Malper/Site
Rbaz/Tzk
Belavok/Bildiri
Program

Deng Mezlma

Hejmar - 36 - 30.07.2005
Hejmar - 35 - 30.06.2005
Hejmar - 34 - 30.05.2005
Hejmar - 33 - 30.03.2005
Hejmar - 32 - 28.01.2005
Hejmar - 31 - 31.12.2004
Hejmar - 30 - 30.11.2004
Hejmar - 29 - 30.10.2004
Hejmar - 28 - 30.09.2004
Hejmar - 27 - 30.06.2004
Hejmar - 26 - 30.03.2004
Hejmar - 25 - 30.02.2004
Hejmar - 24 - 30.12.2004
Hejmar - 23 - 30.06.2003
Hejmar - 22 - 30.12.2002
Hejmar - 21 - 30.10.2002
Hejmar - 20 - 30.06.2002
Hejmar - 19 - 30.05.2002
Hejmar - 18 - 30,04.2002
Hejmar - 17 - 30.03.2002
Hejmar - 16 - 28.02.2002
Hejmar - 15 - 30.01.2002
Hejmar - 14 - 30.12.2001
Hejmar - 13 - 30.11.2001
Hejmar - 12 - 30.10.2001
Hejmar - 11 - 30.09.2001
Hejmar - 10 - 30.08.2001
Hejmar - 09 - 30.07.2001
Hejmar - 08 - 30.06.2001
Hejmar - 07 - 30.05.2001
Hejmar - 06 - 30.04.2001
Hejmar - 05 - 30.03.2001
Hejmar - 04 - 28.02.2001
Hejmar - 03 - 30.01.2001
Hejmar   02   30.10.2000
Hejmar   01   30.06.2000
 

Hejmar:09, Sal:2001, Meh:07

Krt siyasetinde yetmezlikler, sebepleri ve sonuları!. - Kawa Bedirxan
Maf Zarokan Perwerdehiya wan - Adar Jiyan
Nasıl bir Rabbe inanıyoruz? - Kewser
bni Mace kiye? - M.Nureddin Yekta
Acaba ben nasıl bir mslmanım? - Arwas
Pdiviyn mirov pvendiyn civak - Adar Jiyan
Zafer mutlaka iman edenelerindir! - Kewser
Erebkirin - Cankurd
Bir Mslman Tarifi - Arwas
Ji ber bay revn ber baran! - Ji Swd Dilbirn
Xiyar me meşhr in - M.Nureddin Yekta
Şevn tar - Mehmd Merwan
Mektuplar, eleştiriler, yorumlar - Deng Mezlma

Krt siyasetinde yetmezlikler, sebepleri ve sonuları!. - Kawa Bedirxan

Krtlerin ok uzun sreden beri sregelen ulusal mcadelesi btn olumsuzluklara raĝmen Krdistanın btn paralarında devam etmektedir. Krtlerin bu haklı mcadelesi, lkelerinin ortadoĝu gibi karmaşık bir blgede olması, sper glerin işgalci lkelerle olan ıkar ilişkileri ve Krt siyasetindeki yetmezlikler nedeniyle kesin bir zafere dnşememiştir.

Buna raĝmen dnya tarihinde az grlr bir fedakarlık ve direniş gsterme ve zgrlĝnden vazgememe iradesinden dolayı Krt ulusu tebrik edilmelidir. Kitaplara bile sıĝması pek mmkn olmayan bylesi geniş bir konuyu elbette bir makalede dile getirmek mmkn deĝildir. Biz sadece genel hatlarıyla Krt siyasetinin bu mcadelede gsterdiĝi yetmezlikler ve hatalarına deĝineceĝiz.

Siyasi partiler ve siyasetiler şphesiz ki, iinden ıktıkları toplumun zelliklerini taşırlar. Bundan dolayı halkta olan eksiklikler deĝişken oranlarda siyasetilere ve partilere yansır. Fakat siyasetle uĝraşanlar bu eksikliklerden kendilerini kurtarma konusunda ciddi bir aba iinde olmalıdırlar. Krt toplumunun feodal yapısı ve feodal dşnme ne yazık ki partilere ve siyasetilere de yansımıştır. Bir ulusal konsept oluşturma ve ulusal konularda beraber alışma konusunda partilerin isteksizliĝi ve takiyeciliĝi aşikardır. Btn partiler srekli birlikten sz etmekte, ama bu birlik oluşamamaktadır, bunun sebebi ise partilerin ulusal bir birlik deĝil, kendilerinin etrafında oluşan kısmi bir birlikten yana olmalarıdır.

Siyaset bir sanattır. Bu sanatı icra edecek şahısların bu konuda bilgi sahibi olması ve gerekli şartları taşıması gerekir. Yaşadıĝımız 21. yzyılda artık en basit şeyler bile profesynelce yapılmaya alışılmaktadır. 40 milyon Krdn kaderi konusunda alışmalar yrten kişilerin de mutlaka siyaset biliminden, dnya g dengelerinden haberdar olması, bu konuda eĝitimli olması ve siyaseti boş zamanlarında yapılabilecek bir hobi olarak deĝil, ulusunun geleceĝini gvence altına alabileceĝi bir iş olarak grmelidir.

rgtlenme insanların sesini duyurması ve bir g dengesi haline gelerek muhatap kabul edilmesi iin ve isteklerinin sorulması ve yerine getirilmesi aısından da hayati nem taşıyor. Krt partilerinin ve Krtlerin bu konudaki eksikliĝi inkar edilemez ama son yıllarda Krtlerin bu konuda sarfettiĝi aba neticesinde rgtlenme belli bir dzeye gelmiş fakat istenen başarı saĝlanamamıştır. Bunun nedenleri maddi yetersizlik, rgtlenme konusundaki acemilik, kadro ve halk nezdinde rgtlenmenin neminin kavranmamış olmasıdır.

Siyasi aşiretilik:

Krt partileri şphesiz ki Krt ulusunun haklı taleplerini elde etmek ve onu zgrlĝne kavuşturmak iin kurulmuş ve her parti deĝişik program ve ideolojilerle de olsa Krt halkına gc nispetinde hizmet etmeye alışmış ve alışmaya devam etmektedir. Bu baĝlamda parti veya siyasetilerin bir birini ihanet ile sulama gibi byk hatalara dştĝn de zaman zaman grmekteyiz ve kanaatimce bu tavır doĝru deĝildir. Eskiden Krt serhıldanlarında bazı aşiretler mcadele ederken, bazıları ise kendini geri ekme ve mcadeleye katılmama, aralarındaki ok kk anlaşmazlıklar nedeniyle birbirine elme takma gafletine dşmşler ve bu Krtlerin zgrlklerine kavuşmasını engellemiştir. Bugn de bazı byk yetmezlikler sergilenmektedir. Genel olarak byk partiler kk partileri muhatap almamakta ve deĝer vermemektedir. Kk partiler ise gl Krt partilerin zmde oynayabilecekleri rolleri gz nne almamakta ve bu partileri amansızca ve acımasızca eleştirmektedir. Hatta bir alternatif olmadıkları halde byk partilerin marjinalleşmesi ve onların tabanlarından pay alma gibi kt niyetler besleyenler de vardır. Bu tr partilerin unuttukları en nemli şey herkesin aynı gemide olduĝudur. Bu partiler birbirlerine kurşun sıkarlarsa o kurşunlar gemiye de isabet edecek ve gemideki herkes beraber boĝulacaktır. Krtlerin zgrlklerine kavuşması ancak ve ancak ulusal birlik ve beraberlikten gemektedir.

Bundan dolayı partiler siyasi aşiretiliĝi bir kenara bırakıp, dar tartışmalardan sıyrılıp gerek anlamda birlik olma alışmaları yrtmeli, ulusal ıkarları kendi lider ve partisinden nde tutmalı ve gerektiĝinde birbirine taban tabana zıt partiler bile bir arada alışabilmelidir. Bundan başka zm yolu yoktur ve gerekten Krtlerin zgrlĝn isteyenler de partilere bu konuda baskı yapmalı, kamuoyu oluşturulmalıdır.

Siyasi acemilik:

Siyaset sanatını gereĝince icra edemeyenler, Krt halkına ok şey kaybettirmişlerdir. Ne yazık ki, bundan ders alınmamış ve bugn de Krtler genel olarak siyaseti amatrce yapmaktadırlar ve profesynelleşme konusunda da ciddi adımlar atılmamaktadır. Elbette ok iyi Krt siyasetileri de vardır, fakat Krtler normal bir sreci yaşamadıkları iin, herşeyin en iyisini yapmak zorundadırlar, aksi takdirde mutlak bir zafer elde etmek ok zordur. Bundan dolayı zellikle gl Krt partileri st dzey kadrolarını Avrupa ve Amerikanın en iyi niversitelerinde uluslararası ilişkiler ve siyasi bilimler konusunda eĝitmelidirler. Alt dzey kadrolarını da halkla ilişkiler, psikoloji ve Krt dili ve kltr konusunda eĝitmeli ve o şekilde halka gndermelidir. Kadrolar Krtleri en iyi şekilde ite ve dışta temsil etmelidirler. Bu konuda da ciddi bir yetmezlik bulunmakta ve bunu giderme konusunda adımlar atılsa da yeterli olamamaktadırlar.

rgtlenme:

Krtler son yıllarda kurumlaşma konusunda da ciddi mesafeler kaydetmişler ve dnyanın her yerinde dernek ve kurumlarıyla rgtlenmişlerdir. Ama rgtlenme tarzında bazı eksiklikler ve yetmezlikler bariz bir şekilde grnyor. rneĝin hemen hemen btn kurumlar partiler tarafından meydana getirilmiştir ve haliyle partilerin etkisi altındadır. Bu da Krtlerin ulusal btnlĝn zaman zaman zedeleyebiliyor. Bir Krt gazetesi hangi parti tarafından ıkarılıyorsa o partiyle ilgili en ufak haberleri bile yayınlarken, diĝer partilerin adını bile anmamaktadır. Hatta anti-propaganda yapılarak zaman zaman Krtler arası kutuplaşmaya neden olunmaktadır. Şphesiz ki bunun nedenleri oktur ama en nemlileri daha nce de deĝindiĝimiz siyasi aşiretilik ve acemi siyasetdir. zellikle Kltrel konularda btn Krtler ve partileri beraber alışabilirler ve alışmalıdırlar. İki parti bir biriyle atışma halinde bile olsa kltrel konularda beraber alışmalı, aynı atı altında Krt dili, kltr, sanatı ve tekniĝinin ilerlemesi iin aba sarfetmelidirler, nk bu ilerleme her ikisi iin de gereklidir.

Diĝer yandan kurumların ieriĝini zenginleştirerek halka yaralı olunmalı, halkı ekecek, deĝiştirecek ve ynlendirecek aktivitelere yer verilmelidir. rneĝin derneklerde dil, bilgisayar, spor, folklor, tiyatro, mzik vb kursları verilmeli, o blgedeki Krtlerin sorunlarıyla ilgilenecek profesynel bir danışman bulunmalı, her şehirde dn kitap alınabilecek bir ktphane kurulmalıdır. Ayrıca Krtlerin teknik, ekonomi, kltr, sanat ve diĝer alanlarda aĝa yakışır bir gelişme elde edebilmesi iin zel birimler kurulmalıdır. rneĝin Bilgisayar konusunda bir birim oluşturularak, Krt bilgisayar uzmanları yetiştirilmeli, internette Krtenin yaygınlaşması iin aba sarfedilmeli. Tercme broları kurularak, nemli btn eserler Krteye kazandırılmalı ve her yıl eşitli yazar, şair ve evirmenlere dller vererek bu konuya olan ilgi arttırılmalıdır. Sanat ve edebiyat akademileri kurularak Krtlere uygulanan asimilasyon kırılmalıdır.

Bu yazıda dile getirilen yetmezlikler hakkında umarım Krt partileri bir kez daha dşnr ve bu konularda bir gelişme katederler. Bir halkın kaderi ile ilgili aba sarfeden deĝerli siyasetilerimiz sorumluluklarının bilincinde olurlarsa ve gerekli gelişmeyi yakalayabilirlerse, fedakar Krt halkının yardımıyla btn glklerin stesinden gelecekler ve Krt ulusu da dnya arenasındaki gaspedilmiş saygın mevkisine ulaşacaktır.

Kawa Bedirxan

Maf Zarokan Perwerdehiya wan - Adar Jiyan

Di xala 8.1 ya Danezana Maf Mirovan ya Gerdn ku ji aliy Neteweyn Yekby hatiye daraştin de t gotin ku : Maf her gel heye ku and hunera xwe biparze, bij biperisne

and; di domana geşedaniya drokiya civak de, wek afirandina hem nirx hjahiyn ariş daring navgna pveka bikar anna veguhestina tkildariya navbera mirov sirşt radestiya derdora civak ya bo dundeyn n t binavkirin. Ango bikurtas and, wek tevahiya xweseriya raman berhemn huner yn civak gelan e.

Wek t zann gel kurd, yek ji wan gel kevnitirn y ku li ser xaka Mezopotamyay jiyaye bicih bye ye. Her wiha droka mirovahiy j govantiy dike ku gel kurd di war and şarezatiy de heta bixwaz pş de ye. Bel sed mixabin ro di heyama ku şarezah gihştiy asta xwe ya her bilind de, andeke wisa dewlemend gelek hewmdar bi mendelekirin tunekirin re r bi r maye. Div ev rast ji aliy mirovn civaknas, andparz siruştzan de were dtin nirxandin. Tişt ku tune t hesibandin an j t xwestin ku were tunekirin, ten ne andeke kevnar gelek qedm e; seranser drokek zrn, tevl berhemn xwe yn and, huner wjey ji hol radibe. Zimanek heta bibj bes dewlemend xwediy end zaravayan bi zagon biryarnameyn zingar kevneperest t feşikandin qedexekirin. Mirov dikare bibje ro brdoza ferm ya Tirkiy, kujer and hunera hem gelan e bi dehan sal e ku v rista xwe ya ne kambax dilze.

Brdoza ferm, ten ne dijmin gel Kurd, Laz, erkez, Ereb hwd. e. Pş dijminahiya gel Tirk dike. Lewra naxwaze ku gel Tirk bi tu gel din re tkiliyn and civak dayne. ro tkiliyn civaka Tirkiy xitimiye. Jixwe heta ro bi tu gelan re pwendiyn mirovane dostane danan ye. Di hundir de herkes wek tirk li derdor derve j herkes wek dijmin dihesibne. Ji bil xwe tukes ne ecibandiye nirx nedaye tu mirov gelan. Zarokn tirkan di perwerdehiyeke yekali andeke teng girt de derbas dibe. Gava ku mirov dna xwe didiy, diruşmeya Ji tirkan p ve tu dostn tirkan nn e derbas jiyana zarok civaka tirk bye. Li nav civateke zarok an j ciwann tirk de zarokek kurd, laz, an j ereb nikare bi ziman xwe biaxive. Ger bi axive j d bi rş an j nerazibn zarok ciwann tirkan r bi r bimne. Bi v away, ne tehemla cavaka tirk ji bil ziman, and hunera tirk tu ziman and hunern din heye ne j ya zarokn tirkan. Ji aliy mezinn wan de mjiyn zarokan y pak paqij li şna rzgirtin hezkirina mirovan hestn birati aştiy; bi hestn rikdar, dexes, avnebar dijmanahiya mirovan t dagirtin. Hest ramana her mirov tirk li gora brdoza ferm teşe digire. Li gora v raman i kesn ku li ser xaka Anatoliy heta yn ku li kurdistan j- dijn an div wek tirk bne hesibandin an j dijmin. end ku mirov ne tirk be j div ku xwe wek tirkan bipejirne. Naxwe d ji aliy civak de wek kesek ciyawaz, xayn an j dijmin b dtin. Bo w her zarok kurd, laz, erkez, gurc an j ereb dixwaze xwe wek tirkan nşan bide. Her die ji ziman xwe her wisa girday v ji and huner kevneşopiyn xwe bi dr dikeve hin bi hin t bişavtin.

