel Ingilzan pir tkil bi şx serekn ln Kurdan re, li hem bajar deveran pda kiribn, ji wan qeral berpirsiyarn ramyar bi cih kiribn. Wan ji xwe re ajan berdevk j, tkil berdest, rbir bermal kirr bn, mna Mustefa paşa ji serekn Bacilan, şx Hemd Talban ji herma Kerkk, Serekn Dawod, Pismam Mr Sed beg Yezd ( Ismal beg) , ku rber bo Ingilzan di iyay Şengar de sala 1918 kiriye, Hemo Şro y, ku Ingilzan ew gelek erzan kirrne kirine xudan iyay Şengar.

Ingilzan ji v p ve xwastin dan standina xwe di civata kurd de xurtir bikin hem şx serekn lan li dij hev din rakin. Ajann wan mna Bell xanim Mr. Hay xwe gihandin serekn la Caf bi taybet Adle xanim li herma Helebe, a ku hem hza xwe alkariya Ingilzan kir dawiy vegeriya aliy Şx Mehmd, bi ser de j xwe gihandin kesn mna Şx Taha y Şemzn, ku nehlin tkil di nava bakur başr Kurdistan de bibe, hinde kesn bi hz mna Babekr axay Pişdar, yek ji gewretirn axayn Kurdistan bi aliy xwe xistin kirin destik bo dijmin gel Kurd. Di rojhilat Kurdistan de j dan standina Ingilz bi mezinn Kurdan re pda bn, bi mebesta, ku di dema bixwazin, kanibin Şx Mehmd bi ten bihlin w di c de bipelixnin. Ji ber ku amanca Ingilzn kolonyalst ne avakirina dewletek kurd b, daxwaz mebesta wan ji teviya tkiliya xurtkirina bargehn xwe yn leşker hebna xwe ya ramyar abor firehkirina hikar posdeyn xwe di Kurdistan Iraq de bi ser de j civandina Kurdan li hember Uris Tirkan.

Şx Mehmd destelatiya di bin saya Ingilzan de nepejirand bi taybet zimandirjiya Major Soane , ku dixwast hzn kurd mna milsn Lf bo xwe bi kar bne. Di 22.05.1919 de ser li biyaniyan hilda, xwe bi "Şah Kurdistan " nav kir tkiliyn xwe bi Kurdn Şirnax, bi Adle xanim re bi ln Horman Merwan re kirin. Ev kar w y dij Ingilzan, ewan hrs kirin di c de hribirin ser hzn kurd, bi tang top balafiran bi piştgirtiya caş axayn Hemawend n ser Şx Mehmd roja 22.06.1919 li Derbend Baziyan şerek mezin b, t de 200 kes ji aliy kurd şehd bn 80 kes d j birn bn, yek ji wan Şx Mehmd bi xwe loma Kurdan nav zinar, ku Şx li ber w berxwedan dikir, kirin ( Berde Qareman ). Şx Mehmd girtin ann Bexday, li wir ew avtin bendexan fermana darvekirin dan. Pişt re fermana darxistin daxistin deh salan di demeka kin de avtin Hindistan li wir heyan sala 1922 hştin. L bel pşmergeyn kurdn qehreman şer xwe y iyay dij Ingilzan berdewam kirin bi taybet ln Zbar Barzan. Ingilzan 4000 Asr tev kirin şiyandin ser Barzaniyan, l bi sedan ji wan li nzk em Zab li Barzan hatin kuştin hrişa wan b sedema qirkirina wan. heya demeke dereng leşker Ingilz ne kan b zora Barzaniyan bibira. V berxwedan hşt, ku sermriya Londer Şx Mehmd dsa ji Hindistan vegerne Iraq.

Em dizanin, ku di sala 1920 de, General Şerf paşa di peymana Sevres de maf dewleteka kurd di qada diplomasiya navnetew de stand. Eve j ji Şx Mehmd re piştgirtiyeke mezin b. L ji ber ku amanca Ingilzan avakirina dewleteke Iraq y girday wan b, her xebitn, ku tkil di nava bakur başr Kurdistan de bi ser nekeve kurd nekanibin Msil ji dest Ingilzan derxnin.

Ber vegerandina Şx Mehmd, Ingilzan hukumdariyeke ereb ya ajan girday li Iraq kiribn, l dizann, ku b razkirina Kurdan w dewleta Ereban bi ser nekeve. Lew re di 24.12.1922 de daxweyaneke Ingilz - Iraq derket, t de "Maf gel kurd di avakirina hukumdariyeke kurd ya otonom de di ariva dewleta Iraq de " "Para Kurdan di sermriya gişt de " hat diyar kirin. Ber w Mustefa Ataturk di 01.11.1922 "Meclsa netew ya mazin" ava kirib, sultaniya osman rakirib xwe boy peymaneke taze li ciy peymana Sevres de amade kirib. Hzn w yn leşker j derbas herma Rewandoz dibn sermriya tirk bangeşiya " Maf Tirkiy di wlayeta Msil de " belav dikir.

Di 21.07.1922 de, di mizgefta " Sed Hesen " de li şahnişna kurd ( Suleymaniy ) yekemn partiya ramyar di droka tevgera netew ya gel Kurdistan hat avakirin, bi nav ( Partiya Kurdistan ), serekn w j Mustefa paşa Yamulk, ew ku ber General b di leşker osman de pişt re di dewleta kurd de b serek dadmendan wezr ragihandin bi w re Şx Mehmd j berpirs partiy b. Partiya Kurdistan - PK ji maldar, ronakbrn burciwa, serbaz, bazarvan gundiyan pda bb, daxwaza Kurdistaneke serbixwe, di bin saya avahiya civak ya hey de, dikir, ji xwe re hinde amancn abor and yn netew dana bn. PK s salan berdewam kir di sala 1925 ji hev ket.

Ji ber ku Ingilz pdiviya hza kurd bo parastina liştn petrol yn, ku di wlayeta Msil de, didtin, Şx Mehmd kar bar xwe y mr mna "Şah Kurdan" li Suleymaniy berdewam kir, biray xwe kir serek wezran di sermriya w de 8 wezr hebn, Şx Mehmd bi xwe wezr parastin b, Kerm Alaka y (filleh) bo diraviy, Muhemmed Xalib wezr hundir b, Heme axa wezr kar b, Şx El Kildir y dadmendiy b, Hec Mustefa paşa bo ragihandin b Mrza Ehmed serek Pols b. Ala kurd j bi van rengan b : Kesek di hindir w de bi gilover reng sor heb, di hindir reng sor de j heyveka zer heb. boy poste plek heb, li ser w du xencer hebn ( Hukmet Başr Kurdistan ) hatib nivsandin.

Rojnamevaniya kurd li Suleymaniy li ser serxwebna Kurdistan dinivs. Rojname ya ( Roj Kurd ) li ser tkiliya Kurdistan bi sermriya Iraq re diyar dike, ku zanna drok cugrafiya xweya dikin, ku netewa kurd ji ber de yekbneke bi ser xwe ye bi c buye. Rastiyn zanyar diyar dikin, ku bingehn netew yn va netew hene kurn w ne kmtir and şaristan ne ji yn netewn dtir. Di war bazarvan kirin de j eger ji wan ne baştir bin di pirsa mafn mirov de di hebna erd rniştvaniy de j mna wan in. Mafn netew snorn herm yn, ku Koma Netewan bo wan gelan mna mafek biryar kirine, bo me j biryar kirine ji bo parastina para xwe ji w maf em her qurbanek pwst bidin.

Ji w dem de nav Sovyt Sozyalzm di Kurdistan de bi qenc rind belav bb, di straneka kurd de li herma Mukr nav Lenn dihat ser zimn:

" Lenn estrey geş e
Helhat li ser Rssiyat.."

Şx Mehmd ji ber ku bawer bi Ingilzan ne dikir dizan bo i ew ji Hindistan hatiye vegerandin, di 20.01.1923 de nameyek bo Lenn hinart, bi dirj li ser pirsa gel Kurdistan tkiliyn bi şoreşa azadiya gelan re rawesta, t de dibje:

" Em baweriya xwe bi sermriya sovyt tnin w ji xwe re mna piştek dinasin ez dikarim ten bibjim, ku teviya gel kurd gel sovyt mna rizgarvanek rojhilat dizane loma w biryar day amade ye, ku qedera xwe bi a gel sovyt ve gir bide.. "

L em nizanin, ka Lenn bersiva Şah Kurdan da an na.

Şx Mehmd ji şxn rya qadir b, bi zimann ereb, tirk, faris kurd xweş dizan. Mirovek avdr ngilz y bi nav Edmonds b, digot ku Şx Mehmd fermann Ingilzan napejirne, ji ber ku di nav bay Kurdistan y sert de jiya ye. L rast ew e, ku gel kurd azadiya xwe dixwest. Edmonds dibje, ku Şx Mehmd ber vegere Suleymaniy soz da b, ku li gel Ingilzan kar bike serdestiya wan bipejirne, l axa ew bi r ve ye Suleymaniy bay Kurdistan hilkişandiye, dt ku gelek mezinn Kurdan hatine pşiya w li Stationa Kinkirban Major Noel ngilz y li gel w b, mna qunsulek xwe diyar dikir, ne mna serdestek.

Pişt, ku Ataturk hza xwe di Tirkiy de xurt kir ji Ewrupiyan re diyar kir, ku ew saziya ewrup di civat aboriy de bi kar bne, Ingilzan xwastin xwe nzk Tirkiy bikin, bi taybet ber girdana Kongra (Lausanne ) bi wan re li ser rewşa herma kurd ya tij petrol biaxivin bi ryeke diplomas w herm di bin destn xwe de bihlin. Li ser v bingeh Lordek Ingilz li gel Ismat Inunu di 20.11.1922 de rnişt li ser wlayeta Msil axivt. L ji aliy din ve, ev j ji rovtiya Ingilzan t, bi s mezinn Kurdan re axivn, ku ewan bi piştgirtina Ingilzan li hember Turkan rabin, gava Tirkan xwestekn Ingilzan bi c ne hnan.

Serekn Kurdan Şx Mehmd, Simko y Şikak Mrza Taha y Nihr bn. Ji wan ten Mrza Taha hat xapandin hriş ser şar Rewandoz kir, ew şar, ku w dem dsa ketib dest Tirkan. L hrişa w badlihewa gelek Kurd hatin kuştin. Ingilzan dt, ku ewan nikanin zora Tirkan bibin nikanin Şx Mehmd j bixapnin, dest bi planeke dij gel Kurd kirin. Bi sermriya ereb ya Bexday re, daxweyaniyek derxistin, t de gotin, ku sermriya xwediy Celalet Brtan sermriya Iraq dipejirnin biryar dikin, ku " Maf Kurdan di hevjn avakirina sermriyek kurd de di hindir snorn Iraq de heye herdu sermr hvdarin, ku Kurd di nava xwe de bigihin peymanek li ser terz sermriy li ser snorn, ku bo sermriya xwe divn " nnern xwe bişnin Bexday bo dan standin li ser tkiliyn wan n abor ramyar li gel sermriya xwediy Celalet sermriya Iraq.

L dsa j Şx Mehmd nehate xapandin seriy xwe ji Ingilzan ji dvikn wan re danexist. Di wan deman de Kongra (Lausanne) ya yek di Reşemeha (şubata) 1923 de tk .

Şx Mehmd li ciy, ku seriy xwe ji Ingilz Erebn girday wan re daxne, tkiliyn xwe bi şx serekn (şee) re li başr Iraq bi taybet li Kerbela Necef xurt kirin, bi mebesta şoreşeka kurd - ereb dij serdestiya Ingilzan sermriya ajan a Bexday. Di w dem de j xwe amade dikir bo avtina ser bajar Kerkk. Bi ser de j tkiliyn xwe bi malbat serekn Kurdan re yn li bakur rojhilat Kurdistan fireh dikirin.

Eve j bo Ingilzan mna amadekirina serhildanek dij kolonyalstan b, lew re biryara tunekirina Şx Mehmd dewleta w dan. Di reşemeha 1923 de ji Şx Mehmd xwastin, ku bi xwe re teviya endamn hukmet xwe bne were Bexday. Şx Mehmd guh neda xwesteka wan zan b, ku w bi dar zor bite grkirin şikandin. Hema di c de tkil li gel hzn Tirkan yn, ku li Rewandoz bn kirin. Ingilzan 20 balafirn ( Air Royal Force ) şiyandin ser Suleymaniy bo hilweşandina baregehn dewleta kurd, l piraniya wan firokan di mij dmn de wenda bn. Ji 03.03.1923 de hzn xwe li gel balafirn (Air Royal Force ) careka d şiyandin ser şar Suleymaniy bombe l barandin, ji bombeyn ku neteqiyane, yek 250 kg b.

Şx Mehmd ji bajr derket serokatiya leşker xwe bir şikeftek ya li nzk Serdeşt b di 8 Avdar de rojnameyek n y bi nav ( Bang Heq ) derket, t de banga chad berxwedana netew kir. Hzeka ngilz ya bi top tang ber bi Kioysenceq ve yeka d j ber bi Rewandoz ve , bi mebesta, ku tirk kurd bi hev re alkariy dij Ingilzan nekin. Kolonl Ozdemir, ku berpirsiyar hza tirk b li wir, di 22 Nsan 1923 de ji Rewandoz kişiya wilo Şx Mehmd bi ten xwe ma, li hember leşker Ingilz, leşker Erebn, ku bi wan ve girday caş, axa maldarn dinn, ku ji ber hinde liştn xwe yn kesan, bn dijminn gel xwe.

Leşker Ingilz y frkir gelek bi ek hz, bi şer pilan berxwedana kurd şikand, di dawiya Nsan de Rewandoz stand di 16.05.1923 de ket hindir Suleymaniy. L ji ber ku berxwedana netew berdewam kir, Ingilzan dev ji bajr berdan komtiya, ku dana bn şn sermriya Şx Mehmd, di 14.
06.1923 de ji kar derxistin. L ber, ku ji Suleymaniy bi derkevin hinek guhartinn mr yn bo wan giring bn, pkann teviya bajarn Raniya Keladize ji bakur ve, Qeredax Helbe ji başr ve, eemal ji rojava ve, ji Sulemaniy cuda kirin dan dest sermriya ereb ya li Bexday bo wan ajan dikir. Ldana d ya, ku li pişta Şx Mehmd ketiye ji dervey Kurdistan ve hat, di 22.07.1923 de peymana Lausann giha biryarek, ku "maf gel kurd di dewletek serbixwe de nne", ew maf, ku di peymana svres de ber s salan di nav netewan de, bi amadebna Tirkiy nnern Kurdistan, hatib pejirandin. va biryar r da herdu dewletn sitemkar (Tirkiye Brtaniya Gewre ) bo pelixandina daxwazn gel kurd bilivin Kurdistan li gor daxwaz liştn xwe parve bikin.