Zarok ciwann tirkan jiber ku ji bil ziman ferm tu zimann din nasnakin , tu tkiliya wan bi heval hemsaln wan yn kurd, laz, erkez , ereb ji neteweyn din re pk nay her wisa di navbera zarok ciwann ku li ser erdngariya Tirkiy Kurdistan dijn de, veguhestina hest, raman, huner wjey t asteng kirin. Piraniya zoran serdest (dgela tirk) hem desthilatiya xwe bi riya zimn didomne hem j ji neteweyn ku dixwazin and huner wjeya xwe pş de bibin re dibe asteng bi ser de j wan neteweyan wek kmcivir lipaşmay dide wesfandin. Zarokn neteweyn din yn ku dest bi dibistana seretay dikin heta w roj qet bi ziman tirk ne axivne, bel ecba mezin ew e ku perwerdehiya wan bi w ziman (tirk) dest p bike. Hebana wan zarokan ya ziman tirk vala ye ji tune de dest bi hnbna w ziman dikin dsa bi w ziman biyan perwerde dibin. Zarok/a ku gel w girday w and huner ya her girng ziman w/ t xorekirin (bikxistin) di nav heval hemsal xwe de t setimandin. Dgela njadperest bişavker bi v perwerdehiya xwe ya kambax paşver, awa ku maf zarokn hem neteweyan binp dike, bi heman away zarok ciwann tirkan j, ji nirxn gerdn mirovah bidr dixe tkiliya wan ji tev zarokn chan qut dike. Ango maf zarokn tirkan j binp dike. Ji ber ku zarokn tirkan ji bil neteweya tirk, li ser v xak tu neteweyn din nas nakin, hem rz girtina wan bo and neteweyn cuda hem j gihştina wan ya hewm danehevn and yn mirohahiy ne pkan e. Bi kurtas, dewlet naxaze ku zarokn tirkan j bibin xwediy hestn dilgerm xwnşrn dinavbera wan zarokn chan de hevalt hogirt pk were. Bo ku tev neteweyan bi awayek aştiyane dostane pevre bijn, div ku di ser de zimann wan azad serbixwe bin her wiha di navbera wan de qet hesd dijminah tune be.

awa ku ji aliy dgela tirk de, kilt li ziman gel kurd zarokn wan hatiye xistin, tkiliya zarokn tirkan j bi heman away ji zarokn chan hatiye birn di mjiy wan de rxann ku bi salan neyne cebirandin pk hatine. Tu dijmin tirkan j nikaribn li dar din v dijminahiy bi gel tirk re bike, bel ev heşt sal e ku dewleta tirk bo zarok neviyn tirkan, dijminan diafirne. Lew ra hem zarok wek tirkan tne hesibandin. Netewe, and ziman w/ i dibe bila bibe, ew wek zarokek/e tirk t pejirandin bo di her war de, bo jibrakirina ziman xwe her wiha hnbna ziman tirk t zorandin. Fr bibe nebe; fm bike neke, perwerdeh hndekariya w/ bi v ziman dest p dike.


Em dixwazin li vir mnakek bidin :
Welat zarokek kurd e. Die dibistana seretay pola yekemn. Mamosteya Welat (jin) ya pola destpk (pola ku zarokn pnc sal ji bo dibistana seretay amade dike) bo ku rewşa Welat hn bibe bi mamostey w y n re hevdtinek pk tne. Mamosteya ber dipirse : Gelo rewşa Welat awa ye.
Hn dikarin hinek min agahdar bikin? Mamostey n bersiv dide dibje : Gelek serket ye. Rind dinivse, wneyn pir bedew dike, hevokn fşan dixwne, ji ber dike dinivse; peyre bi gazinc dibje bel mixabin qet napeyive. Di w navber de berdestiy dibistan (xedeme) axaftina wan dibihze die bi Welat re diaxive, dibjiy : Bo i tu li sınıf napeyiv Welat ? Welat dibje : Ma her gav bi tirk diaxivin , ez j bi tirk nizanim. ji ber ku tu kes bi min re bi kurd naxive ez j naxivim...

Mirov dikare bi sedan mnakn balkştir bide, bel ev mnak bo rewşa zarokn kurdan neteweyn din perwerdekirina wan, pextreşiyeke mezin e. Her wiha bo zarokn tirkan j ne tiştek ern ye. Lew ra, ew j di nav pergala perwerdehiyeke wisa sosret paşver de dihecinin sinc kesayetiya wan, dil mjiy wan pak paqij nişm bi hest ramana njadperest bişavker t lewitandin. Dahatuya wan j wek ya bav bapr wan li ser rikn dexes, avnebar dijminahiya mirovan damezrandin. Wek ro, bi her away her zarek/e tirk deyndar xwed dijmin ji dayik dibe. Pşeroja w/w bi dest bav bapr w/ t tar kirin.

Tunehesibandin mandelekirina gelan. bişavtin jixwebidrxistina zarokn kurd, laz erkez, ereb hwd. zorandina hnbna bo ziman tirk ne areser ye. areser azadiya ziman gelan her wiha perwerdehiyeke zanst, pşver njen ya ku li ser hm yeksaniy were dann e. Bi mandelekirina ziman kurd tunehesibandina gel kurd re geşedana hjahiyn and civak j hatine asteng kirin di kesayetiya hem hemwelatiyan de gelek rxan pk hatine. end ku pirsgirkn Tirkiy yn siyas abor bandor li ser rewşa civak derniya w dike j dsa yek ji van pirsgirkan j pirsgirka perwerdehiy ye. Fizknas navdar y Elman, Albert Einstein dibje : Dahatuya welatek, girday perwerdehiya mirovn w welat ye. Rast e. Gava ku mirov dna xwe dide welatn pşver civakn şareza yn chan, hem bi girngdayina perwerdehiy gihştine asta her bilind. Hem nirxn mirovahiy bi navgniya perwerdehiy bi dest dikevin. Gava ku mirov perwerdehiya civakn şareza pşver wek mnak nşan dide; t gotin ku Aboriya wan gelek baş e. an j Ew, welatn pşver ne nizanin ku hem civak bi saya perwerdehiy pşve diin şareza dibin. dsa bi saya perwerdehiy pirsgirkn xwe yn abor siyas areser dikin.

Carek li Tirkiy perwedehiyeke rastn nn e; ten nav perwerdehiy heye. Ango perwerdehiya ku heye j gelek dr krtern navnetewey yn zanist hemdem yen perwerdehiy ye. Perwerdehiya njen pş mirovn azad, şareza pşver diafirne. Li gora krtern navnetewey yn perwerdehiy; her zarokek bi ziman xwey zikmak perwerde dibe. Pş and drok neteweya xwe dinase dide nasandin. Hest ramana xwe bi ziman xwe derdibire. Xewn xeyaln xwe bi ziman xwe dinivse vedibje. Bi deng xwe bi reng xwe, xwe wek kesayetiyeke resen taybet xwe bi hevaln xwe dide nasn. Gelek nirx hjahiyn xwe yn netewey bi zarokn chan re parve dike. Bi stran folklora xwe welat xwe dide nasandin anda gerdn diperisne welatn chan zarokn wan dinase rz dide tev mirovan. Li şna dijminahiy, aştiy biratiy pk tne an j bo w hewl dide.

Gava ku zarok bi ziman xwe y zikmak perwerde nebe hay w ji ziman and droka w nebe, d ji zanava xwe bi dr bikeve xwe ji tu netewey nahesbne. Ev j t wateya ku zarok ji hem nirxn mirov bi dr dikeve nzky li tu neteweyan nake. Zarok ku pmaya and (mrate) ya ku ji aliy bav bapr w/ de p mabe hatibe guhartin tehrf kirin n pkan e ku li nasnameya xwe xwed derkeve. An d ew b zanav bimne an j zanaveke bxr bkr l bar bibe. Ev j bo zarok tunekirin mandelekirin bixwe ye. Lew ra zarok ku neteweya xwe nas neke droka xwe j nasnake; y ku droka xwe nasneke d bav xwe heta xwe j nas nake.

Di Peymann Navnetewey yn di derbar Maf Zarokan de bi kurtay t gotin ku her zarok xwediy van mafan e :

* Maf jiyan,

* Maf zanna d bav xwe,

* Maf ku bi d bav xwe re bij ji aliy wan de were xwed kirin,

* Maf raster tkil dann zarokn ku ji d bavn xwe bi dr ketibin maf hevdtina wan ya bi rk pk,

* Maf parastina nasnava xwe,

* Maf derbirna nrna xwe ya di derbar her mijara ku w/ tkildar (eleqedar) dike,

* Azadiya ol, wicdan raman,

* Maf damezrandina komelan civnan,

* Maf parastina li hember xemsar, hawildarbn hem cureyn libatn ne,

* Maf hvişna alikariya zarokn mivro (uzrdar) bkes,

* Maf jiyaneke tendurist,

* Maf ewletiya civak,

* Maf perwerdehiy, maf perwerdehiya bdirav yeksaniya fersenda bo perwerdehiy,

* Maf bikar anna ziman xwe y zikmak snmendbna anda xwe,

* Maf zarok y listin hesney maf beşdarbna alakiyn and huner,

* Maf hvişna li hember hem cureyn kedxwariy.

* Qedexekirina xebitandina wan (zarokan) ya di kar giran xeternak de,

* Maf hvişna ji lihevxistinn ekdar,

* Maf alikariya hiquq ya bo zarokn ku ji aliy kesn gihşt de hatine tawanbarkirin,

Digel ku di Peymann Navnetewey de zarok wek ku xwediy van hem mafan t dtin hem mafn w li ser kaxiz hatibin hvişn parstin j, bel di pratka jiyan de tucar sepandina wan pk nehatiye. Zarokn ku di nvenga şer de mezin dibin dijn; ji hem maf derfetn abor, and civak bpar dimnin. Her wiha gelek caran bi xetereyn wek birndarbn, kdbn kuştin re r bi r dimnin.

Adar Jiyan
adarjiyan@mynet.com

 
Nasıl bir Rabbe inanıyoruz? - Kewser

Yerin, gĝn ve tm kainatın sahibi olan Allaha (c.c.) hamd, alemlere rahmet olarak gnderilen Muhammed (a.s.) a selat, Hakka gnl veren btn mslmanlara selam olsun.
Ey insanlar Sizi ve sizden ncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz. Umulur ki; bylece korunmuş olursunuz. Bakara/21

O Rabb ki, yeri sizin iin bir dşek, gĝ de bir tavan yaptı. Gkten (yukarı semadan-buluttan) su indirerek, onunla, size besin olsun diye (yerden) eşitli rnler ıkardı. Artık bunu bile bile Allaha ortak koşmayın. Bakara/22

yle bir Rabb ki, bizi yaratmış, yeri, gĝ ve iindekileri yaratmak suretiyle insanın hizmetine sunmuş ve insanı da, bir başka hayata (ahirete) hazırlanması iin imtihan edilmek zere dnyaya gndermiştir. Rabbimiz ayetlerinde de uyardıĝı gibi, ben kainatı yaratmış ve size hayat vermekte iken beni bırakıpta başka ilahlar (rabler) edinmeyin uyarısında bulunuyor.

Rızasını kazanacaĝınız, kendilerine kulluk edeceĝiniz, hayat programlarını kendilerine soracaĝınız, sistemlerini sistem kabul edeceĝiniz Allahtan başka rabler, Allah yerine konulacak efendiler bulmaya kalkmayın. Allahı sadece hayatın bazı blmlerine yetkili kabul edip, diĝer blmlerinde yetkisiz kılmaya alışmayın. Allahı namazınıza karışan, ancak kılık-kıyafetinize karışmayan, ibadetlerinize karışan ama dĝnnze, derneĝinize, aile dzeninize karışmayan bir rab olarak kabul etmeyin. Aksine Allahı (c.c.) btn hayat programlarınızda mutlak hkm sahibi olarak kabul edin!

Hayatınızın bazı blmlerinde Allahın dışında sz sahibi varlıklar, efendiler, amirler, emirler bulmayın! Byle emrediyor Rabbimiz! Allah muhafaza etsin bugnk birok mslmanlarca yapılan budur. Allahı, ibadetler ve dinin bazı blmleinde yetkili kabul ediyor ancak, geri kalan konularda, mesela sosyal, ekonomik, siyasal, bireysel ve toplumsal birok konuda Allahı yetkisiz kabul ederek, Allahtan başkalarının yetkili olduĝuna inananlar mevcuttur. Sorsanız mslman olduĝunu, namaz kıldıklarını syleyeceklerdir. Ancak bilmezlermiki mslman demek hoşuna giden veya gitmeyen btn konularda mutlak olarak Allaha teslim olan demektir.

Adeta bize! Ey kullarım gelin inad etmeyin, Benden başka rabler aramayın, gelin benden başka hayatınızda sz sahibi hi kimse olmasın! Benden başkalarının kanunlarına uymayın, gelin evreyi dinlemeyin, modayı hesaba katmayın, adetleri benim emirlerime tercih etmeyin ve Benden başka kanun koyucu kabul etmeyin diyor Rabbimiz.

nk kanun koyan, Rabb olan, İlah olan yaratıcı olmalı deĝil mi?.... Oysa insanların rableştirdikleri, ya cansız şeyler (put) veya onlar gibi aciz Allahın yaratıklarıdırlar. Yaratma gcnden ok uzak zavallı varlıklardaır. Yaratmak ise sadece Rabbul-Alemin olan Allaha mahsustur. Dolayısıyla kanun koyma ve sistem belirleme yetkisi de, sadece Ona aittir.

Buhari ve Muslim, ibn-i Mesudan Resulullahın şyle buyurduĝunu rivayet ederler.

İbn-i Mesud diyorki: Resulullaha ey Allahın Resul, en byk gnah nedir? diye sordum.

Resulullah: Seni Allah yarattıĝı halde başkalarını Ona ortak koşmandır buyurdu.

İbn-i Mace, İbn-i Abbasin Bakara sresinin yirmi ikinci ayetiyle ilgili. yaromunda Size hibir fayda ve zarar vereyemecek olan şeyleri Allaha ortak koşmayın. nk Allahtan başka rızık ve şifa verici yoktur. dediĝini rivayet eder.

Allah vardır, ycedir, gzeldir. Allahı severim ancak Allah ibadet hari diĝer hayatımıza karışmaz diyenler veya amel olarak byle davrananlar ne yaptıklarının farkındalar mı? Haşa! Bu ok tehlikeli sz ve davranıştır. Mekke muşrikeri de Allahı inkar etmiyorlardı. Yeryznde ki Rabliĝini reddediyorlardı. Allah bizim kazancımıza, harcamanıza kılık-kıyafetimize, velhasıl hayatımızın bazı blmlerine karışamaz diyorlardı. Tıpkı bugnk bazı szde mslmanların yaptıĝı gibi!....

Maalesef gnmzde mslmanların geneli gerek islam dan gafildirler. İslama neden mracaat etmiyorlar, Kurana neden sormuyorlar, sanki yahu herşey de Allaha sorulur mu dercesine İslamdan kaarlar! Evlenirler sormazlar, boşanırlar sormazlar, dzen kurarlar sormazlar, sormazlar!....

Halbuki herşeyi mutlak bilen Allah iken, neden insanlar (mslmanlar) Allah yerine başkalarına sorarlar? Bunun eşitli sebepleri vardır mutlaka.

Birincisi: Yanlış bilgilendirilmiş veya bilgilenmişlerdir. İslamı tam manasıyla ĝrenememişler veya kendilerine ĝretilmemiş. İslamı sadece bir ibadetler topluluĝu olarak telakki ediyorlar.

İkincisi: İslam dşmanlarının yalan ve hileli propaganda ve abaları sonucu İslamdan uzaklaşmışlar.

nc ve en nemlisi: Mslmanların hakiki manada İslamı btn boyutlarıyla yaşamayıp, bylece Hakk mesajı insanlara ulaştırmak emelinden uzak kaldıkları gibi, zamanla yaşadıkları gibi inanmaya başlamışlar. Bylece ihlassız amellerin kendilerine faydası olmadıĝı gibi, başkalarına da mesajın bir tesiri olmamaktadır.

Mhim olan mslmanların gerek manada İslamı yaşamaları, inanları gereĝi topluma da ulaştırmalarıdır. Toplumu cahili sistemlerin zlmnden kurtarmak ancak bu şekilde olabilir.

Allaha emanet olun..
Kevser

bni Mace kiye? - M.Nureddin Yekta

bn Mace di sala 209 hicr de li bajar Qezwn hatiye dunyay, di sala 273 hicr, di dawiya meha Remezan roja Duşem j wefat kiriye. Xwed rehma xwe l ke.

Nav w Ebu Ebdullah Muhamme b. Yezd b. Mace el-Qezwn, Mewla Raba ye. W kitba bi nav Es-Sunnen nivsandiye ku ev kiteb j, yek ji Kutubn Sitte t qeblkirin. Ew zata yek ji hafizn ji esra syemn e.

Her iqas bi nav bn Mace meşhr be j, di navnameya malbata w de xtilaf heye. Hinek dibjin ku Mace nav kalik w ye. L riwayeta her qew ew e ku, Mace nav bav w ye. Koka bja Mace ne ereb ye, belku faris ye. Firzabad di qamsa xwe de dibje ku; Mace leqeba bav w ye.

Bja Mace ji hla hinek hedsvana da cda cda t xwendin. Hinek bn Maceh, hinek j bn Macete dibjin, l bi taybet zanyarn kurd yn tirka j re bn Mace dibjin, ji ber ku ( t ) ya glover ya ereb di ziman me yn tirkan de bikar nay, b ( t ) xwendina nav ji me re hsan e.

bni Mace di zarokt xortaniya xwe de li cem gelek zanyarn slam, hedsvann meşhr ders xwendiye. Herwek Muhammed b. Abdillah b. Numeyr, Abdullah b. El-Muaviye, Hşam b. Ammr, Dvud b. Ruseyd, Ebbekir b. Eb Şeybe, brahm b. el-Munzr el-Xezm.

Herwiha ew j dersa gelekan daye dvre ewanan j di alema slam de bnin hedsvann meşhr, herwek Muhammed b. sa el-Ebher, Eb'l-Hasan el-Qettn, Suleyman b. Yezd el-Qezwn, Ahmed b. brahim el-Qezwn, shk b. Muhammed el-Qezwn. Evann ku me jimartin, yn her meşhr in, l yn wek wan bi sedan hene. (Zeheb, Tezkiret'l-Huffz, II, 183).

Wek t zann mam bn Mace j, herwek zanyarn din ji boy xwendin dersdayna ilm li gelek bajar dewletan geriyaye. Herwek Iraq, Besra, Kfe, Baxdad Mekke, Şam, Misir Rey. Di v gera xwe de gellek heds nivsandiye. Bi alimn her meşhrn di van bajaran de hevdtin kiriye bi wan re suhbeta li ser dn kiriye, ji wan ilm heds hinbye (frbye). bn Xellikan di derheq bn Mace de wiha dibje; Ew mirovek di war ilm heds de mam b dsan di v war de, di hem mijaran de xwediy dsipln otort b. (bn Xellikan, Wefayatul-Ayan III/407)

bn Mace, herwek lm heds, di lm tefsr tarx de j xwediy lmek fireh mezin b. Di war tefsr de di war drok de pirtkn w hene. (Ebul-Ferec bnul-Cewz, El-Muntazam, V / 90 ).


Pirtka Sunen-i bn Mace:

Ev kitba yek ji Kutubn Stte (her şeş pirtkn ku sehh hatine qeblkirin) ye. L ji ber tertba rind zdeya beşn di prtk de, chk girn ji boy v pirtk heye di nava Kutubn Sitte da. Wek t zann pirtka her meşhr ya bn Mace j ev kitba ye. Di v kitb de hedsn Pxember (a.s.) bi angor beşn fiqh hatine tertbkirin. Di muqeddma (pşgotin) pirtk de, bn Mace behsa girngiya girdayina bi Sunnet xwedrgirtina ji tiştn bidet dike. ew hedsen ku tkilaya wan bi wan meselan hene tev civandiye cem hev, bi v minasebet j ev Pirtk ji grba Snen hatiye qeblkirin.

bni Mace dema ev pirtka xwe hem nivsand, pirtk da cem Ebu Zura er-Razye daku fikrn xwe li ser pirtk bje, Ebu Zura bi tenkidkirina Hedsan alimek meşhr b. Pişt tedqqa li ser Sunen, Ebu Zura wiha dibje: Ger ev pirtka bighje dest nsanan, ez zenndikim ku pirtkn hedsan w di nav gel de cih xwe bigirin. Di derbar hedsn snad zef yn di Sunena bn Mace de j wiha dibje: Ez hevdar im ku hejmara wan hedsn zef ji siy derbas nebe.

Di v Sunena bn Mace de 37 ktap, 1515 bab 4341 heds hene. Ev reqemana bi angor tehqqa M. Fuad Ebdulbaq ku hatiye apkirin, hatine dann. Ji van 4341 hedsn di Sunena bn Mace de ne, 3002 heb heds di Kutbn Sitte yn din de j hene. L yn ku bi ten di Sunen de hene, hejmara wan 1339 heb in. Dereca sihheta van hedisn ku bi ten di Sunen de hene wiha hatiye tesbitkirin.


--------------------------------------------------------------------------------

1- Yn ku Ricali Siqqa snadi hesen 199 heb
2- Yn snad zef 613 heb
3- Belku sedem ku ev pirtk di şna pirtka Darim (w.255) de, ji Kutub Sitte hatiye qeblkirin ev zideya (pirrbna) hedsa ye, imk gelek hedsn di vir de hatine nivsandin di Kitbn din de tunene.

Ji zanyarn slam y ku cara yekem ev pirtka ji Kutubi Sitte qeblkiriye mam Muhammed b. Tahir el-Meqdis ye. Meqds di pirtka xwe ya Surutul-Eimmetis-Sitte de v Sunen ji Kutub Sitte qebldike. Ji w şn ve j wisan dewamkiriye. Zeheb di derbar bn Mace de wiha dibje: Ev pirtkek qenc e, ger hedsn wehy rindbna w hinek nebiribana w qenctir ba, l ew hedsana j hindik in. (Zeheb II. rpel 189)

Rawiyn meşhr yn ku Sunen rwayet kirine evana ne. Ebul-Hesen el-Qettan, Suleyman b. Yezd, Eb Cafer Muhammed b. sa Eb Bekr Hemd el-Eher.

M.Nureddin

Acaba ben nasıl bir mslmanım? - Arwas

Ben elhamdulillah Mslmanım! Diyorum. Sonrada dşnyorum aceba nasıl bir mslmanım?

Namazını doğru drst kilmayan kıldığı zamanda gndelik işlerini dşnmekten kaıncı rekatı kıldığını unutan bir mslman!

Oru tutan ama her zaman bu alıkla yaşayan insanları smrmeye alışan bir mslman!.

Zekat veren ama malları arasından en ktsn seen ve onuda hakkıyla vermeyen verirkende bunu verdiği kişinin onun klesi olmasını yoksa bir daha zekat yok diyen bir mslman!

Namazdan sonra edeceği birka dakikalık duayı dahi edemeden kalkan veya sadece daha ok mal daha ok insanlari smrmek iin yapılan dua sadece ve sadece kendisi iin dua eden bir mslman!

Ticaretinde mslman grnp mslmanları smrmeye alışan bir mslman!.
Mslman kardeşi siftah etmezken bırak ona mşteri ynlendirmeyi ona giden bir mşteriyi kendine ekmek iin her trl hokkabazlığa baş vuran bir mslman!.

Materyalistlerden daha ok maddeyi seven bir mslman!.

Dğnn ırağanlarda, Hiltonlarada yzbinlerce dolar ile yapan, ekmek bulamayanlara yuz bin TL sadaka vermekten aciz bir mslman!

alıştığı yerde fark edilmemek iin namaz kilmaktan korkan akşamları toptan bazende kılmadan sonra kaza ederim diyen bir mslman!.

Lks elbiseler giyen mercedeslere binen bir mslman!.

Eşinin kolu bilezik dolu, makyajlı, İşe giderken başını aan ıkışta veya eve gelince kapatan bir mslman!.

Kızı daracik gmlek veya ti-şrt yirtmalı etek veya pantolon başı kapalı gğs aık erkek arkadaşıyla elele sarmaş dolaş ayrılırken yanağına pckler konduran bir mslman!.

Erkek ocuğu BMW'lerle dolaşan kız avında hem tesettrl! hemde diğerlerinden oluşan bir ka sevgilili bir mslman!.

Bir yazlık, bir yat, kızına da bir mercedes bir iki fabrika daha.............. diye dşnen bir mslman!.

Yanında alışanlara daha az cret, boğazlarından bir lokma daha kısmak iin tilkiden daha ok hile dşnen ve buna başvuran bir mslman!. Konuşurken hep Allah Peygamber diyen bir mslman!.

Mslmanlar lyor, ldrlyor, hakları ellerinden alınıyor........."ben ne yapabilirim aciz bir kulum" diyen bir mslman!.

Ufak bir ıkarı iin kıyametleri koparan didinen ırpınan ve bir yerlere ulaşan bir mslman!.

Kendisine yardım edilmesini seven yardım etmeyi sevmeyen bir mslman!.

Kendi hatasını grmeyen başkalarının hatalarını grmede usta olan bir mslman!.

Dnyayı ebedi zanneden lm dşnmekten bile korkan bir mslman!.

Şimdi bir daha soruyorum kendime!

Acaba ben gerekten Mslmanmıyım.?

Arvas

Pdiviyn mirov pvendiyn civak - Adar Jiyan

Mirov, heyineke komelayet civak ye. Rewşn awarte ne tde tu mirov nikare li dervey civak bimne an bi tena ser xwe bij. Dsa tu mirov/a xwed raman nikare bibje Ez tra xwe heme an pdiviya min bi tukes nn e.

Di jiyana civak de, her gav di navbera mirovan de peywendiyeke xwezay jnager heye. awa ku pdiviya me bi hin mirovan heye, pdiviya hin mirovan j bi me re heye. Lewre mirov pdiviyn me di dixwe de em j pdiviyn mirovan di xwe de dihewnin. Di bingeha tkiliyn mirov de hebna perjewendiyn kesane an civak j pkan e. Bel awa ku mirov nikare her gav hem peywendiyn navbera mirovan bispre berjewendiyan, mirov nikare her gav wek dr perjewendiyan j bbne. Di tkiliyn civak de beramberiya perjewendiyn mirovan tiştek asy ye. Bi awayek din, awa ku mirov nikare bibje di bingeha hemu tkiliyn navbera mirovan de perjewend heye; mirov nikare bibje hemu tkilyn navbera mirovan dr berjewendiyan e j .

Di hem warn jiyan de mirov di nava danstandineke xwezay de ye. Ji hezkirin rzgirtin bigirin heta kirn firotin; ji li hev silav kirin bigirin heta şer pevn, di navbera hemu mirovan de peywendiyeke beramber heye. Bgman hest ramann mirov n her rind li ser hm fedakariy hatiye dann. Bel hergav ne pkane ku hem tkiliyn mirov bi v away bidomin. Wek mnak domandina hezkirineke b beramber, aştiyeke b beramber an j daxwazeke b beramber zde ne pkan e. Her wiha end ku ya rast dayineke b standin be j, /a ku dide pkan e ku li hviya standin be. Bi dev be j mirov ji hev din rmetdarkirin, rzdayin hezkirin hv dikin.

end ku di bingeha hem tkiliyn mirovan de berjewend tunebe j hem tkiliyn mirovan ji pdiviyan pk tn. Mirov li gora pdiviyn xwe bi mirovn din re dikeve nava tkiliyan.

Di tkiliyn navbera mirovan de hin azneyn bingehn hene. ewt rastiya wan li aliyek, em dixwazin teşeyn van azneyan hildin dest hinek li ser wan rawestin:

1- Bo ku mirov daxwazn xwe pk bnin, xwe disprin hzek. Zordest, gefxur avsoriyan dike bi v away bi mirovn din re dikevin nava tkiliy. Ev azneyeke hovane dr şarezahiy ye. n ku nirx nadin mirovan an j dad maf rz hurmet nanasin di v kom (katagoriy) de c digirin.

2- Bo ku mirov daxwazin xwe pk bnin, xwe dikin parsekn tkiliyan. Bi lavay bergeriyan ji mirovan rzgirtin hezkirin dixwazin. Ev j azneyeke xwespr heşif ye. Mirov/a ku v aziney bi kar tne mirovan re dikeve nava tkiliy, wek ku ji wan re bibje ez bi tu away maf xwe ji we naxwazim ez tucar we nakoşnim min nav ku hn bo min bilebikin j. Li hember w ger ku hn j hinek qenciy bi min bikin min zde ne şnin d baştir be. Kesn ku di civak de hebn nebna wan ne diyar e mirov dibje qey xisar ji wan nay; bel bi rast j fde ji wan nay, dikevin v katagoriy.

3- Bo ku mirov daxwazn xwe pk bnin, bi riya danstandin dikevin nava tkiliyan. Ev mirovan j li hember xwestek, daxwaz pdiviyn xwe, daxwaz pdiviyn mirovan bi c tnin. Tucar b berjewend tev nagerin. Ber ku bi mirovan re tkeve nava tkiliy, di sd xisar de difikirin. An j di v tkiliyn xwe de bi mebesta iqas fde an j iqas xisar li min bibe tevdigere. n ku di kevin v katagoriy, bi giran kesn perjewendperest, egosantrk ezperest in.

4- Bo ku şadan, aram geşdariya mirovan pk were bi mirovan re dikevin nava tkiliyan. Ev mirovan, tucar di berjewendiyn xwe yn kesane de nafikirin.
Bi fedakar tevdigerin. Armanca wan alikariyeke bgerew e. Bgerew bberjewend qenciy dikin. Zde tu alkariy j ji mirovan naxwazin. Ew, her gav berjewendiy gel, civak mirovahiy di ser berjewendiyn xwe yn kesane re digirin. Armanca wan serkeftin, serfiraz şarezahiya gel, civak mirovahiy ye. end ku hejmara wan km be j yn mrxas, wrek, fedakar, mirovhez, aştxwaz tkoşer di v kategoy de c digirin.