Şah Kurdan careke d dest xwe dan ser şahnişna xwe bizava xwe bo berxwedaneke mezintir kir.

Di 16.08.1923 de firokn Ingilz careke d hriş birin ser Suleymaniy bombe bi ser baregehn Şx Mehmd de barandin. Şx Mehmd hzn xwe kişandin Berzence pişt re Penciwn ji wir de hriş heyan tixbn Suleymaniy ann. Daw ji ber ku firokan gellek bombe barandin ser hzn w dij gel kurd ramyariya sohtina erd zeviyan, gund iyan derketib, Şx Mehmd hza xwe kişand Iran.

Di 16. 11.1925 de Koma Netewan snorn di nava Tirkiy Iraq de pejirandin bi w terz bakur başr Kurdistan ji hev birrn gel kurd ji hev cuda kirin. L berxwedana netew dij Ingilzan sermriya Iraq berdewam kir. Şx Mehmd di Trmeha 1926 de dsa di snor re derbas dibe herma pişder de hzn Ingilz, Iraq Iran bi hevre dij Şx Mehmd şer dikin, hema nikanin zora w bibin, Şx Mehmd firokvanek Ingilz j destegr (xsr) girt. L ji ber ku firokn Ingilzan her dihatin ser hzn w ziyanin mezin digihandin wan hzan ji ber ku Ingilzan ji roja, ku ketine Suleymaniy de ryn yn hatin li hzn kurd birr bn, hzn pols j, n gerok n yekser dimnin di herm de belav kiribn, Şx Mehmd dt, ku are nne, li hember her s dewletan hza w ya ku di Penciwn Barzan de livbaz dikir, ew j hza w ya giringtir b, nema dikare hrişn xwe pş ve bibe, di meha ley pşn de 1926, li gund Xormal li gel Ingilzan rnişt xebit bi ryeke diplomas hikariy li Ingilzan bike, l i hode ji wa ry j nehat. Ingilzan ji w xwast, ku ew dev ji xebata ramyar berde kurek xwe bişne Bexday bo xwendin, Şx Mehmd nepejirand bersiva Ingilzan da, got: " Qedera min a xwey ji min re ne giringe, l ez nikarim bibnim, her tişt ku min bo gel Kurd hv dikir jna xwe j re qurban kir wilo hilweşe ." Ingilzan daxwazn Şx Mehmd n ramyar netew ne pejirandin, w berxwedana xwe berdewam kir di bin zora firokan de kişiya Iran. Di saln 1927 - 1931 de , Şx Mehmd carna bi qehreman şer dikir carina bi diplomas di Ingilzan, l i caran wan daxwaza gel Kurd ne pejirand.

Di Hizrana 1930 de peymana Ingilz - Iraq hat muhr kirin, a ku t de Ingilzan serxwebna Iraq pejirand, l hem tişt dewleta n xistib bin lepn xwe, ji boy ku Iraq mna stationek li ser rya Hindistan bihle.

Ber w li başr Kurdistan komela " Gel Yekt Kurdan " di Reşemeha 1930 de ava b kosaniyeke (berxwedaneke) gelr y ramyar di bajaran de dij bi Ingilz Iraq nşan da daxwaza pdakirina sermriyeka kurd ya di bin saya Koma Netewan de belav kir. Ingilzan bi gullebarandin li hember rnn gelr derket. Şx Mehmd gelek daxweyan belavok gil kirin, t de xwe mna qeral Kurdistan diyar kir daxwaza " Idareya kurd ya serbixwe kir , bo Koma Netewan j daxawazn xwe bi r kirin. Şx Mehmd şer reşnzam (partzan) li rojhilat Suleymaniy bakur Helebe gudand di destpka Avdar de li Qeredax, Kifr heyan em Diyal şer kir. Di gund Awbarka de li bakur Tozxirmato hzn w yn neyaran bi hev n demeke dirj berxwedan kir li dawiy leşker ereb y Ingilz şikestin Şx ber bi ciy xwe ve li gund Pran di rojhilat Kurdistan de . L gava bihst, ku w leşker faris j ji paş ve li w bide, s rojan bi Ingilzan re dan standin kir li dawiy di 13.05.1931 de xwe da dest Ingilzan li penahiy jiyana xwe bi birbn belengaz borand, heyan roja 09.10.1956 diyar rehmet.

Şx Mehmd, şah Kurdistan, yek ji rbern berxwedana netew b, di dema ku hem dijminn kurd bi hev re li hember daxwazn gel me bi dar zor alkariya hev din dikirin. Gel me bi tkoşna w d her serbilind be w ruh berxwedan di hişyariya Kurdistan de her geşş bike.

Cankurd
cankurd@hotmail.com

Demokratik Trkiye'den son grntler

Meclis insan hakları araştırma komisyon yesi Kadir Bozkurtun 02.03.2000 tarihli beyanında yaptıĝımız incelemeler sonucu emniyet ve karakollarda işkence yapıldıĝı ve Filisitin askısı dahil deĝişik işkence aletlerinin kullanıldıĝını tesbit ettik, grdk diyor.

Bakırky hapishanesinde ocuk, kadın ve yaşlılar dahil, deĝişik koĝuşlarda yapılan incelemede tutuklular; kendilerine işkence yapıldıĝını, Kadir Bozkurt ve ekip arkadaşlarına anlatıyorlar.

Bahsi geen komisyon başkanı Sema Pişkinst; yapılan işkencenin durdurulması ve kt muamelelere son verilmesi iin devleti ve meclisi uyardık beyanından bulunuyor.

Umut operasyonu olarak adlandırılan Mumcu (ok Kışlalı v.s.) cinayet sanıkları diye tutuklanan mslmanlara işkence zoruyla ifadelerin imzalattırıldıĝı ıkarıldıkları mahkemede ortaya ıkmıştı. Sanıklardan Yusuf Karakuş derin devletten olduklarını beyan eden kişiler tarafından bir ay boyunca işkence grdklerini savcıya aktarıyor. Bir diĝeri Mumcu sokaĝını tatbikat iin gtrldĝnde grdĝn daha nce yle bir sokaktan asla gemediĝini ifade eder. Polis zorla olayı nasıl yaptıklarını, bombayı nasıl koyduklarını ezberletmiştir. Mahkeme sanıklardan bazılarının psikolojik tedavi grmelerini kabul ediyor. Operasyon fiyaskoyla neticelenip, işleri ve emniyet topu birbirelrine ateresan olan, sanıkların hala tutuklu olmaları, salıverilmemeleridir. Zaten ncedende Mumcudosyasından yakalanan mslmanlar vardı. Yine yakalananlar olacaktır. Gya suikastte kullanılan silahlar, lav C4ler Sincan#da bir depoda yakalandı. Seri numaraları silinmiş tabii. Balistik raporlarda bu silahların bahsi geen cinayetlerde kullanıldıĝını sylyor. Madem ki bu silahlar kullanılmış, fakat sanıkların hepsine zorla ifade imzalattırıldıĝına gre, cinayetleri işleyen de, silahları Sincana gmmen de derin devlet! Basiretli insanlar bu cinayetleri derin devletin işlediĝi zaten biliyor, ama ne yapılabilir ki! Ama mslmanları ithametmekti, Iranı işin ekmekti. Insanları sindirmekti. Nitekim kısmen başarılı oluyorlar. Mslmanları terrist olarak gstermek tabii, bilinen taktikler.

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırımın faili mehul cinayetlerde , aktiv rol aldıĝı, ldrlen Cem Ersever ve susurluk kazasında len atlının amiri olduĝu, izilen senaryolarda ilgili ok şey bildiĝi malumdur. Devlet yetkileri ondan defalarca ld, katı, yakalandı v.s. diye bahsederken ls veya dirisi ortaya ıkmadı. Acaba yapacaĝı işi bittiĝinden Ersever gibi Onunda biletini mi kestiler? Yoksa Eymr gibi bir yerlere mi sıĝındı? Ya da yeni senaryolar izmek ve ynetmek iin perde arkasında hocalık mı yapıyor? Merak edilecek bir kimse, her keşim aısından.

18.200 kusr faili mehul doĝrusu; bir ka yılda işlendiĝi bir lkede bu tiplerin ve derin devletin vehameti daha iyi anlaşılır herhalde.

Sivasta otel yakma olayının sanıkları iin (33) kişi idam verilip kalemler kırıldı. Halbuki 20 yıldır bu lkede idam iin kalem kırılmamıştı. Ama yargı kalemini mslmanlar iin kırdı. Aynı olaydan kısa dnem sonra Sivasın başbaĝlar kynde işlenen 33 kişinin katledilmesi olayının sorumluları yakalandı mı? aba bile sarfedildi mi? Zanetmiyoruz. nk başbaĝlarda lenler mslman diĝerleri laik idiler.

Resul Aydemir isimli krd vatandaş, evini aramaya gelen polislere arama izniniz var mı? Diye sorar. Sinirlenen polisler dve dve resulu hunharca ldrrler. Olay Aydında gerginliĝe sebep olur. Maĝdurun akrabaları ve mahalleli krtler polis arabalarına ve panzerlere taşlı sopalı saldırdılar. Soruyoruz demokratik olduĝu iddia edilen bir lkede polise arama iznin var mı? demek su mu?

YK, 1996dan beri eĝitim veren zel Fatih niversitesinin kademeli olarak tasliyesine karar verdi. Sebep okul irtica yuvası. STSM sınav kılavuzunda başrtl veya sakallıolan ĝrencilerin sınava alınmayacaĝı, zorluk ıkaranların polise teslim edileceĝi, tehdidi savuruyor. İşte demokrasi kılıcı ĝrencilerin başında! Demokratik hak olarak polisle tehdit ediyor yeticiler.

Mslmanlara ve krtlere dşmanlıĝıyla bilinen Ecevit, allem edip, kullem etti, irticai ve blc faaliyetlerde iştiralı eden memurlerın iki mffetişle işten atılması genelgesini Sezere imzalatmaya alıştı. nk bu kadar MGKda kendisine tavsiye edilmişti O, bat tavsiye (emri) kararını yerine getirmek mecburiyetindeydi. Hangi demokratik lkede iki mffetişle işten atıldıĝı grlmş. Yargı ve mahkemeler ne gne duruyor! Belki de savcıların ve hakimlerin işini kolaylaştırmak iin olabilir mi ? kim bilir..

F Tipi cezaevini Protesto eden onlarca mahkum bu uĝurda canını verdi. Yzlercesi; hastalıkla, sakatlıkta karşı karşıya.
Kimin umurun da. Adalet bakanlıĝının mı? Hapishane şartları iyileştirilsin ve F tipleri kapatılsın diyor mahkumlar! İnsani isteklerde bulunuyorlar yani...

İşkenceden ve psikolojik sıkıntıdan Salih Mirzabeyoĝlu intihar girirşiminfr bulundu. Yahu mslman hi intihar eder mi? Demekki artık canına tak ettirmiştir.

TSK.lerinin bir beyanında, Orduevleri ve salonlarına başrtl, sakallı ve İslami kıyafetteki kişilerin giremeyeceĝi yazıldı ve bu resmi gazetede yayınlanıyor. Bşrtl ver sakallıların yaşama hakkını engellemeye doidiyor durum. Dahası sanki bu lke sadece %5 lik laik kafalıların, kemalistlerin!..

Konya Seluk niversitesinde okul birincisi olan başrtl ĝrenciye birincilik dl verilmedi. Demokratik lkenin bir o kadar demokratik eĝitim yuvası deĝil mi?

ıkarılan bir kararnamayle zel dershane ve srfc kurrslarına başrtl ve sakallı alınması yasaklanıyor. Halbuki 82 anayasasının 36 ve 125 maddelere gre devletin zel kurs ve dershanelere mdahale yetkisi yok. Ama burası Trkiye! Yarın, brgn başrtller, manava giremet, markete giremez, hastahaneye giremez diye tuttururlarsa hi şaşmayalım!..

Hani bu lke demokratikti? Her dşnce sahibi hr bir şekilde hayatını devam ettirecekti. Pardon az kalsın unutacaktım. Yzlerce fikir sulusu tutuklu idi bu demokratik lkede deĝil mi?

Hibir demokratik lkede emsali olmayan MGK zırt-pırt olaĝandışı toplanıp zaten demokrasinin artaĝıyla ynetilen lkenin sivil başbakanına ve bakanlarına direktifler vermiyorlar mı? Bir sonraki toplantıda ev devini hazırlayıp hazırlamadıklarını ĝrenmek iib ilkokul talebesi gibi imtihan edip tavsiyelerde bulunmuyorlar mı? İrtica ile mcadele yeterli deĝil, hala okullara alınan başrtller var şu tamam deĝil, bu tamam deĝil.. gibi

Halkının din, mezhep ve kavm,ini gzetmesinin refahını saĝlamak ve zgrce yaşamasını saĝlamak devletin grevi iken, szde demokratik olan T.C. iin bunu sylemek mmkn m? Deĝil vatandaşın refahını saĝlamak, bankaları hortumlatarak, trilyonları birilerine peşkeş ektirerek adeta lkeyi kaosa srklemektedir. Hem siyasi, hem de ekonomik olarak lkeyi perişan etmişlerdir. Derin devlet anlayışları ve kravatlı haramileri vasıtasıyla!

Yolları taşlı ve akıllı olsa gerek ki demokrasi seksen yıldır lkemize ulaşamadı. Biz de kann, zlm, gzyaşı, srgn, lm, hapis, işkence var. Kardeşin kardeşe kırdırılması var. İnsan hak ve hrriyetlerine sahip ıkma yerine biz de tam aksi mevcut. Moĝol zihniyetinden bizim payımıza miras kalan ne yapalım!..

Bunlar ABye girmeye aday szde demokratik bir lkeden son iki yıl iindeki bazı grntlerdir. Kimbilir belkide ABye girdikten sonra zlmetmekten vazgeerler, gerekten demokrat olurlar. Geri inanmıyorum amma bakarsın bizi, herkesi hatta AByi şaşırtıp demokrasiyi işletirler bu lkede. Yada tarih sahnesinden silinip giderler. nk zlm zerine kurulan dzenler ok uzun sreli olamazlar

Zakir Snmez
 

Bandora Edebiyat - Lokman Polat 

Edebiyat bi ser xwe hunerek e bandora v huner li ser civak gelek heye. Edebiyat tesreke mezin li ser civakan dike. Edebiyat ji bo guherandin pşvena civak roleke girng dilze. Bandora edebiyat ya li ser civak, di civak de rapern dilperneke ruh hesteke civak pk tne. Edebiyata kurd ya devk ya nivsk li ser civaka kurd tesreke baş pk haniye ji bo ruhiyeta netewey, ji bo pşketina hsn kurdayetiy bye pngaveke bingehn. Helbestn El Herr, Feqiy Teyran, Melay Cizr destana Mem Zn a Ahmed Xan di nav civaka kurd de tesr kiriye.