B gman daxwaza her mirov/ ew e ku di civakeke hmn, şadman, aştby lihev de bij. Bel ne mimkun e ku hergav daxwazn mirov pk werin an jiyan li gora dil mirov bidome. Div mirov tkiliyn xwe bi mirovan re xurt bike merc derfetn xwe bo jiyaneke azad, aram bextewar seferber bike. Heta ku tkiliyn navbera mirovan li ser hm rast duristiy ney dann mirov bi bi hestn aştiyane tevnegerin ne pkan e ku civakeke aştiyane pk were mirov bi awayek dilşad aram bijn.

Carek wek mirovan, em bixazin nexwazin j bi awayek bi mirovan re di di nav tkiliy de ne. Madem ku em li ser ry erd dijn dsa wek mirovan em hem bgav hev din , div ku em van pywendiyn xwe bi awayek ern bidomnin mercn jiyaneke aştiyane biafirnin. Riya jiyan chaneke b şer pevn di tkiliyn şareza mirov re derbas dibe.

end ku mirov raster bi hev re nekevin nav tkiliy j, disa km zde bi awayek neyekser, tkiliyeke wan bi hev re heye. Ji ber ku mirov heyineke civak gerdn ye, ew ji dorhla nzk ber bi dorhla dr ve di nav peywendiyeke jnager de ye. Tkiliyn mirovan ji malbat dest p dike. Peyre tevl malabata xwe bi gel civak re di kevin nav tkiliy. Tkiliyn gel civakan j raster bi herm girday w bi gerdn re heye. Bo w mirov hem bi awayek di nav tkiliyeke hevpar de ne nikarin xwe ji v tkiliy qut bikin.

Qe nebe tkiliya her mirov/ bi xwezay re heye. Nirx mirovan y her girnng hevbeş xweza ye. Hemu mirov wek niştecihn heman gerstrk, di bin tirjn roj swana ezmn de bi hev re dijn. end kesn, serdest , kedxwar şerd ne t de, hem mirov xwşk bira ne. Netewe, ol, njad zayenda mirovan i dibe bila bibe bgavn ku li hev bikin bi hev re bijn.

Sketin, xeydandin , şer pevnn navbera mirovan ne tiştek jnager an rbazeke neguherbar ya civak ye. Di bingeha van tiştan de perjewendiyn end kesn/hzn mtinger heye. Bo mirovan karesata her mezin avbirt mtinger ye. Mixabin, mtinger ro wek hzeke diyarker rola xwe dileyize. dsa mixabin tkiliyn navbera mirovan j ji aliy v hza bxr, bkr, bsicn xrnexwaz de teşe digire. Bel dsa j mirov dikarin bi hev re tkiliyn germ deynin bi rxistin, rzgirtin piştevan tev bigerin. Bi v away dikarin v pergala yekal li al bikin bo chaneke serbixwe, azad hevpar diyar diwaroj mirovahiy bikin.

Tkiliya mirov ya her girng watedar, tkiliya w/ ya bi xwe re ye. Carek, div ku mirov bi xwe re tkeve tkiliyeke ern bi xwe re li hev be. Peyre tkiliy bi derdor, civak chan re deyne. Div alavn tkiliy yn ku mirov di dest xwe de digirin bi awayek sdewar ern bixebitnin. Bgman alavn tkiliy, di heman dem de alavn hilbern ne j. Div mirov van alavan, ne ji bo şer pevn; bo aşt, yeksan şarezahiy bikar bnin. Di derbar v yek de perwerdekar mirovhez navdar Leo Buscalıa dibje Bo ku hn wneyek bikin, alavn we hene. Hn dikarin bi wan alavan hem wney dojehek hem j wney bihuştek bikin. Ew di dest we de ye. Rast e mirov dikarin alavn hilberne hem bo chaneke dojeh, hem j bo chaneke bihuşt bikar bnin. end ku alavn hilberne di dest serdest kedxwaran de bin j, mirov dikarin bi alavn ku di dest wan de ne, di riya avakirina bihuştek de bikar bnin. Ango, li şna ku mirov cihan le hev bikin dojeh; edikarin jiyan li hev din bikin bihuşt bi hev re t de rnin bi hev şa bibin.

Mirov dikarin ibikin ?
Mirov dikarin pş bi xwe re paş bi malbat, xizm, cran, dost hevaln xwe re li hev bin li dij neqenc dilxeraban bibin yek li dij dijmin mirovahiy rawestin. Mirov dikarin, berjewendiyn xwe yn bik kesane feday yn mezin yn mirovahiy bikin. Mirov dikarin bi hev re bikenin ji dil silav li hev bikin. Mirov dikarin di her war de, li gora merc derfetn xwe alkariya hev bikin. Mirov dikarin, ji xeyn kedxawaran bi hem mirovan re bidin bistnin. Mirov dikarin ji bil radest mijokdaran, ji hem mirovan hez bikin. Mirov dikarin li hev guh bidrin. Mirov dikarin, end ku ne pejirnin j rz ji ol, bawer fikr ramann hevdin re bigirin hev din baristan (teheml) bikin. Mirov dikarin her gav li şna nehniyan, cara caran erniyn hevdin j bibnin. Dsa mirov dikarin, hevdin bi pesinnin... mirov dikarin gelek tiştn din yn baş j bikin.

Mirov dikarin i nekin ?
Mirov dikarin hevdin nekujin. Mirov dikarin hevdin neşnin. Mirov dikarin dil hev nehlin hevdin nexeyidnin. Mirov dikarin paşgotina hevdin nekin. Mirov dikarin li ser tiştek bereday ji hevdin nedexisin. Mirov dikarin derew durtiyan nekin. Mirov dikarin xwe di ser hev re nebnin. Mirov dikarin hevdin bik nebnin. Mirov dikarin hevdin zivr nekin. Mirov dikarin qeşmeriyn xwe bi hevdin nekin. Mirov dikarin neheqiy li hevdin nekin. Mirov dikarin fesadiya hevdin nekin Mirov dikarin bbextiy li hevdin nekin.... mirov dikarin gelek tiştn din yn xirab j nekin.

car bo ku mirov diakaribin van tiştan bikin nekin, div xwediy brdoz, raman feraseteke tekz, zanist mirov be. Ev yek j pjinkar hestiyar fedakariy dixwaze.

adarjiyan@mynet.com
Zafer mutlaka iman edenelerindir! - Kewser

Geceyi gndz, yazları-kışları, yeri gĝ ve iindekileri yaratıp insanoĝlunun hizmetine sunan Rabbimize hamd, insanları mjdeleyip korkutmak iin insanların arasından seilip grevlendirilen tm peygamberlere salat, peygamberlerin ashab, dost ve kıyamete kadar onları takib edecek olan mslmanlara selam olsun.

Gnmz yeryz coĝrafyasına baktıĝımızda yeni yeni filizlenen islami hareketleri gırtlaklamak, topyekn onları ortadan kaldırmak iin emperyalistlerin ve yerli avanelerinin ellerindeki btn imkanları kullanarak savaştıklarına şahid olmaktayız. Son yirmiksr yıldır zellikle halkları mslman olan lkelerde bir silkelenme, ze dnş ve smr arklarını kırmak iin mustazafların plan ve projeli ya da organizesiz olarak gayretler iine girdikleri bir hakikattır. Bunun karşılıĝında emperyalizmin byk biraderleri Amerika ve İsrail, dnyanın neresinde olursa olsun ortaya ıkan Islami hareketleri zaafa uĝratmak, kkn kazımak iin, gl silahları, istihbarat rgtleri ve kendilerine alet ettikleri o blgenin yerli işbirlikileriyle amansız bir mcadele eden, mslmanlara karşı İsrail istihbarat servisi Mossaddın en gl elemanlarını oraya gnderdiĝi, Hindulara bilgi aktardıkları, mcahid gruplarına karşı operasyonlarda Hind devletine yardım ettiklerini gizlemektedirler. Hindu devletinin askerlerinin mazlumlara sıktıĝı kurşunlar siyanistler tarafından retilmektedir. Cezayir de yzbinlerce mslmanın katliamıyla sonulanan son kirli savaşta, Mossadın taktiklerinin kullanıldıĝı ve başarılı olduĝu mslmanlar tarafından bile artık gizlenmemektedir. Aynı taktik zalim Trkiye Cumhuriyeti tarafından Krdistan halkına uygulanmaktadır. Zaten Trkiye Cezayir benzerliĝine laik yazarlar bile deĝinmekte ve Trkiye, Cezayir olmaz demekteydiler. Keşmirin Hinduların ynetiminden ıkmasının, Cezayirin Fransız destekli yerli işbirlikilerin ya da Kurdistanın Trkiyenin ynetiminden ıkmasının siyonist Israil ve Amerikayla ne alakası var? diye sorulduĝunda, alakanın fazlasıyla mevcut olduĝu; Keşmir, Cezayir, eenya, Bosna ya da dnyanın en ucra kşesinde ıkacak olan ve iktidar olacak bir islami g; emperyalizmi ve siyonizmi korkutmakta, hatta onları birbirlerine yardım etmeleri iin sebeb teşkil etmektedir. Emperyalistlerin kanlarını emdikleri halkların iktidar olmaları, onların smrlerine engel olacaĝından, menfaatleri ve plnları suya dşeceĝinden dolayı Islami hareketlere zellikle sessiz kalmayacaklardır. een ya da zalim Ruslara, gz kırpan, bitirecekseniz bir an nce bitirin işlerini, yoksa hrriyet havariliĝimize halel gelir diyen Amerika ve Avrupanın eenistandaki bir avu mslmanın dnyadan silinmesini niin ok arzuladıkları kafalarımızı kurcalamiyor mu?

Ortadoĝuda ve Krdistanda oluşan İslami hareketlerin kurutulması iin Mossad, CIA ve KOB ajanlarının katliamlarını gzardı edebilirmiyiz? Mesela bu katillerin nuseyri rejimiyle bir olup Hamada binlerce mslmanın katledilmesine ve bir şehrin haritadan silinmesine, harabeye evrilmesine ortak olduklarını, Halepe katliamının ve yzbinlerce mslman krdn ldrlmesinin msebbibi olan taĝut Saddamın o imkan ve silahları emperyalistlerden İranın halkına karşı kullanmak iin aldıĝını ve İran-Irak savaşı bitince , o silahları mazlum krdlere karşı kullandıĝını ve esas canilerin Saddama bu silahları verenler olduĝunu inkar edebilirmiyiz. Lbnanda, Filistinde, Kuzey ve Gney Kurdistanda yzlerce mslmanın ldrlme planını ve katliamlarını yerli işbirlikilerine hibe ettikleri ve akılları sıra onları İslami tehlikeden korudukları, belliĝimizi yokladıĝımızda hemen kara bir tablo olarak ortaya ıkmaktadır.

Şu hususta yanılmayalım, islami hareketler başlarındaki mevcut ynetimlerle savaşmadıklarını, aslında Amerika ve israille, hatta dnyayla savaştıklarını unutmamak mecburiyetindedirler. Mesela siyonistlerin ve Amerikanın işbirlikisi olan laik kemalist Trkiye Cumhuriyetinin aslında ok gl bir devlet olmadıĝı, her tarafının atladıĝını ve atlakların onarılmayacak derecede byk gediklere dnştrĝ apaık ortadadır. Ancak unutmayalım ki, bu devletin jeopolitik konumu, lkelerle olan tarihi baĝları ve nedeni zahiren anlaşılamayan başka sebeplerden dolayı emperyalistlerin T.C.nin yıkılmasına ve paralanmasına asla gz yummayacakları ve sonuna kadar bu devleti emperyalizmin destekleyeceĝidir. Tabii ki emperyalizm kemalist T.C.yi destekliyor, destekliyerek adeta g haline getirilen bir devlet diye, oturun demiyoruz, kurtarıcı bekleyin mcadele etmeyin asla demiyoruz, şunu diyoruz; Kemalist ve destekliyicileri emperyalistlere karşı mcadele etmeyi kısa vade yerine uzun sre mcadele edebilecek, işlerin ehline teslim edildiĝi, adeletten ve hakkın rızasından ayrılmayan insanların bir araya geldiĝi hareket ve projelerle kendimizi donatalım. Dşmanın dış desteĝini ve entrikalarını gznne alarak biz de; Allahın diniyle, mslman sevgisi, mazlumların tek bir yumruk haline gelmiş haykırış ve azmiyle, mslman cemaatlerin aralarındaki nifak uurumlarını terk ederek , kardeş hareketlerin birbirlerine yardımlaşmalarıyla mcadele edelim, Allahın dini uĝrunda sabır ve sebat edelim.

Hatırlaki, kafirler seni baĝlamaları ve ldrmeleri yahut seni (yurdundan) ıkarmaları iin sana tuzak kurup duruyorlardı. Onlar (sana) tuzak kurarlarken Allah (c.c.)da onlara tuzak kuruyordu. nk Allah (c.c.) tuzak kuranların en iyisidir. 8/ 30

Konunun uzamasını istemediĝimizden ayetin tefsirini ele almadık. Herhangi bir tefsirin ilgili ayet blmne bakılabilir.

Allah (c.c.) iman edenleri korur. Şu da muhakkak ki Allah (c.c.), hain ve nnkr olan herkesi sevgisinden mahrum eder. 23/38

Andolsun ki, peygamber kullarımıza sz vermişizdir. onlar mutlaka zafere ulaşacaklardır. Bizim ordumuz mutlaka zafere stn gelecektir, onun iin sen bir sreye kadar onlara aldırma. Onların halini gr, onlar da greceklerdir. Azabımızı acele mi istiyorlar? Azap yurtlarına indiĝinde, uyarılanların (fakat yola gelmeyenlerin) sabahı ne kt olur? 37/17/r177.

Ayetler kavmimizle alakalı olduĝundan buraya aldık. Yoksa Allah muhafaza ayetleri kendi grşlerimizi delil getirmek deĝil, kendi grşlerimizi ayetlere uyarlamak gereklidir. Maalesef mmetin bu hususta gevşek olduĝu aşikardır. Yorum iin Seyyid Kutubun fi zilalına mracaat edilebilir.

Alnutmayalım ki, eĝer biz mslmanlar sırat-ı mstakime gre hareket eden fertler ve harekerler olursak, birbirlerimize yumuşak, kafirlere ve zalimlere karşı sert (Tebliĝ de herkese yumuşak davranmak zorundayız. Kafirlere ve zalimlere karşı olan sertlik, tebliĝ de deĝil tavırdadır. Allahu lem.) Olursak ve devlet kurmak ya da iktidar olmak iin deĝil, sadece Allah (c.c.)ın dininin hakim olması iin mcadele edersek, inşallah Rabbimiz de peygamberimiz de vaad edilen zaferi bize de nasib eder. Tabii ki, şunu da biz kendimize sormamız gerekir; biz mevcut şartlarımız ve dşnce yapılarımızla Allahın yardımını ve zaferini hak ediyor muyuz?

Her hakk sahibinin hakkını alıp razı olduĝu, hi kimseye ama hi kimseye zulmetmeyen ve herkesin yaptıĝının karşılıĝını alacaĝı ebedi hayata hakkıyla hazırlanan mminlerden olalım.
2001.07.01
Kevser

Erebkirin - 2001.07.01

Dijwariya erebkirin li ser gel kurd di rojavay Kurdistan de - Cankurd (*)

(Bo semnara malpera Amde li Bochum-16.06.2001 hatiye amadekirin)
Kurmanc ziman bav kal e
Tirba xwe de d bi w dinale


Kurmanc ye deng şora pşn
Kurmanc ye deng şora paşn

Sor gewr kesk bi reng kurd
Bi Kurmanc ten bi deng Kurd

Bav min dadka sippor
Ban me dikin ji tariya kr

Kurmanc ziman bav kal e
Tirba xwe de d bi w dinal e

Ev helbesta bik ji aliy roşenbr kurd mezin Kamran Bedirxan ve hatiye ristin, bi hviyeke mezin, ku gel Kurd zar Kurmanc biparize ta di gor de j li ber dadgeha Xweday gewreban div mirov kurd xwe bi zar xwe y şirn biparize.

L mixabin ! Di zik pnc sal de pir rewş hatine guhartin teher dmen Kurmanc j li rojavay Kurdistan roj bi roj dikeve bin arkeke reş, di tariy de ber bi windabn ve die, eger roşenbr navendn roşenbriya kurd, rber ramyarmendn me li hember hrişa tund a zimann biyan bi taybet dijwariyn Erebkirin li ser zar me y, ku yek ji kevintirn zarn mirovatiy ye, dernekevin guhartineke njen nekin tehera xebata xwe ya andey.. ber ku ez bi fireh tkevim v mijar, ez bang li hem niviskarn kurdn rojavay Kurdistan dikim bi taybet memhostay pns y namdar Selm Berekat, ku bi Kurd binivsin, bi Kurd binivsin, bi Kurd binivsin, da bav dayikn me di gorn xwe de serbilind bin ji ber me ve şerm fed nekin..

Di ser de ez berxwedariy ji malpera Amde re hv dikim supasdariy bo GfbV dikim, ku ev delve bo me pda kirine; da em li ser kul jann xwe yn netewey andey li gel we, mvann hja, ro bipeyivin.

Gava em li nexşeya Kurdistan binrin, em bibnin, ku wan hermn ji c warn Tirk, Ereb Farisan ve nzin, ji ber z da, btir ketine bin hikar bandora tevlihevbna ziman. Li naveyn Swas, Meraş bi taybet li naveya Elbistan Avşn, ku dikevin tixbn Tirkan, pir tevlihevbn di war ziman de bye.

Li binxet j, li rojavay Kurdistan, li naveyn wek Bab Ezaz, ku ber gellek gundn Kurdan hebn, d Kurd ji nav Kurdan rabye nema bi Kurd dipeyivin. Li naveyn, ku Kurd t de ji nijadn din ve hatine damekirin dorpan, wek naveya iyay Kurdan di navbera Heleb Laziqiy de, li Şam Hemay, tew nema Kurd bi zar xwe y zikmak dipeyivin. Tev ku navd l malbatn wan ta niha bi kurd ne, wek: Zaza, Els, Eyb, Bozo, Berza, Barav, Qadir axa, Bot, Hewa, Silo, Şemdn hinek malbatn din. Li Til-Hasil hn bi Kurd j li gel Ereb t axiftin, l bel roj bi roj li wir j Kurd jar dibe. Li van naveyn damekir dijwar di drok de btir bn demeke dirj di ser wan re derbas bye, ku ketine bin hikariyn b navber n ziman ereb. Lew re roj bi roj Kurd di wan herman de hatine pişaftin gellek ji wan winda bne xwe wek Ereban dinasin. Ma ne xelk s taxn Heleb yn ber mezin namdar bn (Bistan Gulab, Cideyde Qarlix) bi piran Kurd bn?. Di sala 1976 de gava aliyek taxa Cideyd dihat hilweşandin, min bi avn xwe qarma nav Cideyd y ber li ber dwarek herift dt, li ser w qarm bi Ereb (Hey El-Ekrad) nivisandibn. Bguman pişt demek w navn gundn, ku hatine erebkirin j , ji br bibin..

Mixabin! Ev dijwariya windabn, ku ber li hermn dervey heb, niha li ser teviya gel Kurd li rojavay Kurdistan heye.

Gava em li egern v dijwariy bigerin, em kanibin van xalikan binivsin:

1-Erebkirina bi dar zor, ku fermandariyn nijadperest li Sriy, tev hem guhartinn ramyar pşkeftinn şaristan li teviya chan bi taybet di van demn daw de, digudnin hem ryan li pş kelepr zar kurd digirin, nahlin, ku zarokn me bi ziman dayik bavn xwe fr bibin. Bi avtirsand zor anne ser gel Kurd, ku w ji hem mafn w yn mirov, andey netewey bpar bihlin, me Kurdan bi tevay bikin Ereb..

Bi dar zor navn gund bajarn kurd, gir iyayn wan, newal geliyn wan, l malbatn wan, li rojavay Kurdistan bi terzek ferm, tund req, hatine erebkirin.Navn wek iyay Hewar, Bena sor, Klşr, geliy Tra, Zinar Qirik ay Hesen Dra li herma Kurdax roj bi roj winda dibin bi hezaran navn c warn kurd hd-hd sl dibin tn ji brkirin..Li hermn Cizr Kobaniy j ev heriftina ziman li dar e.

2-Firehbna bandora şaristaniya mirov bi taybet pişt derketina acetn agahiy yn njen wek Radio, Television, Video, Computer, ku piraniya wan bi zarn biyan ne ji ber bpar mayna Kurdan di berhemn wan de, i wjevan, i folklor i civak. Em dibnin, ku gellek hikariya wan li ser gel me li rojavay Kurdistan heye, btir ji dijwariya dibistana ereb, ji ber ku ber, zarok di dibistan, li wir fr dib Ereb gava vedigeriya mal, bi xşk dayika xwe re bi Kurd dipeyiv, l niha gava ew vedigere mal, dibne, ku ewana li ber televisiona ereb rniştne li bername zincrkn rok yn erzan temaşa dikin hstir ji avn wan dibarin wilo bingeha frbn, ls hlna zar kurmanc di mala kurd de t heriftin sotandin. T bra min, ku dema bav min ji me re televisionek reş sip ani b, mamhosteyek min ber hat mala me ji dayik bav min pirsiya:

- ima we neyar xistiye mala xwe?

D bav man şaş man nezan bn, bo i ew wilo got, pişt re w camr tiliya xwe ber bi television dirj kir got: - Ev neyar e! ..Ev neyar d zar me kurmanc ji ort rake..

Pişt demek ez m mala mamhostey xwe, min dt, ku w j dev av firotine televisiona ereb..

Mixabin! ro televisionn bi Kurd j hene, l ewana wek şorbey tev li hev in, ne tu dizan ewan yn Tirkanin, an n Ereb Farisanin..Ma zarok kurd d ji wan i fr bibe?

3- Wek me di xala yek de got, ku Erebkirina bi dar zor li ser gel me heye, wilo j Erebkirina bi dilxwaz heye, ku hn ziyana w mezintir e ew zar me y şirn tev li hev dike, binsol wran dike roj bi roj berbad tal dike.

Gava em li roşenbrn kurd n rojavay Kurdistan binrin, em di nav wan de hejmareke mezin bibnin, ku hsn xwe yn mirov hesten xwe yn netewey bi zar ereb lvdikin.

Di vir de navn wek niviskar mezin Selm Berekat, hozanvan namdar ku ye ser dilovaniya Xwed Hamd Bedirxan zanay older , ku li teviya chana musilmanan namdar e, Muhemmed Sed Remezan Bot tn bra mirov. Pir hozanvann jhat wek Hemdo şx Osman, Husn Hebeş, Eff Huseyn gellekn din li hol ne..

4- Egerek din ji egern berbadbna zar kurmanc li rojavay Kurdistan ew e, ku pir roşenbrn me ke jinin ne kurd li xwe mar kirin e ev nexweşiya j btir li nav xwendekarn, ku ber li welatn sosyalst dixwendin, belav bb, zarokn gellekan ji wan xwe btir Uris, Tshk, Bulgar, Roman an Yogislav dinasin..Hn ji w dijwartir ew e, ku hinek rbern kurd n bi nav deng jinn wan ne Kurd bn, dayk zarokn hinekan ji wan j Ereb, Tirk an Faris bn..Ez sala 1976 li gundek bi nav Sosyan li nzka Bab, ku girday Heleb ye, hostay zar ereb bm, li w gund dora 40 jinn Ereban, ku dayik bavn wan kurd bn, dijiyan, l mixabin! Ten du an s jinan ji wan hn bi Kurd dipeyivn prejinek ji wan hat mala me, gava nas kir, ku em malbatek e Kurdin, serphatiya xwe ji me re an zimn ji dota min re, gava bihst, ku nav w Brvan e , strana Brvana Cind stra di ber stran re lorand giriya..

5- Pir mirovn rojavay Kurdistan ji ber tehl tirşbna nrn ramyar, abor, civak ji ber zordariya deselatdarn nijadperest ko kirine, reviyane Europa, Australia, Amerka Libnan.. Li van welatan ji ber tunebna dibistann kurd an j saziyn andey yn zimanparz zarokn wan tn pişaftin, kok jhata xwe ya netewey ji dest didin..Dayik bav di mal de j bi paşsern xwe re btir bi zarn biyan dipeyivin..

Ber niha bi demek min xwest, ku bo ciwanek kurd bibjim: Roja Şemiy ev xebat heye..Ew tnegihşt pirsiya: Şem ye?!! Kesek din rab ji ber min ve bo w şirove kir, ku Şem roja Sebt ye..Gelo! iqas bjeyn kurd hd-hd winda dibin li ciyn wan bjeyn ereb an yn zarn din bi kar tn?!.. Ma roşenbrn me di v war de i xebat dikin?!Bguman sc histobariya tevgera kurd di vir de pir mezin e.. Em tev dizanin, ku di saln pnc şst de Partiya Komonsta Sr giran da ser ziman kurd pir ciwan roşenbrn kurd j bi w yek fr bn Kurd, l demek derbas b, d ew xngermiya bi ser Kurd de winda b..Ez di w guman de me, ku komonstan dixwastin bibjin: Hn Kurd ne pdiviy partiyek netewey ne, em li vir hene em we fr bikin Kurd!. Dixwastin ciwann kurd bixapnin bi xwe ve bizemirnin, l tev w yek j, ew xebateke hja b. Wek ez dihizirim, wan wilo kir ji ber ku di wan salan de tevgera netewey ya kurd hgin xort bb hinek hostayn zimn dersn kurd didan endamn partiy kesn derdora partiy bi taybet hja ap Osman Sebr hja Reşd Hemo..Mixabin! rewşa zar kurmanc ro di nav tevgera kurd de rewşek ne sax e, ji hev ket ye..

Bo v yek ez bang li hem kurdperweran dikim bi taybet ez bang li tevgera netewiya kurd li rojavay Kurdistan dikim:

1- Ji ber ku mala kurd keleha paşn e bo parastina ziman kurd, div li ser v yek li ser giringiya axiftina bi zar zikmak di mal de bite rawestan ev pirs bi zanyar fireh ji gel me re bite şirovekirin, i bi nivs, i devk i di avpketin hevdtinan de, div em keleha xwe ya paşn biparizin.

2- Di hinder tevgera kurd de div bernameyeke frkirina Kurd bite diristkirin sazkirin bi cih ann, div xebatek bite kirin, ku belavok, pirtk, mehname kovarn partiyan bi Kurd bin, ne bi Ereb..Da gel me j hd-hd ji zimann biyan vebe xwe bi Kurd re gro mijl bike.

3- Li dervey welt div alkariya bo dersdana bi Kurd bite xortkirin piştgriya hosatn ziman kurd bi her awayek bite kirin.

4- Div tkil li gel saziyn mirov andey yn pareyn din n Kurdistan yn navnetew re di war piştgriya ziman andeya kurd de, wek andeya neteweyeke bingef kir, bite xortkirin zoreke ramyar li ser fermandariya sr ji bo rakirin tunekirina Erebkirin pda bibe..

Bguman d gellek are ryn din j hebin bo rawestandina hrişn Erebkirin biyankirina zar Kurmanc, l div em her yek ji xwe de dest pbikin, bi mal zarokn xwe re, bi komik hevbendiyn xwe re, div ber her tiştek niviskarn me bi Kurd binivsin, da ew di v war de ji gel xwe re bibin alkar piştvan..

gellek spas bo guhdariya we..

(*)Cankurd:
-Sala 1948 li gund Meydank / rojavay Kurdistan ji dayik bye
-Xwendina xwe ya seretay li gund xwe ya navn Bekeloriya li Efrn Heleb biriye ser.
-Du salan pişt Bekeloriya li Insttuta Amadekirina Mamosteyan / beş ziman ereb li Heleb xwendiye.
-Ji ber xebata ramyar tevgera netewiya kurd gellek caran hatiye girtin şkencekirin ketiye zinadnn (El-Amiriye, El-Erkan, Mezze, Keleh Şam, Baloon li Hums, Muxaberat Emnidewle li Heleb hebsa Heleb)
-Ji hem mafn niştevaniy bpar kirine, maf drn (mulkiyet) ji dest girtine ji kar hatiye drxistin.
-Sala 1979 hatiye Almaniya xebata xwe ya ramyar andey gudandiye.
-Di nav partiyn kurd yn ramyar rkxirawn andey de ketiye komteyn bilind di pir rojname, kovar malpern kurd ereb de berhemn w hatine belavkirin.
-Ew bi Kurd, Ereb Alman dinivse, ji berhemn w yn apkir:

Bi Kurd:
-Gund Dna (Berhevokek kurterokan e
-Selahdn Eyb (Kurdek chan hejand)
-Alexander Jaba (Berhevoka rokn kurmanc)
-Dilopeka xwna dila (Hozan)

-Bazargan Vnsiya - Wergerandina şanowa (W. Şakespeare) e.

L hinek berhem w yn neapkir hene, wek:
-Berx kr,
-Hinek kesaniyn kurd,
-Wjevaniya kurd Rexne,
-Strana kurd,
-Tarstan,
-Zar kurmanc,
-Kurd di dema Imadidn Zeng de (wergerandin ji Ereb)
-Ziman Kurd zaravan (wergerandin ji Ereb)
-Newroz di mtolociya kurd de (wergerandin ji alman)
-Newroz Kawa (Şanoger)
-Hinek hozanvann jriya Kurdistan
hinde berhemn din n bik..

Bi Ereb ta niha van pirtk belav kirine:
-El-Muslmon wel Qediye El-Kurdiyye
-El Hlal El-Meeqof
-El-Merhele Errahne mn Kfah Eşeeb El-Kurd
-Niha j bo ap (Kurdistan we şeebun yurdil Hurriye) bo ap amade ye

Bi alman : hinek gotar belav kirine pirtkek li ser rewşa Rojavay Kurdistan wek (Gutachten) belav kiriye.. Pirtkek j li ser tevgera kurd bi alman amade kiriye..

Bi ser van berheman ve, di derxistina hinek kovarn kurd ereb de xebat kiriye..
2001.07.01
Cankurd

Bir Mslman Tarifi - Arwas

Bir Mslman Tarifi 0(s.a.v) nun dilinden bir Mslman tarifi... Bunu bulmak, bunu bilmek ve kişiliğimizi o tarif iinde tanımlamak zorundayız. O(s.a.v) nun devr-i saadetinde yaşasaydık, hi şphesiz, O, bizi inşa ederdi. İndirilen vahye ve onun ulvi şahsiyetinden szlmş szlerinde temessl eden akislerine gre, ellerimizi, ayaklarımızı, gzmz, kulağımızı, dilimizi, dimağımızı, gnlmz yoğurur, İslam potasında yeniden biimlendirirdi.

Her birimizden Haticeler, Ebubekirler, Aliler, merler, Osmanlar, Bilaller, Halitler, Smeyyeler, Ammarlar, Musablar doğardı.