Bandora Edebiyat ne ten li ser civaka kurd, her weha di chan de, li ser hem geln chan hatiye pkann. Ji droka qedm heta ro gelek alim flozofn bi navudeng behsa bandora edebiyat ya li ser civak kirine dane nşandan ku edebiyat bi i away li ser civak bandora xwe pk aniye.

Flozofn droka qedm, Platon Arstoteles di berhemn xwe de behsa tesra anku bandora edebiyat ya li ser civak dikin. Ew didin xuyakirin ku di edebiyat de hunera rindtiy, bedewiy, spehbn heye ev j hestn civak geş dike di ruhyeta civak de zewqeqe estetk pk tne.

Rol tesra edebiyat girng e. Lewra edebiyat htab hestn mirov dike.
Mirovan oş dike, bi heyecan dike. Xirs, dilket xtirasn mirov, tiştn baş nebaş yn di hundir mirov de di ruhyeta mirov de heye, şexsyeta mirov hwd di gelek tiştan de, edebiyat li ser mirov tesr dike, mirov dixe bin bandora xwe. Ji bo dilş berevaj w bextyariy j, ji bo pkanna sazumann civak perwerdekirina ruh felsef j, edebiyat roleke girng dilze. ernşevsk di berhema xwe ya bi nav i Bikin? de wekheviya jin mran diparze hm raman sazmaneke civak pşkş civak dike.

Di edebiyat de jiyana civak, mirov, tp fgurn baş xirab, daxwaz xtiras, evn trajedya gelek taybetmendyn din hene. Di edebiyat de ne ten tiştn ku bune, tiştn ku d bibin yn ku div bibin j hene. Dema di edebiyat de tiştn civak ku div bibin t qalkirin -behskirin- ev ji bo civakan dibe asoyeke fireh, dibe ronahya ji bo pşven pşeroj. Ji bo chana mirovan civakan dibe xwediy maneyeke ku ji bo civak dikare bibe armancn sereke.

Drokvan, anku droknvs qma xwe ten bi byern ku bne tne. Ew ji v erovey nikare derbikeve. L edebiyatvan, di berhemeke edeb de rok, yan j roman wisan li hevudu dihone dixe duzenek dirust dike ku tiştn div bibin j tde ch digre. Romannivser jiyan, jndariya mirovan dizane hem bi hawayek felsef hem j bi haway edeb şikl şemal dide p. Edebyatvan pskolojya mirovan, hest ruhyeteke taybet derdixe hol li gor pvann edeb kesayetiyek, an j şexsyetek ku ew dixwaze diafrne. Bi dealn taybet yn civak, bi formn edeb chaneke t afirandin. Di v chan de, li gor hunandina nivser tişt tne nexşandin.

Di berhemn edeb yn trajedy de hsn dilşewat hestn tirs hene. Ev j li ser civak tesreke pskolojk dike. Berhemn edeb yn chan, yn curbecur yan yn cure cure welatan didin xuyakirin ku nsan li ruy dinyay li her der nsan e. Baş xirab, anku qenc neqenc, derd u kul keder, hestn evn, ş, elem, kul keder, xtirasn mirovan, hezkirina ji zarokan li her der taybetmendyn mirovan in. Ev hem tişt aliyn mirovan yn wekhev in.

Li her dern chan di edebiyata chan yn curbecur de, tpn hesd, yn cimr, kesn ukala pozbilind hene. Mesela nivskar navdar Shakespeare bi nav ago tpek derewn, hesd, flbaz, pozbilind duzenbaz diafirne. Tpn weha di her civak de hene. Ji xwe tiştn weha j dide xuyakirin ku berhemn edeb hem netew ne hem j navnetew ne.

Aliyeke berhemn edeb (ne hem berhem, hinek j) y girng balkş j ev e ku; di nav berhemn edeb de zewq heye perwerdekirin heye. Civak bi xwendina van berhemn weha, hem zewq distne hem j perwerde dibe. Edebiyat bi v hla xwe kmaniyn berhemn felsef drok temam dike. Edebiyat byeran dixe hal somut hişkayya felsef nerm dike. Loma j di hla perwerdekirina civak de edebiyat ji felsef drok hin bi tesrtir e. Bi saya perwerdekirina edeb mirov deal armancn kesayet civak, formn nakok, dijber yekty, dmenn jiyana şexs civak fr dibe. Edebiyat ji bo mirovan dibe rnşandana fazleta mirovane jiyana bextewariy, dibe neynika civak. Di perwerdekirina edebiyat de zagon pvann civak, sosyal pskolojk hene.

Ji bo ku berhemn edeb neynika civak ne, di wan de nakokiyn civak j tne pşkşkirin. Edebyatvann epgir, berhemn xwe yn edeb wek haceta tkoşna n bi kar tnin. Li gor wan div edebiyat ji tkoşna sosyal ya şoreşgery re xizmet bike. Edebiyatvann neteweperst j berhemn xwe yn edeb yn mill ji bo doza netew jndar bikin, diafirnin. Li gor van herdu kategoriyn edebiyatvanan div edebiyat fonksiyona ku nsanan motve bike txe hareket pk bne. Ji xwe li gor edebiyatvann rexnegir Belnsk, Dubrolyubov ernşevsk, edebiyat rolek civak, sosyal pskolojk j pk tne.

Bandora edebiyat bi metoda rexnegiriy j tesrek li ser civak dike. Di droka geln chan de dema ronesans demeke gelek girng e. Tevgera ronesans bi şwe metoda rexnegiriy dest p kiriye. Ji bo ku zah tesvra tiştek b kirin, div sedemn w tesra w b nşandan. Ji bo pkanna w j div r metod bne destnşankirin. Di droka civakan de -bi taybet y Ewropay- dema restorasyon j bi v şwey dest p kiriye. Di dema me de lkolnvann drokzan, edebiyat, bi taybet j edebiyata klask wek avkan ji bo lkolna drok ya sosyal bi kar tnin, raav dikin. Ew van berhemn edeb wek belgeyn jiyana civak, tore, adet ananeyn civak sosyal dinirxnin. Mirov dikare jiyana civak ya sosyal yn dema mparatoriya Romay di berhemn edeb yn Plautus Terentus de bibne. Ji bo droka sosyal ya civakan, edebiyat avkaniyeke berbiav e. Ji bo lkolnn sosyolojk j edebiyat avkaniyeke girng e. Ji xwe rexnegiriya sosyolojk li gor pvann tasvr t pkann.

Di civak de jiyana estetk bi saya edebiyat t pkann. Pirsgirkn civak di edebiyat de bi majan t nşandan. Di berhemn bsen de htşam cazbe heye. Ew bi majan difikire. Di berhemn nivskarn ekola Avant Garde de nhkirina njen heye. Nivskarn pşeva yn v ekol (ekola Avant Garde) Kafka, Arthur Mller, W. Faulkner, S. Beckett J. Jocke bi berhemn xwe yn edeb bandoreke girng li ser civak hştine.

Di nav civak de rewşn pskolojk, di sazumana kaptalzm de krzn ferd tentiya rewşenbr di berhemn edeb de hatine ziman. Di bandora edeb ya li ser civak de, bedew mezinahiya edebiyat xwe di hal ruhyeta nsan hest mirov de dide nşandan. Nivskar dema di berhema xwe ya edeb de dilşad, coş, evn tirs tne ziman, ew bi berhema xwe van hestn ruh dide xwendevanan, dixe nav civak. Berhema w/w dibe haceteke ragihandin ya civak. Xwendevan anku civak tiştn ku di berhem de heye dixwne, di xwe de, di ruhyeta xwe de, di hest xwe de hs dike. Dema nivskar berhema xwe ya edeb diafirne tde hest xwe tne ziman dema ew berhem t weşandin, hend dibe mal xwendevanan, dibe ad civak. Hend xwediy wan hestn ruh ne ten nivskar e, her weha civak bi xwe ye. Yan civak dibe şirk wan hestan.

Gelek kesn ramanwer, ulmdar, teorsyen, flozof, nivskar rewşenbr dibjin ku edebiyat xezna zann perwerdekirin ye. Edebiyat li ser karekter mirov tesrek mezin dike. Hestn mirov geş dike.
Mezyeta mirovane dide nsan. Kultur zanna mirov pşve dixe. Ji bo hestn mirov yn estetk fonksiyoneke girng bi ch tne.

Tbin : Ev nivs destpka pirtka min a bi nav Bandora Edebiyat ye. Ev b end sale ku ez li ser teoriya edebiyat dixebitim. Ked xebata min a bi salan pirtka bi nav Bandora Edebiyat derxist hol. Ev pirtk 140 rpel e sal di nav weşann Helwest de derdikeve.

Di pirtk de girngiya edebiyat, bandora w ya li ser civak, rexne rexnegiriya edeb, roman cureyn romanan her wek din gelek babetn edeb yn balkş bi şweyeke teork hatine nirxandin.

Lokman Polat

İslam ve Terr - Arvas

Dinimizde bu iki kelimenin yan yana gelmesi mmkn değildir. Geliş gayesi insanları hem dnyada hem ahirette huzura kavuşturmak olan Islamiyetin huzursuzluk, anarşi kaynağı olması mmkn m? Islm dini, birlik beraberliği, yardımlaşmayı, (meşru) kanunlara karşı gelmemeyi, fitne, yani anarşi ıkarmamayı, Mslman olsun olmasın herkesin haklarını gzetmeyi, kimseyi incitmemeyi emretmektedir.

slam bykleri, tarih boyunca, isyandan, anarşiden uzak kalmışlar, Mslmanları da buna bulaştırmamışlardır. Ehl-i Snnetin nderlerinden byk alim Imam-ı Azam Ebu Hanife hazretleri, ikinci bin yılın mcedidi Imam-ı Rabbani hazretleri kendilerine yapılan haksızlığa, zlme rağmen zamanın devletine isyan etmemişler, talebelerini de isyandan uzak tutmuşlardır. Zaten, Imam-ı Azam hazretlerine gre, ehli snnet olmanın şartlarından biri de her şartta meşru devlete isyan etmemektir.

Niin bu kadar fitneden, anarşiden uzak kaldılar? nk, Peygamberimiz byle emrediyor: Fitne ıkarana lanet olsun! Fitne zamanında, devletinize tbi olunuz. Size zlmedilse, mallarınız alınsa da, ona itat ediniz!. Fitne zamanında, Islmiyyete sarılınız. Kendinizi kurtarınız. Başkalarına akıl vermeyiniz! Evinizden dışarı ıkmayınız. Dilinizi tutunuz!. Fitne zamanında, ok kimse ldrlr. Onların arasına karışmayan kurtulur. Allaha kasem ederim ki, insanlar yle bir devir yaşayacaklar ki, ktil niin ldrdğn, maktul niin ldrldğn bilmeyecek.

Btn bu emirlerden sonra bir Mslman anarşiye, terre nasıl karışabilir? Kim olursa olsun bir insanı nasıl ldrebilir? Kurn-ı Kerm herşeyden nce insanoğluna diğer mahlukat arasında mmtaz, stn bir makam vermiştir. Byle, mstesna bir yeri olan varlığa yapılacak tecavzleri Cenab-ı Hak karşılıksız bırakmayacak, en ağır şekilde cezalandıracaktır.

Hz. Peygamber şyle buyurur: Kişinin, kıyamet gn, ilk hesba ekileceği şey namazdır; insanlara karşı işlediği gnahlardan da ilk hesaba ekileceği ise insan ldrmedir.

Dinimiz, savaş halinde bile, insan haklarına riayet edilmesini, kimseye zulm yapılmamasını emretmektedir. Peygamber Efendimiz, savaşa gnderdiği askerlerine, ocukları ldrmeyiniz.
Kiliselerinde, kendilerini ibadete vermiş kimselere dokunmaktan sakınınız! Kadınları, yaşlanmış pir-i fanileri ldrmeyiniz. Ağaları yakmayınız ve kesmeyiniz. Evleri de yıkmayınız! buyururdu. Kurn-ı Kermde bir kişi ldrme cinyeti, btn insanları ldrme cinyetine denk tutulur: Kim, haksız olarak birini ldrrse, btn insanları ldrmş gibi olur. Kim bir canı kurtarırsa, btn insanları kurtarmış gibi olur. (Maide- 32) Peygamberimiz, Y Rabb! Bana hayırlı işler yapmak, irkin şeyleri terk etmek ve fakirleri sevmek nasb eyle! Kavmim arasında fitne ıkacaksa, fitneye karışmadan canımı al! diye dua ederdi. mm-ı Kurtub hazretleri, Bu hads-i şerf, fitneden sakınmak, ona karışmamak lzım olduğunu, fitneye karışmaktansa, lmenin hayırlı olacağını aıka gstermektedir. buyurmuştur.

Dinimizin btn bu emirlerine rağmen Mslman kimliği ile akıl almaz vahşetler işlenebiliyorsa, işin iinde art niyet var demektir. Bu da, bazı karanlık glerin insanları Mslmanlıktan uzaklaştırmak iin, hazırladıkları bir senaryoyu akla getirmektedir...

Bu arada değinmeden gemeyeceğim saldırı gnnden bu yana adeta kafirlerle beraber fırsat bulup Allah'ın dinine terr denecek kadar alaklaşan şerefsiz trk medyasını (bir kısmı hari) şidetle kınıyorum. Allah'ın izniyle onların da sonu yakındır.
nk zlmn sonu yoktur.
Selam ve Duaile

Ali Ekber Arvasi
 

alakiyn hikumeta herm yn sala 2000-

Serok hikumeta herma Kurdistan, birz Nrvan Barzan, rapora alakiyn hikumeta herm ya sala 2000- pşkş parlementoya Kurdistan kir.

Di rapor de end xaln girng tn xyakirin, ew j ev in:

1-) Ji ber girngiya rola qomputer nternet di hsankirina birvena ş karan de, hikumeta herm girng bi v war dide heta niha nzk 200000 dolar ji bo kirna qomputer nternet ji bo wezaret, dezgehn hukumet unversteyan xerc kiriye.

2-) Hikumeta herm nzk du sed mlyon dnar ji bo ciwankirin, paqijkirin, rxistina bajar Hewler bajar Duhok xerc kiriye.

3-) 2200 pereyn erd pşkş pşmrge birndarn şoreş kiriye. Herwisan bhtir 1200 pareyn erd diyar malbatn şehdan kiriye.

4-) Ev cara yekemn e, ku hukumeta Kurdistan pulan ap dike.

5-) Bi awayek rxistn maeş daye 20000 malbatn şehdn tevgra azadxwazn Kurdistan ku şehdn part hem rxistin aliyn din yn Kurdistan ne.

6-) 49 cam (mizgeft) bi alkariya wezareta kar barn ol rxistinn mirovhez durist kiriye.

7-) apkirin belavkirina gelek pirtkn curbecur yn helbest, roman, edeb rok - herwisan hejmareke pirtkan ji bo zarokan... Kovarn curbecur mna Kovara Herm, Dcle, Heng, Şano, Kovara folklora kurd gelek din j hatine ap kirin belav kirin.

8-) kirina end vstevaln curbecur yn mna vstevela Meley Cizir, ku bi sedan rewşenbrn Hewlr, Duhok, Silemany hejmareke rewşenbrn rojhilat bakur Kurdistan j t de beşdar kirin.

Di dawiya rapora xwe de serok hikumeta herm daxwaz dike ku pispor, mamoste, zana kesn xwediy xwendina bilind yn ku li dervey welt dijn vegerin Kurdistan di avakirina welat xwe de biserxistina tecrbeya herm roln xwe bibnin.

Naveroka hem hejmarn kovara Helwest

HELWEST
Stockholm, 1995 (*)
Mahmd Lewend  

Helwest kovareke kultur ye ku hejmara w ya 1. di 1995an de derket. Kovar xwer bi kurd (kurmanc)ye. Piraniya nivs w li ser rexneyn edeb li ser edebiyat danasna pirtk weflan kovar rojnameyn kurdan e. Her weha di her hejmar de hevpeyivinn bi kurdan biyanyan re heye. Dsa di gelek hejmarn w de nivsn ji kovar rojnameyn kurdan yn din j hene.

Di hejmara 1. de di bin nav kovar de "Kovara and edebyata kurd"  hatiye nivsn. Di hejmara 8. "Kovara Kultur lteratur" hatiye nivsn.

Pvana kovar: 16x23,5 cm. ye. Bi hejmara 9. re pvana (ebada) kovar hatiye guhertin (19,5x27 cm)

Xwed: Weflann anda Njen  

Birvebir kovar: Lokman Polat

Di hejmara  2., 3., 4. 5. de redaksiyonek l zdebye ku ji van kesan pk t: Redaksiyon :
Daw Xan,
Gabar iyan,
Hall Span
K. Ron
L. Polat,
M. Yilmaz,
Mehabad Kurd,
N. Zaxran,
Senar Şahn


Li gor hejmara 8.
Nav redaksiyon tuneye.
Be
a werger: N. Zaxran
Danasn analza pirtkan: Senar Şahn
[temslkarn kovar] K. Xalo (Fransa), E. Bot (Almanya), N. Agir (Lubnan), A. Onal (Turkiye), A. Duran (Swsre), A. Baran (Norve)

Li gor hejmara 9.
Nav redaksiyon temslkaran tuneye.
Ebad: 16x23,5 cm (No: 9, ebad: 19,5x27 cm.)
Adres: Tensta all 43, 2 tr., 163 64 Spnga/Sweden

  

No: 1
 1 -      1995, 52 rpel.
 2         -1995, 80 r.
 3 -      Adar             1996, 80 r.
 4 -      Hezran 1996, 110 r.
 5 -      lon 1996, 122 r.
 6 -      Kann 1996, 100 r.
 7 -      Bihar 1997, 100 r.
 8         -Payz 1997, 100 r.
 
9         -Zivistan 1998, 36 r.
10 - Bihar 1998, 40 r.
11 -  Payiz 1998, 48 r.
12 - Zivistan 1999, 52 r.
(Hem li ser hev 920 rpel xwer bi Kurd. NH.)

 

Hin nivsn w:
No: 1 - Ji bo nameyn xwendevanan- Kovara Helwest
Helwesta rexnegiriy- Kovara Helwest
Rexneyn edeb valahiya rexnegiriy- Lokman Polat
Huner pvajoya n- N. Zaxran
Muzka kurd, qedexebn pflten- SenarŞahn
Rewfla nivskarn kurd- Chan Dilflad
Baxey evn (helbest)- Bawer Dell
Li ser post-modernzm- Burhan Gnel (werger: L. Polat)
Kea elew (serphat)
Chana nivskarn kurd-1: M. Emn Bozarslan nivskariya w
Hmdar edebiyata kurd ya klask Ehmed Xan (1652-1707)- M. Yilmaz
end gotin li ser ziman ziman kurd- Span
end gotinn balkfl ji bo zimanzann kurd- Meden Ferho
Hunermend ahengbj: Beflar Zaxoy- Beflr Botan
Nivskar berpirsiyar- Z.Şxms
Xwendevann delal- Kovara Helwest
Xelata kurteroka kurd
Pirtkn apby

 

No:2 - Bi xwendevanan re - Kovara Helwest
Helwest - Gabar iyan
Berhemkar huner e- Lokman Polat
Munaqefleyek nh, balkfl girng - Kovara Helwest
Mizgn li Xwendevann Kurd: Antolojiya Edebiyata Kurd derket!- Kovara Helwest
Div li ser bjeya "ekol" munaqefle b kirin- Kovara Helwest
Rexneyek li ser pirtka Syamend Xec ji bo weflandina w ya bi ziman tirk- A. Duran
Edebyata Netew Rola Ziman- N. Zaxuran
Ji edebyata klask helbestn kurd: "ardeh Nsan" - Hmdar westay edebyata kurd Ehmed Xan
Ji edebyata njen helbestn kurd: (Ji bo branna Ehmed Xan) S Kulm Ax- Daw Xan
Bilbil Gul - Oscar Wild (werger: Hevnd)
Rexne rexnegir- Mehmet Uzun
Nivskarn sirgn- SenarŞahn
Pirsgirkn ziman kurd pkhanna ziman hevbefl- M. Yilmaz
Pesin rexne- S. Merwan
Mr Sureyya Bedirxan Xoybn- B. Goran
Chana Nivskarn Kurd 2: Gabar iyan Rojnamevan-nivskarya w
Ji edebyata njen helbestn kurd: Riya Dirj Xzan Şlan
Li ser rewfla edebiyata kurd bi Meden Ferho re hevpeyvn
Roza (helbest)- werger: Robn Rewflen
Romana Gerlla serhildann netewey div bi Kurd b nivsandin- Lokman Polat
Nivskar navdar Yaflar Kemal- A. Mran
Edebyat berhemn nivskarn klask yn chan- berhevkar: Z.Şxms
Analza flma Xwn- M. Bozan
Chana pirtkn edeb: "Hebn" (dwan)- Taha Mezher May
Werin em v tiflt j munaqefle bikin- B.Şro
Di kovar rojnameyn kurdan de danasna kovara Helwest
end pirs ji bo nivskary- Kovara Helwest

 

No:3 - Nameyn Xwendevanan: Halil Kan, Meden, Halis Turan, Forrest E. Mc Munn, K. Polat, K. lhan, Ehmed Şerf
Lborn - Kovara Helwest
Bi xwendevanan re - hinek agahdar- Kovara Helwest
Newroza we proz be-Kovara Helwest
Edebiyata welat- Dr. Kamiran Al Bedirxan
Edebyata ku ji bo kurdan t nivsandin div kurd be- Lokman Polat
Di edebiyata kurd de rexne- Rohat Alaom
Edebiyat end pirsgirkn w- N. Zaxuran
Di bin Siya Evna winda de- Yaflar Kemal (werger: N. Zaxuran)
Hevpeyivn: Bi Hesen Met re- Helwest
Di edebiyata kurd de byin, di ziman kurd de byin e- K. Ron
Li ser salvegern byer kesn bi rmet- Gabar iyan
Du dtinn li ser berhemn edebiyata kurd- Lokman Polat
Xell Duhok berhemn w
Azar kovann hejaran di rokn Şrzad Hesen de- Xell Duhok
Rastnivsna kurd- M. Yilmaz
Min j dt (helbest)- Daw Xan
Dixwazim (helbest)- Daw Xan
Rexnegir zimanzan- Chan Dilflad
Sitrann miflext bo siwar miflext (helbest)- M. May
Bra Qeder (li ser romana M. Uzun)- Mihemed Ozan
Li ser pirtka "Xwn hstirn avan"- Daw Xan
Osman Sebr "ar Leheng"
Dastana netewey ya kurd: Mem Zn
Pitkxaneya Kurd dewlemend dibe
Zarokn bersivdar- R. Bergstrm & H. Sderblom
Danasna kovarn kurdd-1: Kovara Şano Snema- Senar Şahn
Anonsa pirtkn kurd

 

No:4 - Helwest dibe kovarek akademk
Ronesansa Kurd- Lokman Polat
Dmenek ji ronakbrya kurd- A. Gernas
Tevgera rizgarxwaz rewflenbr- N. Zaxran
Nivskar ima pwst bersiva hinek tifltan e?- Meden Ferho
Di zanyary de metod - Kovara Helwest
Edebiyat zanyar- A. Nisbn
Hinek xissyetn taybet yn romannivseran- Chan Dilflad
Li ser hozan helbestvann b nav yek ji wan; Dilpt Jl- Adl Dran
Li ser guhxistinn Siya Evna winda, rdann ezmanan yn ku ne y me ne - Demr zl (werger: A. Nisbn)
Ziman, zarav pirsine din- Şahn Bekir Sorekl
Bi Latf zdemir re hevpeyivn
Hevpeyivn bi Zana Farqn re
Rojnameya Azadya Welat - Kovara Helwest
Ehmed Şerf berhemn w
Miho (rok)- Suleyman Demir
Agir jiyan (helbest)- Kazim Polat
Rojnamevan, nivskar aflr Jan Bet-Şawoce- Hevpeyivn: Gabar iyan
Ji nav edebyata swd: August Strindberg- Xalit Lezgn
Danasna pirtkan / Danasna Kovara Govend

 

No: 5 - Helwesta N - Kovara Helwest
Munaqefle li ser peyva "nasname"y- Forrest E. Mc Munn
Edebiyat Ronakbr- Hall Span
Nirxandina Edebyat end Tbinyn Bijarte- Lokman Polat
Edebyat- Felat Dilgefl
Edebyat Esern Edeb- Hemze [Hemzey Muks]
Herikandinn Ekoln Edebiyat- Amadekar: K. Helwest
Realzma Civak- Anatol Lunaarsk (werger: N. Zaxuran)
end gotin di derbar realzm de - N. Zaxuran
Guln - Qedr Can
Hevpeyvn: Bi Ahmet Onal re- Helwest
Evn Qalbikin (helbest)- Al Ber (werger: Lokman Polat)
Şaxek Edebyat: Kurterok- Lokman Polat
Chana Nivskarn Kurd-5: Adl Duran Xebata w ya huner edeb
end Dmen ji Bawerya Zerdeflt - Adl Duran
Mirov bi Zazak Kurmanck j dikare li def zirn xne!- Lalefl Qaso
Nivskar afltiya sar- Jasper Ridley (werger: Ş. Bekir Sorekl)
Serphat: Gurn bir Hesen awfl - B. Welatevn
Ji nav edebyata Swd-2: Hjalmar Sderberg- Wergera ji swd: A. Nisbn
Ji nav edebyata chan-2: Rabindranaht Tagore (1861-1941)
Rojnamevan-nivskar Aflr Sabr Atman: "Gel Aflr fla byern doh ro j dikflne"- Gabar iyan
Efsaneya iyay Agir - Senar Şahn
rok rokvann kurd-Hecy Cind (danasna pirtka H. Cind: Hkayetn Civata Kurdan)
Amn Maalouf romana w Semerkant - Senar Şahn
Bultenek n: Agahdar - Kovara Helwest
Salnameya Roj bi Demjimr - Latf zdemr
Pirtka Ş. Bekir Sorekl: Wendabn - Kovara Helwest
Di derheq rexnegiriya li jor de kurtebersivek- Şahn Bekir Sorekl
Pirtkeke n a helbestan (pirtka Adl Duran: Drsm)
Pirtkek ji bo zarokan: Şervanek Bik Vetam
Kovarek n: Avafln
Chana Berhemn edeb (Danasna pirtkn Kurdan yn bi Tirk-2) Romana "Keika Kurd"
Ordya Mfln Hunguv- Bekir Yildiz (werger: Şerefnaz)
Qaqlbaz- Rchard Bach (werger: Osman zelik)
Afirandina berhemn edeb bi nirx proz e- A. Nisbn
rok serphatiyn Kurd: "Gur"- Amadekar: Zinar Soran
Pirtkn Weflanxaneya Xan & Batey
Harold Pinter : Ziman iya : Kurdya w: Memed Uzun
Danasna Kovarn Kurd-3: Kovara Nbihar - Lokman Polat

 

No: 6 - Ji edtor kovar end gotin
Agahdaryek- Rojan Hazim
Dtinn Forrest E. McMunn Bi tevay rast in- Mrad Ciwan
Rewfla ronakbrn Kurdistan- Hall Span
Rewflenbr doktor gel xwe ye- Feqr Ahmed
Berhemn nivskarn kurd n li Swd - Lalefl Qaso
Di berhemn edebyata kurd de romantzm sembolzm - Lokman Polat
Romantzm sembolzm - A. Dran
Di derbar romantzm de end peyv - N. Zaxuran
"Di Hndistan de derbendek" sembolzm - Senar Şahn
Ramann Belnsk yn di derbar edebyat de-1- George Plekhanov (wergr: N. Zaxuran)
Kubarname - Hesen Met
Hevpeyivn bi Ahmed Aras re
"Edebyat bi tevay flaxn xwe delal e", Bi Suzan Samanci re hevpeyivn- Lokman Polat (wergr: Gabar iyan)
Ew biray min b - Suzan Samanc
Ji edebyata njen helbestn kurd: Kevoka Sip - Derwfl M. Ferho
Ji "Dwana Refl" du helbestn Feqr Ahmed
Kefa Behra Sip (helbest)- Mazhar Kara
Bawer, evn xeyal (helbest)- Al Ber (wergr: Lokman Polat)
Helbestn Kurd: Du pirtkn helbestan:
            1) Banga Hawar, Meden Ferho, 2) Evna Reben, Derwfl M. Ferho