O, emanetleriyle devam ediyor. Kuranla ve Snnetle... İnsan, bugn de İslam tarifine gre kişiliğini inşa etme kaygısına dştğnde, Onun emanetlerine başvuracak. Ona benzemeye, kişiliğini Onun taşıdığı mesaj iinde tanımlamaya gayret edecek. Etrafında sanki Onun evresinde yaşıyormuş gibi bir iklim oluşturmaya alışacak. Onu arayacak devamlı. Ona soracak... Onsuz bir hayattan korkacak. Nasıl olacak bu? Onun, en ince ayrıntılarına kadar tesbit edilen hayatını ve szlerini ğrenip, hayat rehberi edinip, yaşanır kılarak... Bu bir bakıma Kuran ikliminde veya hadis mecmualarında yaşamak gibi bir şeydir. Diğer bir ifadeyle, her eylemimizde, Kurandan veya Rasulullahın hayatından doğrulayıcı bir hkm bulmak gibi...

İsterseniz şyle azıcık dolaşalım, İmam Buharinin resmettiği ve onların hayat halinde yaşadıkları iklim iinde:

-Haya sahibi olmak.

-Dili ve eliyle başka Mslmanlara zarar vermemek

-Allahın nehy ettiğini terk etmek

-Başkalarını doyurmak

-Tanıdığına, tanımadığına selam vermek

-Kendisi iin arzu ettiğini diğer mminler iin de istemek

-Nefsine karşı dahi olsa insaftan ayrılmamak

-Fakirken bile infakta bulunmak

-Hz. Peygamberi kendi nefsinden, babasından, evladından ve dnyadaki her şeyden daha ok sevmek

-Sevdiğini Allah iin sevmek

-Kfrden İmana getikten sonra yeniden kfre dnmekten ateşe atılacakmışasına nefret etmek

-Ensarı ve muhacirleri, yani Hz. Peygamberin ashabını sevmek

-İbadette Allaha hibir şeyi şerik koşmamak

-Hırsızlık yapmamak

-Zina etmemek

-Evladı ldrmemek

-Uydurma ve yalanla başkasına bhtanda bulunmamak

-En az bir hardal tanesi kadar bile olsa dnyadan iman ile gmek

-Allahtan başka ilah olmadığına Muhammedin Onun kulu ve rasul olduğuna inanmak

-Namazı devamlı kılmak

-Zekat vermek

-Allah yolunda cihad etmek

-Haccetmek

-Yapılan ikrama teşekkrle karşılık vermek, Kfran-ı nimette bulunmamak

-Hi kimseyi anasından babasından veya bir akrabasından dolayı ayıplamamak

-Emrinde alışan varsa, onlara kendi yediğinden yedirmek, kendi giydiğinden giydirmek,

-Gleri yetmeyecek zahmetli iş yklememek. Ağır işlerde yardımcı olmak

-Bir başka mminle savaşmamak

-Bir başka Mslmanla savaşmak isteyene mani olmak

-İmana şirkle zulm katmamak

-Yalan sylememek

-Vadinde durmak

-Emanete hıyanet etmemek

-Bir tartışma sz konusu olduğunda haktan ayrılmamak

-Allah yolunda şehitlik duygusunu aşk gibi taşımak

-Dinde orta yolu tutmak

-ifrat ve tefritten kaınmak. Yapabildiğin ibadet azda olsa ona nail ettiği iin Allaha şkretmek

-Dinde msamahakar ve kolay bir yol tutmak

-İslamı btn gzelliği ile yaşamak, ona sımsıkı, sağlamca yapışmak

-İbadetleri devamlı yapmak. Az da olsa devamlı yapmak

-Bir Mslmanın cenaze namazını kılmak ve defnine kadar refakat etmek

-Bir Mslmana ve Mslman gruba svmekten fasıklığa dşmekten ekinircesine kaınmak

-Helal ve haram sınırlarına riayet etmek ve gnah şphesi taşıyan işlerin sınırlarında dolaşmamak...

-Allahın sevdiği iki huyu, hilm ve teenniyi şahsiyetinin parası haline getirmek.

-Bir ibadet yapıyorsa , niyetini yalnız Allaha yneltmek. Niyetleri temizlemek, şirkten, riyadan arındırmak

-Bir sadaka verdiğinde, bunu yalnız Allah rızası iin vermek. Sevabını Allahtan umarak, aile efradına infak edilen, yedirilen, iirilen şey bile sadaka sayılır.

-Her Mslmana karşı hayırhah olmak. İini dışını yanlış duygulardan temizlemek

-Emanete riayetsizliği, bir kıyamet habercisi gibi değerlendirip, işleri ehline vermek. Bu iş ok basit bir grevden devlet sorumluluğuna kadar byledir.

-Bir Mslmanın kanını, malını, ırzını tıpkı Mekkenin haram aylarındaki hrmeti gibi haram bilmek. Onlara saldırmaktan kesinlikle kaınmak. Onları korumak.

-Vaaz ve nasihatle, tebliğde hitab edilen insanın durumunu, kapasitesini, yorgunluğu, hastalığını, yaşını gzetmek

- Dini kendimize ve başkalarına zorlaştırmamak. Dinde de itidal sahibi olmak.

-mit verici olmak. Korkutucu olmamak. Tebliğde kolaylığı gstermek, mjdelemek, nefret ettirmemek...

-Bir mmetin parası olduğu duygusunu hibir zaman yitirmemek. Allahın emrini yaşarken ayağını sağlam yere basmak, sabit-kadem olmak. Bu yapıldığı takdirde, İslama ve mmete muhalif olanların onlara zarar veremeyeceğine inanmak.

-Allahın mal verip de onu hak yolunda tketmek iin aba sarf eden insana ve kendisine hikmet ihsan edilip de onunla hkmedene ve onu ğreten insana gıbta etmek, zenmek , Allahtan bu hasleti kendisine vermesini dilemek.

-Bilgisi olmayan bir mevzuda İslm hakkında hkm vermemek

-Dine isnad ederek herhangi bir şey uydurmamak. zellikle Hazret-i Peygamber (s.a.s.)e ait olmayan bir şeyi Ondanmış gibi rivayet etmemek. Byle yapmanın Cehennemdeki yerini hazırlanmak demek olduğunu unutmamak.

-ocuklarına Hz. Peygamberin isimlerinden birini vererek Ona sevgisini ortaya koymak.

-Mekkede kesinlikle kan dkmemek, niza kavga etmemek, ağacına, ieğine, otuna, hatta dikenine bile dokunmamak.

-Giyimde İslamın temel llerine uymak. Kadınların tesettrde haya, iffet gibi ulvi zellikler yanında ahlaki değerleri de bnyelerinde toplamaları ayrıca giyinik olmakla birlikte dikkat ekici davranış ve hareketlerden kaınmaları..

İşte byle... İsterseniz bunu, Riyazssalihinin bize taşıdığı gzel dnya ile tamamlayabilirsiniz, isterseniz başka hadis bahelerinde soluklanabilirsiniz. Bakın şu llere:

-Sevdiğini yalnız Allah iin sevmek.

-İmandan sonra kfre dşmeyi ateşe atılmak kadar tehlikeli bulmak.

-Kendisi iin sevdiğini başkası iin de sevmek...

-Elinden ve dilinden diğer insanların zarar grmemesine itina etmek. -Komşuya ktlk etmeyi, cennetten uzaklaşmak kadar tehlikeli grmek.

-Sylediğinde hayır yoksa susmak.

-Ktlklere mani olmak iin eliyle, diliyle mdahalede bulunmak, hi olmazsa kalbiyle diren gstermek...

-Hi kimseye zulmetmemek, zulme karşı durmak.

-İnsanlara iyiliği tavsiye edip, ktlkten sakındırmayı srekli bir misyon olarak kabullenmek.

-Dış grnşten nce kalbleri temizlemek.

-İnsanlara gzel muamelede bulunmak.

-Bir gnah işlediğinde hemen peşinden bir iyilik yapmaya gayret etmek.

-Srekli nefis muhabesebi yapmak, gnahların farkında olmak ve tevbe etmek.

-Allaha karşı gelmek anlamına gelen davranışlardan kaınmak.

-İnsanı, mmin olarak akşama ıkıp kafir olarak sabahlamak gibi korkun kafa karışıklıkları iine itecek olan fitne zamanları iinden geilirken kk bir dnyalık uğruna dinini satmamak.

-Sağlık ve boş vaktin kıymetini bilmek.

-Tebessm, gzel sz sadaka olarak addetmek.

-Cmert olmak, cimrilikten de, saıp savurmaktan da kaınmak.

-Mminleri, aynı binayı inşa eden tuğlalar ya da bir vcudun uzuvları gibi değerlendirmek ve hibir mmine buğz etmemek. Arkasından konuşmamak,. İftira etmemek, gıybetini yapmamak, sui zanda bulunmamak. Kardeşlik hukukuna aykırı hibir davranış sergilememek. Acıları hissetmek, paylaşmak ve gidermeye alışmak.

-Tm insanlara karşı merhametli olmak.

-Hayvanlara dahi eziyet etmemek... taşıyamayacağı yk yklememek, dvmemek...

-İnsanların kusurlarını grmemeye, gstermemeye alışmak.

-Toplumun zayıf kesimleriyle ilgilenmek, hatta onlarla ilgilenmeyi Allahın bize verdiği rızıkların vesilesi gibi mtalaa etmek.

-En gzel yiyeceğin el emeği ile kazanılan yiyecek olduğunu bilmek.

-Eşine karşı hayırla, muhabbetle davranmak.

-ocukları emanet olarak telakki etmek.

-Mminleri sevmeyi, cennet yolunun gstergesi gibi bilmek.

-İinde Kurandan hibir ayet bulunmayan kalbi, harap bir ev gibi hissetmek.

-Yoksulları sevmek ve onlara yakın durmak...

-Acı da olsa hakkı sylemek.

-Gnlnde hibir kimseye karşı ktlk beslemeden yaşamak.

-Ahde vefalı olmak.

-Haksız yere insanların mallarını yememek. Faizden kaınmak ve faizi ayaklar altına alınacak kadar hakir grmek...

İşte byle inşa ediliyor mminin kişiliği... merden mer ıkaran Peygamber terbiyesi disiplin budur. Bilali Bilal yapan... Dua edelim, kişiliklerimiz bu tarif iinde yerini bulsun... Dua edelim her cmlede bir uzvumuz dışarda kalmasın...

El Ekber Arwas
Ji ber bay revn ber baran! - Ji Swd Dilbirn

Dunya rojbiroj ber bi piukbn die, ji bona gilobalizm, dunya gavn berbiav davje.Yektya gelan dibe bi qas, ku dikarin bihev re bidin bistnin dewletn serbixwe ji şert mercn xwe tn xwar, hinek j diin jor ji bo ku ew babetn tde hemfikirin karibe paştir plan pirojin bi rk pktir daynin amedekin.

Globalizm bna din guhern mezin bixwe ra tnin. Gel dun j diwar guherandin de roleka mezin dilze pşengya gel xwe bigor şert mercn dem dikin. Kesek li berjewendy xwe nanhre, girigtir hem tiştan mesleheta civak ye.

Ji gilobalzm pikbna dun, Kurd j para xwe digire. Bi v tevgirdana han bivnev i li nav welat i j li dervay welat guhern mezin di nava civaka Kurdan de dib e. Biv guhern re gelek pirsgrkn siyas, civak malbat xwe didin r, bi taybet dinava nivşin n de pirr dib e.

Ez nizanim Kurd di kdera gilobalzm de bich bne?

Ka em Kurd divan guhernan de i rol dikarin bilzin?

Ji bona areserkirin an ji kmkirina pirsgirka em i dikarin bikin?

Ji nivskar, rewşenbr, ronekbir ew kes ku doza pşengya gel kurd dikin, i tn xwestin?

Bigor bawerya min ji bo bersvdana van pirsn min li jor pirskir, pwste meriv gelek hur kur li ser bifikire, da ku karibe bersva wan baştir bide.

Bitaybet roja ro Kurdn li Ewrupay dijn rojbiroj berbi wendabn ve diin. Dewletn Ewrup j d baş dizanin, ku beyanyn hatine livir bich bnin d perek ji civaka Ewrupiyan in. Dewletn Ewrup dixwazin bi awak wan beyanyan entegrey civaka xwe bikin di nava xwe de bihelnin, ji bona v yek j hinek rxistin sazkirinin bitev hinek pirograman daye dest beyanyan.

Yek ji wan programan Entegrasyon e. Bi nav entegrasiyon gelek pilan piroje bi dest beyanyan dide rvebirin. Eva j tesreka mezin li ser malbatan dike. Jyana li Ewrupay, dibstan weşan tesreka mezin liser malbatan dike gelek malbat xirabkirine tu wateyek ji malbat re nehşt.

Xwendevan hja

Baş bifikire, ku hem gel bi ziman, urf e`det kultura xwe tne naskirin, tucar tiştn nebaş tureyn li dij nirx merivaty nabe kultura merivan. Gel kurd j wek hem gelan aly wan baş yn nebaş heye, dibe ku nebaşyn Kurdan h zdetirbe, lewra Kurd tim bindest e war wan hatye dagirkirin .

Bigor bawerya min ji rxistinn siyas, dezgehn netew, kultur demokiratik gelek erk wezfe tn xwestin. Div em Kurd werin bahev proplemn xwe qisekin, zana rewşenbrn Kurdan di rxistinn netew de cih xwe bigirin ji bona perwerdekirina ciwanan pilan piroja amade kin.

Van proplemn me li jor behskir, ancex bi yekti hevkary dibe, l mixabin ev j, ji civaka Kurd re gelek zehmet e, ji ber ku bihle rxistinn Kurdan werin bahev, h ew dwar cemed di nava eşrn Kurdan de heye, nehelyaye. Bitaybet gerek meriv MAŞALLH ki txe sty Kurdn ku doza dolojya slam dikin. Ewana gelek ji yekit (tewhd ) ya slam fm kirine yektya xwe kirine.
Lewra em ji ber bay revn ber baran!

2001 07 25 ji Swd Dilbirn
Xiyar me meşhr in - M.Nureddin Yekta

Xiyar me meşhr in, barek xiyar bi xwe re bivin welat xwe!

Dema li Muş rya hesin dikin, her kes mereq dike gelo ev r iye awa dibe! Ji ber v j gelek mirov ji gund xwe biredikevin diin Muş. Yek ji van mirovan j Sed lib ye. Her wek ku xwendevann hja j dizanin ku w dem kes bi ziman tirk ewqas nizan b, l xal Sed hinek dizane.

Dema Xal Sed die bal karkirn r, şef r bi tev karkiran va dixwazin bi klek kurda henek xwe bikin. Şef dibje

-Xalo pişt ku me kar xwe xilas kir, ez dixwazim ji welat we tişteki bi xwe re bivim bila bive hediya we, tu i tewsiye dik?
Xal Sed pş qenc difikire dibje:

-Birarz, her tiştn welat me qenc in, tu i j biv poşman nab!