Ji edebyata chan-3: Yasunar Kawabata
Ji nav edebyata Swd-3: Vilhem Moberg (wergera ji swd: Suleyman Demir)
Chana nivskarn kurd-6: Meden Ferho berhemn w
Flm: "Braveheart": (Dilawer)
"Das Parfum" (Bhn): Ji edebyata njen a chan romanek balkfl
Ji edebyata njen a chan berhemn edeb: "Nostromo"
Helsengandinek di war rgeh de li ser berhemn Lokman Polat - A. Drsim
Ji bo edebyata zarokan du pirtkn werger: vanokn Lawik Keel
Danasna Pirtkan; rokn Kurd - Roger Lescot
rokn Zarokan; Strka Zran (berhevkar: Hawar Awas)
Danasna kovarn Kurd-4: Hv (Kovara andya Giflt)
Kovarn Kurd: hejmarn wan yn nuh: Ndem Werger, Kovara Jndan, Berbang, Nbihar, Hv
(Anons) Ji Weflann anda Njen end pirtkn kurd

 

No: 7 - Ji edtor kovar pflkfl
Zn: Danasn analza pirtkan
Daxuyan: Ji raya giflt re - Kovara helwest Weflann anda Njen
Pflangeha Pirtkn Kurd - K. Helwest
Xwn, agir Newroz- Yilmaz Guney (wergera ji tirk: Gabar iyan)
Edebyat hunera ziman e. Ew huner j di ziman kurd de heye - Aram Gernas
Li ser analzkirina berhemn edeb end peyv - N. Zaxuran
Ziman kurd j wek zimann din yn ndo-Ewrp bi andin ve hatye - A. Wahab
Mtolojya Kurdan-1,- Zana Farqn
Rexne xwerexnekirin - Azad Şateh
Rwtyek rastyek- Lokman Polat
Di hunera Kurdan de cih xzikan- Adil Duran
Ramann Belnsk yn di derbar edebyat de - George Plekhanov (wergr: N. Zaxuran)
"Pln Brkirin"- Senar Şahn
"Kur Zinar Serbilind" roman e yan na?- Chan Dilflad
Olga, jiyanek bi bawer - Chanroj Lic
Li ser xebata Mahmut Baks ya "Ji Awira Kurdan ve Yilmaz Guney"- Gabar iyan
Ji edebyata klask helbestn kurd: Ay dil min - Feqy Teyran
Helbestn Al Ber; Jin, Zewac Jiyan - wergr: Lokman Polat
Derd (helbest) - Esker Boyik
Halabe (helbest)- Sebr Şermix
Hilqeras Kurd - Lalefl Qaso
Serphatiya Sozdar - A. . Canpola
Hevpeyivn: Bi Aydin Ozturk re
Chana Nivskarn Kurd-7: Helbestvan Kurd Mazhar Kara
"Ziman Roman" - Mehmed Uzun
Lor Lor Cembely Min Lor - Lokman Polat
"rokn Xeter" an j "Strptz" - E. H. Mihemed
Berbangn Newroz - Edb Polat
Danasna Weflann Kurd-5: Armanc (Rojnameya Kurd ya Mehane)- Ali Yildiz
Kovarn n: Kullk, Rojbafl, Zend
Danasna Weflanxaneyn Kurd: Weflann anda Njen

 

No: 8 Ji edtor kovar pflkfl
Baxey xwendin
Pwstya du kovarn kurd - Lokman Polat
Bi Xidir Egt re hevpeyivn
Mirado folklor - N. Zaxuran
Di xebata wjey de ciy pkenn i ye?- Adil Duran
Hevpeyivn bi Mara Rodkova re - Lokman Polat
Sorgul yan j Gulasor (romaneke n)- Senar Şahn
Zanna zimn "tewang"- Pervn Şerefnaz
Helbestek ji Ely Herr
Helbestvan Al Ber
Edebyata kurd ya devok, txistina nivs rola kurdologn ne-kurd- Ahmed nal
Diln flewit, agir pket: Werd Gewrye - Gabar iyan
Di sala 1997an e weflaxaneyn kurdan i diweflnin?
Kovarn kurdan yn li Swd
Li ser Kurdan pirtkeke n - Şahn Bekir Sorekl
Li Kurdistan berbanga azadiy - Muslum Ycel (werger: Pervn Şerefnaz)
Romanek li ser kurdan: "Ormens barn", Kur mar
Sirdn Ehmed Huseyn - Helm Ysiv
Dugir: Kovara Kurd li dervey welat
Romana ku Yilmaz Guney nivsb: "Bi stxwar mirin"

  

No: 9
Pflkfl - Lokman Polat
Li Kurdistan prozbahya sersal - Xidir so
Her tiflt me qedexe b - Seracettin Kırıcı
Di zndan de karbar rewflenbr - Xidir Egt
Zanngehn florefl girtgeh in - Adl Dran
Pirtkn li ser Zndana Amed (Diyarbekir)- Lokman Polat
fla Hadep, jana Amed-  K. Helwest (Kovara Helwest)
Berxwedana 1984an kufltina Necmeddin Bykkaya-1- Lalefl Qaso
Hsr im day, ne girt me (helbest)- Seracettin Kırıcı
B nav nflan man (helbest)- Lezgn Saleh
Gul biflkiv (helbest)- Dilpt Jl
Hevpeyivn bi Mehmet Uzun re
Girngiya dengbjiy di "Rojek ji rojn Evdal Zeynik" de - Merwan Yilmaz
Girngiya kurterok pvajoya w ya chan -1- Dr. Pflrew Berwar
Labrenta edeb (li ser pirtka Hesen Met)- Senar Şahn
pek/Hevrflim- K. Helwest
Pflangeha pirtkn kurd ya duyem
Pirtkn n  

 
No : 10
Pflkfl - Lokman Polat
Nameyn xwendevanan
Helwest bi naveroka xwe dewlemend e.
100 salya rojnameya Kurdistan proz be - Kovara Helwest
100 saliya rojnamegeriya Kurd (1898 - 1998) - Mahmd Lewend
Di Kurdistan de kultura tekstl - X. so
Bersva rexneya Azadiya Welat - 1 - Kovara Helwest
Hevpeyvn bi Cemal Batun re - K. Helwest
Diana weflann giflt - Şahn Bekir Sorekl
Kultura demokrasiy - Lokman Polat
Demokras - Xidir Egt
Demokras, wekhev kes - Al Ber (wergr :N. Zaxran)
Gul dilflad - Helbest - ler Ber
Folklor (zanyariya gel) - A. Drsim
Govendn gelr - Gabar yan
Civna branna Necmettn Buyukkaya - K. Helwest
Berxwedana 1984an kufltina Necmedn Buyukkaya -2 - Lalefl Qaso
Adare - Helbest - Lezgn Saleh
Zanna zimn: Bir Morfoloj - 1 - Pervn Şerefnaz
Kar edeb asoy mirovan vedike - Adl Duran
Ne alakyn kultur - K. Helwest
War - Kovara lkoln lgern
Kovareke n : Amda
Romaneke n : Kewa Mar - Lokman Polat


No : 11 end Gotin - Nameyn Xwendevanan
-Nameyeke Girng - Forest M. Munn
-Kovar Xwendevan - Chan Dilflad
-Tgehn and Huner - Xidir so
-Branna Orhan Kotan - K. Helwest
-Di Edebiyat De Motfn Siyas - Lokman Polat
-Biyanbn Azad - Cemal Ozelk
-Hevpeyvn Bi Tmr Xell re - K. Helwest
-Evndar Byn....... - Adl Duran
-Di anda Gel Kurd De Kevneflopya Dawet Şahya Zewac - Xidir Egt
-Nivskarn Kurd i Dixwnin i Dinivsin?
-100 Saliya Rojnamegerya Kurd - Ş. B. Sorekl
-Zanna Zimn - Morfoloj - Pervn Şerefnaz
-Serbilindiya Romana Kurd - M. Yilmaz
-Binre! em Firat Xwn Diherike - Senar Şahn
-Romana Sirgn - K. Helwest
-Şx iya : Hasan Sabah - K. Helwest
-Sven O Bergkvst Romana W - K. Helwest
Ji Weflann N - Kovara Helwest No: 12
Agahdar - Kovara Helwest
Nameyn Xwendevanan
Kovar Naverok - K. Helwest
Nirxandina Kovarn Kurd - B. Hln
ira Nivskaran..... Tmr Xell
Kultur Lteratur - Kovara Helwest
Ronesansa Weflann Kurd - Hevpeyvn
Berhemn Nivskarn Kokkurd - Lokman Polat
Şar Sirgun - Rafael Albert
Stranbj got ku - Mahmd Derwfl
Nivskarn Kurd i Dixwnin?
Weflann Nh
Anonsa Pirtkan

(*) Tbin : Naveroka 9 hejmarn kovara Helwest ji al Mahmd Lewend ve hatiye amadekirin. Em j re gelek sipas dikin. Naveroka hejmar 10, 11    12 ji al  birvebir kovar Lokman Polat ve l hatiye zdekirin. 

Hz. Musa ve Firawn

 Fravuna gidin o iyiden iyiye azdı. Ona yumuşak sz syleyin. Belki o aklını başına alır veya korkar Taha/43-44

Hz. Musa ne yapacaktı bu emir karşısında, itiraz edecek deĝildi ya!.. Pek erken oldu, hazırlıksızım, biraz toparlansam diyecek deĝildi bizim gibi! nk emreden Allahtı ve emredilmesini yapmakla mkellefti Hz. Musa!

Firavun dinsizin imansızın tekidir, dinlemez beni, beni dinlemiyecek birinin ayaĝına neden gideyim demiyordu, Yce Rab git dediĝi iin gidiyordu Musa!

Firavun o gn iin gerekten gl idi. Ayaĝının birini Karuna diĝerini Belamın ve Hamanın omuzuna dayamış gcn pekiştirmiş idi. Tc. Firavunları bir ayaĝını Dervişe diĝerini IMFye dayamış gl olduklarını zannederler. Firavun ve firavunların gcne mukabil Musa ve takipilerinin dayandıkları g ise gerek gcn sahibi olan Allahtır.

Hz. Musa Allahtan emir alır almaz kardeşi Harun ile firavuna gitti. Temizlenmek istermisin, hakka giden yolu sana gstereyim mi? Diye direkt tebliĝini yaptı. Hakkında iki kez idam kararı olan Musa lafı gevelemeden tebliĝini ok net ve aık sundu. Yani Musa Firavunu şirkten, kfrden, zalimlik ve taĝutluktan uzaklaştırmak, Allaha kulluk etmeye aĝırdı. Biz de insanlara gittiĝimizde Hakka gel, Rahmanın kulluĝuna gel diye aĝıracaĝız. Bizim tarikatımıza, bizim hizbimize, bizim grubumuza, partimize gel diye aĝırmamalı insanlar. Musa gibi Allaha kulluĝa davet etmeliyiz. nk bizim grş ve grubumuz temel deĝildir. Temel olna Allahın dinidir. Bizim grş ve grubumuzun dışında başka grş ve gruplarda mevcuttur. Genelinin amacının Rabbe kulluĝa aĝırmak olduĝunu kabul eder isek bizlere deĝil, asıl olana (tevhide) aĝırmak esas olandır (2)

Aynı adav ve amaca hizmet niyetinde olan farklı grş ve grupların diyalog yolu ile ortak bir paydada buluşmaları umudumuzdur.

Hz. Musanın elindeki mucize asa bugn elimizdeki Allah Kelamı Kurandır. yle ise insanları Kuranla Islama aĝırmalıyız. Firavun Musanın tebliĝine karşı ıktı, Onu yalanladı, sırtını dnd, yok etmek iin hummalı bir alışma iine girdi. Btn danışmanlarını, genel mdrlerini, patronlar kulubn, medya ordusunu topladı ve şyle baĝırdı. Sizin en yce Rabbiniz benim diyerek kstahlıĝını gsterdi. İddia ettiĝi Rablık kainatın yaratıcısı olan Rablık degıldi, demek istiyordu ki, bu blgede bu lkede benim kanunlarım geerli, hakimiyet hakkı benimdir. Yani ibadetinize, namaz ve orucunuza karışmıyorum, ama diĝer meselelerde sz sahibi benim.

Gnm firavunları da namazınıza ve ibadetinize karışmayız ama kanunlarımız rtl bir şekilde okula yada devlet dairesine girmenizi yasaklar demiyorlar mı?

Allah kstah olan Firavun sonrakilere ibret olacak bir biimde dnya ve ahiret azabıyla yakalayıverdi. (Yunus/32) Allah yakaladı mı byle yakalar, kimisini sivri sinekle, kimisini su ile, kimisini şiroz ile kimilerini ABD, kimilerini de IMF ile yakalar.

Allah taĝutlaşmasına hayat programını Allah zulcelale sormadan yaşamasına Kuran ve Snnet ile kserek ve kstrlerek hayatını devam ettirmesine karşılık ibretle cezalandırır.
Elbette anlıyanlar iin bunda birok dersler vardır.

Kevser Hdaseven

Kurd ji rojeva xwe dr in - Dilbirn

Rojbiroj rojeva din germtir gurtir dibe. Hin guherinin mezin didin syaseta din de dib e. Ji ber w yek dewletn fermanrawe ew kesin, ku doza pşengya din dikin, bi gor berjewendye xwe yn netew rolek mezin di guherinan de dilz in.

Bguman ev guhernan ne rojanene, belk wek xelek zencr bi hevdve giridayn e. Hin caran bi gor berjewendy syaseta dewletn fermanrawe hin caran j vacy w yek xwe dide r. Her netewek ew byerin netewa wan e`leqeder dike rojeva xwe dibjre li ser w yek plan pirojn netew amede dikin r li pişya syasetek netew mil vedikin. Bi gor berjewendy netewa xwe byern qewimne, şrove dikin tedbr digirin. Her netewek bi gior karbna xwe ,heyf tola xwe ji netewin din digirin. Di v hef girtin de, her gurbn w netew bi gor hz karbna xwe kar xebatn xwe dikin. Gurbn huqq zane, mamoste, karker, karmend, pşey gurbn jin cuwanan bi gor pjin pvanin girs gel dibin alkar ji bona serok serkarn xwe. Bi v away jyana wan pş de dii di rnşanderya syaseta din de xwed cihek birzin.
Bguman gel Kurd ji van guhernan bpar nine. i li nava welat i j liderva welat guhernin mezin di nava gel Kurd de j dib e. L mixabin ew tiştin, ku me li jor behskir, gel Kurd gelek ji wan dre. Ji berjewendy netew zdetir bi gor berjewendy xwe y şexs tevdigere tiştan z ji br dikin. Gel Kurd boi gor pvan netewa xwe , li byern, ku di din de qewumne ne nhirin ew byern gel Kurd e`lqeder dike bi qas girngya w di rojeva Kurdan de ch nagire.