Şef bi ken dibje:
-Na xalo dibn ku firingiy we yn sor pirr xweş in, ez dixwzim ji wan hinek bivim ku millet min j bixwe tam j bibne! Xal Sed fm dike ku ev teresa bi mane tiştn nexweş ji welat me ra dibje. Ber xwe dide şef bersiv dide:
-Na lawo! Tu şaş , xiyar welat me pirr meşhr in, barek xiyar bi xwe re bive, hem bixwun hem j toxim w bireşnin bila welat we p şn bibe!
Şevn tar - Mehmd Merwan

Şah ye tenbna di tariy de
Şah xemrevn in hcreyn kor
Tariyn zndann bi qrn zarn
Hil didin ji ser me, hem bhtiyan
Bi me dide hez kirin
Tal tengezariyan
Amade dike ji bo rojn n
Ji bo rojn bi tav
Ramiyar dide ronahiy bi v away
Hn dizanin birano...
Rojek b, w hilwebişe
Saltanata zilm zor
W bişkn zincrn zordariy
W biqetin xelekn bi qirj
Ji n ve t nivsandin rojbna min
T nivsandin arenusa dahatuya min
T nivsandin droka mirovatiy
Saleke n t,
Bihareke n dibişkive
Şn dibin di diln me de,
Hviyn serbixl.
Di diln me de,
Digurucin ser tariyan
Ewr wolkann di diln me de.
Em dibin ar, dibin jiyan
P dikevin li ser iyan
Rengn dibin deşt zozan
Pl dide ala azad,
Rizgar dibe Kurdistan

Mehmd Merwan

Dert Kşesi - 2001.07.31

Mektuplar, eleştiriler, yorumlar

1) Makale yazari: Dagidar Tarih, gn ve saat : 18.8.2000
HIDAYETE TABI OLANLARA SELAM OLSUN

Sayın Deng Mazluma rgtnn kurucuları,
Tzk ve bildirilerinizi okuduk her ne kadar islami bir rgte yakışır bir tarzda değilse de lafların oğu gzeldir. Her şeyden nce biz mslman olarak grenmek istiyoruz rgtnzn Resurullahı (s.a.w) temsil eden belli bir lider ve rehberi varmıdır? Yoksa siz de yeni icad edilen konseylerce idare ediliniyorsunuz ?

Daha doğrusu sizleri grmek ve tanımak istiyoruz, acaba laf ve amel birbirine uygun mu? Lider kadroların kişilik ve şahsiyetleri, taqwa ameli salih ve sunneti seniyeye ittiba dereceleri nedir? İslam alanında yetenek ve kabiliyetleri ne kadardır? nk biz mslmanlar ok kandırıldık cahil ve sahte kişilerin peşine ok dştk, sahte federel islam devletler, sahte halifeler, sahte asrı saadet narelerine tanık olduk, kimisi MITin kimisi itin kimisi ateistin emrinde alışan kiralık mslman ıktılar. Bu nedenle peyramberimizi temsil iddasında bulunacak her simayi tanımak ve grmek istiyoruz. Onların ilim ve taqwalarını muşahede etmek istiyoruz. Bu konuda ok hassas olmamızda herhalde haklıyız. Acaba sizler gerekten Resurullahın (s.a.w) ilim deryasından hisselerini almış ve onun varislik mertebesine ulaşmış alim ve fazıl kişiler misiniz yoksa T.c. okullarında yetişen kemalist ve apoist beyinli, yeni yaşam dzeni meşrepli sinsice dine darbe vurma peşinde olan laik dzenin kıralık laf mslmanlarısınız??
Ltfen kendilerinizi mslmanlara aıklayınız, ortaya ıkın hak sedalarıyla mslmanları ikna edin ki onlar da kararını versinler.
Her zaman sizi takip eder bundan byle tzk ve bildirileriniz hakkında fikir ve grşlerimizi yazacaĝımız gibi dini ve siyasi konularda soru sorasaĝız. İnşallah internet sayfalarında okurların huzurunda iddianızda samimi olduĝunuzu ispatlarsınız.
Zafer mutteqilerindir, sahtekarların maskesi mutlaka dşecektir!! Rabbimiz Allah!! Rehberimiz Hz. Muhammed (s.a.w)!! Vatanımız Kurdistan!!

(Cevap) Makale yazarı: MAZLUMLAR.COM Tarih, gn ve saat : 18.08.2000
Selam Allah'ı Rab Hz.
Muhammed'i kendine rehber kabul edenlere!
Btn sylediklerinize katılıyoruz. Ancak sitemizin islami bır siteye benzemediĝini sylyorsunuz. Olabilir, biz de insanız. Kusurlarımız olacaktır. Kusurlarımızı islami bir tarzda eleştirin ve yanlışlarımızı bize bildirin. Biliyorsunuz islamda şura esastır. Gerek tzĝmzde gerekse yazılarımızda mslman kardeşlerimizin eleştirilerini bekliyoruz.
İki kişi bir araya geldiĝinde ncsnn şunun veya bunun iti-miti olduĝu bir hassas dnemde yaşıyoruz. Bunun iin de tanımadıĝımız insanlarla hemen diyaloga gemeyi dşnmyoruz. Tzĝumz zerinde alışmalar devam ediyor. Belirttiĝimiz gibi biz sadece Allah'a kulluk eder ve nder olarak ta sadece Hz. Muhammed'ı kabul ediyoruz.
ok darbe yedik. Bundan da kendimize bir ders ıkardık. Biz ne kemalizmin raporlarıyla halifelik ilan ettik ne de atatrk kendine rehber kabul edenlerın peşinde gittik. Biz mslmanız ve gcmz dahilinde cihad etmeye alışıyoruz. Gerek mminlerden bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Yanlışlarımızda bizi uyarıp engel olsunlar, doĝrularımızda da desteklesinler.
Nerede olduĝunuzu yazmamışsınız. (yurtii-yurtdışı) Onun iin de, nasıl tanışacaĝımızı bilemiyoruz.
Doĝrudur! zellikle mslman krdler ok kandırıldı. Kimisi İran, kimisi faşistler, kimisi de Apoyu peygamber ilan eden sahte din adamları sayesinde.
Biz birbirini tanıyan beş kişi bir araya geldik ve bu kararı verdik. Saĝolsunlar daha sonra bizi tanıyan birok kardeşimiz bize katıldı.
Arkadaşlarımızın hepsi birok işkence hapis ve srgn denemelerinden geen insanlardır. Elbetteki kusurları da olacaktır. "ısmet" sadece peygamberlerin sıfatıdır. Mhim olan Allah yolunu tanımak ve bu yolda yrmektir. Sitemizi deneme amacıyla yayına koyduk, daha kaliteli ve daha kusursuz bir site iin gece gndz alışıyoruz. Bize duacı olun. Tanıyıp tanımamak mhim deĝil. Kendimizi tanıyor vicdanımız rahatsa mesele yoktur.
nerilerini bekliyoruz? Selamlar.


--------------------------------------------------------------------------------

Makale yazarı: Dagidar Tarih, gn ve saat : 19.08.2000 "Tatmin olmadım:"
Hakkı hak bilip hakka ittiba, batılı de batıl bilip batılden ictinap edenlere selam olsun
Herşeyden nce sizlere belirtmek istiyorum ki, ben Kurdistandan dindar bir ailenin dine baĝlı bir evladıyım. Dnyanın neresinden olursa olsun islam uĝruna ykselen islami seslere aşıĝım. Hele o sesler benim z vatanım olan Kurdistan topraklarından olunca beni ihya eder. Ben hergn işe gidiyorum ve akşam eve dnyorum. Bir ka dakikada olsa internetin başına geiyorum. Bir gee sizleri grnce tzk ve bildirileriniz okuyunca sevinten yerimden zıpladım, o an iin heyecanlı heyecanlı sizlere bazı şeyleri yazdım. Bu akşam eve geldigimde grdmki yazıma cevap yazmışsınız memnun oldum. Ancak belirtmek istedigim bir nokta var, yazımı dikkatli okumamışsınız. nk ben sitenizin islami bir siteye benzemedigini şylememişim. Tzĝnzn islami bir rgte yakışır bir tarzda olmadıĝını şylemişim yani tzĝnz yanmakta olan mslman krt halkının kalbine su serpecek ve onu rahatlatacak nitelikte olmadıĝını sylemişim. Ginede sylyorum, nk bu hassas srecte bomba gibi patlayacak ok gl bir tzk bekliyoruz.
Sizinle uzun bir zaman trke yazışmaya tahammlm yoktur. Krtsnz Kurdistanın zgrlĝ iin cihad bayraĝını amışsınız yazışmalarınızın oĝu trkedir ayıp deĝilmi? Trke olmasın demiyorum, olsun ama krte aĝırlıklı olmalıdır. Laf ile amel birbirine uysun. Ataist pkklilere uymuyalım. Onlarda bir zamana kadar Kurdistan dediler Krt ulusu dediler yazışma ve konuşmaları trke aĝırlıklıydı, demek laf ile amel bir birine uymuyordu neticede demokratik cumhuriyetle şonulandı.
Biz sizden hemen bizimle diyaloga gemenizi istemedik, nk taşıdıĝınız endişeyi biz de taşıyoruz. Yazımda sizden istediĝim şey ama ve hedefinizin gerek yz idi. Biz onu ĝrenmek istiyoruz. Sanırım oda zamanla atacaĝınız adımlarla belli olacaĝı gibi internet ekranlarında yapacaĝınız yorum ve bildirilerle belli olacaktır.
Yazışmalarımızda benden kaynaklanacak bir gecikme olursa kusura bakmayın. Benim fazla zamanım yoktur, sizi devamlı takip edemiyoruz. Ancak fırsat bulduĝumda sizi okuyorum. Bu nedenle her fırsatta ya bir taş yada bir elma atmayı kendime bor biliyorum. Kalpleri ve niyetleri bilen Allahtır, benim gayem islahtır, hi bir zaman ifsad deĝildir. Bir mslman olarak hakka destek olmazsak kstek de olmayız. Bu nedenle tzĝnzn maddeleriyle ilgili ya sorularım yada yorumlarım olacaktır. Yarından itibaren size her bir madde ile ilgili bir mesaj gndereceĝim.
Saygılarımla

(Cevap) Makale yazarı: DENG MAZLMA Tarih, gn ve şaat : 20.08.2000
Esselamu aleykum
Eleştirilerinizi haklı buluyoruz. Ancak bir kavme olan kinimiz bizi adaletsizliĝe srklemesin. Cenabı Allah herkesi eşit yaratmıştır. Her milletin hakkı olduĝu gibi elbetteki krdlerin de devlet kurma hakkı vardır. Biz de anadilimzle yazmak istiyoruz. Ne yazıktır ki krdlerin oĝu krde okuma yazmayı bilmemektedir. Siteyi iki dilde yayınlamayı dşnyoruz. Dn de belirttiĝim gibi alışmalarımız devam ediyor. İnşallah kısa bir zamanda başarırız. Bize duacı olun. "Dinimzde blclk yoktur. Hepimiz mslmanız ve hepimiz trkz elhamdulillah" felsefesini aşmış bulunuyoruz. Niyetimiz ihlaslıdır. Yanlışlarımızda kardeşlerimizin bizi uyarması grevleridir. Tzĝmzde İslam'a uymayan maddesi veya cmlesi hangisidir? Biz hibir zaman İslamı dşncemizden taviz vermeyeceĝiz. Bir sosyalistin kemalist olması normaldır. Ama bır mslmanın asla! Hakkımızda hsnniyetinizi muhafaza ediniz. Mslmanın mslmanca bizi eleştirmesine de seviniriz.
Selam ve sagılarımızla..


--------------------------------------------------------------------------------

Makale yazarı: Dagdar Tarih, gn ve saat : 20.08.2000
Essalmu aleykum,
Dnk cevabı yazınızda diyorsunuzki: Her milletin hakkı olduĝu gibi elbetteki Krtlerin de devlet kurma hakkı vardır. Bu bir gerektir hi kimse buna karşı ıkamaz. Ben bir krt olarak her şeyimi bu hakkı elde etmek iin feda etmeye hazırım. Bu konuda atılacak tm adımlara canı gnlden destek vermeye hazırım. Yakında sitenizin krte dili ile yayın yapacaĝına ok seviniyorum. Her namaz ve niyazlarımızda size duacıyım.
Krtlerin başına getirilen bunca oyun ve hilelerden sonra hsniniyetimizi nasıl muhafaza edebiliriz bilemiyorum. Acaba tcnin eli ile kurulan hizbullahtan hi ders almadık mı? Bu şartlarda mslman krtler hi bir zaman hsniniyet sahibi olmamalıdır. Herzaman kubhi niyet sahibi olmalıdır. nk başımıza gelen hep bu husniniyetimizden geldi. Hi kimse bundan sonra bizden husniniyet beklemesin ve onu ile bizi kandırmaya kalkışmasın. Allahın izni ile daha kanmıyacaĝız. nk peygamberimiz (s.a.w) buyuruyorki: la yuldexul muminu mın cuhrın merreteynı yani hi bir zaman mmin kişi bir delikten iki sefer ısırılmamalıdır.
Ben hi bir zaman sizleri eleştirmedim, nk sizi tanımıyorum ve sizin icraat ve hareketlerinizi muşahede edemedim. Yanlız sizden bazı sorular soruyorum, sizi tanımak ve ĝrenmek istiyorum, ciĝerlerim yanıyor gerek bir krt islam sedasını arıyorum.
Acaba nerede onu bulabilirim?
Eleştiri eleştiridir. Mslmancası ve gavurcası mı da vardır? Mslmanca eleştirinin hangi ayet veya hangi hadis veya hangi fıkıh kitaplarında şart ve adapları geiyor? Ltfen bize aıklayınki bundan byle o ereveye gre birbirlerimizi eleştirelim.
Resulullahı(s.a.w) kendilerine rehber kabul edenlere selam olsun


(Cevap) Makale yazarı: MAZLUMLAR Tarıh, gn ve saat : 21.08.2000
Esselamu aleykum..
Sanırım tatmin olmaya niyetiniz yok.
Biraz sabredin. Bize de kanmayın. Ancak niyetiniz ihlaslı ise bizi sadece yanlışlarımızda ikaz edin. Meydana ıkma zamanımız deĝil. Hangi Meydanı kasdediyorsunuz? Taksim mi? Kızılay mı? Yoksa Daĝkapı mı? Yurtdışında iseniz orada arkadaşlarımız var. Yok burada ve Krdistan'da iseniz bize rahat ulaşırsınız. Daha ne diyelim. Ulaşmak istemiyorsanız. sabredin.
Selamlar.......