Wek ro mrkuj bajar Heleb, hov ereb mucrum pinc hazar jin, zarok, pr mirovn r di navbera ar pinc deqan de bi ekn kimyay qetlm kir kuşt , iro li Danmarka y doza panabery kir. Dema ev ne di apemenya din de cih girt, di apemewnye Kurd de j wek ser nek cih girt. L zde liser nesekin girng nedan. Ji ber v semedye em roj rexne, gil gazin xwe tinin ziman.

Xwendevan hja

Xna tu kesek ji xwna Kurdan sortir girantir nne. Her netewek bi gor nirx mirovty maf w y jyan ,serxwebn xwe parastin heye. Pwstya tu kesek bi alkarya Kurdan tuneye. ewa di drok de qewumye, roja ro j pirin netewan di war suxr de dixwazin Kurdan ji xwe re bi karbnin. Di roja ro de dewletin pşengya din dikin, xwd girav dibji; em li dij terora navnetew şerdikin, l di bin dest wan de mirovek bi xwe dibje min Helebe kimya baran kir teror li dij mirovn r kiri, bi kf kerma dil xwe dibin destn hewery demokirasy de dij. Em dixwazin pirskin ji hewaryn demokirasiya p vala, we ima va du sale ew terorsta dernexist ber dadegeh? Gelo ma komkuj li Heleb ne trdell b , ku hn w terorst tewanbarbikin?

Ez dixwazim pirskim ji hin ragihandinin Kurdan, bi rojan we behsa rişa, ku li dij amerika hatib kirin, kirin gelo komkujya Heleb ne wek rişa li dij amerika b? ma sib w gel Kurd ji we pirs nekin nebjin ma xwna amirkan ji xwna Kurdan girantir b, ku we bi sernek behsa hov ereb kir? We bi nav Kurdan ji k re xizmet dikir?

roj dinya h`eftreng ji ş erma ry xwe be j Silobodn Mlosev sirpan derxistin ber dadegeh, gelo i wext Silobodan E`reb Tirkan w derxnin ber dadegeh?

Kurd ji gel alban zdetir bi hin komkujyn hovane re r bi r man ne km deh caran erd war wan hate wran kirin.

W k w doza maf bacar Heleb bike hesab ji wan teroran pirsk e? W ki w doza maf 182 hezar Kurdin, ku sala 1988 an de b ser ber wenday bikin?

W ki w doza maf ar hezar gund wran kir ji barbar tik bikin? W k doza mafin ar milyon Kurdin koşber bikin? W ki doza maf il mlyon Kurd, ku ji hem maf xwe y mirov netew bparin dikin?

Hesab pirskirina van kiryar hovane ji kirkerin ereb tirk, karek mirovye. Gerek tu kesek li hinber van kiryarin nemirovay bdeng nemne, bi taybet gel Kurd. Bi rast bdeng bna Kurdan ji xwe qet nay fehmkirin qeblkirin, bi kmas gerek rxistinin Kurdan end caran xwepşandan nşanbidana kolan bacarin awropa bi karanna demokirasy bi hecandina daxwaz ji dewleta Danmarka bikirina w mucrim rojek ztir derxnin ber dadegeh bira dinya j bizanbe Kurd j di guhernin din de bigor berjewendy netewa kurd rola xwe dilze.

Xewndevan hja

Di dewra Ebs, Selq Osmanyan heta roja ro van dewletin dakirker gelek kiryarin nemirov bi awak hovane li dij gel Kurd bikar ann e. Ew kiryarin wan j re mane tu kesek ji wan hesab pirs nekir heyf tola ji wan nestand, roja ro j h berdewame. Bi kf kerema dil xwe axa Kurdistan kirne meydana hesp xwe Kurd di bin sm hespin xwe de peliqandin e.

Guhdarin delal

Van hem gil gazin lomanan, bi yekt, cepeh ki netew xurtkirina hesti biratya Kurdan areser dibe. Ji pş hin Kurdin xwe nenas hucm Kurd u br baweryin Kurdan bike, li dij dagirkeran hza xwe bi karbne.

Ji Swd Dilbron 2001 10 07
 

Yrek Feth - Can 

Şeriat nimetiyle ruhlarımızı tanıştırıp kalblerimizi kaynaştıran Allahu Tealaya sonsuz Hamdu Senalar olsun. Insanların yreğini tevhid ile fetheden hayat muallimimiz Hz. Muhammed (SAV)e, Aline, Ashabına ve kıyamete kadar Islam insanı olmaya alışan tm dnya Mslmanlarına selat selam olsun.

Kardeşler! İslam'ın insanlar zerinde gerekleştirdiği ilk fetih, hi şphesiz "Yrek Fethi`dir". İslam, bileklerden nce yreklere ynelmiş ve yrekleri cahiliyenin kırıntılarından, şirkin pisliklerinden arındırmıştır. Dolayısıyla İslam insanı, yrek fethini gerekleştirmiş olan insandır. Yrek fethini gerekleştirmiş olan Islam insanı, asırların ve nesillerin hasretini ektiği insandır. nk yrek fethini gerekleştirmiş olan Mslmanlar, szleriyle rahmet, hareketleriyle bereket haline gelen asırların insan gzelleridir.

Şurası bir hakikattır ki; İslam'ı yreklerine hakim kılamayanlar, ierisinde yaşadıkları lkede İslam'ı hi hakim kılamazlar. nk İslam'a hizmet eden bilekler, fethedilmiş yreklerin birer neticeleridir. Dolayısıyla İslam insanını yetiştirmeye alışırken dikkat edeceğimiz en nemli hususlardan biriside, hi şphesiz Yrek Fethi'ni Bilek Fethin'den nce gerekleştirmektir. nk yreği fethedilmeyen bir insanın bileğini fethetmek mmkn değildir.

İslam coğrafyasında İslam'a hizmet etmeye alışan mminlerin en ok ihmal ettikleri meselelerin en mhimi hi şphesiz Yrek Fethi'dir. Allah'ın ipine yani Hablullah'a yaklaşmak ve yapışmak yerine onu kendilerine doğru eken ve birbirlerini Hablullah'a yapışmaktan mahrum etmeye alışan Mslmanlar, grnen kavganın yrek fethini gerekleştirmemiş kuru kalabalıklarıdır.

Kardeşler! Tevhid tarihi ferasetle incelendiğinde grlecektir ki, Yrek Fethi, Peygamberlerin ortak mirasıdır. Esasen Allah Teala'nın mesajını insanlara ulaştıran Peygamberler, birer yrek fethinin fatihidirler. Tabii ki, İslam inkılabını gerekleştiren hayat nderimiz Hz. Muhammed (SAV) de en byk yrek fethinin fatihidir. Allahu Teala değişmez hayat kaynağımız Kur'an-ı Kerim'de şyle buyuruyor:

Allah'ın rahmeti sebebiyledir ki, sen onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yrekli olsaydın, evrenden dağılır, giderlerdi. yleyse onlar(ın kusurların)dan ge, onlar iin mağfiret dile. (Yapacağın) İş (ler) hakkında onlara danış, bir kere de azmettin mi, artık Allah'a dayan; nk Allah kendine dayanıp gvenenleri sever. (Ali İmran Sresi/159)

Grldğ gibi, Resulllah (SAV)'in en nemli başarısı; fetholunmuş bir yreğe sahib olması ve muhatab olduklarının yreğini fethetmesidir. Dolayısıyla Yrek Fethi olmadan İslam'a hizmet edilemez. İslami davada yrek fethinin ihmal edilmesi, başlı başına bir izmihlaldır. Bakınız bu konuda Şeyh Abdlkadir Ceylani (Rh. a.) şyle diyor: Ey delikanlı! Kalbinin ameli olmadan lisanın fıkhı, seni Hakk'a bir adım bile yaklaştırmaz.

Biliniz ki; yrek fethi, bilek fethine giden en doğru yoldur. Hi şphesiz bilekleri İslam'a hizmet edenler, yrekleri İslam'ı kuşananlardır. Şunu unutmayınız ki; islami hizmetlerin srekliliğinin garanti belgesi, yrek fethidir. nk yrek fethi; Allahu Teala ile mevafakat, nefis ile muhalefet, Halk ile nasihat, mminlere karşı merhamet, kafirlere karşı şiddet, dnya ile yaruret zere olmaktır. Bu anlama gelen yrek fethi olmadan bir adım bile Allah yolunda ilerlemek mmkn değildir. İşte bizde bu durumu dikkata alarak yrek fethini gndeme getirmeye alıştık. Yrek fethi zerine yapmış olduğumuz bu aıklamalardan muradımız; vur'dan ldr'n anlaşıldığı bir ortamda yrek fethini hatırlatarak bizzat yrek fethine katkıda bulunmaktır. Gayret bizden, başarı Allah'tandır.

NASIHAT

Kardeşler!

1. Mslman kardeşlerinize nasihat ediniz ve size yapılan nasihatları da yrekten dinleyip kabul ediniz. Biliniz ve inanınız ki; nasihat tutmayan, musibet tutar. nk nasihat dinin teki adıdır. Hayat nderimiz Hz. Muhammed (SAV) şyle buyuruyor: Din Nasihattır.

2. Bileklerin klfetinden kurtulup yreklerin lfetine ulaşmak istiyorsanız kendi aranızda Nasihat ibadeti'ni ihya ediniz. Biliniz ve inanınız ki; Nasihat, kalblerin Hablullah atmosferinde kaynaşması, ruhların Hududullah coğrafyasında buluşması ve bedenlerin de Hkmllah zere tanışıp yardımlaşmasıdır. İmam-ı Gazali(Rh.a.)'ın ıfadesiyle; Nasihat etmek, nasihat kabul etme servetinin zekatıdır. Serveti olmayan nasıl zekat verebilir. Işıktan mahrum kimse başkasını nasıl aydınlatabilir? Eğri ağacın doğru glgesi ne yaman grlmş?

3. Din kardeşlerinizin boyulan İslami hayatlarını tevhid'in nuruyla ıslah etmeye alışınız. Biliniz ve inanınız ki; şer'i devlerimizden birisi de, nasihat ibadetini hakkıyla ihya eden birer nasih olmamızdır.
Nasih; terzici, dikici anlamına gelir. Dolayısıyla nasihat; Mslmanların yırtılan amel elbiselerini tevhid'in ipleriyle gadablanmadan tebessm ile dikmektir.

4. Kal ve hallerinizle mslman kardeşlerinizin aynası olun. Biliniz ve inanınız ki; mslmanları dşnmek ve onların yanlışlarını gsterme sorumluluğunu ifa etmek, kardeşlik sevgisinin en gyel lsdr. Hayat Muallimimiz Hz. Muhammed (SAV) şyle buyuruyor: Mmin, mminin aynasıdır.

5. Dışta idris, ite iblis olmayınız. Dışınız iinizin aynası, iiniz de dışınızın aynası olsun. Bakınız Ahmed El-Rufai (Rh.a.) bizleri şyle ikaz ediyor: Alimlerin dilini kullanıp, Firavun yrekli olmayınız! Zındıkların cesaretiyle, kafirlerin işlerini yapıp da alimlik taslamayınız!

6. Nasihat mminlerin lgatında bulunan ve hayatlarında kullanılan bir ruh ve gnl dermanıdır. Kamil bir Mslman'ı sevindirmek istiyorsanız O'na nasihat ediniz. Yine gafil bir Mslman'ı kızdırmak istiyorsanız onu da tenkid ediniz. Biliniz ve inanınız ki; nasihat, kamil Mslman'ın potansiyeline potansiyel katmaktır.

7. Hata işlemenin bir su, hatadan dnmeyip ısrar etmenin bin su olduğuna inanmışsanız bu inancınızı nasihat ibadetini ihya etmek suretiyle belgeleyiniz. Biliniz ve inanınız ki; nasihat, hatalar dnyasından sevablar dnyasına doğru yapılan hicrette sevgi ekip saygı bimektir.


TEBESSM

8. Yaptığınız nasihatin hedefine ulaşmasını istiyorsanız, tebessm sahibi olmayı ihmal etmeyiniz. Biliniz ve inanınız ki; tebessm, gnlleri fetheden barışın meccani elisidir.

9. Sevgiye hasret kalmış insanlar uzatacağınız en byk sadaka, tebessm olsun. Unutmayınız ki; yrek kaynakı bir tebessm, dşnce zindanlarda ryenler iin bir beraat muştusundur. Hayat muallimimiz Hz. Muhammed ((SAV) buyuruyor: "Kardeşinin yzne tebessm etmen bir sadakadır."

10. Tebessm gereksiz grmekle hayırlı amellerinizi te'sirsiz hale getirmeyiniz. Biliniz ve inanınız ki; davranışlarımızın altın kaıdesi; tebessmdr. Tebessmsz davranışlar, ikram cmlesinden de olsalar muhataba sıkılan kurşunlardan daha ok eziyet verirler.

11. Selamınız kelamınızın mukaddimesi, halınız ise kalınızın savunucusu olsun. Kelamınız nasihat ise, selamınız tebessmdr.
Bundan trdr ki; hayat nderimiz Hz. Muhammed (SAV) şyle buyuruyor: Selam, kelamdan ncedir.

12. Tebessm, insanın her an dirilmesidir. nk tebessm; sevginin saygıyla barışması, adaletin merhameti savunması ve yrekteki şefkatın ehrede okunmasıdır.

13. Kolaylıkların zorlukları kovmasını istiyorsanız, tebessml olmaya alışınız. Biliniz ve inanınız ki; zorlukları kolaylıkla defetme sanatının adı tebessmdr. Hayat doktorumuz Hz. Muhammed (SAV) buyuruyor: Kolaylaştırın gleştirmeyin, mjdeleyin nefret ettirmeyin.

14. Tebessm gerek mana ve mahiyetine uygun bir şekilde ihya ediniz. Biliniz ve inanınız ki; her sakala bir tarak uydurmak, nabza gre şerbet vermek, herkese mavi boncuk gstermek tebessm değil, dalkavukluktur. Tebessm; gzel davanın gzel yzl insanı olabilmek iin glmseyerek dalkavukluğu mezara gmmektir.LFET

15. Yaşayan llerden olmaktansa hak adına halkla ilgilenen diri muhsinler olunuz. Biliniz ve inanınız ki; dnyayı mezar bilerek eşikten inenler, daha beşikte iken hayat hakları kaybettirilenlerdir.

16. İnsanlarla olan lfetiniz, klfetiniz mikatarınca olsun. Klfetiniz de imanınızın sınırını aşmasın. Biliniz ve inanınız ki; klfetsiz lfete talibli olanlar, bir kişinin dşmanlığı pahasına bin kişinin dostluğunu satın almak mecburiyetinde kalan ahmaklardır.

17. Fikir hastalarını tedavi etmede hi anlamayanlar yerine yanlış anlayanlara ncelik tanıyınız. Biliniz ve inanınız ki; yanlış anlayanların tehlikesi, hi anlamayanların tehlikesinden daha byktr. Hayat muallimimiz Hz. Muhammed (SAV) buyuruyor: Şphesiz Allah, ilmi kullarından ekip ıkarmak(yani silmek) suretiyle değil, alimleri kabız etmek suretiyle kabz edecektir. Nihayet hibir alim kalmayınca, insanlar birtakım cahil kimseleri reis edinirler. Bunlara bir takım sualler sorulur, onlar da ilimleri olmadığı halde fetva verirler de hem kendileri dalalete dşerler, hem de insanları dalalete dşrrler.

18. Hakikatların kabul hususunda şer'i delilleri dinlemeyenlerle tartışmaya devam ederseniz, bizzat hakikatlara hakaret etmiş olur ve takatınızın fevkinde bir işe girişmiş olursunuz. nk; cahile cahilliğini ikrar ettirmek, cahilliğini ispat etmekten daha zordur.

19. Szlerin en gzeline talibli iseniz, muhataplarınızı sonuna kadar dinleyiniz. Biliniz ve inanınız ki; her şeye doğru demek ahmaklık, aynı şekilde her şeye yanlış demek de zorbalıktır. Bu ahmaklık ile zorbalıkta direnmek ise medenilik değil, dpedz mrteciliktir.

20. Hakkı şahıslarla değil, şahısları hakk'ın lleriyle lmeye alışınız. Biliniz ve inanınız ki; hak bir davayı, sırf onu mdafaa edenlerin kusurlarından tr batıl ilan edenler, bizzat batıla kurban gidenlerdir.

21. Muhataplarınızın anlayış ve kavrayış seviyelerini bilmeden hitab etmeye kalkışmayınız. Sonra kendi mrnze ihanet etmiş olursunuz. Biliniz ve inanınız ki; Drt tip insan vardır: 1. Bilir ve bildiğini de bilir; bu alimdir, bunu takip ediniz. 2. Bilir fakat bildiğini bilmez; bu uykudadır.
O halde kendisini uyandırınız. 3. Bilmez ve bilmediğini bilir; bu irşada muhtatır. Kendisini irşad ediniz. 4. Bilmez ve bilmediğini de bilmez; bu şeytandır. O halde bundan kaınınız.

İTTİFAK

22. Sultandan nce devleti, devletten nce cemaatı, cemaatten nce bey'atı, bey'attan nce de teslimiyeti arayınız. Biliniz ve inanınız ki; İslam'a teslimiyeti olmayanın ne cemaatı, ne devleti ve ne de selameti olur. Olsa olsa vahşeti olur. Bundan trdr ki; Resulullah (SAV) her şeyden nce teslimiyeti istiyor: Teslim ol, kurtul.

23. Allah iin değil, şehvet ve şhret iin, iman'a ve İslam'a gre değil, hislere ve heveslere gre oluşturulmuş olan birlikteliklerden şeytandan kaındığınız gibi kaının. Biliniz ve inanınız ki; hilafeti saltanat, ynetimi diktatrlk, prensipleri seyf ve zerr yani kılı ve altın gcne dayanan ve Allah'a kulluk davasını kula kulluk davasına dnştren birliktelikler, firavunların davasına yar ve yardımcı olmaktan teye geemezler.

24. Mevsimlik politik rzgarların hızlı esmesinden tr toplumsal ukurlarda birikenlere cemaat diye katılmayınız. nk onlar, mevsimlik din değiştiren kuru kalabalıklardır. Şayet bunlara gvenir ve katılırsanız o zaman camaat yerine cemaatın birer parası olmuş olursunuz.

25. İ oluşumdan mahrum dış oluşumlara mit bağlamayınız. Biliniz ve inanınız ki; i oluşumdan mahrum dış oluşumlara mit bağlayanlar; ata et, ite ot vermekle mr sayfalarını tketirler.

26. Dış oluşumdan mahrum olan i oluşumlara da iltifat etmeyiniz. Biliniz ve inanınız ki; dış oluşumdan mahrum olan iin oluşumlara iltifat edenler, Mslmanları attan indirip tabuta bindirmekle mmet potansiyelini zayi ederler.

27. İstikametli ve istikrarlı bir İslami hayat yaşamak istiyorsanız itikat ve amelde mezheb sahibi olunuz. Biliniz ve inanınız ki; Mezheb, din değildir.
Ama iman sahibi kimseler iin mezheb; dinden dine giden bir yoldur. Şayet itikad ve amelde mezhebi gereksiz grrseniz dine giden yolu kaybedersiniz. Bakınız bu konuda Zahid'l Kevseri (Rh.a.) şyle haykırıyor: Mezhebsizlik, dinsizliğin kprsdr.

28. Mezhebi ve meşrebi sizinkinden farklı olan Mslmanların cefasını, laikliğe iman etmiş Demokrat sağcı ve solcu mşriklerin sefasına tercih ediniz. Biliniz ve inanınız ki; mezhebi ve meşrebi bizimkinden farklı olan Mslmanlarla beraber olmada nur, laıkliğe iman etmiş Demokrat sağcı ve solcu mşriklerle beraber olmada ise nar/ateş vardır. Nitekim Malik b. Dinar (Rh.a.) şyle diyor: İyilerle taş taşımak, ktlerle hurma tatlısı yemekten daha hayırlıdır.İSTİKRAR

29. Cenneti İslam cemaatında arayalın. nk İslam cemaatı; bizimle Cennet'in arasındaki rahmet kprsdr. Zira bu dnyada Mslman'ın cenneti, İslam cemaatıdır. Bakınız bu konuda Hz. Ali (R.a.) şyle diyor: Şayet Cennetle cemaat arasında muhayyer bırakılsaydım; cenneti değil, cemaati tercih ederdim.

30. Sırat-ı mstakim zere hakikat bilgisinin savunucusu iseniz; anlaşılmaktan değil, anlaşılmamaktan korkunuz. Biliniz ve inanınız ki; olmadığımız şekilde kabul edilip takdir grmektense, olduğumuz şekilde anlaşılıp reddedilmemiz daha hayırlıdır.

31. Şeriat ağ dışıdır, şeriatı ise mrtecidir diyenin Mslmanlığını tartışmayınız. Biliniz ve inanınız ki; Şeriat ağdışıdır, şeriatı ise mrtecidir diyen kişinin sz zahir, vallahi Mslman değil, kafir!

32. İnanmakla yaşamak arasındaki hayatı, hayatınızla kapatamazsınız, ya inansız hayata veya hayatsız inanca yenik dşmek mecburiyetinde kalırsınız. Biliniz ve inanınız ki; hayat sahnesinde glerinin yetmediği teklifleri yerine getirmeye teşebbs edenler, yerine getirmeye glerinin yettiği tekliflere ihanet edenlerdir.

33. Sırat-ı mstakim caddesi zere devam etmek istiyorsanız; işkence ehli değil, nasihat ehli olunuz. İnanlarınızın kabul hususunda şiddet ve işkenceye baş vurmayın. Sırf inanlarından dolayı insanlara işkence eden laik dinozarları da sevmeyiniz. Biliniz ve inanınız ki; İslam işkenceden uzak, işkence İslam'dan ırak. Şayet kapınıza gelirse işkence ehli bir demokrat, Allah iin yzne serpiniz bir avu toprak. Unutmayın ki; Hayat nderimiz Hz. Muhammed (SAV) şyle buyuruyor: Sakın işkence yapmayın! Velev ki o (ldrmek istediğiniz), bir kuduz kpek olsun!..

34. Ameliniz, szlerinizin canlı tercmanı olsun. Biliniz ve inanınız ki; amellerden en ok nefret edenler, konuşmaktan başka herhangi bir şey beceremeyenlerdir.

35. Başkalarının yanlışlarından kurtulmak istiyorsanız, nce kendi yanlışlarınızı konuşunuz. Biliniz ve inanınız ki; kendi yanlışlarının konuşulmasından hoşlanmayanlar, yanlışlar hesabına doğrulara hakaret etmekle birlikte bizzat kendilerine ihanet edenlerdir.

Can İslam
 

Hevpeyvna bi Keş Dr re - Dilbirn
 
Binav Xweday Dilovan Dilovn

Liser daxwaza keş Dra Hallsberg Juhan hevpeyvnek di navbera Dilbirn keş dr de bu. Me ji ev hevpeyvn gelek grng dt em dixwazin bitemam biweşnin.

Birz Dilbirn di dema serdana dr de end pirs arest keş dr kir, l keşe di bersvdan de hinek zehmet dt daxwaz kir, ku rojek ji Dilbirn re veqetne, ku karibe firehtir li ser van pirsan bisekine.

Hevpeyvn:

Dilbirn:
Ez bixwe merivek oldar im gelek lkolnn min liser Olan hey e. Bigor bawerya misilmanan sa selavn Xwd l be, nehatye kuştin. Ola filan (mesih ) dibjin, ku Isa (a.s.) roja n hatye kuştin, yan roja n ji we re rojek şnye. Gelo bona ci we roja n nekir tetil, we roja şemiy yekşem kirin tetil?

Keş dr Juhan:
Birast bersva v pirs gelek bo min zehmete, lewra yekemn care, ku ez rast piseka waha tm. Ez li ser v pirs hinek ligerinan bikim hv dikim paş baştir bersv bidim.

Dilbirn:
Yek ji hm bawerya misilmanan ewe, ku bawer bi hem pxemberan bnin, ji bona misilmanan sa (a.s.) yek ji wan pxwembera ye. Bi gor bawerya we, ku hun dibjin sa kur Xweda ye yek ji per Xweda ye, lewra hun dibjin Xweda sis ne Xweda, Mesih rhulquds hers pk ve h dibin Xweda, l tişteka baş j ewe, ku hun dibjin Xweda namire, li aly din hun dibjin Mesih hatye kuştin. Vaya nave nakok ji bona br bawery we?

Keş dr Juhan:
Dema Adem (a.s.) ji dara cinet xwar, Xweda ew ji derg xwe avt derg xwe li mirovan girt, bi şandina kur xwe Mesh Xweda careka din der xwe li mirovan vekir li mirovan buhur. Gelek mixabin mirovan dsa bihay Mesh nizanbun ew li armix xistin kuştin.

Keşe Juhan:
Ez dixwazim tiştek pirskim!

Dilbirn:
Keremke!

Keşe Juhan:
Xewda ji mirovan hrsket der xwe lio mirovan girt, l bi şandina kur xwe sa (selavn Xwed l be) carek din der xwe li mirovan vekir. Pirsa min eve:
"i pwst bi Muhemmed pxember hebu, ku Xweda(cc) ew şand?"

Dilbirn:
Gelek başe! Tu way bawer bi Muhemmed pxember j tn.
Xweda tu dem der xwe li mirovan negirt tu car j nagir e. Ihtiyaciya Xweda bi nimj rojya kesek tuneye. Xweda bi ibadet mirovan nemezin dibe nej pik dibe, l bigor mejy mirovan bi mirovan re dide distne. Hem hebna mirovan dayna Xewda ye, wek ilim, zann mej, l mirov nikare biv mej zanna xwe ya km hem tiştan bi carek hinbibe qebl bike, ji ber v yek j, Xweda bi gor gelan, bi gor deman pxember kitb şandye. Meriv dikare wiha bje; "Xweda bi programek serbixwe jyana mirovan daye destpkirin, bi Adem (a.s.) da destpkirin bi Muhmmed pxember j daw l an.


Keşe Juhan:
Birast tu gelek şrov ber bi aqil dik. Ez dixwazim pirsek din pirskim

Dilbirin:
Keremke!

Keş Juhan:
Nizanim tu iqas ji apemenya Swd agahdar, ev demek ye apemenya Swd li ser malbatek Kurd disekine, ku malbata Kurd doza penabery li dewleta Swd kirib, l dara penaberan ew daxwaza wan nepejirand xewst wana şunve bişne welat wan, l ew malbat ku ji 13 de kesan pkdihat xwe sipartin dr keş dr ji hem mesrefa wana girt ser xwe ser li hukumet rakir got: "Kesek nikare were v malbata ji dr derne".
Pirsa min eve; "gelo li welat we an j li welatek misilman byerek waha ba Mel mizgeft j dikarb wek Keşe bikira?"

Dilbirn:
Birast ev pirsek pir girnge. Bi end gotinan nay bersvdayn. Gerek mirov li ser v pirs zde raweste, ku baş bte fmkirin. Em mirov in. Xweda hem hebna dun ji bona xizmeta mirovan afirandye nav me j danye mirov, vaya j t v wetey ku, nasnamek me ya mirov heye, yan mirov hjay hem tiştn qenc, baş birk pk e.
Mirov dilovan, runerm, dilgerm rgeşe. Bi kurt mirov wek germa mehn bihar der dora xwe kesk hşn dike ji hem tiştn ku li dij nirx mirovaty ye dr dikev e. L mixabin mirov carnan bigor karektern xwe y mirovt tevnagere, ji ber ku Xweda y gewre mirov ji ax afirand, ew dijhevya srşt di leş mirovan de j hey e. Wek zilm, kuştin, talan h wek din tiştn nebaş dikin.
Xweda baş biruh mirovan dizane, ji ber v yek Xweda nasnama me ya mirov binsnama Oli dide hz kirin bigor deman bi gor mirovan Pxember kitb şandy e.

Vca em werin ser pirsa te! Div sedsala daw pişt şer chan duwemn de, gel Ewrop nasnama xwe ya mirov di gelek cihetan de pşda xist. Wek azadya br baweriy, Ol, fikir, hizr ramanan h wek din, l nasnama we ya Ol di dr de hate bendkirin. Ew dewletn nemisilmanin, l gel wan misilmane nedihlin mirov nasnama xwe ya mirov ne j ya ol bi karbnin. Herdu j di bin bandora dewletda ye hem hjahy mirovty hatye bin pkirin tu azadk ji Ol, bir bawer, fikr ramanan re tuney e. Ez dibjim nasnama Ol nasnama mirov di esl xwe de herd nasname yek in. Mirov nikare herd nasnama ji hevd veqetne, jiber ku mirov wek dewlet e, karektern mirovan pjn mirovan yn mirov yn heywan j wek karbidestn dewlet ye nasnama Ol j rbaza w dewlet ye. Bi v awah mirov nikare herdu nasnama ji hevdu veqetne l, ji bona tu fm bik, dibjim nasnama Ol nasnama mirov. Li Europa'y mirov bir baweryn mirovan piroz e, dewlet di xizmeta mirovanda ye, l li dewletn misilmanan, dewlet piroz e, ji bona mabuna dewlet hem tiştn li dij nirx mirovty tn kirin. Bi v tevgirdana han de, tu desthiladark ne ji mele nej ji Ol mizgeftan re heye, ji ber ku mele hjahy Oli proz nne. Bersva pirsa te eve! ew rawja, ku keş dr nşan hukumet dide, mel mizgeft nikare bid e.