--------------------------------------------------------------------------------

Makale yazarı: Daĝdar Tarih, gn ve saat : 20.08.2000
Aleykum selam
Dnk yazımdada belirttiĝim gibi sizin tzĝnzn islama aykırı herhangi bir yn olduĝunu sylemiyorum, bulursam zaten aıklarım. Ancak, zayıf ve eksik olduĝunu sylyorum, ok gl olmasını istiyorum.
Tzĝnzn birinci maddesinde cihadın her ynn esas alarak federel islam devleti iin mcadele eder diyorsunuz. Bu madde hakkında sizlerden iki sorum olacaktır:
1- Bilindiĝi gibi cihadın drt eşiti vardır : dil ile cihad, siyaset ile politika ile cihad, mal ve servet ile cihad, can ve beden ile cihad. Sizlerin de diĝer rgtler gibi cihadın her ilk eşidini yapacaĝınızda şphem yoktur. Drdnc kısmına gelince yani cihadın en zor ve nemlisi olan zalim ve mustekbirlere karşı savaşmaya gelince acaba bu cihadın bu tarzı hakkında ne dşnyorsunuz? Krt halkının iinde bulunduĝu bu zor durumda savaş onlara yarar mı getirecek yoksa zarar mı getirecek? Silaha sarılanların krt halkını nereden nereye gtrdklerini gryormusunuz?
Derin muhasebesini yapıyormusunuz? Yararlıdır deseniz pkknın bunca savaşı krt halkına ne kazandırdı? Mustafa Kemalin rehberliĝinden ve demokratik cumhuriyet narelerinden başka bunca şehit, bunca gazi, bunca tutuklu, bunca g, bunca srgn, bunca perişanlık krt halkına ne kazandırdı?
Zararlıdır deseniz: acaba bu kadar gaddar, barbar trk yneticilerine karşı mazlum Krt
halkının birikmiş bir yıĝın sorunlarının zm iin ne gibi bir cihad yntemini
dşnyorsunuz?
2- Fedaral islam devleti iin mcadele ediyorsunuz. ok iyi, sizler daha akıllı davranıyorsunuz gibi geliyor bana. nnze byk hedef koymuyorsunuz, yoksa pkk gibi baĝımsız byk Krdistandan demokratik cumhuriyet xışxışına dşme korkunuz olacaktır. Burada ĝrenmek istediĝim bir nokta vardır, kurmak istediĝiniz bu federel devlet acaba hangi devletlerle olacak? Orta doĝudaki zellikle Krdistanı aralarında paylaşan szm ona islam devletleriyle mi? Yoksa yanlız taĝuti trk devleti ile mi kurmak istiyorsunuz?
Bize bu konuları detaylı bir şekilde aıkalarsanız ok memnun kalırız.
Selamlar ve saygılar

(Cevap) Makale yazarı: MAZLUMLAR Tarih, gn ve saat : 21.08.2000
Amed'den Esselamu aleykum..
Ilk yazınızda sizin medrese ehli olduĝunuza kanaat getirdik. Peygamberimizin metodunu iyi bilmeniz lazım. Tzĝn 1. ve 4. Maddelerine bir kez daha gz atınız. Biz hayalcı deĝiliz. Bugnk dnya şartlarını da gz nne alırsak, dnyaca kabul edilen sınırları deĝiştırmek kolay olmasa gerek. Kendiniz misalllendirmişsiniz. Baĝımsız devletin yolu federalden geer. Bizim hedefimiz ilk etapta federal bir Krd İslam devletini kurmak. Mcadelemiz bunun iindir. Daha sonrasına halkımız karar verecektir. Byk İslam devleti iin ancak eşit şartlarda bir araya gelinir.
Cihadın her yn zamanı ve yeri geldiĝinde yapılır. Bir şeye karar verilirken onun karı ve zararı da dşnlr daha sonra hareket başlar. Selamlar.


--------------------------------------------------------------------------------

Makale yazarı: Dagdar Tarıh, gn ve şaat : 21.08.2000
Bitlisten selamlar
Kanaatınız yanlıştır. Ben tagutilerin yasakladıĝı tekke mensubuyum.
Medrese ehline hrmetim vardır. Onları her zaman kendime rehber kabul ediyorum. Şayet siz de medrese ehliseniz ltfen syleyin.
Sorularıma cevap vermeyip kaamaklı cevap vermenizden sizleri tanımış oldum. Tatmin olmaya niyetim vardı, sizler bilinli olarak beni tatmin etmekten kaındınız. Ama Allaha şkr yine tatmin oldum. Paravan olduĝunuz her cmlenizden bellidir. Sabretmemişim ne yapmışım. Hem diyorsunuz soru sorun tartışalım ve hem de soru sormaktan rahatsız oluyorsunuz. Korkmayın daha sormıyacaĝım. Ihlasli bir şekilde kendinizi tanıtmazsanız hatalarınızdan dolayı sizi niye ikaz edelimki? nk dostluĝunuz ve dşmanlıĝınız belli deĝildir. Şayet bugn meydana ıkmazsanız ne zaman ıkacaksınız? ıkmak icap ederse ne taksime ne kızılaya ne dagkapısına, Dersimin Munzur daĝlarına ıkmalısınız. Bu srete Kurdistan daĝlarını tekbir sesleriyle coşturmadan mslman krt halkının size inanmalarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Pkk gerillalarını grmediniz mi? İnanları uĝrunda gsterdikleri fedakarlık sayesinde ne kadar krt halkının desteĝini kazandılar.
Ben Bitlis civarında oturan bir Dagdarım. İnşallah bir ufak islami kokunuzla sizleri oralarda bulurum.
Adresiniz bana lazım degil, filiyatınız bana lazımdır. Yeterki sizden kemalist ve ateist bir koku gelmesin. İnşallah gelmeyecektir.
Deĝerli zamanınızı almamak iin sizlere şimdilik Allaha ısmarladık demekten başka bir seeneĝim yoktur. alışmalarınızda başarılar dilerim.
Allahın salih kullarına selam olsun


--------------------------------------------------------------------------------

Evet deĝerli okuyucular!

Zaman zaman sitenin forumunda ve zaman zaman da emailimize girerek olumlu veya olumsuz eleştirileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Burada sitemize ihlaslı bir mslman grntsne brnerek bir vatandaşın mektuplarıyla başlamak istiyoruz. Daha birinci mektubunda kendisinin Resurullahı (a.s.) temsil edebilecek durumda olduğunu, kemalist ve ateistlere yıllarca hizmet ettiĝini ve işi bitince de tekmelenip kapıdışarı edildiĝini ima eden, kendi apında cihad etmek istiyen mslmanları kmseyerek bize hakaret edip kaybolduĝunu siz sevgili okuyucularımız da kendi yazılarından anlayacaksınız.

nce yazılarından yine bazı alıntılarla başlayalım. Şyle diyor bizim ihlaslı mcahid!

Sayın Deng Mazluma rgtnn kurucuları,
1-Tzk ve bildirilerinizi okuduk her ne kadar islami bir rgte yakışır bir tarzda degilsede lafların oĝu gzeldir. nk biz mslmanlar ok kandırıldık cahil ve sahte kişilerin peşine ok dştk,

C. Burada bildiri ve tzgmzn islami bir rgte yakışır bir tarzda olmadıĝını, kendisinin başkaları tarafından kandırıldıĝını yazıyor. Ama tzĝmzn neresi veya hangi maddesinin İslama aykı olduĝunu yazmıyor, İslamdan anlıyorsa! Ve kimler tarafından kandırıldıĝını da gizliyor, muhtemel tanınmasından korkuyor. Hala başkalarının korkusunu kalbinde taşıyan bir mslmanın! başkalarına nasihatta bulunması sizce doĝrumudur?

2- Acaba sizler gerekten Resurullahın (s.a.w) ilim deryasından hisselerini almış ve onun varislik mertebesine ulaşmış alim ve fazıl kişiler misiniz yoksa T.c. okullarında yetişen kemalist ve apoist beyinli, yeni yaşam dzeni meşrepli sinsice dine darbe vurma peşinde olan laik dzenin kıralık laf mslmanlarısınız??

C. Kendisinin alim ve fazıl biri olduĝunu ima ediyor ve sanki t.c. okullarında okuyanların hepsi dinden ıkıyormuş gibi onlara karşı allerjisini ortaya koyuyor. Acaba kendisi hi t.c. okullarında okumadı mı? Okumadıysa okuma yazmayı, yeni yaşam biimini nereden ĝrendi? Ayrıca bizi tanımadıĝını bizzat kendisi yazdıĝı halde, bizim dine darbe vuran şu veya bu beyinli olduĝumuzu nereden ıkarıyor. Hangi yazımızdan anlamış bu ihlaslı mslman? Kimin fazıl olduĝunu da ancak Allah bilir.
3-Ltfen kendilerinizi mslmanlara acıklayınız, ortaya ıkın hak sedalarıyla mslmanları ikna edin ki onlar da kararını versinler. Her zaman sizi takip eder bundan byle tzk ve bildirileriniz hakkında fikir ve grşlerimizi yazacaĝımız gibi dini ve siyasi konularda soru soracaĝız. Insallah internet sayfalarında okurların huzurunda iddianızda samimi olduĝunuzu ispatlarsınız.....

C. Bu sylediklerinde de samimi deĝil, son yazısında bizim yle kolay onun gibi başkalarına kanmıyacaĝımızı anladıĝı an ekip gidiyor ve bir daha olumlu veya olumsuz bir şey yazmıyor. İhlaslı olmadıĝımızı iddia edip kayıplara karışıyor. Nasıl anlamış bunu acaba?

4- Zafer mutteqilerindir, sahtekarların maskesi mutlaka dşecektir!! Rabbimiz Allah!!
Rehberimiz Hz. Muhammed(s.a.w)!! Vatanımız Kurdistan!!

C. Sloganlar ok iyi ama siz kimsiniz? Şimdiye kadar mslman krd halkı iin ne yaptınız da kendinizi muttaki, başka mslmanları da sahtekar olarak ima ediyorsunuz. Kendinizi tanıtın da mttaki veya sahtekar olduĝunuzu bırakın da halk karar versin.

5- Dnyanın neresinden olursa olsun islam uĝruna ykselen islami seslere aşıĝım. Hele o sesler benim z vatanım olan Kurdistan topraklarımdan olunca beni ihya eder. Ben hergn işe gidiyorum ve akşam eve dnyorum. Bir ka dakika da olsa internetin başına geiyorum. Bir gece sizleri grnce tzk ve bildirilerinizi okuyunca sevinten yerimden zıpladım, o an iin heyecanlı heyecanlı sizlere bazı şeyleri yazdım.

C. Kurdistandan gelen islami seslerin sizi ihya edeceğini yazıyor ama o ses kendiniz olmuyorsunuz. nk işiniz var. Vaktiniz yok. Yoksa Haydin git Rabbinle onlarla savaş biz burada oturuyoruz diyenleri duymadınız mı? Tzĝmzn krd halkının gnlne su serpecek durumda olmadığını yazmışsınız. Tzk yazmaya gerek yoktu bizce. nk tzĝmz Kurandır. Ancak bunu syleyip te kemalist ve ateistlere hizmet edenleri grdke bazı konulara aıklık getirmek ve bu szlerimizin biz ile halkımız arasında bir antlaşma olmasını istedik. Kaldı ki tzĝmz konusunda alışmalarımızın devam ettiĝini de daha evvel izah etmiştik. O kadar alim ve fazil iseniz neden saklanıyorsunuz? Haydin siz mazlum halkımızın gnlne su serpecek bir tzk yazın da grelim, halkımız grsn!.. Palavralarla bir yere varılamayacaĝını siz ok iyi biliyorsunuz.

6- Benim fazla zamanım yoktur.. Ancak fırsat bulduğumda sizi okuyorum. Bu nedenler her fırsatta ya bir taş yada bir elma atmayı kendime bor biliyorum.
Bu nedenle tzğnzn maddeleriyle ilgili ya sorularım yada yorumlarım olacaktır. Yarından itibaren size her bir madde ile ilgili bir mesaj gndereceĝim.

C. Fazla zamanınızın olmadıĝını, fırsat bulduka yazacaĝınızı, destek olmazsanız bile kstek de olmayacağınızı, gayenizin islah olduĝunu ve yarından itibaren her madde ile ilgili mesaj gndereceğinizi yazmışsınız, ama kısa zamanda caydınız.
Neden? Hi kendinize sordunuz mu? Acaba bu mslmanlar nerede, hangi şartlar ve imkanlar dahilinde seslerini duyurmaya alışıyorlar. Kolay mı zannediyorsunuz?.... Kolaysa neden siz bunu yapmıyorsunuz?
Inşallah kısa bir zamanda sitemizin yayınını Avrupadaki arkadaşlarımız stlenecek ve daha rahat sesimizi duyurabiliriz.

7- Ben bir krt olarak her şeyimi bu hakkı elde etmek iin feda etmeye hazırım. Bu konuda atılacak tm adımlara cani gnlden destek vermeye hazırım.

C. Yapma Dagidar! Siz kullanılacak birilerini arıyorsunz, yada ihlaslı mslmanların ortaya ıkıp mrn ...istlere harcayan sahtekarların ortaya ıkmasından korkuyorsunuz. Yoksa bu endişenizin sebebi ne?

8- Ben hic bir zaman sizleri elestirmedim, nk sizi tanımıyorum ve sizin icraat ve hareketlerinizi muşahede edemedim.

C. Daha nasıl eleştireceksiniz. Herkesin ateistlerin korkusundan saklandıĝı bir dnemde ortaya ıkıp biz mslmanız diyenlere karşı bu allerjiniz niye? Sizi tedirgin eden şey nedir? Bir şey yapamama korkusu mu?
Yoksa maskenizin dşmesinden mi korkuyorsunuz? Krdistanın bu hale gelmesinden biz mi sorumluyuz. Sorumlu olanlar kemalist veya ateistlerin kapısında kle olarak alışanlardır. Eĝer siz onlardan deĝilseniz buyrun onlardan hesap sorun varsa yreĝiniz!

9- Eleştiri eleştiridir. Mslğmancası ve gavurcasımıda vardır?

C. Eleştirinin mslmancası; mslmanlar hakkında hsniniyet sahibi olmaktır, ta ki onlardan mnker bir şeye rastlanıncaya kadar. Gavurcası da mslmanları kendine hedef semektir, tanımadığı halde onlara hakaret etmek, haklarında sui zanda bulunmaktır.
Bir başka tabirle; eleştirinin mslmancası we teawenu alel-birri wet-teqwa wela. Gavurcası da wela teqfu ma leyse leke bihi ilm dir.

10- Dnk yazımda da belirttiğim gibi sizin tzĝnzn islama aykırı herhangi bir yn olduĝunu sylemiyorum, bulursam zaten aıklarım.

C. Tzĝmz islama uygunsa ve siz de mslmansanız ne diye duruyorsunuz? Nedir tedirginliĝiniz sayın Daĝidar?

11- Kanaatınız yanlıştır..... Paravan olduĝunuz her cmlenizden bellidir....

C. Medrese ehli olmadıĝınızı iddia ediyor ve bizim Paravan olduĝumuzu her cmlemizden belli olduĝunu yazıyorsunuz. Sylediklerinize gerekten siz de inanıyormusunuz? Hi olmazsa yalan ve iftiralarla mslmanlara karşı durmayın eĝer mslmansanız! Deĝilseniz mslman maskesini giymeyin ltfen!...

12- Dersimin Munzur daĝlarına ıkmalısınız......

Deĝerli zamanınızı almamak iin sizlere şimdilik Allah'a ısmarladık demekten başka bir seeneceĝim yoktur. alışmalarınızda başarılar dilerim.

Sizin gibi mslmanlar olduka Munzur daĝlarına ıkmak o kadar kolay olmasa gerek!... Herkesten daha evvel sizin gibileri karşımızda bulacaĝımızdan eminiz. Haydin siz işinizin başına dnn! Gle gle!....

Daha nasıl kendimizi tanıtalım? Ortaya ıkmış Rabbimiz Allah, Rehberimiz Muhammed, Dinimiz İslam, Yolumuz Kuran diyor ve mcadele ediyoruz. Siz ve sizin gibileri ise sabahtan akşama kadar para peşinde koşuyorsunuz.

Şimdi vicdanınıza danışın ve cevap verin kim daha ihlaslıdır?.....

Bir yıl geti yazışmalarımızdan sonra bugne kadar hangi yanlışımızı grdnz? Grdyseniz neden sessiz kaldınız? İhlasınıza bir zarar gelmiyor mu?!... Bir yıl oldu hala kokumuzu alamadınız mı?

Haydin siz işinizin başına dnn, nasıl olsa bu din iin cihad edecek birileri ıkar.

Allahın selamı gerek mminleredir, bunu unutmayalım!....

Abdullah Amedi (Bursa)