Keşe Juhan:
Birast tu gelek şrov baş dike. min gelek tiştn nuh bihst ez dixwazim tiştek bo te bjim:

Dilbirn:
Keremke!

Keşe Juhan:
Xwe baş hn Swd bike!

Dilbirn:
Spas! ez hewl bidem.

sultanse@swipnet.se

Mazlumlar Hakim olunca

Dnyada zlmler ok işlendi.
En fazla nasiplenen biri de benim.
Eşi rastlanılmayan zlmlere uĝramam.
Mslman ve krd olmamdır elbet!

Payına dşen binbir şekliyle zlm oldu.
Ateşe verildim, buĝday tarlasında yakıldım.
Kurşuna dizildim, tankların altında ezildim.
ocuk, yaşlı, kadın demeden srldm.

Benim iin kuruldu sehpalar
Dzmece istiklal mahkemeleri ve DGMler.
Kel Ali, Nuh Mete bu cellatlardandırlar.
zel tim, Mit, Jitem hepsi canavar.

Kimyasalla bombalanan benim,
Yakılan kyler, boşaltılanlar benimdir.
Hak, zgrlk istemek mi? bana yasaktır!
Onlar zalim, ben ise mazlumlardanım.

Dinine hakaret edilen
Kavmi, dili yok sayılardanım
Alem bilmeli, onlar haksız!
Ben haklı olanlardanım.

Ben trklerin daĝlısı imişim!
Mezopotamya yurdum, ben de daĝlıyım
Ancak kimseyi baĝından kovamam
Ahiret, hesap ve azaptan korkarım

Kemalist, laik, teknokrat
Otuzların mahkeme arşivleri
DGMlerin dosyalarına bak
Damarlarınızda kanınız donacak

Avrupa, Amerika, Rusya duymuyor
Feryad fiĝan gĝe ulaşıyor
Duymasalar da o tellaller
Rabbim duyuyor, O bana yeter

Zlm, ile, meşakkat
Fazlasıyla yaşadım, kat kat
Zlmedenlerin devrilecekleri
Bir gne yreĝim hasret

İnsan hakları, demokrasi mi?
Bana ve yurduma ok uzak
İnsan gibi yaşamak ise inşallah
Mazlumlar hakim olunca

Zakir

Aşkın şarap anağına

 Tkrdler aşkın şarap anağına
O şarap ki imeden doğurmuştu
Adem ile Havva'yı
ıplak ve temiz

Aşık olmak kara sevdalara kaldı
Bilinci yetik yanlızlıklarda
kulak memelerınde kalan
pck izlerinde
Tkrdler
Sevdanın son seslenişi
Tkrdler
Deli dolu ormanlara
Tkrdler
Yarın sol yanağına

Kk incir ağalarını kkten kopardılar
Dşler gırdabında
Adem'le Havvalar
Yerden bitmesin diye

Aşkı dşsz kklere sundular
Kk gzlere
Fındık burunlulara
Bir de bizim fırıncı kadınlara
Hani biraz şişman ve oruspuca

Arsızlık aymazında dş perdesini yırtan
Oruspu ninilerine
Meze ederek sundular
Aşk şarabını

Utanmadan sundular
Ayyaaş patronlara
Kanlı katilere
Bir de dşleri ukurda zlenlere

Metin iyay

Leşkern hviy

Hozanvan: Hamd Bedirxan / Şam 1983
Wergerandina Cankurd / Almaniya 1985
(Ev hozana xweşik ber ldana hov a World Trade Centre bi 18 salan hatiye nivisandin)

Werin zarokino!
Zarokn welat min
Zarokn hem welatn chan!
Em ji avn xwe hstirn sotin,
dudiliy keser bimalin..
Em dest bi lawajann xew bikin
... bi yek dev....

Bila bi bahozan re li hem chan belav bibe..
Di deryan iyan re
Bi bajarn mezin re..
di oqyansan re.
Gava ez pik bm
Navan ez ditirsandim:
skender makdon, Cengz Xan
Daryos zordest Kpiyads
gava Teymor Leng dihat bra min
Min tuf ser ax dikir!
Ez ji darn reng hovan ditirsm
Wek awa hn ji kuştiwar Guevera
.. Lomomba, ji kuştiwar gelan heznakin...
Di şevrketinn xewna min de
Ez bi Huseyn laşn ola Kerbel re dimam
L, hn di xewnan de
Termn, ku di devn segan de dibnin
Li ola Snay..
Sebra Şatla..
Li Sohr Sayda..Salvador Prtoriya..
Kr di stoy k de ye..

Gava em pik bn, Napalm tune b
L brannn bi sotin
Sungiyn serbaz reş di nav leşker General Goro de..
Em iqas digiriyan - ez digiriyam- me zarokan..
Bi ser şehdn deşta Girante de
.. iyayn Astoriya..
iqas di bra me de bn,
Wneyn Hemze, Huseyn Rustem..
L hn, bi navn Cemle Guevera y mrxas
Zorba Mazlum dipeyivin..
i caran ez bi Danton Mara re ne bm
Ez bi Babov re bm..

L hn, bi min re niha Mehmd Derwş
Tewfq Ziyad dixwnin..

Werin zarokn welat min
... zarokn hem chan....
Em rzn xwe bikin yek
Pln ji xeyd
Pln ji hezkirin
Bi hev re bilivin...
.. li wir..li hviya nan chokola..
Li hviya dmn kenok n daykan..
Em şer bikin dostino!
Zarokn welat min hem chan
Dij bi ekn neotron Amerka..
Ji bo defteran, nivsaran av
Ji bo ezman şn firindan
Ji bo genim gullk baxan...
Werin em bicivin, hem pikn chan!
Leşker me w pir mezin be
Ji endek zarokan
W leşker me ber bi rojn şirn
ronak ve bibore..!

Kula Evn - Dilbirn

Evn derdek pirr dijware
Dil gir w birndare
Birn kre b dermane
Dil wran dest evn

Evn xwese wek sekire
Ptek ji pt agire
His aqil tev digire
Dil wran dest evn

Her ku evn p b bela
Ew nexwes sx mela
Xwn dikise ji navdila
Dil wran dest evn

Dil dibje tim wa xwese
Herdem hercar wa belase
Nizane evn qelase
Dil wran dest evn

Evndar ne erzane
Wrana cerg dilane
Ev qelenek pirr girane
Dil wran dest evn

Wexta herd tn civat
Dosek hevirmse ji lat
Xem nne serma sibat
Dil wran dest evn

n bn dilket evn res
W av vexwe ji dmn ges
Morsimbil bhna binevs
Dil wran dest evn

Hisrevn gewra bedew
Mehrm dike e`van ji xew
Pirr etine derdan bi kew
Dil wran dest evn

Evn deryak bbin
Dil revn w b gem
W t bie biser bin
Dil wran dest evn

Ka dildar mirad xwe
Ka evndar yara xwe
Ew hem n bi kula xwe
Dil wran dest evn

Dem ku `ev hev dibnin
Les miste ji germ tne
qesa ps dihelne
Dil wran dest evn

n dilpar evn bikil
Malwran dest aqil
W binale hercar ji dil
Dil wran dest evn

Bi her yar nebe bawer!
Hela yara b esl ber
Hinav li te dike duker
Dil wran dest evn

Ji yar re nebe pire
Ew bar hilnegire
Siwardibe dib kere
Dil wran dest evn

Dil carnan p bextyare
Wek siltan sah me`re
Tembrvan birca yare
Dil wran dest evn

Kosk sera da rnistin
Dest beden bihev sustin
Pir mijyan xwe p kustin
Dil wran dest evn

Dilbirn

Dert kşesi - tepkiler, mektuplar

Xelil 25. Ekim 2000
Binave Xwed...
Bu dşncenize kesinlikle katılıyorum. Herşeyden nce mslğmanım akabinden de krdim. Herseyden nce kendi ailemden başlamalıyım buna muteakiben kendi soydaşlarıma ynelmeli, nihai olarakta dnya mslmanlarıyla ilgilenmeliyim. Eğer byle yapmazsam, tersten başlasam bu defa ailem ve halkım engel teskil eder. halbuki ancak onların desteği ile terakki edebilirim.
Saygıdeğer ve kıymetli Rohat kardesimizle tanışmak bana mutluluk verecektir Uludere'den sevgiler...Rohat, 25 Ekim 2000

ESELAMU ELEYKUM MUSLUMAN KARDESLER SIZIN BU CALISMANIZDAN DOLAYI ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN HER MUSLUMAN ILK NCE KENDI KAVMINDEN SORUMLUDUR CUNKU HER
PEYGAMBER KENDI KAVMINE GELMISTIR BIZLER MUSLUMAN KURTLER OLARAK KENDI
KAVMIMIZDEN SORUMLUYUZ ILK ONCE KENDI EVIMIZDEN BASLIYARAK BU DAVAYI ILK ONCE
KURDUSTAN TOPRAKLARINDA HAKIM KILMAK BIZIM HEDEFIMIZ BU OLMALI DENGE MEZLUMA
CEMAATINI INSALAH AMELLERIYLE TANIRIZ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN
--------------------------------------------------------------------------------

Xelikan Dilowan, 24. Ekim 2000

Esselamu aleykum
Internette okuduğum siteniz (heryerde internette verilebilir mesela Krdistan dışında), Hareketiniz ve Yayın hayatına geip gemediği belli olmayan Derginiz tam anlamıyla mslman bir krdn (BENIM) ilgi alanına ynelik olduğunu itiraf etmek istiyorum. Yanlız Tzkte yer alan siyasal ve tarihi manada nemli olduğuna inandığım şu eleştiriyi yapici olmak niyetiyle tartışmaya amak istiyorum. Yanlış değilsem Tzğn 2. maddesinde şyle bir tabir yer almaktadır. 'Deng Mazluma cemaati (Hereketa Mezlmn Kurdistan) Kurdistan'ın Kuzeyini TCyle birleştirerek federe bir devlet istemektedir ve Bağımsızlığa gitmek istemektedir.
Eleştirim: Tarihi gerekler TC'nin cunta yapısı siyonist ve mason emperyalistlerinin uşakları tarafindan ynetilen bu cumhuriyeti, krtlerin diline, dşmanları yunanların dili kadar değer vermeyen, şven cumhuriyeti nasıl değiştirecektir ve federe bir cumhuriyeti oluşturacaktır. yoksa Deng Mazlma (Hereketa Mezlmn Kurdistan) TC yasalarını değiştirip "Demokratik Cumhuriyet" dsncesinden mi etkilenmekte? YOK eğer trk mslmanların desteğini ardına alarak tc'yi yıkıp yerine federe islam devletini mi istemektedir?. yle ise federasyona ne gerek vardır?. TC YASALARI Deng Mazlma' (Hereketa Mezlmn Kurdistan) nın tzğn kabul etmediğini herkes biliyor. inkilab ise Bağımsızlık neden bugnden değil?. zaten illegal değil mi DENG MAZLMA?.(Hereketa Mezlmn Kurdistan)
cevaplarınızı beklemekteyim
Allah (CC) n rahmeti ve bereketi zerinize olsun . (Hereketa Mezlmn Kurdistan)
--------------------------------------------------------------------------------

simsiz biri, 14. Ekim 2000

Bir şeyi sylemeyin yapın, bylece kendinize gveninizi de yitirmezsiniz. Ben tesadfen karşılaştım bu siteyle onun iin cemaatinizi burdan duydum, ama aklıma şu geldi, 'bunlar cemaati internette mi kurdu?' Demek istediğim o dur ki, keşke varlığınızı bir eylemle kamoyuna duyursaydınız.
nk şu an ok soyutsunuz.
--------------------------------------------------------------------------------

Mahmut, 05. Ekim 2000

Sitenizi inceledim.
ok gzel bir tzğnz var ama kafamda bazı sorular da var, bunlar netleştiğinde inşallah sizinle daha iyi bir diyalog ve calışma imkanım olur.
basarılar.
Allah yar ve yardımcınız olsun.

--------------------------------------------------------------------------------

Serhattan, 30. Eyll 2000

Sayın Deng Mazlma Cemaati!
Başlatmış olduğunuz mcadeleye katılmak her mslmanın grevi olsa gerek.
Bir an nce sizinle tanışmak istiyorum. Size email attim. Elinize ulaşmadıysa ltfen buraya yazın. Selam..
--------------------------------------------------------------------------------

Erol 23 Eyll 2000

Bismillah
Mazlumların Sesi hayırlı olsun.
Sitenizi bugn grdm. Tzğ okudum. Bugne kadar zalimlerin zlmne maruz kalan mazlum ve muztaz'af insanların seslerine kulak verildiğine kanaat getirdim. Dolayısıyla Krdistan'daki mazlum mslman krtlerin yeni dnya dzeni icerisindeki yerini almaları ve kendi kendilerini Allah'ın Şeriatı glgesi altında idare etmelerini temenni ediyor, 80 yıllık kemalizmin mazlumların sesi ile yıkılacağına inanıyor ve bu yolda bir nefer olduğumu belirtmek istiyorum.
Gemişte mslman krtlerin zerinde oynanan oyunların tekrarlanmaması dileğimi iletmek istiyorum. Yeni kurulan mazlumlarin Sesi (Hereketa Mezlmn Kurdistan)'ı her ne olursa olsun Allah'ın Şeriatını hakim kılacağına inanıyor ve tatmin olmamakla birlikte iyi niyetimi kullanarak tenkid etmek hakkını kendimde bulmuyorum. Bu vesile ile tzgnzn 17. maddesinde "Ancak, devlet idaresini tek bir mctehidin ictihadiyla ve hatta 1000 ncenin ictihadlarıyla idare edilmesi dşnlemez" ile neyi kasdettiğinizi ve sonra ıkabilecek bazı kişilerin bugn Trkiye'de rneğin olduğu gibi Kur'an'dan hkm ıkarıyorum diyerek kendi grşlerini ilgili maddeden istifade ederek yanlış yorumlara yol aabileceğini dsnyorum. Bu konuyu acmanızı istiyorum. Emailim olmadığı icin buraya yazdım. Selamlar.
--------------------------------------------------------------------------------

Mani, 18 Ağustos 2000

insanlar
dşncelerini
haykırabilmeli.
kim ve hangi dsnceden olursak olalım
ama mazlumların yanında olalım.
ISIKTAN GELDIK
ISIĞA GIDERIZ
selamlar
saygılar
başarılar